Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

instalare server DNS pe Win 2003 Server Enterprise R2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
costinnet

costinnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.09.2005
Salutare! Am o problema in configurarea unui server DNS - serverul implicit de DNS cu care vine echipat Windows 2003 Server Enterprise R2. Am descarcat de pe net documentatie, tutoriale dar tot nu am reusit sa-l fac sa mearga. Imi da o eroare cand wizard-ul vrea sa-mi configureze "root hints". Am incercat sa configurez manual root hints dar nu stiu de unde sa incep. dintre voi dc sunt care au mai instalat DNS pe win 2003, de la ce ar putea sa-mi dea eroarea? Am serverul conectat cu un alt calculator cu win xp, printr-un switch. multumesc anticipat!

#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
interesanta eroarea. ma gandesc de la ce poate fi....

:rolleyes:

#3
costinnet

costinnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.09.2005
am rezolvat! (cred) am dezinstalat serverul de DNS si am instalat Active Directory dupa care am instalat din nou DNS. Tot mi-a dat eroare dar acum functioneaza.
Din cate cunosc serverul de DNS atribuie unui IP numele calculatorului cu IP-ul respectiv. Daca ma pot conecta la calculator, pe LAN, cu \\numecalculator si cu \\10.0.0.23 (IP calculator) atunci functioneaza, nu?

Acum am alte probleme:

1.  Am o retea proiectata fizic (reteaua din partea dreapta a imaginii atasate - server 2) dar functioneza foarte greu (in sensul ca atunci cand doresc sa ma conectez de la un calculator la altul, indiferent ca este statie de lucru sau server, trebuie sa astept cel putin 3min!). Serverul are instalat Win 2003 Enterprise R2 iar statiile au Win XP Pro.

2. Acum fac o a 2-a retea (cea din partea stanga img atasata - cu server-ul 1). Cele 2 servere au 2 placi de retea. Vreau sa conectez cele 2 retele astfel incat calculatoarele toate (din ambele retele mai mici) sa se poata vedea intre ele! Nu stiu cum sa fac asta practic.


Multumesc anticipat!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   37.8K   57 downloads


#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
1. ce protocoale ai instalate pe interfetele de retea ale computerelor care se conecteaza greu? WINS ceva? Erori in DNS ...

2. de ce vrei sa faci reteaua a doua prin intermediul celor 2 servere? Solutia - oricum - ar fi routare intre cele 2 retele prin intermediul celei de-a treia (cea dintre servere) si NetBIOS over TCP/IP.

#5
costinnet

costinnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 16.09.2005

View PostTyby, on Oct 16 2007, 12:27, said:

1. ce protocoale ai instalate pe interfetele de retea ale computerelor care se conecteaza greu? WINS ceva? Erori in DNS ...

2. de ce vrei sa faci reteaua a doua prin intermediul celor 2 servere? Solutia - oricum - ar fi routare intre cele 2 retele prin intermediul celei de-a treia (cea dintre servere) si NetBIOS over TCP/IP.

1. Protocolul cred ca este TCP/IP. retaua e facuta normat deci pe protocolul implicit.

2. reteaua a 2-a se va folosi decat de serverul 1, acesta fiind pt ea server DHCP, DNS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate