Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

GARMIN MOBILE XT

- - - - -
  • Please log in to reply
2491 replies to this topic

#2485
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Salut.

Vreau sa ajung pe la Vatra Dornei in concediu si, desi stiu drumul destul de bine, am zis sa incerc o simulare.

Datele problemei: mobile xt 5.00.50 cu ROAD 3.02 si/sau CNE2014.10. Am scos POI, am scos "avoid ...." ca sa ia toate drumurile, totul la minim sau disabled.
Pe ROAD mi-a dat o eroare pe care nu am intilnit-o niciodata pe XT, unable to calculate route to destination.
Am incercat pina la piatra neamt, a mers. Zic hai mai departe un pic, pina la bicaz. Nada, iar unable to ....
O fi din cauza distantei, am zis sa iau ceva foarte departe, am ales Satu Mare. Merge de rupe.
Bun, daca nu merge cu adresa exacta sa cautam cu metoda generica ce duce in centrul orasului, optiunea "cities". Nici asa n-a mers.
Pe CNE a mers, indiferent de metoda, cu adresa exacta sau cities. Dar doar pe shorter distance, pe faster time imi da eroarea cu unable dar macar aici e mai precisa "not enough memory".
Daca aveam mai multa memorie cred ca mergea cu CNE indiferent daca era pe distanta scurta sau timp mai scurt.
O fi harta de vina ? Nu sint puncte rutabile pe harta ROAD ?
Daca salvez Vatra Dornei la My location si dau la "where to" optiunea my location - Vatra, iese instant din program.

Poate incerca cineva din Bucuresti destinatia Vatra Dornei pe shortest sau fastest, preferabil fastest ? Sint foarte curios daca e de la mine sau "de la ei".

Edited by iliecsorin, 15 July 2013 - 12:59.


#2486
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aparatul pe care testezi este prea praf, nu are nimic harta.

#2487
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
E acelasi telefon de ani buni. E ceva totusi cu harta, o fi de la update-ul 3.02. Pe Garmin mobile PC face la fel Posted Image , da eroarea cu not enough memory desi are 8 GB la dispozitie. Mai incerc, nu-i bai. Ma enerveaza faptul ca inainte mergea si acum brusc nu mai vrea.

#2488
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai intai ar trebui sa inveti care este diferenta intre memorie RAM (volatila - pt. incarcarea programelor si a sistemului de operare) si memorie ROM (de stocare permanenta - a fisierelor).
Mai dezinstaleaza din aplicatiile care ruleaza in background sau inchide-le fortat cu un task manager, nu te astepta insa la mari minuni.

#2489
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
Diferenta RAM/ROM am invatat-o acum mai bine de 20 de ani in liceu si lucrez in domeniul IT, deci nu continuam in directia asta.
Aparatul "praf" este un E71, RAM a avut intotdeauna peste 66 MB liberi (din 128) iar ca spatiu de stocare, pe card peste 1 GB si pe telefon peste 77 MB (din 110). Repet, a mers ani de zile bine mersi.
Garmin Mobile PC are la dispozitie 8 GB de RAM si zeci de GB liberi pe hard deci RAM/ROM arhisuficient, chiar nu vad de ce nu merge si da eroarea de Not enough memory. Daca si laptopul e praf .....
Ma gindesc la partea de rutare, ca nu exista o cale rutabila din punctul de plecare pina la cel de sosire si ramine fara memorie incercind sa calculeze ceea ce probabil nu exista.
----------------------------------
Mda, m-am convins ca e de la rutare, am simulat Vama Veche - Satu Mare, peste 870 km si a mers in 5 secunde indiferent ca era pe faster time sau pe shorter distance. Deci am gasit un bug. Case closed.

Edited by iliecsorin, 11 August 2013 - 22:17.


#2490
gphg

gphg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.05.2008
Imparte ruta in doua. Garmin-ul face fite la rute peste 500 - 1000 km.

#2491
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
are cineva idee unde as putea gasi o harta pentru Serbia+Muntenegru, Croatia si Bosnia&Hertzegovina care sa mearga pe Garmin Mobile XT?

m-am bazat pe harta generala a Europei (aceea de 1.5GB).. In Grecia m-a ajutat, dar pentru fosta Yugoslavie e foarte slaba..

am nevoie urgent! merci!

#2492
Klavs75

Klavs75

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2022
Hi all! Mai are cineva road 2009 în format img? 😁

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate