Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credit Card strain in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Salutare

Probabil acest topic a mai fost discutat aici, dar acum nu am foarte mult timp pt research...

Am o ruda care trebuie sa soseasca in Romania din USA curind. Exista bancomate unde sa poata scoate valuta/lei cu un credit-card din strainatate?

Exista alte metode de a scoate bani de pe un credit card strain (de ex la banca ) si cam care ar fi comisioanele?

Recomandari?

Cele bune

#2
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
da si tu telefon la doua-trei banci mai mari (brd, bcr, bp, raiffeisen etc) si intreaba. ar fi bine sa stii exact despre ce tip de card este vorba. din cate stiu eu se pot scoate bani (lei) la un curs apropiat (~100 lei) de cursul bnr de la orice bancomat care are afisata sigla emitentului acelui card, indiferent deci de banca posesoare a bancomatului. de asemenea, la ghiseul (caseria) oricarei banci. nivelul comisioanelor il porti afla numai de la banca, la ghiseu sau la telefon, pentru ca eu nu prea am vazut publicate pe net listele cu comisioanele pentru diverse operatiuni la nici o banca (desi mi se pare o chestie de bun simt), desi toate au site-uri care mai de care mai fatoase.

spor la cheltuieli (si fara probleme...)

ps: acum imi amintesc ca am vazut si case de schimb valutar care accepta carduri, deci probabil ca descarca cardul de x euro (usd etc), pe care ti-i vand la cursul afisat (oricum mai prost decat cel de la bancomat - vezi mai sus - dar neafectat de comisioanele bancilor.)

#3
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
Eu am un card Maestro de la o banca First Bank din America si merge la Banc-Post ok. Cursul e cel afisat de maestro. Nu am avut pb pana acum.

#4
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
offtopic - Am inteles ca daca ai o suma mare de schimbat (lei in valuta) cel mai bun curs il ai in afara tarii. Iti umpli cardul cu bani si scoti euro / dolari din afara.

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
multumesc tuturor pentru input



Cele bune

#6
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003

Quote

Originally posted by sfantul
Eu am un card Maestro de la o banca First Bank din America si merge la Banc-Post ok. Cursul e cel afisat de maestro. Nu am avut pb pana acum.



re..unde poti vedea online (sau offline) cursul de la maestro ??

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Este cursul de vanzare al bancii de care apartine bancomatul respectiv.

Atata timp cat este afisat standardul maesto/Visa pe ATM, trebuie sa mearga in orice tara.

Ma intreb cat o fi limita de extragere per ATM.

#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Maestro nu e cumva doar "debit"?

#9
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003

Quote

Originally posted by Courage
Este cursul de vanzare al bancii de care apartine bancomatul respectiv.

Atata timp cat este afisat standardul maesto/Visa pe ATM, trebuie sa mearga in orice tara.

Ma intreb cat o fi limita de extragere per ATM.



care din cursurile bancii ? bancile au mai multe cursuri, toate diferite : este un curs pt casa de schimb valutar, este un curs pt valuta din cont, este un curs pt tranzactiile peste 10.000 eur etc..

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cursul de vanzare dolari al bancii de care apartine ATM-ul.

#11
greenlab

greenlab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 18.09.2003
toate bancile au mai multe cursuri de schimbat dolari :

1. un curs pentru casa de schimb

2. un curs pentru valuta din cont

3. un curs pentru valuta din cont cu tranzactii peste 10.000 eur


toate aceste 3 cursuri sunt diferite...cel mai nasol este 1. iar cel mai bun este 3...

dar nu este explicat nicaieri pt ATM ce curs se foloseste...

#12
Cornholio

Cornholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 14.07.2004
Daca este card VISA sau MASTERCARD (peste 95% din piata, nu stiu cifra exacta) nu o sa aiba probleme cu atm-urile noastre (va rog, nu spuneti bancomate.. e aceeasi diferenta dintre copiator si xerox). Indifernet daca este card de debit sau  credit, atm-ului putin ii pasa, plasticul sa fie recunoscut.

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Da, n-o sa fie nici o problema, am folosit si eu. Sa-si stie pin-ul, mai dau si eu din colt in colt citeodata ca nu mai stiu pin-urile de la astea de credit. Daca n-are pin-ul, merge de la ghiseu si fara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate