Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebari fundamentale despre emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Buna ziua tuturor,

Sunt sigur s-a mai discutat aceasta chestiune de nenumarate ori in diverse forme, dar sper ca imi va fi iertata reluarea temei, cu atat mai mult cu cat search-ul pe forum nu m-a ajutat foarte mult, termenii fiind foarte generali.

Despre ce este vorba: de multa vreme a inceput sa se concretizeze in mine gandul de a emigra. Nu caut imbogatirea rapida, nici luxul americanoid, doar sansa de a imi trai restul vietii intr-o tara unde o anume forma de civilizatie si ordine a avut mult mai mult timp sa se aseze decat la noi. Sunt convins ca nicaieri nu umbla hamaitoarele cu covrigi in coada, stiu ca rautatea si prostia omeneasca nu sunt inventii patentate exclusiv in Romania, stiu ca va fi mult de munca si acum, si pentru tot restul vietii, dar accept toate acestea si vreau sa incerc sa duc la capat aceasta initiativa. Inca nu m-am decis cu privire la tara de destinatie (UK, Australia, tarile nordice ar fi posibilitati interesante), insa stiu ca as vrea sa emigrez ca parte a fortei de munca 'calificate', de nivel inalt.

Acestea fiind spuse, imi dau seama ca nu prea stiu de unde sa incep. Aud din anturaj atatea povesti despre rude si cunostiinte plecate in strainatate, chiar fara a fi deosebit de pricepute in domeniul lor de activitate (ceea ce nu este cazul meu)... Totul este spus in mod foarte facil, de parca ar fi trivial sa pleci peste hotare si sa traiesti acolo, insa eu unul cred ca este un proces complicat, indelungat si care trebuie pregatit bine dinainte. In aceasta ordine de idei, as avea cateva intrebari la care sper sa aiba timpul sa raspunda vreun binevoitor:

1) Mereu m-a preocupat aceast dilema: pentru a putea locui in strainatate [legal], trebuie sa detii o slujba decent platita pentru a-ti putea plati chiria si cheltuielile cotidiene; insa pentru a putea detine o slujba in strainatate, trebuie bineinteles sa locuiesti deja acolo pentru a te prezenta la locul de munca (sunt si exceptii, dar acestea sunt exact cazurile pe care doresc sa le evit). Cum se incepe, cum se sparge gheata? Este posibila emigrarea numai in conditiile primirii in prealabil a unei oferte concrete de munca din partea unei firme?

2) Ma ingrijoreaza deosebit faptul ca in cadrul fenomenelor de outsourcing, globalizare, reducere a costurilor, etc., multe firme occidentale se orienteaza spre a-si muta operatiunile spre Est, mizand pe forta de munca mult mai ieftina (si mai putin 'mofturoasa'), dar cu un potential la fel de mare, din tari ca Romania, China, India, etc (desi am vazut adeverita si zicala "Cat dai, atata face"). In aceste conditii, a cauta de lucru in Vest ca emigrant estic, fie si unul foarte priceput in domeniu, este clar impotriva curentului, si inca a unui curent care se va inteti tot mai mult pe masura ce trece vremea. Mai e loc in Vest si pentru cei ca mine, sau e prea tarziu? Trebuie sa fie cineva nu doar bun, ci genial, pentru a avea o sansa?

3) In general, are vreo valoare o diploma de facultate (sa spunem, de la ASE sau UPB) obtinuta aici? La angajarea in strainatate, este un mare minus lipsa unei diplome obtinute in tara-destinatie, sau acest neajuns se iarta in general, data o experienta profesionala mai deosebita?

Atat imi vine in minte pentru moment. Multumesc tuturor pentru atentie, si sper sa existe cineva dispus(a) sa imi faca putina lumina cu privire la aceste probleme :)

#2
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View PostGOC, on Oct 12 2007, 22:44, said:

1) Mereu m-a preocupat aceast dilema: pentru a putea locui in strainatate [legal], trebuie sa detii o slujba decent platita pentru a-ti putea plati chiria si cheltuielile cotidiene; insa pentru a putea detine o slujba in strainatate, trebuie bineinteles sa locuiesti deja acolo pentru a te prezenta la locul de munca (sunt si exceptii, dar acestea sunt exact cazurile pe care doresc sa le evit). Cum se incepe, cum se sparge gheata? Este posibila emigrarea numai in conditiile primirii in prealabil a unei oferte concrete de munca din partea unei firme?

2) Ma ingrijoreaza deosebit faptul ca in cadrul fenomenelor de outsourcing, globalizare, reducere a costurilor, etc., multe firme occidentale se orienteaza spre a-si muta operatiunile spre Est, mizand pe forta de munca mult mai ieftina (si mai putin 'mofturoasa'), dar cu un potential la fel de mare, din tari ca Romania, China, India, etc (desi am vazut adeverita si zicala "Cat dai, atata face"). In aceste conditii, a cauta de lucru in Vest ca emigrant estic, fie si unul foarte priceput in domeniu, este clar impotriva curentului, si inca a unui curent care se va inteti tot mai mult pe masura ce trece vremea. Mai e loc in Vest si pentru cei ca mine, sau e prea tarziu? Trebuie sa fie cineva nu doar bun, ci genial, pentru a avea o sansa?

3) In general, are vreo valoare o diploma de facultate (sa spunem, de la ASE sau UPB) obtinuta aici? La angajarea in strainatate, este un mare minus lipsa unei diplome obtinute in tara-destinatie, sau acest neajuns se iarta in general, data o experienta profesionala mai deosebita?


Raspunsurile mele vor fi raportate numai la Germania

1) Ideal ar fi sa gasesti pe internet sau prin intermediul cunostintelor un loc vacant, sa te prezinti la interviu, sa obtii postul si apoi sa emigrezi. Vei primi viza pe durata pe care este semnat contractul. Dupa 8 ani (durata in care trebuie sa ai domiciliul stabil in Germania), daca dovedesti ca ai contract de munca pe durata nelimitata, ai unde sa locuiesti, vorbesti germana si nu ai comis nicio infractiune, ai dreptul la cetatenie (cel putin asa era acum 2 ani, in zona unde locuiesc eu; legile sunt diferite de la un Land la altul).

2) M-am gandit si eu la acest curent, dar recent am auzit la stiri ca Germania nu dispune de personal calificat si spera ca acest gol sa-l poata umple cu forte din exterior. Cel putin de aceasta parere sunt politicienii, caci populatia nu este prea incantata!
Trebuie sa fii bun si nu genial. Momentan, daca esti inginer sau informatician, ai sanse sa gasesti de lucru.

3) Diploma este importanta in cazul in care iti trimiti scrisoarea de intentie, ca sa ai o sansa sa fii invitat la interviu. Dar daca ai tupeu si esti descurcaret, poti sa obtii o programare si fara sa trimiti in prealabil scrisoarea si atunci poti demonstra ca esti bun si fara "hartiuta" :) Orice firma are interesul sa aiba angajati priceputi, nu sa aiba peretii plini de certificate si sa dea faliment.

#3
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View PostStresanta, on Jul 22 2008, 22:47, said:

Dupa 8 ani (durata in care trebuie sa ai domiciliul stabil in Germania), daca dovedesti ca ai contract de munca pe durata nelimitata, ai unde sa locuiesti, vorbesti germana si nu ai comis nicio infractiune, ai dreptul la cetatenie (cel putin asa era acum 2 ani, in zona unde locuiesc eu; legile sunt diferite de la un Land la altul).
8 ani? Asa de mult?

Daca nu te superi, cit este o chirie pe unde esti tu? Ma refer la ceva gen garsoniera, doua camere, fara prea mari pretentii de lux. Si la cit duce (sau pe tine in particular) intretinerea acelei case. Telefon, lumina etc. Daca e sa tragi linie, care ar fi cheltuielile lunare incluzind de la chirie si lumina pina la benzina in masina, sala de sport, mincare, film si poate o iesire in zona pentru relaxare?

Da, stiu... in general vreau cam multe.

#4
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostGOC, on Oct 12 2007, 23:44, said:

1) Mereu m-a preocupat aceast dilema: pentru a putea locui in strainatate [legal], trebuie sa detii o slujba decent platita pentru a-ti putea plati chiria si cheltuielile cotidiene; insa pentru a putea detine o slujba in strainatate, trebuie bineinteles sa locuiesti deja acolo pentru a te prezenta la locul de munca (sunt si exceptii, dar acestea sunt exact cazurile pe care doresc sa le evit). Cum se incepe, cum se sparge gheata? Este posibila emigrarea numai in conditiile primirii in prealabil a unei oferte concrete de munca din partea unei firme?

2) Ma ingrijoreaza deosebit faptul ca in cadrul fenomenelor de outsourcing, globalizare, reducere a costurilor, etc., multe firme occidentale se orienteaza spre a-si muta operatiunile spre Est, mizand pe forta de munca mult mai ieftina (si mai putin 'mofturoasa'), dar cu un potential la fel de mare, din tari ca Romania, China, India, etc (desi am vazut adeverita si zicala "Cat dai, atata face"). In aceste conditii, a cauta de lucru in Vest ca emigrant estic, fie si unul foarte priceput in domeniu, este clar impotriva curentului, si inca a unui curent care se va inteti tot mai mult pe masura ce trece vremea. Mai e loc in Vest si pentru cei ca mine, sau e prea tarziu? Trebuie sa fie cineva nu doar bun, ci genial, pentru a avea o sansa?

3) In general, are vreo valoare o diploma de facultate (sa spunem, de la ASE sau UPB) obtinuta aici? La angajarea in strainatate, este un mare minus lipsa unei diplome obtinute in tara-destinatie, sau acest neajuns se iarta in general, data o experienta profesionala mai deosebita?

1) Lucrurile se intampla cam in ordinea urmatoare

a) joburi unde se poate aplica pe Internet/de la distanta (in IT, dar nu numai) - aplici pentru un job, mentionand disponibilitatea de a emigra in tara respectiva; obtii acel job (in urma unor interviuri, telefonice sau live, insemnand ca trebuie sa te deplasezi la compania respectiva; companiile respectabile, in general, iti deconteaza calatoria, mai ales daca "meriti'); ti se da o data de start (sa zicem, peste o luna), timp in care tu trebuie sa te ocupi de tot - sa iti gasesti cazare, sa iti obtii permisul de munca (depinde de la tara la tara), sa te obisnuiesti cu locurile, sa ai banii necesari pentru a trai in perioada respectiva. In functie de firma (din nou, aici situatia difera foarte mult), poti fi ajutat in a obtine cele de mai sus. Spre exemplu, am o prietena care emigreaza in Belgia, iar firma de headhunting prin care si-a gasit jobul o ajuta sa isi gaseasca cazare, sa isi faca permisul de munca, si in general cu toate formalitatile necesare.

B) varianta a 2-a ar fi cea mai simpla - pur si simplu pleci intr-o tara, avand banii necesari pentru a trai cateva luni, si iti cauti de lucru (ziare locale, etc), urmand apoi pasii pentru obtinerea unor forme legale.

In ambele cazuri, nu este necesara cetatenia (care se obtine dupa o perioada de timp), ci doar un permis de munca (nici acela necesar in toate statele din UE) sau o viza care sa iti permita sa muncesti acolo (pentru Canada, de exemplu).

2) Oameni buni sunt cautati oriunde, iar acea tendinta nu mai este la fel de puternica in prezent si va fi din ce in ce mai slaba in viitor. Deja salariile in Romania sunt in crestere, daca le compari cu cele din urma cu 5-10 ani, si zic eu, vor continua sa creasca, astfel incat rentabilitatea acelor centre de outsourcing va scadea. India este inca o alternativa, dar calitatea muncii este extrem de scazuta (si stiu despre ce vorbesc).

3) Nu este un neajuns, si la fel ca la noi, ce stii sa faci e lucrul cel mai important. De obicei vei vedea cerinte in descrierea jobului gen 'Bachelor's Degree", dar aici se va opri "verificarea". Va conta experienta, abilitatile dovedite, samd.

@934, aceeasi prietena de care vorbeam mai sus mi-a zis ca in Belgia, intr-un oras din primele 5 (nu imi vine acum numele) ca marime (deci un Iasi, Timisoara, Cluj de la noi), un apartament de 2 camere intr-o zona aproape centrala, cu toate cheltuielile incluse (lumina, etc), ajunge ~500 EUR. Mai departe, depinde de fiecare cat consuma. Dar nu cred ca poate trece de 1500 EUR/familie de 2 persoane

#5
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View PostSobolan Mort, on Jul 23 2008, 00:32, said:

@934, aceeasi prietena de care vorbeam mai sus mi-a zis ca in Belgia, intr-un oras din primele 5 (nu imi vine acum numele) ca marime (deci un Iasi, Timisoara, Cluj de la noi), un apartament de 2 camere intr-o zona aproape centrala, cu toate cheltuielile incluse (lumina, etc), ajunge ~500 EUR. Mai departe, depinde de fiecare cat consuma. Dar nu cred ca poate trece de 1500 EUR/familie de 2 persoane
Multumesc mult :peacefingers: . Intrebam in perspectiva variantei a doua de la punctul 1.) enuntat de tine.

#6
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View Post934, on Jul 22 2008, 22:23, said:

8 ani? Asa de mult?

Daca nu te superi, cit este o chirie pe unde esti tu? Ma refer la ceva gen garsoniera, doua camere, fara prea mari pretentii de lux. Si la cit duce (sau pe tine in particular) intretinerea acelei case. Telefon, lumina etc. Daca e sa tragi linie, care ar fi cheltuielile lunare incluzind de la chirie si lumina pina la benzina in masina, sala de sport, mincare, film si poate o iesire in zona pentru relaxare?

Da, stiu... in general vreau cam multe.

Daca ai pe luna cam 900 euro netto, ai putea trai modest intr-o garsoniera, fara sa-ti bati capul sa faci economie la curent, apa, gaz etc.; internet, cablu; sala cam 300-400 euro/an; daca vrei sa mananci la restaurant sau sa mergi prin cluburi este ceva mai scump :(

Daca te-ai orienta spre Frankfurt am Main, de exemplu, ar trebui sa mai adaugi pentru chirie cel putin vreo 200-300 euro, cum ai norocul :)

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostStresanta, on Jul 23 2008, 12:17, said:

Daca ai pe luna cam 900 euro netto, ai putea trai modest intr-o garsoniera, fara sa-ti bati capul sa faci economie la curent, apa, gaz etc.; internet, cablu; sala cam 300-400 euro/an; daca vrei sa mananci la restaurant sau sa mergi prin cluburi este ceva mai scump :(

Daca te-ai orienta spre Frankfurt am Main, de exemplu, ar trebui sa mai adaugi pentru chirie cel putin vreo 200-300 euro, cum ai norocul :)

Nu prea suna convingator ce spui tu acolo. Chiar admitind ca se pleaca de la un salariu de 900 neto, avem asa:

Chrie --> ca. 300...400Euro/luna
Costuri aditionale --> curent (24Centi/kW?), Apa (4Euro/metrul cub?), Caldura ca 70...80/luna. Deci sa zicem un total de inca 130Euro/luna
Mincare --> minim 150Euro/luna

Total cam 700Euro (gresesc undeva?), deci cam la limita mizeriei.

De fapt omul spunea ca este super calificat, deci probabil se poate astepta la un neto intre 2200 si 3000Euro in functie de zona, firma, pozitie. Asa arata altfel treburile. Gresesc undeva?

#8
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

View Postvata_pa_batz, on Jul 23 2008, 15:42, said:

Nu prea suna convingator ce spui tu acolo. Chiar admitind ca se pleaca de la un salariu de 900 neto, avem asa:

Chrie --> ca. 300...400Euro/luna
Costuri aditionale --> curent (24Centi/kW?), Apa (4Euro/metrul cub?), Caldura ca 70...80/luna. Deci sa zicem un total de inca 130Euro/luna
Mincare --> minim 150Euro/luna

Total cam 700Euro (gresesc undeva?), deci cam la limita mizeriei.

De fapt omul spunea ca este super calificat, deci probabil se poate astepta la un neto intre 2200 si 3000Euro in functie de zona, firma, pozitie. Asa arata altfel treburile. Gresesc undeva?

As zice sa nu alegi Belgia...cum am facut eu :-)
Salarii mai mici decat in tarile din jur, impozite mari, multe ciudatenii juridice dar mai ales foarte
multi emigranti. Poate ti se pare ciudat dar in Bucuresti ajungi sa castigi mai multi bani ca aici
in termen real. Dupa ce platesti la finalul lunii mancarea, chiria, transportul , intretinerea si toate
celelalte necesitati de baza, din cauza faptului ca preturile sunt mai mari ca in Romania, ramai cu
mai putini bani in mana decat acasa. Deci gandeste-te bine inainte de a parasi ceva bine platit
acasa pentru niste vise in afara.

#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
As zice sa nu alegi Belgia...cum am facut eu :-)
Salarii mai mici decat in tarile din jur, impozite mari, multe ciudatenii juridice dar mai ales foarte
multi emigranti. Poate ti se pare ciudat dar in Bucuresti ajungi sa castigi mai multi bani ca aici
in termen real. Dupa ce platesti la finalul lunii mancarea, chiria, transportul , intretinerea si toate
celelalte necesitati de baza, din cauza faptului ca preturile sunt mai mari ca in Romania, ramai cu
mai putini bani in mana decat acasa. Deci gandeste-te bine inainte de a parasi ceva bine platit 
acasa pentru niste vise in afara.

Tu pe ce criterii ai ales Belgia? Nu stiu de ce, dar am senzatia ca si Franta intra in aceeasi categorie. De fapt cam toate tarile latine au niste probleme asemanatoare ???

#10
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

View Postvata_pa_batz, on Jul 24 2008, 11:21, said:

As zice sa nu alegi Belgia...cum am facut eu :-)
Salarii mai mici decat in tarile din jur, impozite mari, multe ciudatenii juridice dar mai ales foarte
multi emigranti. Poate ti se pare ciudat dar in Bucuresti ajungi sa castigi mai multi bani ca aici
in termen real. Dupa ce platesti la finalul lunii mancarea, chiria, transportul , intretinerea si toate
celelalte necesitati de baza, din cauza faptului ca preturile sunt mai mari ca in Romania, ramai cu
mai putini bani in mana decat acasa. Deci gandeste-te bine inainte de a parasi ceva bine platit 
acasa pentru niste vise in afara.

Tu pe ce criterii ai ales Belgia? Nu stiu de ce, dar am senzatia ca si Franta intra in aceeasi categorie. De fapt cam toate tarile latine au niste probleme asemanatoare ???

Pe motiv de prietena angajata la Institutii Europene, deci subiectiv.
Daca ar fi sa aleg din nou as alege Germania: preturi mai mici, salarii mai mari.
E dificil cu limba la inceput dar daca obtii un contract la o firma serioasa poti
sa ai un start bun.

#11
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008

View Postvata_pa_batz, on Jul 23 2008, 15:42, said:

Nu prea suna convingator ce spui tu acolo. Chiar admitind ca se pleaca de la un salariu de 900 neto, avem asa:

Chrie --> ca. 300...400Euro/luna
Costuri aditionale --> curent (24Centi/kW?), Apa (4Euro/metrul cub?), Caldura ca 70...80/luna. Deci sa zicem un total de inca 130Euro/luna
Mincare --> minim 150Euro/luna

Total cam 700Euro (gresesc undeva?), deci cam la limita mizeriei.

De fapt omul spunea ca este super calificat, deci probabil se poate astepta la un neto intre 2200 si 3000Euro in functie de zona, firma, pozitie. Asa arata altfel treburile. Gresesc undeva?


Daca ai fi citit cu atentie, ai fi observat ca acest raspuns ii era dat lui 934 si nu lui GOC.

Prietena mea locuieste intr-o garsoniera. Pentru: chirie, costuri aditionale, abonament TV, cablu TV, internet (DSL, FLAT, 6000), Telefon FLAT (fix - toate retelele; mobil - (vezi oferta de la Alice) ), asigurare masina, plateste pe luna, rotunjit, 450 euro. 150 euro pentru mancare sunt ok, asa ca ajunge la 600 euro/luna.

"varianta a 2-a ar fi cea mai simpla - pur si simplu pleci intr-o tara, avand banii necesari pentru a trai cateva luni, si iti cauti de lucru (ziare locale, etc), urmand apoi pasii pentru obtinerea unor forme legale". Avand in vedere ca 934 a pus intrebarea gandindu-se la aceasta varianta, gasesc foarte convingator ceea ce am scris.

Probabil ca ai fost indus/a in eroare de faptul ca am scris "900 euro netto", iar daca si alti useri au inteles gresit din aceasta cauza, imi cer scuze pentru exprimare.

#12
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Oricum, Stresanta a specificat "Daca ai pe luna cam 900 euro netto, ai putea trai modest intr-o garsoniera". Nu cred ca vrea nimeni sa plece in alta parte ca sa traiasca doar modest, dar acest modest imi e de ajutor acum in calcule si socoteli. Ca daca intrebam care-i viata la 4 camere cu luxul de pe lume, momentan nu ma ajuta cu nimic. Plus de asta, teoretic ar fi vorba de doua persoane, deci cu un salariu banuiesc ca se acopera cheltuielile gospodaresti si ar mai ramine aproape un salariu "in casa", daca e sa ma gindesc si la ce a zis Sobolan Mort: aceeasi prietena de care vorbeam mai sus mi-a zis ca in Belgia, intr-un oras din primele 5 (nu imi vine acum numele) ca marime (deci un Iasi, Timisoara, Cluj de la noi), un apartament de 2 camere intr-o zona aproape centrala, cu toate cheltuielile incluse (lumina, etc), ajunge ~500 EUR. Mai departe, depinde de fiecare cat consuma. Dar nu cred ca poate trece de 1500 EUR/familie de 2 persoane.
Ca pe de alta parte intervin niste mici mari minusuri de genul celor specificate de Eicken este iarasi foarte corect, de aceea caut detalii de la oameni din cit mai multe parti si cit mai reale si concrete, nu estimari economice si statistici oficiale.

Multumesc celor ce isi exprima opinia aici, imi este de folos si poate si altora.

#13
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

View PostStresanta, on Jul 24 2008, 14:10, said:

Daca ai fi citit cu atentie, ai fi observat ca acest raspuns ii era dat lui 934 si nu lui GOC.

Prietena mea locuieste intr-o garsoniera. Pentru: chirie, costuri aditionale, abonament TV, cablu TV, internet (DSL, FLAT, 6000), Telefon FLAT (fix - toate retelele; mobil - (vezi oferta de la Alice) ), asigurare masina, plateste pe luna, rotunjit, 450 euro. 150 euro pentru mancare sunt ok, asa ca ajunge la 600 euro/luna.

"varianta a 2-a ar fi cea mai simpla - pur si simplu pleci intr-o tara, avand banii necesari pentru a trai cateva luni, si iti cauti de lucru (ziare locale, etc), urmand apoi pasii pentru obtinerea unor forme legale". Avand in vedere ca 934 a pus intrebarea gandindu-se la aceasta varianta, gasesc foarte convingator ceea ce am scris.

Probabil ca ai fost indus/a in eroare de faptul ca am scris "900 euro netto", iar daca si alti useri au inteles gresit din aceasta cauza, imi cer scuze pentru exprimare.

150 de euro pentru mancare mi se pare ca suna putin a gluma.
Abia traieste un om in Romania cu 150 de euro pe luna pentru mancare.
Daca manaci doua senvisuri pe zi si in rest doar apa de la robinet toata luna
e posibil sa o scoti la capat cu 150 de euro pe luna in vest. Cand cea mai
proasta bagheta costa aproape un euro nu vad cum o sa te descurci cu banii
astia , sincer!

#14
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View Posteicken, on Jul 24 2008, 12:16, said:

As zice sa nu alegi Belgia...cum am facut eu :-)
Salarii mai mici decat in tarile din jur, impozite mari, multe ciudatenii juridice dar mai ales foarte
multi emigranti. Poate ti se pare ciudat dar in Bucuresti ajungi sa castigi mai multi bani ca aici
in termen real. Dupa ce platesti la finalul lunii mancarea, chiria, transportul , intretinerea si toate
celelalte necesitati de baza, din cauza faptului ca preturile sunt mai mari ca in Romania, ramai cu
mai putini bani in mana decat acasa. Deci gandeste-te bine inainte de a parasi ceva bine platit
acasa pentru niste vise in afara.

Eu zic sa nu generalizezi. Nu stiu daca putem spune ca intr-o tara sunt salarii mai mici sau mai mari, pentru ca depinde foarte mult de domeniu, companii, pregatire, etc. Pot sa iti zic ca prietena mentionata mai sus (care tot sughita, saraca), castiga - in IT - ~130k/an, before taxes. Nu mi se pare un salariu mic la un nivel de experienta < 5 ani. Ce e drept, taxele sunt maricele - 30-40%, dar nu cred ca ramane cu mai putin decat ramanea aici.

#15
eicken

eicken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.04.2003

View PostSobolan Mort, on Jul 24 2008, 15:48, said:

Eu zic sa nu generalizezi. Nu stiu daca putem spune ca intr-o tara sunt salarii mai mici sau mai mari, pentru ca depinde foarte mult de domeniu, companii, pregatire, etc. Pot sa iti zic ca prietena mentionata mai sus (care tot sughita, saraca), castiga - in IT - ~130k/an, before taxes. Nu mi se pare un salariu mic la un nivel de experienta < 5 ani. Ce e drept, taxele sunt maricele - 30-40%, dar nu cred ca ramane cu mai putin decat ramanea aici.


Presupun ca stii ce vorbesti si e vorba de 130 nu 30.
30% impozit la venituri de 130K pe an nu cred ca e realist in Belgia!
130k pe an din ce date am se pot obtine din activitati de consultanta, nu ca si angajat direct.
Nici o firma normala nu ofera unui angajat cu mai putin de 5 ani experienta 130k.
Pot sa iti indic link-uri catre survey-uri pe salarii si crede-ma valorile sunt mult mai mici pe IT.
Dar apropo , poti sa imi spui si cu ce se ocupa ?

#16
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostStresanta, on Jul 24 2008, 14:10, said:

Daca ai fi citit cu atentie, ai fi observat ca acest raspuns ii era dat lui 934 si nu lui GOC.

Intr-adevar nu observasem :)

View Posteicken, on Jul 24 2008, 15:04, said:

150 de euro pentru mancare mi se pare ca suna putin a gluma.
Abia traieste un om in Romania cu 150 de euro pe luna pentru mancare.
Daca manaci doua senvisuri pe zi si in rest doar apa de la robinet toata luna
e posibil sa o scoti la capat cu 150 de euro pe luna in vest. Cand cea mai
proasta bagheta costa aproape un euro nu vad cum o sa te descurci cu banii
astia , sincer!

Pai la limita mizeriei si pentru o singura persoana. Nu?

View PostSobolan Mort, on Jul 24 2008, 15:48, said:

Eu zic sa nu generalizezi. Nu stiu daca putem spune ca intr-o tara sunt salarii mai mici sau mai mari, pentru ca depinde foarte mult de domeniu, companii, pregatire, etc. Pot sa iti zic ca prietena mentionata mai sus (care tot sughita, saraca), castiga - in IT - ~130k/an, before taxes. Nu mi se pare un salariu mic la un nivel de experienta < 5 ani. Ce e drept, taxele sunt maricele - 30-40%, dar nu cred ca ramane cu mai putin decat ramanea aici.

Cred ca prietena care sughite...de 130k se barbiereste cu sa zicem 100% sia asta cu multa indulgenta?

Salariile nu sunt la fel in toate tarile. De exemplu (cu aproximatie):

Spania < Italia < Austria < Germania = ca. Elvetia = ca. UK = ca. tarile nordice

asta sa zicem in numerar, adica xEuro/luna = x Franci/luna. In tarile nordice si UK insa costurile de intretinere sunt mai ridicate decit in spatiul german, ceea ce de fapt contribuie la scaderea standardului de viata.

#17
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008

View PostGOC, on Oct 12 2007, 22:44, said:

Buna ziua tuturor,

Sunt sigur s-a mai discutat aceasta chestiune de nenumarate ori in diverse forme, dar sper ca imi va fi iertata reluarea temei, cu atat mai mult cu cat search-ul pe forum nu m-a ajutat foarte mult, termenii fiind foarte generali.

Despre ce este vorba: de multa vreme a inceput sa se concretizeze in mine gandul de a emigra. Nu caut imbogatirea rapida, nici luxul americanoid, doar sansa de a imi trai restul vietii intr-o tara unde o anume forma de civilizatie si ordine a avut mult mai mult timp sa se aseze decat la noi. Sunt convins ca nicaieri nu umbla hamaitoarele cu covrigi in coada, stiu ca rautatea si prostia omeneasca nu sunt inventii patentate exclusiv in Romania, stiu ca va fi mult de munca si acum, si pentru tot restul vietii, dar accept toate acestea si vreau sa incerc sa duc la capat aceasta initiativa. Inca nu m-am decis cu privire la tara de destinatie (UK, Australia, tarile nordice ar fi posibilitati interesante), insa stiu ca as vrea sa emigrez ca parte a fortei de munca 'calificate', de nivel inalt.

Acestea fiind spuse, imi dau seama ca nu prea stiu de unde sa incep. Aud din anturaj atatea povesti despre rude si cunostiinte plecate in strainatate, chiar fara a fi deosebit de pricepute in domeniul lor de activitate (ceea ce nu este cazul meu)... Totul este spus in mod foarte facil, de parca ar fi trivial sa pleci peste hotare si sa traiesti acolo, insa eu unul cred ca este un proces complicat, indelungat si care trebuie pregatit bine dinainte. In aceasta ordine de idei, as avea cateva intrebari la care sper sa aiba timpul sa raspunda vreun binevoitor:

1) Mereu m-a preocupat aceast dilema: pentru a putea locui in strainatate [legal], trebuie sa detii o slujba decent platita pentru a-ti putea plati chiria si cheltuielile cotidiene; insa pentru a putea detine o slujba in strainatate, trebuie bineinteles sa locuiesti deja acolo pentru a te prezenta la locul de munca (sunt si exceptii, dar acestea sunt exact cazurile pe care doresc sa le evit). Cum se incepe, cum se sparge gheata? Este posibila emigrarea numai in conditiile primirii in prealabil a unei oferte concrete de munca din partea unei firme?

2) Ma ingrijoreaza deosebit faptul ca in cadrul fenomenelor de outsourcing, globalizare, reducere a costurilor, etc., multe firme occidentale se orienteaza spre a-si muta operatiunile spre Est, mizand pe forta de munca mult mai ieftina (si mai putin 'mofturoasa'), dar cu un potential la fel de mare, din tari ca Romania, China, India, etc (desi am vazut adeverita si zicala "Cat dai, atata face"). In aceste conditii, a cauta de lucru in Vest ca emigrant estic, fie si unul foarte priceput in domeniu, este clar impotriva curentului, si inca a unui curent care se va inteti tot mai mult pe masura ce trece vremea. Mai e loc in Vest si pentru cei ca mine, sau e prea tarziu? Trebuie sa fie cineva nu doar bun, ci genial, pentru a avea o sansa?

3) In general, are vreo valoare o diploma de facultate (sa spunem, de la ASE sau UPB) obtinuta aici? La angajarea in strainatate, este un mare minus lipsa unei diplome obtinute in tara-destinatie, sau acest neajuns se iarta in general, data o experienta profesionala mai deosebita?

Atat imi vine in minte pentru moment. Multumesc tuturor pentru atentie, si sper sa existe cineva dispus(a) sa imi faca putina lumina cu privire la aceste probleme :)
diploma are valoare daca e tradus in limba respectiva de exemplu franta daca o traduci iti ia in calcul studiile dar nu sint recunoscute(depinde si ce studii ai) dar nici nu ti le arunca la gunoi,foarte important sa vorbesti limba tari cel putin strictul necesar si sa intelegi cind cineva iti vorbeste,francezilor apreciaza efortul de a vorbi limba lor dar nu te astepta sa iti vorbeasca in engleza sau alta limba,daca esti in domeniul informatic sint foarte cautati si au salari bune (si nu numai,sint si alte domenii,eu ti-am dat un exemplu)dar nu te astepta sa ai salarul la fel ca si cel care are nationalitatea franceza,nu e tirziu sa emigrezi iar calcule nu poti sa-ti faci dinainte fiindca variaza de la o zona la alta,franta este deschisa pentru cei cu diplome si le faciliteaza emigrarea,dar atentie mare oricit de bine traiesti unde ai emigrat dorul de casa e foarte mare cind esti printre straini nimic nu se compara cu viata de roman

#18
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View Posteicken, on Jul 24 2008, 17:02, said:

Presupun ca stii ce vorbesti si e vorba de 130 nu 30.
30% impozit la venituri de 130K pe an nu cred ca e realist in Belgia!
130k pe an din ce date am se pot obtine din activitati de consultanta, nu ca si angajat direct.
Nici o firma normala nu ofera unui angajat cu mai putin de 5 ani experienta 130k.
Pot sa iti indic link-uri catre survey-uri pe salarii si crede-ma valorile sunt mult mai mici pe IT.
Dar apropo , poti sa imi spui si cu ce se ocupa ?

Exact, e vorba de consultanta - pe un ERP. Iti pot da mai multe detalii pe PM, ca sa nu poluam topicul. Taxele erau undeva pe la 32% (sper sa nu ma insele memoria), dar oricum, nu mai mult de 40%. Avand in vedere ca in Romania (pentru non-IT, ce e drept), taxele sunt >30%, nu mi se par atat de mari in Belgia (chiar daca ar fi 40%, de exemplu).

Dar cum ziceam, exemplul propriu-zis conteaza mai putin, ideea mea era ca e greu sa generalizezi la nivel de tara atat timp cat exista ramuri diferite de activitate, economii in crestere si in declin, evenimente sociale, persoane diferite ca grad de pregatire, samd.

@vata_pa_batz - nu stiu ce inseamna "a se barbieri" in contextul precizat de tine. Pe de alta parte, hai sa urmam dorinta initiatorului topicului si sa discutam concret - de unde ai tras acea concluzie aproximativ de salarii (surveyuri, studii, etc), cam care sunt acele costuri de intretinere, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate