Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Durata de viață a mobilelor (celulalelor) noi

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cam care este durata de viață a unui telefon mobil (celular) modern? Am auzit că nu te-ar ține mai mult de 3-4 ani (unul dintre astea mai rezistente ar fi "Nokia" 1100 și 1110). Adevărat sau fals?

#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

 djl, on Oct 20 2007, 13:00, said:

Cam care este durata de viață a unui telefon mobil (celular) modern? Am auzit că nu te-ar ține mai mult de 3-4 ani (unul dintre astea mai rezistente ar fi "Nokia" 1100 și 1110). Adevărat sau fals?
FALS.
Un telefon te tine atat cat il tii... capisci? E vorba de modul de exploatare. Daca il iei cu tine in baie si vorbesti la el cu parul ud, inchipuite-ti unde se duce picatura dupa picatura in cateva saptamani-luni. Daca il arunci mereu pe birou sau ai obiceiul sa il scapi chiar si pe covorul moale, inchipuie-ti ce fac socutile alea in timp...
Prima cedeaza baterie, dupa 1 sau 2 ani, depinde de calitate, insa mama mea tine telefoanele cate 4 ani... Din fericire bateria se inlocuieste cel mai usor.
Pe mina insa ma tine un telefon doar cateva saptamani... ca ma plictisesc.

Edited by mirch_bam, 20 October 2007 - 12:17.


#3
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 mirch_bam, on Oct 20 2007, 13:16, said:

Un telefon te tine atat cat il tii

Nu am vazut vreun telefon ce sa reziste mai mult de 4 ani , indiferent de cine sau cum il foloseste . Tipic telefonul devine uzat fizic ( aspectul "jerpelit" ) dupa vreo 2 ani , iar uzat moral dupa un an ( seamana cu placile video la uzura morala )

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că o să mai fabrice vreodată telefoane precum "Nokia" 5110 sau 3310 :down:

#5
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
ok, mama are 5110 din vara 2000, eu am 3310 si T10 din 2001, sora-mea 6510 din 2002 etc...

#6
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
am avut un 1112 si dupa 2 ani arata chiar foarte bine... mici zgarieturi fine, deabia se vedeau,  pe spate atat

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Raspunsul e simplu .
   Telefoanele , cu cat sunt mai de actualitate cu atat sunt mai sensibile .
   Nu se mai chinuie nici un producator sa fabrice telefoane durabile . L-ai scapat pe jos si s-a defectat ? Avantaj el ! Si-a luat deja banii pe el si nu poti sa-l invinuiesti in nici un fel . Traiasca societatea de consum ! Precis ca o sa-ti cumperi alt telefon si daca optezi  pentru acceasi marca , iarasi iese tot el in avantaj . Ti-a mai vandut un telefon a carui soarta e pecetluita inca de la iesirea din fabrica :)) .

#8
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 AMDG, on Oct 20 2007, 13:20, said:

Nu am vazut vreun telefon ce sa reziste mai mult de 4 ani , indiferent de cine sau cum il foloseste . Tipic telefonul devine uzat fizic ( aspectul "jerpelit" ) dupa vreo 2 ani , iar uzat moral dupa un an ( seamana cu placile video la uzura morala )

Siemens A55 - 2003. al prietenei 3 ani. dat parintilor mei. tinut in husa tot timpul. acumulator li-ion. incarcat tot timpul inainte de a se descrca complet. tine 3 zile. carcasa originala. daca il scot din husa zici ca e nou. pariez ca mai merge inca 4 ani pe putin.

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 C.F.S., on Oct 20 2007, 16:26, said:

pariez ca mai merge inca 4 ani pe putin.

Vad ca nimeni nu a dat inca un exemplu de smartphone :)

#10
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

 AMDG, on Oct 20 2007, 17:30, said:

Vad ca nimeni nu a dat inca un exemplu de smartphone :)
3650. Nu-l am, dar garantat in 24h iti gasesc unul ok.  :D  (a aparut in 2003 parca)

#11
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Eu am un Nokia 6210 din octombrie 2000 :D Mere` Cosmoteu brici pe el ;)Attached File  20102007_001_.jpg   660.78K   72 downloads

Edited by Curcubitaceu, 20 October 2007 - 18:09.


#12
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
daca nu dai cu ele de pereti te tin, singurele mobile care mi s-au stricat au fost 3310 si siemens e30 parca, dar amandoua au fost trantite serios si intentionat de pereti . Nu s-au stricat din prima, doar dupa trantiri repetate si sistematice :)

#13
BogdanDC

BogdanDC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2007
Smartfone SPV C500 din jan.2005, inca functioneaza foarte bine (l-am trantit de nenumarate ori pe asfalt, covor, etc.,  i-am stricat softul anul trecut cu un program luat de pe net si a fost reinstalat de service-ul autorizat).
E drept ca nu mai arata ca nou, n-a avut niciodata husa pt. ca nu-mi plac mie husele, iar bateria mai tine doar 1 zi.

In orice caz, chiar daca o sa reziste 4 ani, deja m-am plictisit de el si am luat altul; cine poate suporta 4 ani acelasi telefon?

#14
mr52

mr52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2006
Mama are un telefon mobil motorola de ,mai mult de 10 ani si merge perfect e drept ca are un sfert de kilogram in greutate
si spera sa l mai tina inca 10 ani!! afara de acumulatori care merg R6.

#15
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Eu am un motorola v66i, argintiu, din 2001. E super functional. Dar e luat prin interventii Motorola altfel, imi faceam veacul cu un jaf oferit de Germanos, care incepuse sa se decojeasca dupa 4 zile de la achizitionare (avea flip-door-ul prost asamblat si, culmea, mi se spusese de la ei ca e uzura normala!!! Adica dupa 4 zile???? Nu am cedat nici o secunda pana nu mi l-au schimbat!)
Apoi, mai am un Motorola T250, super si el. Folosibil in cele mai bune conditiuni.
Apoi, Nokia 5110 si 6110 sunt si ele pe aici, cu diverse destinatii in retea. Am cartele pe ele. Sa fie vreo 6-7 ani?
Deci, ce sa zic? E clar ca un telefon te tine atat cat vrei tu. Adica, daca il iei din targ, vrei sa te tina aproape cat garantia 1 an, daca il iei de nou, pe la oferte dealeri, poate iti doresti sa il ai vreo 2, daca vrei sa fie super ok, il iei de la shop-urile furnizorilor de telefonie.
Si ca sa fiu si mai clara, cu cat vrei sa arate mai bine, adica sa fii tu cel mai tare, si ii bagi diverse skin-uri de pe net, de gata sau facute cu programe speciale, downloadabile si ele...il busesti cu succes. Va da rateuri si ...adios scula buna. Apoi te plangi, ca e nou si - vezi-Doamne - e prea sesnsibil, de aia face poc!
Eu zic ca si K1 cel pe care il am de 1 an ma va tine cel putin 6. Ca sa nu mai zic ca e pe lista un K3. Si nu pt ca arata la fel, si manifest eu oarece slabiciune la modelele KRZR, dar a iesit super tare in Benchmark. Deci se misca mult mai repede si e de dorit pt nevoile mele de comunicare. Ca sa nu mai zic de camera foto. Am scos pozele pe hartie si nu se deosebesc de cele facute cu o camera foto digitala de 3Mp. Asa ca...

#16
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 bisquit, on Oct 20 2007, 20:26, said:

daca il iei de nou, pe la oferte dealeri, poate iti doresti sa il ai vreo 2, daca vrei sa fie super ok, il iei de la shop-urile furnizorilor de telefonie.
Si ca sa fiu si mai clara, cu cat vrei sa arate mai bine, adica sa fii tu cel mai tare, si ii bagi diverse skin-uri de pe net, de gata sau facute cu programe speciale, downloadabile si ele...il busesti cu succes. Va da rateuri si ...adios scula buna. Apoi te plangi, ca e nou si - vezi-Doamne - e prea sesnsibil, de aia face poc!
:) poate imi explici si mie practic de ce se buseste cu succes un telefon daca cineva ii pune "skinuri" aka theme de pe net, sau facute de tine acasa ?  :huh:  . Themele astea sunt frectie, apa de ploaie, nu influenteaza cu nimic functionarea aparatului, (softului acestuia) poti sa-i pui in fiecare zi alta tema daca vrei ca nu se buseste, relax.

Si cu ce e mai cu mot un telefon luat din reprezentanta nokia de exemplu sau acelasi tip de telefon luat de un dealer orange/voda/etc? le fac ei cumva? nu tot de nokia e facut si unul si celalalt?

Edited by Bobby_ro, 20 October 2007 - 19:38.


#17
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007

 Bobby_ro, on Oct 20 2007, 20:37, said:

:) poate imi explici si mie practic de ce se buseste cu succes un telefon daca cineva ii pune "skinuri" aka theme de pe net, sau facute de tine acasa ?  :huh:  . Themele astea sunt frectie, apa de ploaie, nu influenteaza cu nimic functionarea aparatului, (softului acestuia) poti sa-i pui in fiecare zi alta tema daca vrei ca nu se buseste, relax.

Si cu ce e mai cu mot un telefon luat din reprezentanta nokia de exemplu sau acelasi tip de telefon luat de un dealer orange/voda/etc? le fac ei cumva? nu tot de nokia e facut si unul si celalalt?

Deci, sa-ti iesplic din unghiul meu de vedere. Am avut 2 Motorola v3x, ambele luate in acelasi timp, de la Vodafone. Am vrut sa le dau cadou. Am zis sa le bag ceva skin-uri, ca se poarta sa ai ce nu are si cel de langa tine. Ok, am trecut la fapte, cu primul telefon. Vreau sa-ti zic, ca se bloca frecvent, nu incarca toate iconitele, am bagat mp3-uri codate corespunzator, nu le-a cantat pe toate. Mai rau, 2 melodii nu le-am gasit. In ce mod? In modul in care memoria libera imi sugera ca ele inca sunt in telefon, dar nu le vad. Am dat master reset, master clean, mama master-ului si mama mare a lui. Intr-un final glorios, sistemul meu foarte nervos a cedat. Cu alte cuvinte, sau tot cu alea pe care ti le-as fi spus si in postul anterior: softu'-i soft si-n ziua de Paste! Se buseste ca asa e el. Instabil.
Si apropos de skin-uri si alte teme...pai unele skin-uri sunt simple, iar altele cer sa stergi nush ce din telefon, sa rescrii altele....adica, lasa!
Cat priveste telefoanele de la dealeri, am eu un cui imens in cord, infipt de Germanos de pe vremea cand nu era Cosmote. Deci, telefoanele de acolo, daca ai curiozitatea sa te uti pe cutiile in care vin ele, si mai ales ca si patrunzi ceea ce citesti, pe ele nu scrie nicaieri ca sunt pt vreo firma din Romania. Dar au inmeniu lb romana. Ele sunt pt prietenii greci, deci decodate pentru noi. Si nu ma obliga sa vorbesc obscen in ceea ce priveste modul in care sunt ele decodate. Pai, spre pilda, Motorola V620 era peste tot (Orange, Vodafone), 10 milioane, iar Germanos le dadea cu 2mil jumate. De ce? De cele mai multe ori, ca sa citez din mine! Cel din Vodafone luat de mine e si acum bine mersi, si isi merita milioanele, iar o prietena (buna, de altfel) a poftit si ea la model, dar nu avea atatia bani si cu 2.500.000 si-a vazut visu' cu ochii, pana peste 4 luni, cand ochii i s-au lipit de display-ul care nu mai arata ce - chipurile- ar fi trebuit sa vada camera foto. Fratele ei, pofticios si el, a luat acelasi model de la un alt dealer, cu 6 milioane. I-a murit camera brusc si l-a mai costat 1.500.00 lei sa inlocuiasca clapeta superioara, dar l-a tinut inca 2 luni si ceva.
Ca sa nu iti mai spun despre dealerii "bine plasati" pe langa piete. Despre care nu te sfatuiesc sa iei la mana 10 telefoane, ca sa vezi care de pe ce culoare de piata sunt bagate in raft (gri, neagra, profund neagra!!).
CONCLUZIE: de luat un telefon, e de luat doar acela care vine in Romania special pt Romania, deci de la furnizoru' de telefonie, fie el si brand-uit. Deci, sa scrie un nume de orice fel de SRL din Romania, daca vrei sa il iei de la dealer. Dar evita pietele, ca zone de vanzare. Apoi, nu baga skin-uri, decat daca nu ai nevoie de telefon sau daca ai mare experienta in rescrieri de soft, ori prieteni buni care sa o faca in locul tau (rescrierea, desigur!). Alte intrebari?

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 bisquit, on Oct 20 2007, 21:02, said:

e de luat doar acela care vine in Romania special pt Romania,

Ma vad nevoit sa te contrazic - am avut telefoane luate din Franta pentru francezi ( presupun :) ) ce m-au tinut mai mult cu toate ca erau la preturi mai mici ca cele de la dealerii locali . Ideea ca pretul e direct proportional cu calitatea e stupida in epoca reducerilor si a adausului comercial :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate