Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

platitoare sau nu de tva?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
bombonik

bombonik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.05.2007
daca imi deschid o firma(vand haine,incaltaminte) si de ex vreau sa-mi fac leasing la o masina,eu le mai platesc tva-ul?stie cineva?

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postbombonik, on Oct 17 2007, 16:25, said:

daca imi deschid o firma(vand haine,incaltaminte) si de ex vreau sa-mi fac leasing la o masina,eu le mai platesc tva-ul?stie cineva?


TVA'ul il platesti oricum. Diferenta ar fi doar faptul ca daca ai fi platitor de TVA si iti i-ei masina pe firma acel TVA se compenseaza cu TVA datorat din vanzarile tale. Ai inteles?

#3
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Postbombonik, on Oct 17 2007, 16:25, said:

daca imi deschid o firma(vand haine,incaltaminte) si de ex vreau sa-mi fac leasing la o masina,eu le mai platesc tva-ul?stie cineva?


Da, TVA-ul pe masina il platesti oricum.
Exista 2 ipostaze:

1. Daca ai firma neplatitoare de TVA.
Avantaj: deoarece vinzi haine, probabil vinzi haine persoanelor fizice. Firma nefiind platitoare de TVA, nici tu nu le percepi oamenilor TVA, deci, in principiu, ai putea vinde mai ieftin, fapt care te-ar ajuta sa ramai pe piata, etc.
Dezavantaj: vei pierde TVA-ul datorat pentru masina.

2. Daca ai firma platitoare de TVA.
Avantaj: iti recuperezi TVA-ul de pe masina, respectiv nu il mai platesti (bineinteles, daca incasarile de TVA iti acopera TVA-ul pentru rata masinii)
Dezavantaj: esti obligata sa pui 19% in plus la vanzare, ceea ce te face mai putin competitiva in piata. Bineinteles, daca nu vrei sa mergi pe un profit mai mic sau poate chiar in pierdere, asta in functie de adaosul tau.

Exista totusi si o situatie ideala. Daca vinzi haine si la firme, atunci ti-ai putea face 2 firme. Una platitoare de TVA, prin care vei lucra cu firmele, cealalta neplatitoare, prin care vei lucra cu persoanele fizice.
Alternativ, daca ai sa zicem 2 magazine, dintre care unul, prin amplasarea si vadul lui, ar suporta acel plus de 19%, chiar daca vinzi persoanelor fizice, atunci merita sa misti marfa printr-o firma platitoare de TVA.

Concluzia este ca:
Daca reusesti sa faci o firma platitoare de TVA care sa ramana si profitabila, atunci te poti scoate elegant cu TVA-ul.
In principiu, iti faci firma platitoare de TVA daca ai cheltuieli pe ea. Daca nu ai cheltuieli (ma refer cheltuieli serioase, de genul cumpararii unei/unor masini, etc), atunci nu are rost sa fie platitoare de TVA, pentru ca in felul asta poti reduce pretul final sau, de ce nu?, iti poti maximiza profitul mai usor.

Sper ca te-am ajutat.

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postnano2k, on Oct 18 2007, 09:18, said:

1. Daca ai firma neplatitoare de TVA.
Avantaj: deoarece vinzi haine, probabil vinzi haine persoanelor fizice. Firma nefiind platitoare de TVA, nici tu nu le percepi oamenilor TVA, deci, in principiu, ai putea vinde mai ieftin, fapt care te-ar ajuta sa ramai pe piata, etc.
Dezavantaj: vei pierde TVA-ul datorat pentru masina.

Dar hainele alea apar din neant? Nu platesti TVA-ul pe ele? Deci nu mai iei TVA-ul de la clienti, il pui din buzunarul tau. Competitiv rau de tot...

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
TLGsoft are dreptate. in cazul asta, depinde cum sunt obtinute produsele ce vor fi vandute. Daca vin de la o firma platitoare de TVA(cel mai probabil), atunci trebuie sa faci firma platitoare de TVA.

#6
ramyramy

ramyramy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2008
in primul rand buna ziua,sunt noua aici pe forum si am si eu o mare nelamurire.....sotul meu a cumparat o firma de la cineva,inainte firma avea ca activitate principala constructii sau ceva de genul asta,noi acum o folosim pentru o vulcanizare,cand am depus actele pt casa de marcat ne-au intrebat de acel CIF,pentru firme platitoare de tva,contabila fostului administrator ne-a spus ca nu il avem pt ca noi nu platim tva.....intrebarea mea ar fi.....exista vreun fel de probleme cu legea daca noi nu platim tva pt ca si noi cumparam anumite produse pe care le folosim la lucrari.....va rog din suflet sa ma indrumati si p mine si sa imi spuneti daca ar fi probleme in situatia asta....cu multumiri

#7
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu au ce probleme sa fie. Doar ca, asa cum s-a spus si mai sus, voi veti cumpara produsul cu un pret + TVA si, nefiind platitori de TVA, il veti vinde fara TVA-ul respectiv.

In principiu, indiferent de firma sau de domeniul in care aceasta activeaza, este indicat sa fii platitor atunci cand furnizorii si clientii sunt, si sa NU fii atunci cand furnizorii si clientii NU sunt. In totalitatea sau in majoritatea lor.

#8
dannielghi

dannielghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 25.05.2006

View Postnano2k, on Oct 18 2007, 08:18, said:

Da, TVA-ul pe masina il platesti oricum.
Exista 2 ipostaze:

1. Daca ai firma neplatitoare de TVA.
Avantaj: deoarece vinzi haine, probabil vinzi haine persoanelor fizice. Firma nefiind platitoare de TVA, nici tu nu le percepi oamenilor TVA, deci, in principiu, ai putea vinde mai ieftin, fapt care te-ar ajuta sa ramai pe piata, etc.
Dezavantaj: vei pierde TVA-ul datorat pentru masina.

2. Daca ai firma platitoare de TVA.
Avantaj: iti recuperezi TVA-ul de pe masina, respectiv nu il mai platesti (bineinteles, daca incasarile de TVA iti acopera TVA-ul pentru rata masinii)
Dezavantaj: esti obligata sa pui 19% in plus la vanzare, ceea ce te face mai putin competitiva in piata. Bineinteles, daca nu vrei sa mergi pe un profit mai mic sau poate chiar in pierdere, asta in functie de adaosul tau.

Exista totusi si o situatie ideala. Daca vinzi haine si la firme, atunci ti-ai putea face 2 firme. Una platitoare de TVA, prin care vei lucra cu firmele, cealalta neplatitoare, prin care vei lucra cu persoanele fizice.
Alternativ, daca ai sa zicem 2 magazine, dintre care unul, prin amplasarea si vadul lui, ar suporta acel plus de 19%, chiar daca vinzi persoanelor fizice, atunci merita sa misti marfa printr-o firma platitoare de TVA.

Concluzia este ca:
Daca reusesti sa faci o firma platitoare de TVA care sa ramana si profitabila, atunci te poti scoate elegant cu TVA-ul.
In principiu, iti faci firma platitoare de TVA daca ai cheltuieli pe ea. Daca nu ai cheltuieli (ma refer cheltuieli serioase, de genul cumpararii unei/unor masini, etc), atunci nu are rost sa fie platitoare de TVA, pentru ca in felul asta poti reduce pretul final sau, de ce nu?, iti poti maximiza profitul mai usor.

Sper ca te-am ajutat.


ai uitat sa spui de valoarea maxima de tranzactii intr-un an ptr firma neplatitoare de tva, si anume 2 miliarde de lei vechi ( nu sunt 100% sigur ca e vorba de suma asta), daca depasesti, tebuie sa te treci platitor de tva. explicatia anterioara este foarte buna; poti lua in considerare ca daca vrei sa fie mai simplu cu hartoagele si ai posibilitatea, iti recomand un af (asocitatie familiala, nu srl), e mai usor de administrat. daca nu te faci platitor de tva, nici o firma nu va cumpara de la tine.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
TVA - naspa. Pe mine m-a omorat de cand platesc. Si cred ca toata lumea din consultanta injura. Atunci cand iei de aici si dai acolo e altceva.

#10
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdannielghi, on Dec 3 2008, 14:01, said:

... daca nu te faci platitor de tva, nici o firma nu va cumpara de la tine.


Poti sa justifici afirmatia?

#11
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 3 2008, 13:37, said:

Poti sa justifici afirmatia?

Pai nu are ce TVA sa deduca.

E mai bine sa fii platitor de TVA mai ales cand prestezi servicii firmelor pentru ca-ti intra mai multi bani in cont (cu 19%), iar cei 19% nu-i vei da pe toti la stat ca-i mai deduci din cheltuieli (de ex. rata masina).
Cand prestezi doar pentru persoane fizice e bine sa fii neplatitor de TVA, dar si asta n-o poti face la infinit ci pana ajungi la o cifra de afaceri de 50000 euro (sper ca asta e suma) dupa care trebuie sa te declari platitor de TVA.
Concluzie: cat timp esti neplatitor de TVA nu fa investitii, cheltuieli, lasa-le pentru cand devii ca sa-ti deduci TVA-ul.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
eu sunt neplatitior de tva. clientii mei au strambat putin din nas, dar n-a renuntat nici unul la colaborarea cu mine.

limita e de 35.000 de euro, nu 50.

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmsjohntm, on Dec 3 2008, 20:28, said:

Pai nu are ce TVA sa deduca.

Daca un client nu imi plateste TVA, unde iese el in pierdere?

De ce ar stramba din nas? Da un exemplu.

#14
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 08.04.2006

View PostTLGsoft, on Dec 3 2008, 20:52, said:

Daca un client nu imi plateste TVA, unde iese el in pierdere?

De ce ar stramba din nas? Da un exemplu.

Doar daca esti mai ieftin la servicii cu acei 19% fata de concurenta nu stramba.

#15
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
- nu e bine sa fii neplatitor de TVA daca vinzi produse la alte firme platitoare de TVA - ei nu'si deduc TVA-ul.

- e bine sa fii neplatitor de TVA daca "vinzi" servicii ( in acest fel poti oferi servicii mai ieftin cu 19% - aparent; pentru lucru cu persoane fizice chiar te ajuta - pretul final pare si este mai mic pentru utilizatorul final ).

- daca te faci platitoare de TVA, tu platesti la stat doar diferenta intre TVA-ul produsului cu adaos si TVA-ul produsului achizitionat (ex: daca iei un produs cu 119ron - tva este 19ron, daca il vinzi cu 238ron - tva este 38 ron -> tu platesti la stat doar 19ron ( 19% * 238 - 19%*119 ))

- parerea mea ca daca vinzi incaltaminte, haine persoanelor fizice (in magazin prin casa de marcat )este mai bine sa fii neplatitoare de TVA ( utilizatorul final habar nu are si nu cred ca intereseaza ). daca ai rulaj mare - iesi in profit chiar daca achizitionezi masina aia. si sa nu depasesti limita de 100.000eur/an ( parca )


LE: acum am citit si ce a zis nano2k - cred ca interesant ar fi sa ai 2 firme. prima platitoare de TVA, a doua neplatitoare. toata marfa sa o achizitionezi prin prima, in magazin sa vinzi prin a doua .... si acum profitul ti'l lasi pe care firma te avantajeaza mai bine

si eu am in curs de deschidere un magazin, am 2 firme - una platitoare, una ne .... si ma gandesc sa lucrez pe 2 case de marcat... as putea sa ofer persoanelor fizice preturi mai mici cu TVA-ul din adaosul practicat.

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

Quote

- nu e bine sa fii neplatitor de TVA daca vinzi produse la alte firme platitoare de TVA - ei nu'si deduc TVA-ul.

Poate reusesti tu sa dai un exemplu (A + B - C) unde pierde o firma daca achizitioneaza servicii nepurtatoare de TVA.


Cred ca o sa ajung sa dau premiu in bani, vad ca toti perpetua mitul asta, dar nimeni nu poate sa-l explice.

#17
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 08.04.2006
Iti explic eu. Ca tot romanul neplatitorul de TVA vinde la acelas pret ca cel ce e platitor de TVA pentru ca sa castige mai mult desigur, (sau nici nu stie asta) ca doar cum sa vanda mai ieftin cand asta e pretul pietei mizand pe ideea ca cel ce cumpara nu calculeaza costurile pe loc. Unii clienti nici nu stiu care e diferenta, dar cei ce au habar prefera factura cu TVA pe care-l poate deduce. Si uite asa se pot pierde clienti importanti fara sa stii. Nu vorbesc aici de cei ce vand la pret corect. Mi-e greu sa dau exemplu cu A+B-C ca mi-e somn acum.

#18
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmsjohntm, on Dec 4 2008, 00:42, said:

Iti explic eu. Ca tot romanul neplatitorul de TVA vinde la acelas pret ca cel ce e platitor de TVA pentru ca sa castige mai mult desigur, (sau nici nu stie asta) ca doar cum sa vanda mai ieftin cand asta e pretul pietei mizand pe ideea ca cel ce cumpara nu calculeaza costurile pe loc. Unii clienti nici nu stiu care e diferenta, dar cei ce au habar prefera factura cu TVA pe care-l poate deduce. Si uite asa se pot pierde clienti importanti fara sa stii. Nu vorbesc aici de cei ce vand la pret corect. Mi-e greu sa dau exemplu cu A+B-C ca mi-e somn acum.


Discutia este despre firme care "stramba din nas" daca oferi servicii si nu esti platitor de TVA. Asta presupune ca afla informatia respectiva si se crispeaza de durere. Nu exista "nu stie diferenta" sau "nu isi calculeaza costurile".


Vreau demonstratie contabila la afirmatiile: "nu vrea ca nu-si poate deduce TVA-ul", "prefera factura cu TVA pe care-l poate deduce"


Astept cu interes. Si dau si o bere. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate