Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu Spatele

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Acuma 2 luni am fost la moneasa si am ajutat un prieten sa care niste lemne. La o saptamana dupa asta a inceput sa ma doara spatele. Nu ma doare constant ...  e ciudat pentru ca daca stau drept mai mult timp si ma aplec putin parca pocneste ceva si ma sageata si invers ... daca stau cocosat la calculator si ma indrept ma sageata coloana, durerea nu pot sa o localizez exact pentru ca e scurta si simt cam te toata coloana. Aveti vre-un sfat?? E grav?? :( Nu stiu ... mi-e cam frica sa merg la medic pentru ca la un prieten de-al meu i-a bagat un ac mare in coloana sa ii ia ceva analize si mi-a zis ca ii groaznic :P Ma poate ajuta cineva in privinta diagnosticului?  -_-
P.S. Am 17 ani si nu fac sport de performanta ... am facut 6 luni sala.
                                                                                                                                  Pace

Edited by Alhmatizar, 21 October 2007 - 13:33.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Probabil acul acela din coloana a fost pentru analiza lichidului cefalorahidian, ceea ce nu are nicio legatura cu durerea de spate, deci nu trebuie sa iti fie frica de asta. Tie ar putea sa iti faca o radiografie... Oricum, nimic invaziv.

#3
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Aha ... pai nu stiu o sa merg marti probabil. Mi-e foarte frica sa nu am ceva grav pentru ca vreau sa merg la academia militara si sper sa nu am nimic :(. Multumesc mult pentru ca m-ai lamurit cu "acul mare" :)

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Si crezi ca daca nu mergi la medic inseamna ca nu ai nimic? Sau ca vei intra in examen fara sa treci testul medical, facut de medicii lor?

Nu cred ca are vreo legatura caratul catorva brate de lemne cu durerea care a aparut dupa o saptamana. Mai degraba pozitia incorecta si lipsa de miscare sunt de vina.

#5
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
S-ar putea sa ai dreptate avand in vedere ca stau stramb toata ziua pe calculator :( Ma duc oricum marti la medic sa vad ce am ... cat despre miscare si sport, vroiam sa merg zilele astea iar la sala dar mi-e frica sa nu inrautatesc situatia cu spatele. Mai intai astept verdictul medicului. Oricum multumesc pentru sfat/parere. :)

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Prietene , daca te intorci un pic cu spatele catre monitor , iti facem noi o radiografie , si ne dam seama ce poate sa fie . Oricum , indiferent de ce o sa constatam poti sa te duci in armata , sa fie clar .

  Si acum sa o dam in lucruri serioase .
  
  Daca ai o problema , cu cat afli mai devreme cu atat mai bine .
  Daca ajungi la academie si se constata ulterior ca ai o problema cu spatele , pentru ei nu o sa fie o problema sa te excluda .
Poti cel mult sa pierzi cateva luni / ani din viata pentru o cariera pe care nu o poti urma . Am avut un coleg care a fost exclus pentru o problema relativ simpla (nu mai stiu exact , dar cred ca a fost vb de o operatie de apendicita ).
  Poate o sa te sochez , dar exista multe alte cariere pe care le poti urma .

#7
Alhmatizar

Alhmatizar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.04.2007
Prietene ... multumesc pentru reply ... dar tu nu ai expus posibilitati ... am fost si nu e ceva grav ... dar a zis sa imi fac o radiografie ... si eu am pus topicul asta cu gandul ca poate mai are sau a avut cineva simptomele pe care le am eu. Nu ca sa impresionezi tu oamenii prin glumele tale, oricum esti dragut ... multumesc oricum ca ai stat sa citesti si sa scri. Ii adevarat ca mi-ai scris si lucruri adevarate ... dar eu nu am pus topicul pentru toti membri care vor sa-si adune posturi ci pentru cei care cunosc medicina, doctori sau chiar nefericiti care se afla sau s-au aflat in situatia mea. Problema nu e de la spate ... am platfus ... stiam de mai multi ani dar nu am bagat de seama ... oricum in academie/armata nu e voie cu platfus dar mi-a zis doctorita ca in 2 ani se poate corecta cu taloneti speciali. V-am pupat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate