Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

GARMIN MOBILE XT

- - - - -
  • Please log in to reply
2491 replies to this topic

#55
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Pretul este inca foarte mare, tinand cont ca Garmin Mobile XT + harta North America (o suprafata ceva mai mare decat Romania) costa $99,99 (adica 240 lei) in timp ce la noi numai update-ul la o versiune majora de RO.A.D costa mai mult (80 euro +TVA inseamna 350 lei). In aceste conditii este de inteles ca se folosesc versiuni pirat.
Desi nu sunt un fan al lui Mobile XT trebuie sa recunosc ca reprezinta totusi cea mai completa solutie pentru telefon, mai ales in ceea ce priveste hartile pentru Romania si tarile din jur. Poate o versiune noua o sa rezolve cateva din lipsurile din interfata. Pe de alta parte daca folosesti un Nuvi 760 interfata (aproape identica) nu mai deranjeaza in aceeasi masura.
De acord cu Subarufan privind tonul folosit pe forum.

#56
vladst

vladst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.09.2004
Pretul este intr-adevar inca mare pentru piata din Romania. Asta daca ne referim la ROAD 2006. Dar este comparabil (aproape identic) cu pretul pentru I-Go Romania. Revenim insa la ceea ce am spus mai sus. Faptul ca procentul de soft piratat este la noi inca foarte mare ii obliga pe producatorii de soft sa isi recupereze cu mare greutate costurile de productie de la putinii utilizatori care inteleg ca trebuie sa plateasca pentru licenta. In America, unde aproape toata lumea cumpara softul, iti poti permite sa tii pretul mai jos. Mai putini bani recuperati de producator si un profit mai scazut sau inexistent inseamna update-uri mai rare la produs si de aici are de suferit toata lumea, inclusiv cei care folosesc softul fara licenta.

#57
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdrian P., on Feb 29 2008, 10:04, said:

Pretul este inca foarte mare, tinand cont ca Garmin Mobile XT + harta North America (o suprafata ceva mai mare decat Romania) costa $99,99 (adica 240 lei) in timp ce la noi numai update-ul la o versiune majora de RO.A.D costa mai mult (80 euro +TVA inseamna 350 lei). In aceste conditii este de inteles ca se folosesc versiuni pirat.
Desi nu sunt un fan al lui Mobile XT trebuie sa recunosc ca reprezinta totusi cea mai completa solutie pentru telefon, mai ales in ceea ce priveste hartile pentru Romania si tarile din jur. Poate o versiune noua o sa rezolve cateva din lipsurile din interfata. Pe de alta parte daca folosesti un Nuvi 760 interfata (aproape identica) nu mai deranjeaza in aceeasi masura.
De acord cu Subarufan privind tonul folosit pe forum.

Adrian, nu iti dau dreptate. Tot acolo de unde ai luat pretul pentru XT sunt si preturile de mai jos:
- Garmin Mobile XT, UK&Ireland - USD 182.13
- Garmin Mobile XT, Europe - USD 349.99
Astea sunt preturile in USA. Hai sa nu le comparam cu cele din Europa pentru ca ultimele sunt sensibil mai mari. Nu uita ca Garmin este US Based Company.

Deasemenea, nu poti compara pretul unui update (care nu este gratuit nici in US) cu un produs complet. Mai mult nu compara un set de harti extrase dintr-un produs NAVTEQ (respectiv UK&Ireland extras din CNE NT) cu o harta facuta de un THIRD PARTY (asa cum este Romania Digitala) si NEINCORPORATA in produsul NAVTEQ. Daca vrei sa compari asa ceva o poti face cu un produs asemanator, de exemplu cu Harta Ungariei pentru Garmin sau a Serbiei si Muntenegru sau a Poloniei. O sa observi ca ele sunt in jurul a 100 EUR. Bineinteles ca atunci cand cumperi un produs Garmin cu una din aceste harti incorporate pretul este altul.
Iar de pretul la updateul RoAD poti scapa platind o singura data o licenta full si ai update lifetime (asa cum am facut eu desi oricum nu aveam alta sansa in Mai 2007 intrucat nu exista produsul in forma in care este acum).

Edited by subarufan, 29 February 2008 - 10:52.


#58
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Tot trebuie sa recunosti ca pretul de la noi este mare. Si in vest preturile de lista sunt mari dar exista si (mai ales) promotii.
In Belgia saptamana trecuta un Garmin Nuvi 250 complet si cu toata harta Europei se vindea cu 160 euro. La banii astia nici nu-ti mai trebuie update - peste 2 ani il arunci si-ti cumperi unul nou.
Cu toate acestea pretul mare de la noi e justificat prin numarul mic de utilizatori. Tot respectul pentru platitori!
Apropo de Belgia (Bruxelles), toate navigatoarele (route66/sygic/garmin) sunt foarte enervante in mod pieton intrucat, desi gasesc adresa in limba franceza, descriu ruta cu denumirile din flamanda.

#59
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdrian P., on Feb 29 2008, 11:59, said:

Tot trebuie sa recunosti ca pretul de la noi este mare. Si in vest preturile de lista sunt mari dar exista si (mai ales) promotii.
In Belgia saptamana trecuta un Garmin Nuvi 250 complet si cu toata harta Europei se vindea cu 160 euro. La banii astia nici nu-ti mai trebuie update - peste 2 ani il arunci si-ti cumperi unul nou.
Cu toate acestea pretul mare de la noi e justificat prin numarul mic de utilizatori. Tot respectul pentru platitori!
Apropo de Belgia (Bruxelles), toate navigatoarele (route66/sygic/garmin) sunt foarte enervante in mod pieton intrucat, desi gasesc adresa in limba franceza, descriu ruta cu denumirile din flamanda.
La noi acelasi aparat este 175 EUR fara TVA, 209 cu tot cu TVA. Pret de lista, fara promotie.

#60
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View Postsubarufan, on Feb 29 2008, 13:38, said:

... Pret de lista, fara promotie.

Dar si fara harta locala (ROAD).
Am vrut sa accentuez faptul ca un belgian poate naviga la el in tara mai ieftin cu un produs Garmin fata de posibilitatile unui roman in Romania, tot cu Garmin.
Navigatia nu este o chestiune singulara iti pot da nenumarate exemple unde suntem mult mai scumpi de la alimente la credite s.a.m.d.

#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
in alte tari sunt o gramada de softuri care fac ce face si garmin. in romania nu au multa concurenta, iar treaba asta o stiu si cei de la garmin. ce sa-i faci? e o economie de piata.

#62
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAdrian P., on Feb 29 2008, 14:29, said:

Dar si fara harta locala (ROAD).
Am vrut sa accentuez faptul ca un belgian poate naviga la el in tara mai ieftin cu un produs Garmin fata de posibilitatile unui roman in Romania, tot cu Garmin.
Navigatia nu este o chestiune singulara iti pot da nenumarate exemple unde suntem mult mai scumpi de la alimente la credite s.a.m.d.
Aici ai perfecta dreptate si stiu din pacate foarte bine chestiile astea, ma lovesc de ele in activitatea de zi cu zi si ma deranjeaza cand mi-o 'trag' stainii.
Dar din pacate asta este tara in care traim si nu putem sa schimbam prea multe si repede. Totusi, in aceeasi situatie privind navigatia sunt si Grecia, Bulgaria, Turcia, partial Ungaria - asta vorbind de ceea ce ofera Garmin/Navteq la ora actuala. Belgia este altceva, ca si tot vestul Europei si repet ai dreptate, per total un belgian plateste mult mai putin ca un roman pentru a obtine acelasi lucru (cel putin in domeniul asta)

#63
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004

View Postsubarufan, on Feb 29 2008, 15:11, said:

Aici ai perfecta dreptate si stiu din pacate foarte bine chestiile astea, ma lovesc de ele in activitatea de zi cu zi si ma deranjeaza cand mi-o 'trag' stainii.
Dar din pacate asta este tara in care traim si nu putem sa schimbam prea multe si repede. Totusi, in aceeasi situatie privind navigatia sunt si Grecia, Bulgaria, Turcia, partial Ungaria - asta vorbind de ceea ce ofera Garmin/Navteq la ora actuala. Belgia este altceva, ca si tot vestul Europei si repet ai dreptate, per total un belgian plateste mult mai putin ca un roman pentru a obtine acelasi lucru (cel putin in domeniul asta)

Preturile mari nu sunt din cauza strainilor. Tot managerii romani hotaresc care adaos este suficient pentru a umple buzunarele actionarilor (de obicei tot romani).

#64
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Sa ma lamureasca o problema si pe mine cineva ce stie 100%.
Daca am cumparat ROAD 2006, atunci inseamna ca voi primi GRATIS ROAD 2008 cand va apare? Eu asa am inteles din ce spunea subarufan. Este 100% reala aceasta informatie?

#65
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View PostCorbu', on Feb 29 2008, 20:53, said:

Sa ma lamureasca o problema si pe mine cineva ce stie 100%.
Daca am cumparat ROAD 2006, atunci inseamna ca voi primi GRATIS ROAD 2008 cand va apare? Eu asa am inteles din ce spunea subarufan. Este 100% reala aceasta informatie?
Raspunsul este un plic mai alambicat ca sa zic asa. Daca ai cumparat versiunea FULL de RoAD, cea cu CD atunci ai free update daca ai versiunea pe card atunci nu ai FREE UPDATE. Te rog sa intelegi ca nu reprezint in nici un fel producatorul hartii sau Garmin Romania deci posturile mele sunt pure informatii si trebuie luate ca atare fie ca sunt corecte sau nu. Un raspuns oficial poti obtine numai de la producatorul hartii

#66
Draghici0Paul

Draghici0Paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.07.2007
M si eu o intrebare. Am instalat MapSource pe calculator cu ROAD. ok pn acum, am instalat garmin pe telefon, din map source am trimis pe telefon harta pe care am vrut-o, dar cand intru in GarminXT pe telefon imi cere un cod de 25 de caractere pentru a activa harta... acel cod este acelasi care lam folosit si pentru deblocarea hartii in MapSource? mie nu-mi functioneaza, sau trebuie sa ii dau un anume mapID?

#67
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004
A cumparat cineva varianta XT EUROPE pentru SE P990? Care este diferenta dintre City Navigator V9 si City Navigator® NT street maps?

#68
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postinstalatorul, on Mar 3 2008, 16:15, said:

A cumparat cineva varianta XT EUROPE pentru SE P990? Care este diferenta dintre City Navigator V9 si City Navigator® NT street maps?

Garmin Mobile XT (softul, produsul de baza) se poate vinde asa cum este, adica fara harti.
Deasemenea se poate vinde cu harta Romaniei (RoAD) sau cu harta Europei (acel GMXT Europe de care spui tu, continand softul in sine si City Navigator Europe NT) sau atat cu harta Romaniei cat si cu a Europei.

Diferenta dintre CITY Navigator Europe NT si versiunea NON-NT o ai detaliata mai jos.
Ultima versiune de City Navigator Europe NT este 2008 (aka v.10)
"Our City Navigator NT DVDs include the same detailed maps and coverage areas found on Garmin's City Navigator North America and City Navigator Europe DVDs. The primary difference is the compression technique we use to create these DVDs.

             City Navigator NT data is identical to the content on existing City Navigator products, so you can still literally travel to a new city, look up your hotel, restaurants, and other services and use your compatible Garmin GPS to guide you there without stopping for directions. City Navigator NT includes the same fully routable detailed maps.

             Since NT data is compressed differently than our other products, it can only be used with compatible Garmin devices. Some versions of City Navigator NT, such as North America and Europe, include traffic data that allows certain units to use traffic receivers."

#69
florinhutan

florinhutan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2006
Salut ,am observat ca esti mai priceput in domeniul asta ,te rog daca ma poti ajuta pe mine cu niste pareri .Am un gps garmin nuvi 200 si unu c550 ,garmin nuvi 200 imi da batai de cap cu harta europei ,nu reusesc sal fac sa citeasca de pe card harta si am incercat mai multe variante inspirate tot de pe forum. Cu garminu c550 mila aduscinevadar imi cere cod pin ,am inteles de la cineva ca trebuie us in regiunea unde sa pus pinu, dar presupun ca poate exista alt saft care ar merge sau stiu eu decodat chetia asta cu ppinu,te rog daca poti si stii ceva de chestai asta sa ma lamurest si pe mine [id mess florinhutan]

#70
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
ma poate ajuta si pe mine cineva sa instalez garmin pe un n73?
aplicatia am instalato, dar hartile cum le pun pe tel?
o explicatie cat de cat mai detaliata mi-ar fi de mare ajutor. :rolleyes:  
multumesc anticipat :)

#71
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am reusit pan la urma sa instalez garmin pe N73-ul meu. M-am chinuit vreo 2 zile dar pan la urma am reusit.
Multa lume lauda aplicatia asta dar mie nu imi place(grafica ma termina :cursing: ). Oricum, cu ocazia primului drum care il voi face la bucuresti o sa o testez mai amanuntit.

#72
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Posttudor_ionutz2000, on Mar 17 2008, 09:24, said:

Am reusit pan la urma sa instalez garmin pe N73-ul meu. M-am chinuit vreo 2 zile dar pan la urma am reusit.
Multa lume lauda aplicatia asta dar mie nu imi place(grafica ma termina :cursing: ). Oricum, cu ocazia primului drum care il voi face la bucuresti o sa o testez mai amanuntit.
Personal laud aplicatia pentru ceea ce face, modul in care foloseste la navigatie, rutarea, harta. Grafica displace intr-adevar mai multor useri asa cum reiese din alte posturi. Eu unul o consider mai placuta iar meniul mai intuitiv decat cel al lui Sygic.
Slava Domnului ca putem alege!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate