Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

GARMIN MOBILE XT

- - - - -
  • Please log in to reply
2491 replies to this topic

#73
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postflorinhutan, on Mar 9 2008, 10:20, said:

Salut ,am observat ca esti mai priceput in domeniul asta ,te rog daca ma poti ajuta pe mine cu niste pareri .Am un gps garmin nuvi 200 si unu c550 ,garmin nuvi 200 imi da batai de cap cu harta europei ,nu reusesc sal fac sa citeasca de pe card harta si am incercat mai multe variante inspirate tot de pe forum. Cu garminu c550 mila aduscinevadar imi cere cod pin ,am inteles de la cineva ca trebuie us in regiunea unde sa pus pinu, dar presupun ca poate exista alt saft care ar merge sau stiu eu decodat chetia asta cu ppinu,te rog daca poti si stii ceva de chestai asta sa ma lamurest si pe mine [id mess florinhutan]

Pentru nuvi 200 ai putea sa cumperi harta Europei pe card si va merge fara probleme iar C550 trebuie sa il trimiti la Garmin in Anglia pt a-l debloca, este singura metoda legala.

Edited by nicuabc, 17 March 2008 - 10:00.


#74
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006
Are cineva idee de ce imi da eroare cand incerc sa scot tracks-urile din Garmin? Spune ceva de genul ca nu poate comunica cu device-ul cu toate ca hartile pot si puse si scoase fara nici o problema.

#75
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
A aparut o versiune noua 4.10.80.
Primele postari pe alte forumuri indica o usoara crestere de viteza, achizitia mai rapida a satelitilor si rezolvarea unor bug-uri cum ar fi cel generat de TSRAutostart.exe pe unele telefoane.

#76
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Ciudat, pe situl Garmin nu apar detalii despre versiunea noua. Oare de ce?

#77
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Versiunea noua pare a fi una de la Garmin Taiwan. La fel a aparut si 4.10.60, versiuni "leaked", mai intai doar Chineza/engleza, apoi multilanguage. Varianta "oficiala" a aparut cam dupa 1 luna.

#78
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostCorbu', on Mar 22 2008, 00:01, said:

Ciudat, pe situl Garmin nu apar detalii despre versiunea noua. Oare de ce?
Pentru ca de ceva timp incoace noutatile de la garmin apar intai pe site-ul din taiwan si dupa cateva zile de 'teste' ale utilizatorilor (10-14) apare si 'oficial' pe garmin.com (asa a fost si cu 4.10.60). Trebuie sa aveti in vedere ca Taiwan reprezinta enorm pentru Garmin, avand in vedere ca acolo au unul dintre cele 3 headquarter (celelalte doau sunt SUA si UK)

View PostAdrian P., on Mar 22 2008, 09:50, said:

Versiunea noua pare a fi una de la Garmin Taiwan. La fel a aparut si 4.10.60, versiuni "leaked", mai intai doar Chineza/engleza, apoi multilanguage. Varianta "oficiala" a aparut cam dupa 1 luna.

Chestia cu adaugatul / scosul diverselor limbi a devenit banala acum daca exista un pic de bunavointa si experienta. Versiunea nu este 'leaked', singurele schimbari in cea oficiala vor fi adaugatul tuturor limbilor si schimbatul fotografiilor din folderul jpg.
Ce nu inteleg eu este de ce se chinuie unii pe alte forumuri sa prezinte versiunile de GM XT ca fiind mare realizare personala in crackuire cand ele sunt cat se poate de functionale (neavand nevoie de nimic in plus in anumite conditii)

#79
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postsubarufan, on Mar 22 2008, 10:06, said:

.... adaugatul / scosul diverselor limbi a devenit banala...
Asa este, exista suport oficial pe site-urile Garmin

View Postsubarufan, on Mar 22 2008, 10:06, said:

...Versiunea nu este 'leaked', singurele schimbari in cea oficiala vor fi adaugatul tuturor limbilor si schimbatul fotografiilor din folderul jpg...
Nu cred ca exista la download pe un site oficial.
Eu zic ca este un "leak" intentionat, pentru un numar suficient de mare de amatori de ultima versiune care sa faca beta-testing gratuit, pe toate sistemele si pe toate hartile.

View Postsubarufan, on Mar 22 2008, 10:06, said:

...Ce nu inteleg eu este de ce se chinuie unii pe alte forumuri sa prezinte versiunile de GM XT ca fiind mare realizare personala in crackuire...
Deh! Orgoliul. Ai dreptate cu crack-uirea, variantele de Garmin sunt exact asa cum au fsot create de dezvoltatori, deblocarea nemodificand de loc softul.

Acum ca vorbim de forum-uri pe care se agita unii si altii laudandu-se cu noile versiuni, eu cred ca este o mana cereasca pentru dezvoltatorii de soft de navigatie pentru ca o comunitate foarte raspandita face reclama/agitatie gratuita in jurul produselor lor. Ia sa ne imaginam cum ar fi de cunoscut Sygic doar cu reclama de la Allview, pe cand, numai pe acest forum, thread-ul Sygic are 23.000 views.

Revenind la Garmin - eu zic ca trebuie sa fim fericiti ca scot versiune dupa versiune si nici nu cer bani pentru upgrade.

#80
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsubarufan, on Dec 7 2007, 11:43, said:

Cateva capturi ecran cu Garmin Mobile XT, versiunea 4.10.60 pentru Symbian...

Foarte frumos... Eu folosesc GArmin Mobile versiunea 4.20.20wp pentru Windows Mobile.
Niciunde nu am setare pentru nagigare in modul Landscape, care mi-ar conveni mult mai mult. Exista totusi o asemenea setare, sau se poate edita ceva pentru a obtine ecran landscape ?

De asemenea, o alta problema: Dupa uploadarea oricari harti pe PDA, ORICE erdenumire a fisierelor GMAPSUPP.IMG respectiv GMAPSUPP.UNL face harta respectiva indisponibila... Este normal ?

Multumesc pentru rapsunsurile voastre,

Liviu

#81
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Depinde cum le redenumesti, nu orice este acceptat.

Quote

poti sa adaugi urmatoarele extensii, gmapbmap.img, gmapprom.img, gmapsupp.img si gmapsup2.img (cu un singur p inainte de 2) si probabil merge si gmapsup3.img si etc dar primele 4 exemple sunt testate de mine merg sigur.


#82
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostCorbu', on Mar 22 2008, 12:11, said:

Depinde cum le redenumesti, nu orice este acceptat.
Doar ce este inainte de paranteza.
Aia cu 3 nu merge dar oricum este suficient putand pune seturi de harti nu numai harti

View Posthentiul, on Mar 22 2008, 11:15, said:

Foarte frumos... Eu folosesc GArmin Mobile versiunea 4.20.20wp pentru Windows Mobile.
Niciunde nu am setare pentru nagigare in modul Landscape, care mi-ar conveni mult mai mult. Exista totusi o asemenea setare, sau se poate edita ceva pentru a obtine ecran landscape ?

De asemenea, o alta problema: Dupa uploadarea oricari harti pe PDA, ORICE erdenumire a fisierelor GMAPSUPP.IMG respectiv GMAPSUPP.UNL face harta respectiva indisponibila... Este normal ?

Multumesc pentru rapsunsurile voastre,

Liviu
Ptr Symbian exista un programel RotateMe - il folosesc cei care au N95 din cate am inteles. Eu nu l-am folosit dar merge cu siguranta.
Sunt convins ca exista ceva asemanator ptr WM - trebuie sa mai cauti

Nu inteleg partea cu redenumirea...poti fi un pic mai explicit?

View PostAdrian P., on Mar 22 2008, 11:13, said:

Nu cred ca exista la download pe un site oficial.
Eu zic ca este un "leak" intentionat, pentru un numar suficient de mare de amatori de ultima versiune care sa faca beta-testing gratuit, pe toate sistemele si pe toate hartile.

Ba da, 4.10.80 este disponibila pe siteul Garmin Taiwan in mod cat se poate de oficial

Acum ca vorbim de forum-uri pe care se agita unii si altii laudandu-se cu noile versiuni, eu cred ca este o mana cereasca pentru dezvoltatorii de soft de navigatie pentru ca o comunitate foarte raspandita face reclama/agitatie gratuita in jurul produselor lor. Ia sa ne imaginam cum ar fi de cunoscut Sygic doar cu reclama de la Allview, pe cand, numai pe acest forum, thread-ul Sygic are 23.000 views.

Revenind la Garmin - eu zic ca trebuie sa fim fericiti ca scot versiune dupa versiune si nici nu cer bani pentru upgrade.

Am spus-o mai demult...inclin sa cred ca toata chestia a fost chestie de marketing. In nici un caz nu pot sa cred ca cei de la Garmin sunt idioti. Au 'mutat' protectia pe card asumanandu-si toate riscurile. Totusi, am inteles ca in Aprilie apare deja CNE NA NT '2009'...poate schimba algoritmul de codificare/protectie???

Edited by subarufan, 22 March 2008 - 14:15.


#83
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsubarufan, on Mar 22 2008, 14:14, said:

Doar ce este inainte de paranteza.
Aia cu 3 nu merge dar oricum este suficient putand pune seturi de harti nu numai harti


Ptr Symbian exista un programel RotateMe - il folosesc cei care au N95 din cate am inteles. Eu nu l-am folosit dar merge cu siguranta.
Sunt convins ca exista ceva asemanator ptr WM - trebuie sa mai cauti

Nu inteleg partea cu redenumirea...poti fi un pic mai explicit?

Pai legat de partea cu redenumirea: am incercat ca setul existent deja pe card sa-l redenumesc din GMAPSUPP.IMG in GMAPSUP2.IMG (la fel sai fisierul .UNL aferent), pentru a fi protejat de o evetuala suprascriere ulterioara la un trasfer din Mapsource.
In acel moment, fara sa dea vreo eroare la lansarea Mobile XT, scrie foarte clar in ecranul harta "No Map"- dreapta jos.
De asemenea in Tools/Manage my data/Map sets, in momentul selectarii acestora apare mesajul de eroare: "No removable Map sets found". Harta este astfel inutilizabila...

Cred ca acuma am fost destul de clar.

Multumesc pentru ideea cu RotateMe. Poate ca voi gasi ceva asemanator pentru WM.


De fapt, chiar acum am reusit faza cu Garmin Mobile XT in modul Landscape rotind tot tot sistemul de operare WM in lansdcape, folosind programelul Spb Pocket Plus. Excelent !!
Multumesc pentru aceasta idee, SUBARUFAN !

#84
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Posthentiul, on Mar 22 2008, 18:36, said:

Pai legat de partea cu redenumirea: am incercat ca setul existent deja pe card sa-l redenumesc din GMAPSUPP.IMG in GMAPSUP2.IMG (la fel sai fisierul .UNL aferent), pentru a fi protejat de o evetuala suprascriere ulterioara la un trasfer din Mapsource.
In acel moment, fara sa dea vreo eroare la lansarea Mobile XT, scrie foarte clar in ecranul harta "No Map"- dreapta jos.
De asemenea in Tools/Manage my data/Map sets, in momentul selectarii acestora apare mesajul de eroare: "No removable Map sets found". Harta este astfel inutilizabila...
Daca nu gresesti nimic trebuie sa mearga. Sa inteleg ca daca ai gmapsupp.img functioneaza si daca o redenumesti nu mai functioneaza?
Incearca sa pui cel putin 2 harti/seturi de harti. Adica sa ai un gmapsupp.img alaturi de un gmapsup2.img. Ma gandesc ca poate ii trebuie neaparat un gmapsupp.img desi ma indoiesc. Dar poate...cine stie...

#85
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsubarufan, on Mar 22 2008, 20:47, said:

Daca nu gresesti nimic trebuie sa mearga. Sa inteleg ca daca ai gmapsupp.img functioneaza si daca o redenumesti nu mai functioneaza?
Incearca sa pui cel putin 2 harti/seturi de harti. Adica sa ai un gmapsupp.img alaturi de un gmapsup2.img. Ma gandesc ca poate ii trebuie neaparat un gmapsupp.img desi ma indoiesc. Dar poate...cine stie...
Da, ai inteles bine: am incercat ambele variante:
1. Am redenumit gmapsupp.img in gmapsup2.img si harta nu a mai fost disponobila - mesaj dreapta-jos in ecranul de navigati :No map
2. Am pus 2 seturi de harti: gmapsupp.img si gmapsup2.img, programul recunoscand doar gmapsupp.img

Rezolvare pentru mine: un singur set de harti: Europe 2008 NT fara Romania + RoA.D., denumit gmapsupp.img
Eu sunt multumit si asa...
Daca voi mai avea chef, ma voi mai juca cu variante pe aceasta tema, daca nu, e OK si asa.

Cele bune !
Liviu

#86
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Posthentiul, on Mar 23 2008, 13:49, said:

Da, ai inteles bine: am incercat ambele variante:
1. Am redenumit gmapsupp.img in gmapsup2.img si harta nu a mai fost disponobila - mesaj dreapta-jos in ecranul de navigati :No map
2. Am pus 2 seturi de harti: gmapsupp.img si gmapsup2.img, programul recunoscand doar gmapsupp.img

Rezolvare pentru mine: un singur set de harti: Europe 2008 NT fara Romania + RoA.D., denumit gmapsupp.img
Eu sunt multumit si asa...
Daca voi mai avea chef, ma voi mai juca cu variante pe aceasta tema, daca nu, e OK si asa.

Cele bune !
Liviu
Singura explicatie pe care o vad este din cauza WM. Pe Symbian merge fara probleme.
Totusi, incearca te rog (daca ai chef) cu gmapprom.img in loc de gmapsup2.img si vezi daca merge. Foloseste atat gmapprom.img cat si gmapsupp.img.
In final, de ce folosesti combinatia de CNE fara Romania cu Road si nu CNE complet (inclusiv Romania) cu Road?

#87
hentiul

hentiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsubarufan, on Mar 23 2008, 23:26, said:

Singura explicatie pe care o vad este din cauza WM. Pe Symbian merge fara probleme.
Totusi, incearca te rog (daca ai chef) cu gmapprom.img in loc de gmapsup2.img si vezi daca merge. Foloseste atat gmapprom.img cat si gmapsupp.img.
In final, de ce folosesti combinatia de CNE fara Romania cu Road si nu CNE complet (inclusiv Romania) cu Road?

1. O sa incerc si combinatia asta...
2. Pai nu-mi convine nivelul de detaliere al Romaniei in Europe NT 2008.
Am scos Romania din harta Europei si am adaugat harta RoAD. Daca as fi avut harta ROmaniei in cea a Europei nu ar fi fost ea dublata ?
Ce ce crezi ca ar fi mai bine sa am atat harta completa a Europei cu Romania in ea, atat vreme cat am Road ?

Cele bune !

Liviu

#88
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Posthentiul, on Mar 24 2008, 20:34, said:

2. Pai nu-mi convine nivelul de detaliere al Romaniei in Europe NT 2008.
Am scos Romania din harta Europei si am adaugat harta RoAD. Daca as fi avut harta ROmaniei in cea a Europei nu ar fi fost ea dublata ?
Ce ce crezi ca ar fi mai bine sa am atat harta completa a Europei cu Romania in ea, atat vreme cat am Road ?
Cele bune !
Liviu
In GM XT ai posibilitatea de a dezactiva anumite harti instalate (le debifezi pur si simplu si ele nu vor fi citite de soft dar vor fi acolo 'la nevoie'. Nu exista nici un motiv serios de a avea harta Romaniei din CNE omisa. RoAD este suficient de bine compilata ca sa nu se 'bata' cu aceeasi regiune din CNE. Softul va citi pur si simplu ambele harti in momentul in care sunt ambele active, fara nici o problema.
De ce consider ca ar trebui sa ai si Romania in CNE? Gandeste-te ca faci o ruta Buc-Paris...fara Romania in CNE poti avea probleme.
Pe scurt, nu vad nici un motiv sa nu o ai instalata...daca vrei o poti lasa nefolosita dar sa fie instalata.

Ca sa-ti dau un exemplu negativ - Bulgaria are o harta buna in format Garmin. Cu toate astea, nu sunt licentiati de Garmin. Unul din motive este ca harta lor se 'bate' cu CNE-ul si cu harta Turciei daca sunt bifate. Adica este compilata prost. Daca nu debifezi CNE-ul si Turcia pur si simplu nu vezi Bulgaria (este undeva 'sub' cele doua)

Pana la urma vei face asa cum consideri ca este mai bine...mi-am permis numai sa-mi exprim o parere

#89
hmsgl

hmsgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.12.2005
A aparut o noua versiune GarminMobileXTforWindowsMobile_42030w.exe . Sa vedem cum functioneaza cu aceasta.

http://www.gpsinform...bile_42030w.exe

#90
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Dupa ce dai un test sa revi cu impresii!
A aparut versiunea asta si pe situl oficial sau inca e neoficial update-ul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate