Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ferestre de mansardã - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#379
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
In mod sigur am mai redus din izolatie, si normal ca asta nu e bine. Dar nici din capriori nu as fi vrut sa tai. E un compromis. Sper sa nu imi cauzeze probleme iarna.
Pe de alta parte reducerea nu a fost de la 4.5 la 1 pentru ca o parte din burete acopera rama in interior(buretele are un profil sub forma de scara pe partea dinspre rama)  Buretele are cred ca 82cm la exterior si cam 76 la interior. Ce am taiat era prevazut pentru a putea fi taiat, aparea in schema de montaj si e mai putin de jumatate din grosimea totala .Nici nu am fost nevoit sa tai pe toata latimea buretelui(dupa taiere profilul e de scara si la exterior) ci doar ceea ce se lovea de capriori(cam 3 cm din cred ca 10)

#380
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 serviceteam, on 25 martie 2014 - 21:50, said:

Dupa prezentarea de astazi ai putea sa detaliezi diferentele dintre V21 si V22 (gama comercializata in Romania)?

amice, nu inteleg de ce te agiti atat cu privire la produsele care sunt comercializate in romania !!! acum 6-7 ani de ce nu te deranja ca in europa de vest nu se gasea modelul GZL ( model economic gandit pentru pietele cu o putere de cumparare mai mica ) . ca sa arati ca esti un tip foarte corect si ok, spune cu ce te ocupai acum 6-7 ani, si cu ce te ocupi acum ( cu cat o faci mai detaliat, cu atat o sa pari mai serios :).)

crezi ca poti sa supravietuiesti in romania vanzand doar top ??????? si eu as vrea sa vand doar integra, dar din pacate nu se poate deoarece puterea noastra de cumparare este foarte scazuta. cunosti foarte bine faptul ca modelele ieftine detin o cota importanta de piata, iar renuntarea la acestea nu ar aduce nici un fel de beneficiu ( nici firmei velux si nici clientilor finali ) . daca firmele cu oarecare standard ( velux, fakro, roto ), ar parasi aceasta piata ( piata ferestrelor de mansarda ieftine ), este foarte posibil sa apara urmatorul fenomen : clientii, carora se adresau aceste modele ieftine, sa se indrepte catre tot felul de non-name-uri facute pe vapor si nu catre modelele premium .

faci comparatie la geam, la clapeta, la ... , dar uiti sa compari preturile !  la aproximativ aceleasi preturi ( am spus aproximativ pentru ca difera TVA-ul si implicit costul final pe care il plateste clientul), gasesti acelasi produs si in germania si in romania . politica de a aduce si modele de ferestre mai ieftine, care nu se gasesc pe pietele vestice, tine de fiecare producator in parte ( sau de a retrage de la vanzare anumite modele care nu se vand in anumite tari) .

problemele sunt altele :

1) dupa 15 ani sunt arhitecti care inca nu se cunosc suficiente date despre aceste produse ( doar anul asta cred ca am vazut patru planuri cu acoperisuri a caror panta era mai mica de 14 grade dar aveau ferestre de mansarda iar ca invelitoare tigla metalica - serviceteam sa nu incepi discutii inutile despre rame de suprainaltare si alte tampenii pentru ca aici discutam de necunoasterea produsului, nu de solutiile tehnice - ).

2) beneficiarii finali nu fac diferenta intre modelele de ferestre si modul in care acestea se utilizeaza si se intretin. la intalniri, cursuri, etc. toata lumea vorbeste de servicii de mentenanta dar nu am vazut pe nimeni ( si care sa o poata dovedi ), ca a incheiat astfel de contracte ( serviceteam poate ca ar trebui sa te deranjeze mai mult faptul ca in vest exista astfel de contracte iar la noi, nu ).

3) montajul ieftin care vine la pachet cu montajul prost este o alta problema care ar trebui sa te deranjeze. acum ceva vreme ai dat o lista cu montatori cu vechime . ai mai vorbit cu ei sa vezi daca sunt multumiti ??? am auzit ca unul din ei s-a apucat de zootehnie ( la un nivel foarte mic - sa nu isi inchipuie lumea ca a facut bani din velux-uri si acum e mare mosier - ), pentru ca nu se mai castiga din ferestre.

4) increderea pe care o au beneficiarii finali in constructor. acum cateva zile am vorbit cu un constructor ( cineva de aici de pe forum a asistat la discutie si poate sa confirme ), care spunea ca pune 300 mp de tabla intr-o zi !!! desi lucrez in domeniu de vreo 12-13 ani niciodata nu am reusit o astfel de performanta ! RESPECTIVUL CONSTRUCTOR NU ARE HABAR SA SIPCUIASCA O CASA SIMPLA IN DOUA APE, DAR MONTEAZA 300 MP DE TABLA PE ZI ( si bineinteles stie sa monteze si velux-uri ). poate o sa apara si pozele respective ( le am si eu dar e mai frumos sa le posteze cel care le-a facut - sunt facute pe casa unei prietene care l-a recomandat pe constructorul respectiv ) .

 bzalex, on 26 martie 2014 - 15:46, said:

... ci doar ceea ce se lovea de capriori(cam 3 cm din cred ca 10)

daca ti-a fost tie mai usor asa , e ok :) .
daca ai montat ferestrele combi, eu as fi pastrat bdx-ul intreg si as fi rindeluit din caprior .

#381
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011
amice, nu inteleg de ce te agiti atat cu privire la produsele care sunt comercializate in romania !!! acum 6-7 ani de ce nu te deranja ca in europa de vest nu se gasea modelul GZL ( model economic gandit pentru pietele cu o putere de cumparare mai mica ) . ca sa arati ca esti un tip foarte corect si ok, spune cu ce te ocupai acum 6-7 ani, si cu ce te ocupi acum ( cu cat o faci mai detaliat, cu atat o sa pari mai serios Posted Image.)

Razvan - sau sa-ti spun amice -  cu 6-7 ani in urma eram coordonatorul tehnic al unui producator de ferestre de mansarda / un corporatist care avea o viziune in ceea ce priveste piata de ferestre de mansarda. In plina criza - decembrie 2009 - am decis sa parasesc acea companie datorita faptului ca simteam ca mergem in directii diferite, chiar daca as mai fi avut nevoie de 2-3 ani ca sa creez impreuna cu montatorii crema profesionistilor in sisteme de invelitori.  
La acest moment sunt consultant tehnic pentru tot ceea ce tine de acoperisuri si in special pentru ferestre de mansarda la firma mea; consiliez clientii, iar montajele le realizeaza colaboratorii mei in toata tara. De cand sunt pe cont propriu am avut ocazia sa vad liniile de productie pentru primii 5 producatori de ferestre de mansarda si asta cred ca imi confera un mare avantaj cand vorbesc despre ferestre de mansarda; am avut ocazia sa particip la diverse cursuri la care m-am intalnit cu "vechi prieteni".
In toti acesti ani de cand am ales calea antreprenoriatului am avut ocazia sa-mi dau seama de greselile pe care le-am facut ca si angajat (chestii de genul noi suntem, noi facem pentru ca putem! si am ignorat principiul de baza al unei afaceri WIN-WIN).  

crezi ca poti sa supravietuiesti in romania vanzand doar top ??????? si eu as vrea sa vand doar integra, dar din pacate nu se poate deoarece puterea noastra de cumparare este foarte scazuta. cunosti foarte bine faptul ca modelele ieftine detin o cota importanta de piata, iar renuntarea la acestea nu ar aduce nici un fel de beneficiu ( nici firmei velux si nici clientilor finali ) . daca firmele cu oarecare standard ( velux, fakro, roto ), ar parasi aceasta piata ( piata ferestrelor de mansarda ieftine ), este foarte posibil sa apara urmatorul fenomen : clientii, carora se adresau aceste modele ieftine, sa se indrepte catre tot felul de non-name-uri facute pe vapor si nu catre modelele premium .

Nu vand integra, dar am solutii customizate pentru fiecare client care are timpul necesar sa ma asculte! Si anul trecut am reusit sa supravietuiesc cu produse din categoria mediu si premium de la un alt producator care face parte din grupul VKR si care calitativ sunt bune.  
Iti recomand, daca ai posibilitatea sa te duci si la prezentarile altor producatori de ferestre de mansarda ca sa-ti faci o idee despre ce inseamna ferestrele de mansarda si sa devii un expert in ferestre de mansarda.

faci comparatie la geam, la clapeta, la ... , dar uiti sa compari preturile !  la aproximativ aceleasi preturi ( am spus aproximativ pentru ca difera TVA-ul si implicit costul final pe care il plateste clientul), gasesti acelasi produs si in germania si in romania . politica de a aduce si modele de ferestre mai ieftine, care nu se gasesc pe pietele vestice, tine de fiecare producator in parte ( sau de a retrage de la vanzare anumite modele care nu se vand in anumite tari) .

Faci comparatie la caracteristici tehnice INTOTDEAUNA si asta ar trebui sa-i arati clientului! Eu personal nu aduc in discutie preturile decat dupa ce am gasit cea mai portivita solutie pentru client.
Si in plus, tu ar trebui sa stii la fel de bine ca si mine ca pentru anumite proiecte la care iti trebuia pret aparea in discutie fereastra GZL ___ 1054 care era identica cu GZL ___ 1059 dar avea un alt tip de geam si era mai ieftina. Sunt constient ca se vor supara unii pe mine, dar trebuie sa inteleaga toata lumea de ce se poate pastra aceelasi pret pentru un produs mai bun. Din punctul meu de vedere "fitele" cu sticla (gen argon, kripton, self cleaning pane ) reprezinta doar marketing pentru ca daca stai de vorba cu un producator de sticla termopan, garantia pentru caracteristicile geamului termopan este doar de 1an, dupa care este nevoie sa faci o reumplere cu gaz inert. La acest capitol cei de la Fakro stau cel mai bine deoarece au prevazute valvele de reumplere cu gaz inert; la restul de producatori sticla termopan devine un geam dublu daca nu se revigoreaza gazul inert.  
Ti-a spus cineva aceste detalii care fac diferenta????

problemele sunt altele :

1) dupa 15 ani sunt arhitecti care inca nu se cunosc suficiente date despre aceste produse ( doar anul asta cred ca am vazut patru planuri cu acoperisuri a caror panta era mai mica de 14 grade dar aveau ferestre de mansarda iar ca invelitoare tigla metalica - serviceteam sa nu incepi discutii inutile despre rame de suprainaltare si alte tampenii pentru ca aici discutam de necunoasterea produsului, nu de solutiile tehnice - ).

Nu pot vobi despre rame de suprainaltare in cazul acoperisurilor cu panta mica deoarece se creeaza o contrapanta in parte de sus a ferestrei.
Cea mai mare parte din vina o poarta producatorii deoarece ei sunt cei care ar trebui sa informeze clientii: cu ani in urma - 10/12 - arhitectii reprezentau un o categorie obligatorie inclusa in vizitele ASM, asa cum cu 6/7ani in urma montatorii erau principalul obiectiv; in ambele cazuri toti producatorii aveau aceelasi tel -cat mai multe vanzari si de fiecare data au uitat ca profesionalismul ar trebui sa primeze.
Informatia inseamna putere! Si as mai adauga eu "Daca este in mainile cui trebuie!"

2) beneficiarii finali nu fac diferenta intre modelele de ferestre si modul in care acestea se utilizeaza si se intretin. la intalniri, cursuri, etc. toata lumea vorbeste de servicii de mentenanta dar nu am vazut pe nimeni ( si care sa o poata dovedi ), ca a incheiat astfel de contracte ( serviceteam poate ca ar trebui sa te deranjeze mai mult faptul ca in vest exista astfel de contracte iar la noi, nu ).

Ai fi mirat sa afli ca, chiar si in Bucuresti sunt "vechi prieteni" care au si prezinta clientului asemenea contracte. Pe vremea mea exista un draft de contract de mentenanta si pe care am reusit sa-l promovam in randul montatorilor care faceau parte din elita. In zilele noastre sunt putini cei care s-ar incadra in aceasta elita!
Cu 3 saptamani in urma am participat la o prezentare a unui producator de tigla metalica si importator de ferestre de mansarda unde am discutat cu oameni/firme care prezinta clientilor contract de mentenanta si fac si bani din asta!

3) montajul ieftin care vine la pachet cu montajul prost este o alta problema care ar trebui sa te deranjeze. acum ceva vreme ai dat o lista cu montatori cu vechime . ai mai vorbit cu ei sa vezi daca sunt multumiti ??? am auzit ca unul din ei s-a apucat de zootehnie ( la un nivel foarte mic - sa nu isi inchipuie lumea ca a facut bani din velux-uri si acum e mare mosier - ), pentru ca nu se mai castiga din ferestre.

Ai intrat pe un teren in care nu stapanesti foarte bine informatia si este mare pacat!
Cu ceva vreme in urma lista pe care eu ca si firma am reusit sa o livrez in piata avea si o sustinere: un instalator ajungea in lista numai dupe ce era evaluat de catre inginerul de service, evaluare obligatorie ca sa poti ajunge VIP si participa la cursuri dedicate profesionistilor. De cate ori ai fost evaluat de un inginer de service?
Unul din obiectivele mele dupa ce am parasit acest producator a fost sa mentin o legatura cat mai stransa cu cei cu care am reusit sa aducem plus valoare in aceasta piata. Si nu sunt putini cei cu care am pastrat legatura!
Unul dintre "colaboratorii" tai spunea ca feed-back-ul este un cadou; eu am fost unul dintre putinii care l-au sustinut sa spuna ceea ce are de spus, dar intotdeauna trebuie sa fie si cineva dispus sa te asculte!
In plus iti recomand sa asculti si cealalta parte daca vrei sa fii impartial. Acel om la care faci referire are ca fiecare dintre noi si defecte, dar este unul dintre putinii montatori care a "prins" toti inginerii de service din Romania si cred ca este cel mai in masura sa spuna ceva si sa fie si ascultat.

4) increderea pe care o au beneficiarii finali in constructor. acum cateva zile am vorbit cu un constructor ( cineva de aici de pe forum a asistat la discutie si poate sa confirme ), care spunea ca pune 300 mp de tabla intr-o zi !!! desi lucrez in domeniu de vreo 12-13 ani niciodata nu am reusit o astfel de performanta ! RESPECTIVUL CONSTRUCTOR NU ARE HABAR SA SIPCUIASCA O CASA SIMPLA IN DOUA APE, DAR MONTEAZA 300 MP DE TABLA PE ZI ( si bineinteles stie sa monteze si velux-uri ). poate o sa apara si pozele respective ( le am si eu dar e mai frumos sa le posteze cel care le-a facut - sunt facute pe casa unei prietene care l-a recomandat pe constructorul respectiv ) .

Si eu ma lovesc de aceeasi provocare, dar vina nu este a lui ci a celor care nu fac nimic sa-i elimine din piata.
Ai fost la o prezentare acum 2 zile si ai avut ocazia sa vezi si acest tip de constructor in sala. Cu ani in urma la prezentari, intalniri ajungeau numai aceeia care aduceau un plus valoare companiei, aceeia care te puteau reprezenta cu brio in fata unui client. Acum, la gramada!

Ar fi multe de spus, dar sper ca ti-am rapuns la toate intrebarile si nedumeririle tale.
Daca mai ai nevoie si de alte informatii iti stau la dispozitie.

Dan

#382
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
Nu vand integra, dar am solutii customizate pentru fiecare client care are timpul necesar sa ma asculte! Si anul trecut am reusit sa supravietuiesc cu produse din categoria mediu si premium de la un alt producator care face parte din grupul VKR si care calitativ sunt bune.
Iti recomand, daca ai posibilitatea sa te duci si la prezentarile altor producatori de ferestre de mansarda ca sa-ti faci o idee despre ce inseamna ferestrele de mansarda si sa devii un expert in ferestre de mansarda.

Din pacate multi dintre clienti nu au timpul ( sau nu vor ), sa te asculte, singurul criteriu de alegere fiind pretul produsului ( si al montajului ). Se pare ca tu ai gasit solutia sa vinzi doar mediu si premium ( la acest lucru au contribuit din plin si relatiile facute in perioada in care ai fost “corporatist”, nu stiu daca lansandu-te acum in aceasta piata ai mai reusi acest lucru ), si te felicit pentru asta.

Faci comparatie la caracteristici tehnice INTOTDEAUNA si asta ar trebui sa-i arati clientului! Eu personal nu aduc in discutie preturile decat dupa ce am gasit cea mai portivita solutie pentru client.
Si in plus, tu ar trebui sa stii la fel de bine ca si mine ca pentru anumite proiecte la care iti trebuia pret aparea in discutie fereastra GZL ___ 1054 care era identica cu GZL ___ 1059 dar avea un alt tip de geam si era mai ieftina. Sunt constient ca se vor supara unii pe mine, dar trebuie sa inteleaga toata lumea de ce se poate pastra aceelasi pret pentru un produs mai bun. Din punctul meu de vedere "fitele" cu sticla (gen argon, kripton, self cleaning pane ) reprezinta doar marketing pentru ca daca stai de vorba cu un producator de sticla termopan, garantia pentru caracteristicile geamului termopan este doar de 1an, dupa care este nevoie sa faci o reumplere cu gaz inert. La acest capitol cei de la Fakro stau cel mai bine deoarece au prevazute valvele de reumplere cu gaz inert; la restul de producatori sticla termopan devine un geam dublu daca nu se revigoreaza gazul inert.
Ti-a spus cineva aceste detalii care fac diferenta????

Nu, nu mi-a spus nimeni acest lucru. Am sa ma interesez si de acest aspect desi imi este greu sa cred ca cei de afara ( clientii din germania, austria, franta, etc. ) nu ar fi taxat pana acum acest lucru. Nu am trait “ afara” dar am vorbit cu persoane care locuiesc in aceste tari si am inteles ca sunt foarte atenti atunci cand cumpara ceva .
Pretul este un aspect important in ecuatia vanzarii si degeaba ii spui tu clientului ca cea mai potrivita solutie pentru el este o fereastra cu actionare electrica daca din bugetul alocat poate sa cumpere doar modelul ieftin . Dane, si eu as vrea mercedes dar am logan, pentru ca atat imi permit si de aceea inteleg si de ce se vind foarte bine modele gen gzl, fts-v, etc.  . la prima vedere diferenta de 50-60 euro nu este mare ( intre cel mai ieftin model si urmatorul ca si calitate ), dar discutand procentual ajunge la 20-25% . daca gandesti in procente, pentru toata casa ai sa vezi ca diferenta nu mai pare asa mica ( mai ales cand banii i-ai obtinut in urma unui credit ).

Cea mai mare parte din vina o poarta producatorii deoarece ei sunt cei care ar trebui sa informeze clientii: cu ani in urma - 10/12 - arhitectii reprezentau un o categorie obligatorie inclusa in vizitele ASM, asa cum cu 6/7ani in urma montatorii erau principalul obiectiv; in ambele cazuri toti producatorii aveau aceelasi tel -cat mai multe vanzari si de fiecare data au uitat ca profesionalismul ar trebui sa primeze.
Informatia inseamna putere! Si as mai adauga eu "Daca este in mainile cui trebuie!"

Parerea mea este ca pentru a avea succes ( prin succes inteleg un proiect bine gandit – discut strict din punct de vedere al acoperisului - ), este necesar ca dorinta de informare sa fie reciproca . nu am lucrat niciodata intr-o multinationala, dar sunt convins ca mentinerea si consolidarea relatiei cu arhitectii este permanent in vizorul directorilor zonali ( cunosc cazul unei companii care se ocupa cu acoperisuri si unde directorul de zona trebuie sa se intalneasca saptamanal cu un numar de arhitecti ). Cati arhitecti suna sa se intereseze de anumite detalii privind ferestrele de mansarda ( detalii pe care daca le-ar cunoaste, i-ar ajuta sa faca un proiect mai reusit ) ???
In afara de partea cu panta acoperisului gandeste-te la imaginea aceea cu caloriferul montat sub fereastra, imagine care apare in toate pliantele velux. cate proiecte ai vazut facute asa ???

Ai fi mirat sa afli ca, chiar si in Bucuresti sunt "vechi prieteni" care au si prezinta clientului asemenea contracte. Pe vremea mea exista un draft de contract de mentenanta si pe care am reusit sa-l promovam in randul montatorilor care faceau parte din elita. In zilele noastre sunt putini cei care s-ar incadra in aceasta elita!
Cu 3 saptamani in urma am participat la o prezentare a unui producator de tigla metalica si importator de ferestre de mansarda unde am discutat cu oameni/firme care prezinta clientilor contract de mentenanta si fac si bani din asta!

Dane, intre a prezenta si a semna un contract de mentenanta este mare diferenta . Ati reusit sa-l promovati in randul montatorilor ! Foarte bine ! Dar intreb : ati reusit sa-l promovati si in randul clientilor ???  Cel mai graitor exemplu in acest sens este garantia extinsa la 5 ani ( pentru montaj ). Desi incerc sa le explic avantajele bbx-ul si faptul ca este normal sa se faca o mentenanta a ferestrelor de mansarda, te rog sa ma crezi ca marea majoritate ( si cand spun mare, e chiar foarte mare), prefera sa se multumeasca cu o garantie de 2-3 ani ( fara bbx si fara mentenanta ).
Sa ii intrebi tu pe cei cu care te mai intalnesti cam cate contracte de mentenanta semneaza ( procentual din numarul de ferestre sau acoperisuri vandute ), iar din procentul respectiv te-as sfatui sa mai tai cel putin jumatate ca sa ajungi la o cifra reala. Povesti aud si eu multe, dar daca ii suni in februarie – martie ai sa vezi ca cei mai multi sunt pe acasa si nu pe casa .
Referitor la elita de care vorbesti as vrea sa te intreb urmatorul lucru : din cei pe care i-ai recomandat  ( aici pe forum pentru montajul unor ferestre ), cati monteaza PERSONAL ( adica sa monteze ei fereastra, nu sa isi trimita la montaj angajatii). Dupa cum vezi multi din cei pe care tu ii consideri elita, fac acum doar “ munca de birou “ .

Ai intrat pe un teren in care nu stapanesti foarte bine informatia si este mare pacat!
Cu ceva vreme in urma lista pe care eu ca si firma am reusit sa o livrez in piata avea si o sustinere: un instalator ajungea in lista numai dupe ce era evaluat de catre inginerul de service, evaluare obligatorie ca sa poti ajunge VIP si participa la cursuri dedicate profesionistilor. De cate ori ai fost evaluat de un inginer de service?
Unul din obiectivele mele dupa ce am parasit acest producator a fost sa mentin o legatura cat mai stransa cu cei cu care am reusit sa aducem plus valoare in aceasta piata. Si nu sunt putini cei cu care am pastrat legatura!
Unul dintre "colaboratorii" tai spunea ca feed-back-ul este un cadou; eu am fost unul dintre putinii care l-au sustinut sa spuna ceea ce are de spus, dar intotdeauna trebuie sa fie si cineva dispus sa te asculte!
In plus iti recomand sa asculti si cealalta parte daca vrei sa fii impartial. Acel om la care faci referire are ca fiecare dintre noi si defecte, dar este unul dintre putinii montatori care a "prins" toti inginerii de service din Romania si cred ca este cel mai in masura sa spuna ceva si sa fie si ascultat.

Poate ca nu m-am facut bine inteles ! nu contest calitatile de montator a persoanei respective ( nu am vazut nici un montaj facut de acest om si nu ma iau dupa ce zic altii), eu am spus doar ca un om cu o vechime foarte mare in aceasta meserie ( pentru ca pana la urma montajul ferestrelor de mansarda asa ar trebui vazut ), s-a apucat si de altceva deoarece preturile de montaj nu mai pot sustine calitatea pe care doreste el sa o ofere . daca montezi ferestre cu 20 euro/buc din ce naiba sa platesti scule, motorina, etc. , (fara a mai vorbi de taxe ).

Si eu ma lovesc de aceeasi provocare, dar vina nu este a lui ci a celor care nu fac nimic sa-i elimine din piata.
Ai fost la o prezentare acum 2 zile si ai avut ocazia sa vezi si acest tip de constructor in sala. Cu ani in urma la prezentari, intalniri ajungeau numai aceeia care aduceau un plus valoare companiei, aceeia care te puteau reprezenta cu brio in fata unui client. Acum, la gramada!

sa fiu sincer nu stiu la cine te referi si nici nu am stat sa ii studiez ( sau macar sa ii observ ),pe fiecare ( nici pozitia nu mi-o permitea deoarece am stat in prima banca  ), dar sunt convins ca timpul va face o selectie si cred ca toti cei de acolo sunt periodic verificati .
Partea cu “Cu ani in urma la prezentari, intalniri ajungeau numai aceeia care aduceau un plus valoare companiei, …. “, ar trebui sa o lasi putin mai moale deoarece lucrurile nu stateau chiar asa . si atunci baza de selectie era una destul de mare ( eu discut strict de bucuresti ), iar la cursuri se prezentau ( in sensul ca veneau si faceau act de prezenta), tot felul de personaje ( cursuri in urma carora primeau o diploma - sunt producatori care dadeau diploma fara ca persoanele respective sa se prezinte macar la cursuri -).  Daca te referi la partea cu vip, acolo mai era o chestie in sensul ca vip-ul recomanda si monta doar produsele velux , pe cand ir-ul ( instalatorul recomandat ),  mai calca stramba si mai monta si alte produse .

Tu personal, ce faci ca sa-I elimini din piata pe cei care fac rahaturi ???? sau ce fac cei care citesc acest forum ( si care au avut probleme la acoperis ) ??? aproape nimeni nu face nimic real, toata lumea crede ca lucrurile se aseaza de la sine si ca “ selectia naturala” in acoperisuri se va face din senin . Ghinion( si pentru noi si pentru clienti ), lucrurile nu stau de loc asa !!!! Daca macar 25% din cei care ma suna ca au montat cu x firma si ca au probleme la acoperis ar face publice aceste lucruri ( prin postarea pe internet a pozelor de la lucrare, a datelor firmei , etc .), as considera ca este un pas inainte . daca 25% din cei care te suna pe tine ar posta, as considera ca am mai facut doi pasi inainte, si tot asa .

Acum ceva vreme ( cred ca un an maxim doi ), am vorbit mai multi montatori velux sa ne intalnim la o masa si sa discutam sa vedem cum am putea schimba putin lucrurile . sti cati au venit ???  trei persoane !!!  ( poti sa-l intrebi pe radu serban ) .
E dureros cand un om cu o experienta ca a ta ajunge sa spuna “ Si anul trecut am reusit sa supravietuiesc “ .

As vrea sa mai intelegi un lucru : eu nu sunt om de vanzari, velux nu imi este nici mama si nici tata ( e doar un partener de afaceri cu care am o relatie corecta si civilizata, zic eu ), si de aceea pot fi de aceeasi parte a “baricadei” si cu cel care vinde fakro, roto sau eu mai stiu ce alta marca de fereastra, atat timp cat isi face treaba corect si cinstit.

Deoarece ora la care am scris acest mesaj nu este tocmai una potrivita pentru asa ceva ( este scris intre orele 03.30 am si 05.30 am ), va rog sa scuzati eventualele greseli de ortografie .

Edited by razvan_voicu, 27 March 2014 - 05:46.


#383
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011
Salut Razvan,

Multumesc pentru feed-back si sustin ca imi pare rau ca nu te-am cunoscut.

Sa stii ca, chiar ma mandresc ca am reusit sa supravietuiesc anul trecut, deoarece eu nu fac montaje, ci doar consultanta pentru clienti si incerc sa-i ajut pe acei montatori de invelitori care mi-au solicitat ajutorul. Deci si castigurile in acest caz nu sunt foarte mari si in plus la momentul in care am ales calea antreprenoriatului mi-am dorit sa continui munca pe care am inceput-o in Velux - sa promovez acei montatori care stiu ce inseamna sa fii profesionist si sa pun bazele unui program de formare profesionala in domeniul acoperisurilor.

In toata cariera mea de inginer de service pot spune ca erau instruiti aproximativ 600 - 700 oameni, carora le dadeam niste diplome de participare care nu aveau nici o valoare in piata, adevarata selectie se facea la evaluarea acestora si de aceea in grupul de VIP-uri ajungeau foarte putini ( ca si exemplu in 2 ani lista de VIP-uri a primit 6-7 persoane, dar am eliminat 10-15persoane). Din pacate zona Bucuresti nu a tinut de mine decat in perioada in care nu am avut inginer de service, iar Zoli consider ca si-a facut treaba foarte bine - cei mai in masura sa faca o asemenea evaluare sunt montatorii. Si sunt destui pe acest forum care pot spune!! In toata activitatea mea m-am ferit de "cumetrii" si alte cele, ceea ce mi-a si adus anumite reprosuri din partea unora care sau crezut profesionisti, am incercat sa ascult pe toata lumea, dar nu trebuie sa uitam ca eram un "corporatist" si trebuia sa urmez anumite directii.

Sunt 3 ani de cand tot gandesc oare cum s-ar putea pune problema ca sa-i eliminam pe acei "nea Gheorghe" care au devenit specialisti peste noapte si poate, daca vei avea timp o sa te invit la o intalnire la Brasov (Radu a participat la o asemenea intalnire) unde putem discuta aceasta problema si poate gasim impreuna solutii ca sa ne facem viata mai usoara.

Ma gandesc ca pe acest forum va fi destul de greu sa faci o selectie, sau sa poti posta anumite detalii care fac diferenta in piata de invelitori si mai ales in cea de ferestre de mansarda, deoarece printre cei care scriu sunt reprezentanti ai producatorilor, sunt montatori profesionisti de la Velux, dar sunt foarte putini cei care explica clientului toate variantele astfel incat acesta sa poata detine toate informatiile in momentul in care alege produsul ce urmeaza sa-l instaleze.
Pe dincolo - mai la vest - unele asociatii profesionale fac/sustin anumite cursuri de informare (la cerere si contra cost) pentru clientii care doresc sa afle mai multe informatii despre produsele  ce urmeaza a le achizitiona. La noi, mai trebuie sa treaca ani ca sa putem beneficia de o anumita educatie.

Si ar mai fi multe de discutat, dar mai bine ne reintoarcem la ferestrele de mansarda ca sa nu se supere nimeni.
Iti recomand sa te duci si la cursurile pe care le vor sustine si alti producatori de ferestre de mansarda in Romania, ca sa vezi cu ochii tai diferentele;

#384
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Datorita unor circumstante in proiectul mansardei a survenit o modificare si voi face lucarne desi am veluxuri cumparate.  Am un VELUX GGU S06 din ala cu poliuretan destinat deasupra cazii in baie si 2 GGL M06 din care unul vreau sa-l pun deasupra plitei pt ca nu am cum sa pun hota in bucatarie. Intrebarea mea este urmatoarea: Pot schimba sa pun GGL in Baie si GGU in bucatarie? S06 mi se pare prea mare pentru baie. are 114x118. Cum se comporta GGL-ul din lemn la umezeala din baie?

Ah, inca una. Pe partea cu bucataria mi-a iesit din proiect o inclinare de 14.5 grade. O sa fac un artificiu (e mansarda de bloc) si ies la 16-16.5 grade. Cum se comporta geamurile la inclinarea asta in conditiile de la noi?

Edited by cosmineus, 11 April 2014 - 20:14.


#385
JWC

JWC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.08.2007

 cosmineus, on 11 aprilie 2014 - 19:45, said:

Datorita unor circumstante in proiectul mansardei a survenit o modificare si voi face lucarne desi am veluxuri cumparate.  Am un VELUX GGU S06 din ala cu poliuretan destinat deasupra cazii in baie si 2 GGL M06 din care unul vreau sa-l pun deasupra plitei pt ca nu am cum sa pun hota in bucatarie. Intrebarea mea este urmatoarea: Pot schimba sa pun GGL in Baie si GGU in bucatarie? S06 mi se pare prea mare pentru baie. are 114x118. Cum se comporta GGL-ul din lemn la umezeala din baie?

Pe geamul ferestrei de mansarda montata deasupra căzii se va depune foarte mult condens când faci baie și temperatura de afară va fi mai scazuta. Acest condens va curge pe rama ferestrei GGL și o va afecta în timp. Exista varianta sa o lacuiești mai des, dar cred ca cel mai bine ar fi sa montezi acolo GGU.
Problema va fi și dacă montezi GGL deasupra plitei pentru ca acolo o sa ai condens însoțit și de grăsimi care se șterg mai greu și de pe GGU. Încearcă o hota fără ieșire în exterior și un GGL pentru lumina naturala și ventilație.


#386
JWC

JWC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.08.2007

Ah, inca una. Pe partea cu bucataria mi-a iesit din proiect o inclinare de 14.5 grade. O sa fac un artificiu (e mansarda de bloc) si ies la 16-16.5 grade. Cum se comporta geamurile la inclinarea asta in conditiile de la noi?


Dacă ai peste 15 grade și sunt montate corect nu ai probleme.
În ce zona e proiectul?

#387
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
Piatra neamt

#388
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011

 cosmineus, on 11 aprilie 2014 - 19:45, said:

Datorita unor circumstante in proiectul mansardei a survenit o modificare si voi face lucarne desi am veluxuri cumparate.  Am un VELUX GGU S06 din ala cu poliuretan destinat deasupra cazii in baie si 2 GGL M06 din care unul vreau sa-l pun deasupra plitei pt ca nu am cum sa pun hota in bucatarie. Intrebarea mea este urmatoarea: Pot schimba sa pun GGL in Baie si GGU in bucatarie? S06 mi se pare prea mare pentru baie. are 114x118. Cum se comporta GGL-ul din lemn la umezeala din baie?

Ah, inca una. Pe partea cu bucataria mi-a iesit din proiect o inclinare de 14.5 grade. O sa fac un artificiu (e mansarda de bloc) si ies la 16-16.5 grade. Cum se comporta geamurile la inclinarea asta in conditiile de la noi?

 cosmineus, on 11 aprilie 2014 - 19:45, said:

Datorita unor circumstante in proiectul mansardei a survenit o modificare si voi face lucarne desi am veluxuri cumparate.  Am un VELUX GGU S06 din ala cu poliuretan destinat deasupra cazii in baie si 2 GGL M06 din care unul vreau sa-l pun deasupra plitei pt ca nu am cum sa pun hota in bucatarie. Intrebarea mea este urmatoarea: Pot schimba sa pun GGL in Baie si GGU in bucatarie? S06 mi se pare prea mare pentru baie. are 114x118. Cum se comporta GGL-ul din lemn la umezeala din baie?

Ah, inca una. Pe partea cu bucataria mi-a iesit din proiect o inclinare de 14.5 grade. O sa fac un artificiu (e mansarda de bloc) si ies la 16-16.5 grade. Cum se comporta geamurile la inclinarea asta in conditiile de la noi?
Producatorul nu specifica in certificatul de garantie ce tip de fereastra sa montezi in baie, dar recomanda fereastra GGU pentru medii umede (inclusiv bucataria). Asa ca poti monta o fereastra de lemn in baie, dar va trebui sa-i faci o mentenanta odata la 2 ani (slefuit si lacuit). Daca nu faci aceasta mentenanta risti ca in colturile din partea de jos lemnul sa se innegreasca si o sa iasa foarte greu la slefuire.
Cu panta, poti sa-ti montezi fereastra si pe 14.5 grade cu conditia sa o hidroizolezi foarte bine, dar conteaza si ce invelitoare ai pe acoperis. Problema apare la faptul ca o vei monta deasupra plitei pe o panta  mica si iarna, daca ai zapada pe acoperis va fi destul de greu, daca nu imposibil, sa o deschizi pentru ventilare.

Dan

#389
JWC

JWC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.08.2007

 cosmineus, on 11 aprilie 2014 - 22:10, said:

Piatra neamt

Piatra Neamț e sub munte dar nu cred ca ridica probleme speciale. Rămân la părerea ca dacă e montata corect, la un unghi mai mare de 15 grade nu o sa ai probleme.

#390
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 serviceteam, on 27 martie 2014 - 21:23, said:

Sunt 3 ani de cand tot gandesc oare cum s-ar putea pune problema ca sa-i eliminam pe acei "nea Gheorghe" care au devenit specialisti peste noapte si poate, daca vei avea timp o sa te invit la o intalnire la Brasov (Radu a participat la o asemenea intalnire) unde putem discuta aceasta problema si poate gasim impreuna solutii ca sa ne facem viata mai usoara.

Salut,
nu stiu cum, dar am " ratat " mesajul tau ( l-am vazut abia acum ).
solutii se pot gasi ( in colaborare cu montatorii, cu producatorii si bineinteles cu aportul clientilor ), vointa sa existe .
la un moment dat lucrurile vor trebui sa se indrepte deoarece toate cele trei categorii au de suferit ( montatori, producatori , clienti ), singurul in castig real fiind "nea gheorghe" . este pacat ca astfel de tipi ( poate buni in meseria lor de constructori de case la rosu ), ajung sa monteze 4000 mp pe an sau peste 50 de ferestre pe an , in conditiile in care ei nu inteleg cum functioneaza sistemul de invelitoare ( nu stiu nici macar sa sipcuiasca), sau ferestrele de mansarda .

#391
victorache

victorache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.09.2011
salutare,
   Am si eu nevoie de cateva argumente pentru o lucrare .Am de gand sa pun si eu 3 ferestre de mansarda,asezate una langa alta.Mentionez ca este o casa la tara,momentan nu prea este locuita,dar in timp o sa fie locuita zilnic.Invelitoarea este Gérard,iar intre capriori am 62 sau 64 cm.Initial as fi dorit dimensiunea  66x118,dar parca nu as taia din capriori,in special ca,din cate am inteles eu pentru o izolare optima distanta dintre capriori trebuie sa fie minim cu 5-6 cm mai mare decat rama ferestrei.Daca gresesc cu ceva ,rog sa ma contraziceti cu argumente.De aceea cred ca nu am de ales si m-am orientat la dimeniunea 55x118.
   Pana sa intru pe acest forum-ul destinat ferestrelor de mansarda,nu prea dadeam importanta detaliilor,cum dealtfel spunea careva dintre voi pe aici ca nu prea avem educatia necesara.Mi se pare interesant si discutia precum se induce ideea ca produsele pentru est nu sunt aceleasi ca si pentru vest,si as dori ceva argumente in acest sens.Una peste alta as dori sa imi recomandati ,cu argumentele fiecarui brand pe care il reprezentati sau nu, perioada de garantie cu contract de mentenanta pe perioada lunga,si când spun lunga spun pe minim 10 ani si pretul pentru  lucrare cu montaj inclus.Mentionez ca lucrarea este la 25 km de Ploiesti.Doresc o  solutie de fereastra cu o sticla cu transfer termic de max 1,1 w/mpK

Edited by victorache, 17 June 2014 - 21:22.


#392
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Am o oferta pt ferestre de mansarda DAKEA. Puteti sa-mi dati informatii despre aceasta marca ? Calitativ  , unde sunt fata de Velux sau Fakro ?

#393
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Este o fereastra produsa pe baza tehnica a gamei low-cost de la Velux. Nu este la nivelul Velux-Fakro-Roto.

#394
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011

 1741010, on 20 iulie 2014 - 20:47, said:

Am o oferta pt ferestre de mansarda DAKEA. Puteti sa-mi dati informatii despre aceasta marca ? Calitativ  , unde sunt fata de Velux sau Fakro ?
Ar fi asa de simplu daca ar fi asa cum spune josefin, dar din fericire suntem aici ca sa-i putem ajuta pe altii sa aleaga!
Deci, Dakea vine ca si parte a aceluiasi grup VKR si este comparabil cu toate produsele existente pe piata!
Astfel la Dakea avem:
- produsul economic Good care se poate compara linistit cu Velux GZL, cu Fakro FTS si Roto R45: are un avantaj fata de acestea deoarece inchide pe 2 garnituri, dar si un dezavantaj fata de Velux GZL si Fakro FTS - are tocul mai ingust si la aceeasi dimensiune cu R45.
- produsul mediu Better, se poate compara cu Velux GZL (se aseamana foarte mult cu varianta cu maner jos), Fakro FTS si Roto R45, dar are un mare avantaj fata de acestea: are inchidere pe 2 garnituri si primesti gratuit folia hidroizolatoare.
- produsul Best este gama premium a acestui producator, are deschidere la 2/3, dar dpdv personal are un mare dezavantaj: telescoapele pentru care ai 2 ani garantie
Din punct de vedere al ramei de etansare nu poti compara decat cu EDW de la Velux; daca o studiezi cu atentie ai sa-ti dai seama ca este rama de la generatia V21 - Velux. La ceilalti producatori rama care se comercializeaza in Romania are sortul de aluminiu scurt sau dupa cum zic acestia pentru o inaltime a ondulei de pana la 60mm.
Dpdv al garantiei sunt singurii de pe piata care ofera o garantie de 20ani; pentru client este foarte bine, dar nu stiu cum o vor acoperi deoarece vorbim de o fereastra de mansarda! Si timpul ne-a demonstrat ca orice fereastra de mansarda are nevoie si de specialisti pentru mentenanta.
Dpdv al pieselor de schimb pot sa-ti spun ca sunt promti desi nu au persoana tehnica, dar ramane de vazut pe termen lung!!!
Daca este sa vorbim dpdv al pretului sunt convins de faptul ca este cel mai accesibil produs daca este sa-l compari cu produsul similar de la ceilalti producatori.
Si ca un ultim punct sa stii ca diferenta este facuta la montaj; un montaj de calitate iti poate aduce linistea pe care ti-o doresti.

Dan

Edited by serviceteam, 21 July 2014 - 22:15.


#395
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Stiu ca sunt facute in Ungaria. De acolo le-am si luat , am zis ca-i pret bun la 910 lei , dimensiunea 78/118 cm chitul complet. M-a costat transportul 100 lei , dar daca tot am fost in zona...Cam care este pretul de montaj pt o bucata.

#396
serviceteam

serviceteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.02.2011

 1741010, on 25 iulie 2014 - 22:43, said:

Stiu ca sunt facute in Ungaria. De acolo le-am si luat , am zis ca-i pret bun la 910 lei , dimensiunea 78/118 cm chitul complet. M-a costat transportul 100 lei , dar daca tot am fost in zona...Cam care este pretul de montaj pt o bucata.
Pretul depinde de ceea ce ai de facut: in general se considera ca distanta intre capriori este cea care trebuie  si atunci montatorul trebuie sa realizeze golul, sa monteze fereastra, sa hidroizoleze fereastra, sa monteze rama de etansare si  invelitoarea in jurul ferestrei. Pentru toate acestea, un pret corect ar fi de 200-250RON; daca invelitoarea este din tabla si este montata, pretul poate ajunge pana la 400RON.
La final pentru acesti bani ar trebui sa primesti si un certificat de garantie la montaj de 2ani.
Dan

Edited by serviceteam, 27 July 2014 - 16:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate