Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Termostate Computherm

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1075 replies to this topic

#739
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPigatron, on 21 aprilie 2017 - 12:49, said:

Pai teoretic nu are ce sa se intample, la Computherm Q7 se leaga bornele 1 si 2: faza de 220 si inca un fir.
La manual scrie: "Termostatul contine un releu de iesire cu 3 puncte de conexiune fãrã potential electric: 1 (NO), 2 (COM) si 3 (NC). Borna 3 nu va fi utilizatã!"
COM = faza? Problema e ca nu stiu care este NO (avand 3 fire, banuiesc ca unul este nulul, iar celalalt impamantarea. intrebare e care-i care?).
.

Edited by Clovis, 12 August 2017 - 18:25.


#740
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
"Termostatul contine un releu de iesire cu 3 puncte de conexiune fãrã potential electric"
Termostatul tau nu-ti comuta tensiunea. Este doar o punte gen Open -Close. Nu are faza-nul. Doar inchide sau deschide un circuit fara potential electric.

Edited by maricmanu, 12 August 2017 - 20:41.


#741
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
Buna. Trrmostatul nu indica corect temperatura din camera. Ce se poate face?

#742
andreyszekely

andreyszekely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 21.01.2008
Diferenta cam de 2 grade

#743
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca are reglaj, se poate regla. Daca nu, pui un termometru langa el ca sa-ti aduca aminte de faptul ca ai o diferenta de 2 grade, Sau tii minte ...
Solutia mai scumpa: schimba-l!

#744
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna ziua. Am si eu o mare rugaminte: daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu detalii privind conectarea unui termostat Computherm Q7RF la o centrala termica Ariston AS 24 si ceva ajutor pentru setari...nici foarte economice dar nici de rasfat. De acasa se lipseste in intervalul 08:00 - 17:00 de luni pana vineri, sambata si duminica nu. De asemenea daca se poate sa mi se spuna vara, cand am nevoie numai de apa calda in calorifere (60-70 grade) cum pot sa renunt la termostat fara sa desfac vreun fir. Multumesc, o zi buna.

#745
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Gasesti instructiuni de setare pe zile si intervale orare, in manualul termostatului. Vara comuti centrala pe regim de vara, adica preparare apa calda, termostatul devenind astfel de decor, cel mult iti arata temperatura din camera in care este amplasat. Nu este economic sa intrerupi total incalzirea cand nu sunteti acasa (iarna), locuinta se va raci si centrala va consuma mai mult pentru a incalzi casa. Depinde si care este temperatura voastra de confort, cat de bine izolata este locuinta, daca intra sau nu soarele in casa pe timpul zilei.

#746
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 16.05.2007
am luat si eu de curant Q8, deocamdata multumit, am trei unitati, daca merg bine la anul o iau si pe a patra.

#747
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
@corinadaniela multumesc pentru detalii...as vrea sa stiu: pot alimenta din vreo regleta ceva din centrala Ariston AS 24 unitatea distanta (receptorul) de la Computherm Q7RF (receptorul) ?...sa nu ocup o pozitie din priza de 220 Vca. Multumesc.

#748
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
aici nu stiu sa-ti raspund, din pacate. nu ma pricep deloc la curent electric, circuite.
dar poate te ajuta acest filmulet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rMVnr4A40mU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si acesta este despre programarea termostatului
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pWgPwfswzgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#749
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
@corinadaniela OK, multumesc mult pentru ajutor

Edited by diverse200901, 04 October 2017 - 12:28.


#750
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
cu placere, sper sa-ti fie de folos.

#751
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Acest tip de termostat (Computherm Q7RF) este produs in Romania ?...are cineva idee care este producatorul (nu am gasit niciun site in care sa se precizeze cine il produce)...

#752
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postdiverse200901, on 04 octombrie 2017 - 08:41, said:

@corinadaniela multumesc pentru detalii...as vrea sa stiu: pot alimenta din vreo regleta ceva din centrala Ariston AS 24 unitatea distanta (receptorul) de la Computherm Q7RF (receptorul) ?...sa nu ocup o pozitie din priza de 220 Vca. Multumesc.
Poti sa-la alimentezi direct din priza de 220 care intra pe placa centralei.

#753
tatale45

tatale45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.03.2013
Am un AlfaTech C7rf si are o problema de ceva timp .Daca setez temperatura sa zicem la 22 grade ,dupa un anumit timp sca de la 17 Sti cineva de ce? Multumesc

#754
tatale45

tatale45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.03.2013

View Posttatale45, on 07 octombrie 2017 - 09:58, said:

Am un AlfaTech C7rf si are o problema de ceva timp .Daca setez temperatura sa zicem la 22 grade ,dupa un anumit timp sca de la 17 Sti cineva de ce? Multumesc

View Posttatale45, on 07 octombrie 2017 - 09:58, said:

Am un AlfaTech C7rf si are o problema de ceva timp .Daca setez temperatura sa zicem la 22 grade ,dupa un anumit timp sca de la 17 Sti cineva de ce? Multumesc


#755
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 02.05.2008
Ai pus 22 de grade si ai apasat si pe hold (apare o cheita)? Altfel el trece pe 22 de grade pana cand se schimba programul de cum a fost programat de tine sau din fabrica, teoretic in momentul in care il treci manual pe 22 de grade trabuie sa iti afiseze in cateva secunde cat mai are pana se schimba temperatura de genul 1H:02, apoi dispare, apoi apare ...
Citeste manualul si programeaza-l pe intervale orare, zile ... corect sau seteaza o temperatura si apasa hold pentru a merge constant

#756
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdiverse200901, on 04 octombrie 2017 - 13:47, said:

Acest tip de termostat (Computherm Q7RF) este produs in Romania ?...are cineva idee care este producatorul (nu am gasit niciun site in care sa se precizeze cine il produce)...
Cum sa fie produs in Romania? E produs in China ca tot ce se produce in lume acum....Stai linistit ca functioneaza ireprosabil....Al meu are deja 5 ani....dar vara il scot din priza(receptorul)...

View Posttatale45, on 07 octombrie 2017 - 09:58, said:

Am un AlfaTech C7rf si are o problema de ceva timp .Daca setez temperatura sa zicem la 22 grade ,dupa un anumit timp sca de la 17 Sti cineva de ce? Multumesc
Nu e programat cum trebuie...vezi cartea tehnica cum se programeaza....are mai multe paliere orare....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate