Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Federația Rusă

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PosteugeniaC, on 5th May 2010, 15:51, said:

Rusia este intr-adevar o tara deosebita... mi-am propus de mai multe ori sa ajung aici, sper sa ajung in curand (daca nu anul acesta, la anul sigur!). Pentru ca vreau sa vizitez si Helsinki, nu numai Saint Petersburg (Moscova e totusi prea scumpa...), eu m-am hotarat la un circuit care include cele doua orase. Am gazit o oferta care dureaza 8 zile si costa 999 euro (un pret decent pentru o vacanta in St Petersburg, cu 2 nopti in Helsinki). Bineinteles, bilete de avion incluse, tururi de oras, o excursie si intrari la mai multe obiective (printre care Ermitaj si Fortareata Sf. Petru si Pavel).
Intrebarea este cati bani de buzunar mi-ar trebui (cazarea e cu mic dejun).
N-ar trebui sa fie asa de scump cum zici. Uite eu am cautat putin si am gasit asa, calculat pentru excursie cu plecare in 07.08 si intoarcere in 14.08:

- avion pentru doua persoane luat de pe travelocity.com - zbori cu LOT si Lufthansa 560 EURO/2 persoane
dus - Bucuresti-Sankt Petersburg (cu escala la Varsovia de 4 ore)
retur - Helsinki - Bucuresti (cu escala la München, la fel)

- Hotel pe malul Nevei in Petersburg, la 15 minute cu mijl. de transport in comun - 198 EURO/doua persoane cu mic dejun - 4 nopti

- Hotel destul de central in Helsinki, cu mic dejun, 3 nopti - 176 EURO/doua personae.
Hotelurile sunt de pe thomascook.de

Total general: 934 EURO pentru doi insi, deci mai ieftin decat o excursie pentru o persoana pe care ai gasit-o tu!
La asta se mai adauga si bacul de la Petersburg la Helsinki. La repezeala am gasit un ferry-boat finlandez de la St. Peter Line care ar costa vreo 30 EURO/persoana. Deci te incadrezi in 1000 EURO/persoana pentru transport, cazare si mic dejun. Iti mai raman vreo 950 de cheltuiala din cat ai fi dat pentru excursia organizata. Cu banii astia vezi tot ce ti-ai planificat si iti mai cumperi si ceva cercei din aur rusesc! :)

#92
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar drumul cu mașina din România până în Sankt Petersburg ar fi prea obositoare?
Sau prea scumpă?

#93
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
@Pitzifelnic: Da, din cercetarile tale iese destul de ieftin... Trebuie sa recunosc ca in general merg cu agentia, am mai multa incredere si mi-e si mai comod. O sa vorbesc cu perechea sa vad ce parere are de o varianta in genul  celei propuse de tine :).
Oricum, sa stii ca oferta include si tururi de oras, excursii, intrari la obiective si insotitor de grup din partea agentiei. Deci toti banii nu sunt numai pe transport si cazare cu mic dejun. Eu cred ca pretul asta a iesit si pentru ca are hoteluri de 4*. Bineinteles, se adauga si comisionul, dar asta e...

#94
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Merita sa iei in considerare si o oferta de la Tarom Tours, e vreo 6-700 de euro si, desi nu include Helsinki, e structurata destul de frumos pt noptile albe, cu Riga, Talin si St. Petersburg. Cum au cursa direct pana la Riga, calatoria pana in zona e destul de rapida.

#95
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PosteugeniaC, on 11th May 2010, 15:53, said:

@Pitzifelnic: Da, din cercetarile tale iese destul de ieftin... Trebuie sa recunosc ca in general merg cu agentia, am mai multa incredere si mi-e si mai comod. O sa vorbesc cu perechea sa vad ce parere are de o varianta in genul  celei propuse de tine :).
Oricum, sa stii ca oferta include si tururi de oras, excursii, intrari la obiective si insotitor de grup din partea agentiei. Deci toti banii nu sunt numai pe transport si cazare cu mic dejun. Eu cred ca pretul asta a iesit si pentru ca are hoteluri de 4*. Bineinteles, se adauga si comisionul, dar asta e...
Am cautat si eu pe net si am vazut ca e 999 EUR fara taxe. Daca mai adaugi taxele de aeroport si "bacsisiurile obligatorii" te apropii vertiginos de 1.200 EUR/persoana. Mie mi se pare exagerat pentru 8 zile prin Europa.
Eu gasisem un hotel de 3 stele in Petersburg si unul de 4 stele in Helsinki.
Oricum, Petersburg e foarte frumos, cred ca e orasul care mi-a placut cel mai mult pana acum. Merita vazut!

#96
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPitzifelnic, on 11th May 2010, 21:50, said:

Am cautat si eu pe net si am vazut ca e 999 EUR fara taxe. Daca mai adaugi taxele de aeroport si "bacsisiurile obligatorii" te apropii vertiginos de 1.200 EUR/persoana. Mie mi se pare exagerat pentru 8 zile prin Europa.
Eu gasisem un hotel de 3 stele in Petersburg si unul de 4 stele in Helsinki.
Oricum, Petersburg e foarte frumos, cred ca e orasul care mi-a placut cel mai mult pana acum. Merita vazut!
Ajung acolo weekendul viitor :)

#97
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
@alexxxxx: Da, e o oferta ok :). Numai ca eu mi-am propus de mult sa ajung in Helsinki si de-asta m-am orientat spre o oferta cu Rusia care sa includa si orasul asta. Plus ca am fost 4 zile in Praga cu Perfect Tour si pretul a fost unul bun, iar excursia fara incidente.

View PostPitzifelnic, on 11th May 2010, 22:50, said:

Mie mi se pare exagerat pentru 8 zile prin Europa.
Eu gasisem un hotel de 3 stele in Petersburg si unul de 4 stele in Helsinki.
Daca ar fi fost o vacanta de 8 zile pentru Praga/Viena de ex., sunt total de acord. 999 euro ar fi fost exagerat :D (by the way, m-am uitat din nou pe site la oferta si am vazut ca au scazut la 949 euro pretul). Dar Rusia e o destinatie scumpa... Nu m-am lamurit cu ce companie se zboara (am sa sun sa intreb, poate de aici si pretul).

#98
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PosteugeniaC, on 14th May 2010, 13:04, said:

Daca ar fi fost o vacanta de 8 zile pentru Praga/Viena de ex., sunt total de acord. 999 euro ar fi fost exagerat :D (by the way, m-am uitat din nou pe site la oferta si am vazut ca au scazut la 949 euro pretul). Dar Rusia e o destinatie scumpa... Nu m-am lamurit cu ce companie se zboara (am sa sun sa intreb, poate de aici si pretul).
Acuma da, daca au ieftinit de la 999 la 949 a inceput sa mi se para si mie ieftin!  :notangel:
Drum bun si sper sa va placa!

#99
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
@Pitzifelnic: Cu siguranta o sa ne placa :)!

#100
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006
Tocmai m-am intors dintr-o calatorie de 2 saptamani Buc- Moscova- St Petersburg- Helsinki- Turku- Stockholm plus 2 bonusuri de cateva ore, Kiev si Bruxelles, tren-auto-ferry-avion.
Daca va intereseaza ceva va pot da cateva ponturi.
Unul ar fi sa va ganditi foarte serios sa faceti candva o calatorie in St Petersburg, pt macar 3 obiective fabuloase: Ermitaj (clar muzeul nr 1 al lumii, dintre cele mari nu am vazut inca Metropolitan si Prado insa nu vad cum l-ar putea depasi); Peterhof si Tarskoe Selo (ambele incredibile, cateva clase peste Versailles/ Schonbrunn etc). E drept ca asta se datoreaza in mare masura restaurarilor masive de data recenta insa ceva mai spectaculos cu greu se poate gasi in lume.

Edited by Kirri, 22 June 2010 - 19:46.


#101
razvanuss

razvanuss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.03.2010
RUSIA este o destinatie scumpa pentru noi deoarece nu este concurenta la fel de mare ca in UE si SUA.

O alta treaba este ca din cauza pretului destul de mare la tren si avion in comparatie cu conditile oferite pe relatia Romania - Moscova si Sankt Petesburg.

Hotelurile sunt putine si scumpe si marile lanturi hoteliere nu prea sunt prezente acolo.

In Rusia este dificil sa te deplasezi cu masina personala din cauza drumurilor , lipsei autostrazilor (este inadmisibil ca pentru o tara care se vrea putere mondiala sa nu aibe cateva autostrazi intre marile orase).

Trenurile sunt mai curate ca in Romania, fac mai mult timp si sunt scumpe (cu preturi mai ridicate decat in tarile din Europa de Est) ,  desi vagoanele nu sunt modernizate decat o mica parte, si aceste lucruri fac ca calatoria cu trenul in Rusia sa nu fie asa de placuta pentru romani si europenii care s-au obisnuit cu vagoane moderne si rapide la preturi decente.

Low-cost nu prea au.

Rusii nu cunosc alte limbi straine si nici nu vor sa invete iar acest lucru face ca Rusia sa fie putin accesibila pentru straini conform statisticilor (in 2008 in Rusia au venit mai putin de 4.000.000 de oameni din UE la care se adauga cateva sute de mii din SUA si alte continente (in afara de tarile vecine).

Toate aceste lucruri fac ca Rusia sa nu fie usor accesibila pentru straini, mai ales ca Rusia fiind o tara destul de saraca nu prea poate ridica pretentii la turisti cu bani multi....................care prefera alte zone.

MOSCOVA SI SANKT PETESBURG sunt orase foarte frumoase cu elemente moderne dar si lucruri negative.

Sper ca nu am suparat pe nimeni dar adevarul trebuie spus.
EU AM CALATORIT PRIN EUROPA, SI LUCREZ IN DOMENIUL TURISMULUI.

#102
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrazvanuss, on 16th September 2010, 23:35, said:

RUSIA este o destinatie scumpa pentru noi deoarece nu este concurenta la fel de mare ca in UE si SUA.

O alta treaba este ca din cauza pretului destul de mare la tren si avion in comparatie cu conditile oferite pe relatia Romania - Moscova si Sankt Petesburg.

Hotelurile sunt putine si scumpe si marile lanturi hoteliere nu prea sunt prezente acolo.

In Rusia este dificil sa te deplasezi cu masina personala din cauza drumurilor , lipsei autostrazilor (este inadmisibil ca pentru o tara care se vrea putere mondiala sa nu aibe cateva autostrazi intre marile orase).

Trenurile sunt mai curate ca in Romania, fac mai mult timp si sunt scumpe (cu preturi mai ridicate decat in tarile din Europa de Est) ,  desi vagoanele nu sunt modernizate decat o mica parte, si aceste lucruri fac ca calatoria cu trenul in Rusia sa nu fie asa de placuta pentru romani si europenii care s-au obisnuit cu vagoane moderne si rapide la preturi decente.

Low-cost nu prea au.

Rusii nu cunosc alte limbi straine si nici nu vor sa invete iar acest lucru face ca Rusia sa fie putin accesibila pentru straini conform statisticilor (in 2008 in Rusia au venit mai putin de 4.000.000 de oameni din UE la care se adauga cateva sute de mii din SUA si alte continente (in afara de tarile vecine).

Toate aceste lucruri fac ca Rusia sa nu fie usor accesibila pentru straini, mai ales ca Rusia fiind o tara destul de saraca nu prea poate ridica pretentii la turisti cu bani multi....................care prefera alte zone.

MOSCOVA SI SANKT PETESBURG sunt orase foarte frumoase cu elemente moderne dar si lucruri negative.

Sper ca nu am suparat pe nimeni dar adevarul trebuie spus.
EU AM CALATORIT PRIN EUROPA, SI LUCREZ IN DOMENIUL TURISMULUI.
Parere mea
1. Nu este scump sa mergi in Rusia... Aeroflot are preturi de 160 euro Bucuresti - Moscova si retur daca iti cumperi bilet din timp. Poti gasi oferte bune si pt St. Petersburg cu Aeroflot (via Moscova), Aerosvit (via Kiev) sau Air Baltic (via Riga).
2. Hotelurile sunt scumpe, dar mai gasesti hosteluri si guesthouse-uri la preturi rezonabile. Marea majoritate a retelelor hoteliere sunt in Rusia, mai ales in cele 2 mari orase.
3. Mai exista niste low cost-uri, dar au o retea limitata pe rute interne.
4. Da, trebuie sa ai notiuni limitate de rusa si sa poti citi alfabetul chirilic pentru a te descurca onorabil in Rusia.

#103
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006

View Postrazvanuss, on 16th September 2010, 23:35, said:

RUSIA este o destinatie scumpa pentru noi deoarece nu este concurenta la fel de mare ca in UE si SUA.

Nu mi s-a parut mult mai scump decat in vestul Europei, iar daca scormonesti putin poti iesi chiar mai ieftin.

View Postrazvanuss, on 16th September 2010, 23:35, said:

O alta treaba este ca din cauza pretului destul de mare la tren si avion in comparatie cu conditile oferite pe relatia Romania - Moscova si Sankt Petesburg.

Eu am platit cca 500 ron/ numai dus pentru Bucuresti- Moscova- St Petersburg, vagon de dormit, nimic spectaculos, conditii relativ ok. Nu mi se pare foarte scump.

View Postrazvanuss, on 16th September 2010, 23:35, said:

Hotelurile sunt putine si scumpe si marile lanturi hoteliere nu prea sunt prezente acolo.

Eu am stat in Moscova intr-un apartament foarte ok (cca 160 $, 2 nopti, 2 persoane); iar in Petersburg la un hotel de 3 stele, frumusel si foarte curat (cca 270E, 4 nopti, 2 persoane). Din nou, nu mi s-a parut foarte scump.


View Postrazvanuss, on 16th September 2010, 23:35, said:

Rusii nu cunosc alte limbi straine si nici nu vor sa invete

Perfect adevarat.

#104
dache09

dache09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.08.2009
la ce ora pleaca? ce firma de transport?

cunosti care sunt conditiile de tranzit cu bacu la helsinki? sunt f curios.. o sa calatoresc in urmatoarea perioada la moscova si sankt petersbug si ar fii o idee buna sa merg si pana la helsinki pt ca nu am fst niciodata.. poate cineva sa mi dea cateva sugestii?

#105
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdache09, on 6th March 2012, 19:08, said:

la ce ora pleaca? ce firma de transport?

cunosti care sunt conditiile de tranzit cu bacu la helsinki? sunt f curios.. o sa calatoresc in urmatoarea perioada la moscova si sankt petersbug si ar fii o idee buna sa merg si pana la helsinki pt ca nu am fst niciodata.. poate cineva sa mi dea cateva sugestii?

Pentru Moscova, plecarea este la 6:50 si ajunge a doua zi seara la 23:43 in Moscova. Firma de transport se numeste CFR (Caile Ferate Romane). Biletul trebuie cumparat cu cateva zile inainte pentru ca trenul este operat de compania RZD (Rossiyskiye Zheleznye Dorogi) pe ruta Sofia - Bucuresti - Cernauti - Kiev - Moscova si biletele sunt rezervate de CFR la Sofia.

Ce inseamna conditii de tranzit ? In principiu, trebuie sa gasesti bilet si apoi sa-l platesti, cam astea ar fi conditiile. Daca nu gasesti bilet, poti lua trenul din St. Petersburg la Helsinki. Pendolino face doar 3 ore si jumatate, dar e mai scump. Trenul obisnuit face cam 7 ore. Sunt 5 trenuri pe zi: 4 Pendolino si un tren obisnuit.
Despre Helsinki, poti citi aici

#106
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 03.04.2010
O stire care poate interesa turistii pentru federatia Rusa, aici:
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ass-165316.html

#107
licuriciHR

licuriciHR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.07.2008
Buna
va rog sa ma ajutati si pe mine cu  o lista de preturi legate de posibile suveniruri pe care le-as putea cumpara din Rusia
unde sunt preturile mai accesibile la Moscova sau Sankt Petersburg?
ce as putea sa achizitionez?
cu multumiri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate