Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Ce metoda recomandati pt. conversie DVD9 to DVD5?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Daca encodeaza H264 va vedea cam cum vede acum cele 4 DVD-uri doar ca va ocupa spatiu mai putin (asta vrea colegul nostru am inteles), intr-adevar compresia va tine ore bune dar o face o singura data. Iar de uitat la nunta in afara de situatia in care ai niste invitati...in rest nici nu vrei sa-ti amintesti de eveniment daca ai niste ani grei la activ :D. Oricum eu in locul lui le-as lasa pe 4 DVD-uri ca nu cer de mancare...

#38
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Da, nu am dvd player care sa citeasca mkv, ci un portabil care citeste doar divx, xvid, si cred ca si mpeg.
Deci nu exista nicio cale prin care sa fac nunta asta de 6 ore cap coada pe un dvd5 fara foarte multa pierdere de calitate?
M-am gandit sa o fac pe 2 DVDuri, si chiar am facut-o dar ma gandeam ca o pot face sa o vad si eu de la inceput pana la sfarsit pe un singur DVD. Pe un DVD de 8 GB am incercat sa o fac dar cu nero mi-a dat eroare pe la jumate. Nu stiu de unde sa fie cauza, ca la 4 din 5 DVD9 daca dau sa le scriu mi le strica. O fi de la DVDRW

#39
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Nero e o catastrofa la scris DVD DL. Foloseste ImgBurn. Si atentie la ce am scris mai sus, la dimensiunea fisierelor!

#40
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
O alta intrebare am; cum convertesc din Full HD, un fisier mkv de 8 gb, in xvid in avi in 2 GB, fara pierdere de calitate.
O sa ziceti ca nu se poate, dar uite un BDRip care are rezolutia de 720x400 (Filmul Masca) de la 1920x1080
http://img114.images...56942077dl9.png
http://img114.images...41681652px0.png
http://img117.images...28978757io9.png
http://img117.images...77022250eg0.png
Deci ripul de pe un mkv de 8gb 1080p sa-l convertesc intr-un avi codat xvid(sa mearga si pe playere standalone) cu sunet ac3, sau mp3, la dimensiune de 2GB

Edited by madaboss, 30 December 2008 - 20:12.


#41
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
AutoMKV.

#42
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Postmadaboss, on Dec 30 2008, 20:12, said:

O sa ziceti ca nu se poate, dar uite un BDRip care are rezolutia de 720x400 (Filmul Masca) de la 1920x1080
Deci ripul de pe un mkv de 8gb 1080p sa-l convertesc intr-un avi codat xvid(sa mearga si pe playere standalone) cu sunet ac3, sau mp3, la dimensiune de 2GB
Cu ce ai redat si pe ce ai vizionat cele 2 variane? Originalul si rip-ul?
Sau nu le-ai vazut cu ochii tai pe amandaoua redate cu o scula HD pe un TV HD?
Orice rip urmat de reencodare(indiferent de format si de codec-ul folosit), se face cu pierdere de calitate.
Daca pentru tine nu e vizibila diferenta de calitate, noi iti spunem: EXISTA!, Cauta si pe alte forumuri, cu rezonanta mai mare decat Softpedia si intreaba si acolo. Daca vei primi alte raspunsuri decat aici, se ne spui si noua unde ai primit acel raspuns!
La ce ai povestit aici ca ai facut cu materialul original, nu ai cum sa obtii SUB NICIO FORMA CALITATE!

#43
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Viceroy, "fazele" sunt altele:
1.- teoretic el ar fi trebuit sa caute DVD original si sa isi faca singur ripul la rezolutie full 720xXXX la marimea dorita de el. Partea proasta e ca la noi in tara DVD original nu este egal cu calitate maxima deoarece de foarte multe ori aceste DVD-uri sunt facute de tot felul de firme obscure, care au niste masteruri tot din surse obscure. Mai mult de atat, sunt ziare care vand asemenea DVD originale. Te gandesti cum au facut cei de la ziar DVD-ul?
2.- o alta posibilitate ar fi fost ca el sa caute pe net acel film facut DVDRip dar din pacate l-a gasit l-a o marime/rezolutie/calitate, probabil mp3 stereo, chestii care pe el nu il satisfac
3.- a pus mana pe un Blu-Ray rip, nu are cu ce sa il vada pe standalone si si-a propus sa il recodeze la acea marime de 2 GB, sunet AC3. In conditiile de mai sus (punctele 1 si 2), ripul lui se va vedea mai bine.

madaboss, vezi ca discutiile de la punctele 2 si 3 nu sunt permise pe acest forum. Citeste regulamentul ariei video.

enjoy,
Mtz

#44
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Respect Mtz!
Citeste postul #23, sa vezi de fapt care e originalul si unde vrea sa ajunga! De la o nunta pe 4 DVD-uri, "stransa" in prezent pe 2. Si vrea sa o "puna" pe un singur DVD, FARA PIERDERE DE CALITATE!

La multi ani, forumisti!

#45
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmadaboss, on Dec 30 2008, 20:12, said:

O alta intrebare am; cum convertesc din Full HD, un fisier mkv de 8 gb, in xvid in avi in 2 GB, fara pierdere de calitate.
O sa ziceti ca nu se poate, dar uite un BDRip care are rezolutia de 720x400 (Filmul Masca) de la 1920x1080
http://img114.images...56942077dl9.png
http://img114.images...41681652px0.png
http://img117.images...28978757io9.png
http://img117.images...77022250eg0.png
Deci ripul de pe un mkv de 8gb 1080p sa-l convertesc intr-un avi codat xvid(sa mearga si pe playere standalone) cu sunet ac3, sau mp3, la dimensiune de 2GB


Madaboss de la o nuntă 4 în 1 dvd ai ajuns la rip mkv. Ești total offtopic aici.

#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Huh?
Eu nu prea cred ca are el nunta in format MKV.

enjoy,
Mtz

#47
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
viceroy, nu cred ca mai este vorba despre acel subiect. Eu cred ca am lamurit-o suficient atunci ca nu poti face un "perpetuum mobile" cu fisierele din calculator, sau cum sa faci o arhiva la arhiva la arhiva in speranta ca iti va ocupa la final 1B. cam asta voia mada, 4 dvd-uri sa le faca intr-unul singur fara pierdere de calitate.
Ce vrea aici este concret: cum encodeaza un h264 in xvid. E simplu si sunt multe softuri. problema este ca mada ne arata din nou cum se poate "fara pierdere de calitate". pai mada, daca tu ne arati o imagine la rezolutia de 700x400 normal ca la prima vedere nu are "pierderi de calitate". Dar sula are 10 cm iar prefectura are cativa metri inaltime.  Pai numai redimensionand frame-urile la 1/3 din cele originale si s-a redus filmul la aproape 3GB. Dar daca afisezi acele imagini de 700x400 pe un display cu rezolutie mare? La tine problema ti-am mai spus ca tine de tv crt si de monitor mic si nu-ti dai seama de diferente. Noi cei care avem monitoare de 22, 24 si plasme si lcd-uri iti spunem ca nu se poate fara pierdere de calitate.
Baga bine la cap: nicio conversie din niciun tip in altul nu se face fara pierderi. In cel mai "fericit" caz ramane semnificativ la fel dar cu cresterea dimensiunii fisierului. Spre exemplu, comversia din mpeg2 in avi dv face ca o ora de film care initial avea in jur de 3GB sa aiba 13 GB. Diferente de calitate nu vor fi semnificativ. Dar dintr-un format in altul in care vrei sa faci compresie nu se poate fara pierdere de calitate.

Edited by daddy, 31 December 2008 - 10:50.


#48
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMtz, on Dec 31 2008, 10:35, said:

Huh?
Eu nu prea cred ca are el nunta in format MKV.

enjoy,
Mtz

Normal că nu are nuntă în format mkv, Mtz.
Eu spun că a deschis un topic pt o problemă și acum ajunge la alta fără legătură cu topicul.
Offtopic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate