Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Intrebari fundamentale despre emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSobolan Mort, on Jul 24 2008, 17:21, said:

@vata_pa_batz - nu stiu ce inseamna "a se barbieri" in contextul precizat de tine. Pe de alta parte, hai sa urmam dorinta initiatorului topicului si sa discutam concret - de unde ai tras acea concluzie aproximativ de salarii (surveyuri, studii, etc), cam care sunt acele costuri de intretinere, etc.

a se barbieri = a minti

Concluzia referitoare la salarii am tras-o din multitudinea de informatii detinute. De fapt prima data ar trebui sa apara altcineva, care sa contrazica afirmatia mea. Va fi greu sa ma convinga cineva ca potentialul financiar spaniol este egal cu cel francez. Asta evident comparind doi oameni cu aceeasi pregatire in acelasi domeniu...practic numai in tari diferite.
Costurile de intretinere reprezinta chiria, curentul, apa, apa calda....+ mincarea. Nu este imposibil de aflat gratie internetului.

#20
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View Postvata_pa_batz, on Jul 24 2008, 19:10, said:

Concluzia referitoare la salarii am tras-o din multitudinea de informatii detinute. De fapt prima data ar trebui sa apara altcineva, care sa contrazica afirmatia mea. Va fi greu sa ma convinga cineva ca potentialul financiar spaniol este egal cu cel francez. Asta evident comparind doi oameni cu aceeasi pregatire in acelasi domeniu...practic numai in tari diferite.
Costurile de intretinere reprezinta chiria, curentul, apa, apa calda....+ mincarea. Nu este imposibil de aflat gratie internetului.

Nu era mai simplu sa zici ca ai postat ca sa te afli-n treaba ?  :lol:

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostSobolan Mort, on Jul 24 2008, 19:49, said:

Nu era mai simplu sa zici ca ai postat ca sa te afli-n treaba ?  :lol:

Tu de ce esti asa convins ca ma aflu in treaba...numai? Exista undeva vreo greseala in afirmatii? Foarte simplu arat-o

#22
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

View PostSobolan Mort, on Jul 24 2008, 18:21, said:

Exact, e vorba de consultanta - pe un ERP. Iti pot da mai multe detalii pe PM, ca sa nu poluam topicul. Taxele erau undeva pe la 32% (sper sa nu ma insele memoria), dar oricum, nu mai mult de 40%. Avand in vedere ca in Romania (pentru non-IT, ce e drept), taxele sunt >30%, nu mi se par atat de mari in Belgia (chiar daca ar fi 40%, de exemplu).

Dar cum ziceam, exemplul propriu-zis conteaza mai putin, ideea mea era ca e greu sa generalizezi la nivel de tara atat timp cat exista ramuri diferite de activitate, economii in crestere si in declin, evenimente sociale, persoane diferite ca grad de pregatire, samd.

@vata_pa_batz - nu stiu ce inseamna "a se barbieri" in contextul precizat de tine. Pe de alta parte, hai sa urmam dorinta initiatorului topicului si sa discutam concret - de unde ai tras acea concluzie aproximativ de salarii (surveyuri, studii, etc), cam care sunt acele costuri de intretinere, etc.

Un calculator care iti confirma ce am spus mai sus:
http://www.reference...pasdessalaires/

pentru IT cu studii universitare si exp de 5 ani nivelul brut-ului e pe la 3200E

Articol legat de nivelul taxelor:
http://www.expatica....lgium-8618.html

Cum vezi de pe la 32k in sus faci jumate-jumate cu statul

#23
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View Posteicken, on Jul 24 2008, 15:04, said:

150 de euro pentru mancare mi se pare ca suna putin a gluma.
Abia traieste un om in Romania cu 150 de euro pe luna pentru mancare.
Daca manaci doua senvisuri pe zi si in rest doar apa de la robinet toata luna
e posibil sa o scoti la capat cu 150 de euro pe luna in vest. Cand cea mai
proasta bagheta costa aproape un euro nu vad cum o sa te descurci cu banii
astia , sincer!


Sincer, cei care traiesc in Germania, stiu ca se pot descurca avand acesta suma la dispozitie, mai ales ca este vorba de cateva luni si nu de toata viata. In vara asta am fost in Romania si vorbind la modul general, mancarea mi s-a parut mai scumpa decat in Germania.

Pentru a nu plati 1 euro pe bagheta, iti cumperi o masina de facut paine (sau care o fi traducerea :) ), cumperi faina si iti faci painea acasa, asa cum doresti, o ai proaspata la orice ora vrei si iese si mai ieftin :)

#24
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003
:)
Nu am spus ca e imposibil. Dar pana la urma nu acesta e topicul forumul ( "Lectii de supravetuire in Europa de Vest" ).
Cred ca e important ca cei care citesc sa inteleaga realitatea cat mai bine si sa nu isi faca iluzii.
In opinia mea daca ai un loc de munca bine platit in Romania ( bine platit relativ la Romania ), nu mai este o afacere
sa pleci in afara. S-ar putea sa gresesc dar pana la urma asta e ideea forumului : fiecare vine cu argumente si toti
incercam sa tragem concluzii in interes personal.
:)

#25
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View Posteicken, on Jul 25 2008, 14:10, said:

:)
Nu am spus ca e imposibil. Dar pana la urma nu acesta e topicul forumul ( "Lectii de supravetuire in Europa de Vest" ).
Cred ca e important ca cei care citesc sa inteleaga realitatea cat mai bine si sa nu isi faca iluzii.
In opinia mea daca ai un loc de munca bine platit in Romania ( bine platit relativ la Romania ), nu mai este o afacere
sa pleci in afara. S-ar putea sa gresesc dar pana la urma asta e ideea forumului : fiecare vine cu argumente si toti
incercam sa tragem concluzii in interes personal.
:)


Rog persoanele care citesc ceea ce am postat eu la acest topic, sa ia in considerare ca sumele de bani reprezinta tocmai resursele de care ar avea nevoie o singura persoana/luna pentru a putea SUPRAVIETUI cateva luni in Germania, pana isi gaseste un loc de munca!!! Iar ca sa intelegeti de ce am scris acest lucru, este nevoie sa cititi incepand cu primul raspuns postat.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGOC, on Oct 12 2007, 23:44, said:

1) Mereu m-a preocupat aceast dilema: pentru a putea locui in strainatate [legal], trebuie sa detii o slujba decent platita pentru a-ti putea plati chiria si cheltuielile cotidiene; insa pentru a putea detine o slujba in strainatate, trebuie bineinteles sa locuiesti deja acolo pentru a te prezenta la locul de munca (sunt si exceptii, dar acestea sunt exact cazurile pe care doresc sa le evit). Cum se incepe, cum se sparge gheata? Este posibila emigrarea numai in conditiile primirii in prealabil a unei oferte concrete de munca din partea unei firme?

2) Ma ingrijoreaza deosebit faptul ca in cadrul fenomenelor de outsourcing, globalizare, reducere a costurilor, etc., multe firme occidentale se orienteaza spre a-si muta operatiunile spre Est, mizand pe forta de munca mult mai ieftina (si mai putin 'mofturoasa'), dar cu un potential la fel de mare, din tari ca Romania, China, India, etc (desi am vazut adeverita si zicala "Cat dai, atata face"). In aceste conditii, a cauta de lucru in Vest ca emigrant estic, fie si unul foarte priceput in domeniu, este clar impotriva curentului, si inca a unui curent care se va inteti tot mai mult pe masura ce trece vremea. Mai e loc in Vest si pentru cei ca mine, sau e prea tarziu? Trebuie sa fie cineva nu doar bun, ci genial, pentru a avea o sansa?

3) In general, are vreo valoare o diploma de facultate (sa spunem, de la ASE sau UPB) obtinuta aici? La angajarea in strainatate, este un mare minus lipsa unei diplome obtinute in tara-destinatie, sau acest neajuns se iarta in general, data o experienta profesionala mai deosebita?

Atat imi vine in minte pentru moment. Multumesc tuturor pentru atentie, si sper sa existe cineva dispus(a) sa imi faca putina lumina cu privire la aceste probleme :)

Vezi ca mai e un topic similar la http://forum.softped...t...420079&st=0

Acum cateva raspunsuri la intrebarile puse:
1) Gheata se sparge asa: trebuie sa ai niste banuti in buzunar si niste prieteni/cunostinte in tara in care vrei sa pleci.
Ei te orienteaza ce si cum e situatia pe-acolo, tu incepi sa iti cauti serviciu, intre timp cu banii adusi iti asiguri casa si masa.
Ca sa nu intri in incurcaturi financiare e bine sa accepti orice oferta rezonabila, chiar daca e mult sub ce faceai in tara.
Intre timp cunosti societatea, incepi sa intelegi cum functioneaza treburile pe acolo, devii fluent lingvistic.
In functie de tara, poate dupa cateva luni, poate dupa 1-2 ani poti spera sa muncesti ceea ce munceai si in Romania, cu timpul poate chiar ceva mai bun.
In general cu un salariu mediu in vest se poate asigura traiul unei familii de 3-4 persoane, in conditii considerate in Romania, superioare.
Cu un salariu minim in vest se poate asigura traiul aceleiasi familii in conditii decente.

2) In conditiile in care in vest foarte multi localnici se multumesc sa stea pe ajutorul social, un imigrant european pregatit si dornic de munca are toate sansele sa se afirme si sa faca fata cu brio, dupa o perioada de acomodare cu rigorile si specificul pietei muncii de aici.

3) Diploma din Romania are importanta in cazul meseriilor unde este neaparat necesara: asistenti, medici, profesori, personal navigant,soferi profesionisti etc. Pentru multe meserii exista cursuri de recalificare. Daca faci un astfel de curs, pe perioada respectiva in majoritatea tarilor vestice primesti o indemnizatie de sprijin.
La angajarea in strainatate e importanta limba stiuta foarte bine si perioada de proba, in care trebuie sa te descurci in asa fel incat angajatorul sa vada ca se poate baza pe tine.
Multi pleaca din Romania cu ideea ca vorbesc foare bine limba din tara unde se duc si odata ajunsi acolo vad ca se inseala amarnic.

#27
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View PostBogdan R, on Jul 27 2008, 16:54, said:

Salut. Presupun ca te referi in principal la Finlanda in ceea ce spui. Interesindu-ma de Suedia am tot auzit si citit ca sint destul de reticienti in a emigranti mai ales ca au destui de-ai lor care stau pe ajutor social si o deschidere la forta de munca venita de afara nu ar face decit sa alimenteze aceasta stare. In afara de asta am inteles ca e lupta mare pentru o locuinta, majoritatea fiind inchiriate de catre persoane care sint deja chiriase la rindul lor dar nu stau acolo si nici nu vor sa renunte la casa respectiva (asta citisem intr-o cronica din 2006 a unui englez care emigrase). Ca sint chirii de 500 de euro la doua camere e ok, dar asta nu ma incalzeste cu nimic daca din start e dificil de gasit acea locuinta. Este vreun adevar in "criza" asta a locuintelor despre care am citit?
Multumesc din nou celor ce scriu pe acest topic (nu doar pentru mine, ci pentru informatiile impartasite) si sustin ideea unei arii/sub arii despre emigrare.

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Quote

Salut. Presupun ca te referi in principal la Finlanda in ceea ce spui. Interesindu-ma de Suedia am tot auzit si citit ca sint destul de reticienti in a emigranti mai ales ca au destui de-ai lor care stau pe ajutor social si o deschidere la forta de munca venita de afara nu ar face decit sa alimenteze aceasta stare. In afara de asta am inteles ca e lupta mare pentru o locuinta, majoritatea fiind inchiriate de catre persoane care sint deja chiriase la rindul lor dar nu stau acolo si nici nu vor sa renunte la casa respectiva (asta citisem intr-o cronica din 2006 a unui englez care emigrase). Ca sint chirii de 500 de euro la doua camere e ok, dar asta nu ma incalzeste cu nimic daca din start e dificil de gasit acea locuinta. Este vreun adevar in "criza" asta a locuintelor despre care am citit?
Multumesc din nou celor ce scriu pe acest topic (nu doar pentru mine, ci pentru informatiile impartasite) si sustin ideea unei arii/sub arii despre emigrare.

Pare paradoxal pentru o populatie de 9mil de locuitori la o suprafata de 450TKmp. Cum insa cele mai mari salarii se obtin in orasele mari, exemplul maxim fiind Stockholm, rezulta ca aici de exemplu chiriile sunt nu numai greu de gasit, ci chiar exorbitante. 500...800Euro pentru o locuinta de 50mp reprezinta aproape o regula.
Vezi ca in general in Suedia sunt cautate: domeniul medical, constructiile (nu obligatoriu inalta calificare), mecanica auto.
Impozitele sunt destul de mari in comparatie cu restul tarilor din EU si se compune din impozitul comunal (in medie ca. 31%) si impozitul de stat (20% pentru sume intre 34 si 50TEuro, peste 25%)

Cu anumite subterfugii poti scapa de impozitul de stat in primii trei ani de existenta in Suedia!!!

Bafta!

Edited by vata_pa_batz, 27 July 2008 - 20:23.


#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Din cate stiam eu, Suedia nu e deloc reticenta cu imigrantii.
Cel putin asa rezulta de aici:
http://www.realitate...nti_100997.html

Cat despre chiriile din Finlanda, nu e nici o problema sa le gasesti iar pretul mediu e in jur de 8 - 10 euro/mp/luna la conditii standard (deci nu mare lux).

Oricum, o tara ca Finlanda, cu imigranti sub 3% din populatie nu e perceputa ca foarte atractiva.
Suedia are peste 12% imigranti, presupun ca aia nu s-au dus degeaba acolo:
http://en.wikipedia....rant_population.

Parerea mea e ca cine vrea sa emigreze si nu e hotarat unde, ar trebui sa arunce o privire si pe lista asta:
http://en.wikipedia....velopment_Index
Sunt acolo date surprinzatoare: Norvegia peste Elvetia, Finlanda peste SUA, Belgia peste Germania etc.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostStresanta, on Jul 23 2008, 13:17, said:

Daca ai pe luna cam 900 euro netto...

Wow, 900 euro !   Asta e jumatate de norma, presupun...


View Postvata_pa_batz, on Jul 24 2008, 17:39, said:

In tarile nordice si UK insa costurile de intretinere sunt mai ridicate decit in spatiul german, ceea ce de fapt contribuie la scaderea standardului de viata.


Standardul asta scazut de viata in tarile nordice e o chestie care ma da gata.

In clasamentul http://en.wikipedia....velopment_Index  Germania e pe locul 22.
Tarile nordice ocupa locurile 1, 2, 6, 11 si 14.

Nu zic eu ca acel clasament e sfant si inatacabil dar totusi, oricum am intoarce-o, nu vad Germania nicicum in primele 10 tari din lume ca standard de viata.

#31
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View PostBogdan R, on Jul 28 2008, 20:04, said:

Wow, 900 euro !   Asta e jumatate de norma, presupun...


Facand referire la romanii care locuiesc in Germania si cu care mai schimb o vorba din cand in cand, aceasta suma poate reprezenta mai putin de jumatate de norma, jumatate de norma, o norma intreaga sau o norma si ceva, avand in vedere ca venitul lor se incadreaza intre 6,20 euro/ora si 18 euro/ora (brut). Este vorba despre cei care sunt angajati, nu cei care au propria firma!

Edited by Stresanta, 29 July 2008 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate