Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Ferestre de mansardă - VELUX vs FAKRO vs ROTO vs KEYLITE

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#19
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Cine ma ajuta cu un pret bun pentru cinci ferstre de mansarda Velux, GGL 66x118+ sistemul de etansarepentru acoperisuri plane, sindrila bituminoasa?

#20
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Sint ceva mai ieftine Fakro si parca au sistemul de inchidere in partea de jos...si eu voi pune Fakro

#21
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Fakro si Velux au acelasi pret....cei de la Fakro se lauda ca au 1 garnitura in plus..dar de fapt e un burete.
Din cate am vazut eu...au EXACT aceiasi calitate....difera un pic dimensiunile...marketing.
Eu am ales Fakro doar pt ca le-am luat la pachet cu invelitoarea si pretul manoperei a fost ceva mai mic.

#22
micri

micri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 05.12.2007
Spuneti-mi si mie cei care aveti deja, cu aceste ferestre de mansarda iarna e cu mult mai rece in interior daca ai si ferestre verticale, sau e cat de cat confortabil?...
Eu am ferestre verticale,  normale, pe camerele de la mansarda, insa as vrea sa pun si cate unul geam de mansarda pe fiecare camera, asa de design si de priveliste...si, ma tem ca va fi mult mai rece ulterior cu ambele tipuri de ferestre.

Edited by micri, 10 March 2008 - 23:47.


#23
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
avand in vedere ca tocurile sunt din lemn iar geamul e bine realizat....+ o buna etansare la montare ...n-ar trebui sa fie pierderi de caldura

plus ca ce s-ar pierde prin geam..s-ar castiga prin iluminarea suplimentara a camerei (le pui pe sud)

O incapere bine luminata inseamna sanatate inainte de toate.....chiar nu conteaza pierderile de 0,3%

#24
micri

micri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 05.12.2007
Multumesc Alex!

Sunt dimensiuni optime pt. aceste ferestre, dpdv al sigurantei acoperisului si al etanseitatii acestuia sau poti alege  orice  dimensiune la ele?...

Ati auzit pe cineva caruia nu i-a fost etanseizat bine si a inceput sa-i intre umezeala si apa in interior?

Intreb ca sa stiu la ce te poti astepta in unele conditii...

#25
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
Dpdv al rezistentei nu ar trebui sa fie probleme la o casa noua.Capriorii sunt rezistenti (pt ca in capriori se fixeaza).E posibil sa bata vantul daca nu decupeaza cu grija  astereala...dar se repara la placare(lemn sau rigips).

Probleme cu apa pot aparea peste cativa ani daca nu se face intretinerea ferestrelor..mai precis a garniturilor.La orice fereastra trebuie ingrijite garniturile(nu sunt exopert..deci nu dezvolt)
Nu prea are cum sa intre apa daca sunt montate corect.

#26
micri

micri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 05.12.2007
Alex, tu ce dimensiuni ti-ai pus?

Am vazut ca au cu lungime pana la 1,60m...astea parca sunt cam prea mari , tu ce crezi?...sunt mai daragute mai mari sau mai mici?

#27
mistorescu_cristian

mistorescu_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2008

View Postfotojunior, on Oct 12 2007, 20:37, said:

Salut,
Trebuie sa imi cumpar 6 bucati ferestre pentru mansarda dimensiunea 66x118 si vreau sa va cer parerea despre modelele comercializate de cele mai cunoscute firme de pe piata - Velux si Fakro.

VELUX - F 06 66 x 118

GGL3059 :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 4-16-4
-coeficient U=1,2W/mK
sau
GGL3073 :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 3-3-14-4
-coeficient U=1,2W/mK

FAKRO - 66 x 118

FTP-V :
-geam dublu din sticla flotata intarita
-izolator de energie
-cu gaz inert 4-16-4
-coeficient U=1,0W/mK

Va multumesc anticipat.

Din cate stiu eu sunt mai multe normative folosite pentru calculul coeficientului de transfer termic. In normativul european cantitatea de caldura pierduta este raportata la dimensiunea suprafetei vitrate pe cand pe cand normativul din Romania se raporteaza caldura la suprafata ferestrei (incluzand tocul si cerceveaua ferestrei). E normal ca impartind aceasi valoare la o suprafata mai mare vom obtine un numar mai mic, ceea ce nu inseamna ca e vei lua o fereastra mai buna.  Parerea mea este ca aceste valori ar trebui calculate cu acelasi normativ si doar apoi comparate. Ori pentru a verifica informatiile din surse sigure recomand sa cereti agrementele tehnice ale ambilor producatori.

View Postoverseas, on Oct 16 2007, 17:55, said:

am comandat Velux cu rama de instalare (mergea si fara rama, dar a fost 60 EUR/ bucata si asigura o instalare si izolatie mai buna); instalarea mi-o fac eu cu mesterul tamplar care-mi face acoperisul fiindca furnizorul meu nu asigura montaj (mai la munte)

inteleg ca Velux sunt mai experti ca altii, daca diferenta de pret nu e mare alege Velux


Ferestrele de mansarda nu merg instalate fara rama de etansare. Poti sa o faci pe riscul tau, dar nici un furnizor nu-ti va oferi garantie pe produsul instalat fara rama. Oricum eu iti recomand sa folosesti o persoana agreeata de producatori. Unii din acestia ofera si garantie pentru montaj. pentru detalii mergi pe www.velux.ro .

#28
mistorescu_cristian

mistorescu_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2008

View Postalexp79, on Oct 26 2007, 11:14, said:

preturile sunt aproape egale

din ce am inteles eu : fakro au o garnitura in plus la aceiasi bani cu velux (s-ar putea sa fie baliverne...dar asa mi-a zis cineva care si-a pus)

Garnitura in plus e praf in ochi. Etanseitatea ferestrelor la apa nu e data de garnituri. O singura garnitura e suficienta pentru a impiedica circulatia aerului. Cea de-a doua garnitura (numita si extra garnitura bariera termica) are rolul de a crea o "perna" de aer intre cele doua garnituri care imbunatateste (in teorie cel putin) coeficientul de transfer termic pentru zona dintre toc si cercevea. Cea de-a treia garnitura nu-si mai justifica costul prin aportul pe care il aduce la transferul termic total al ferestrei. Asta doar daca producatorul respectiv nu se bazeaza decat pe garnituri pentru a asigura etanseitatea la apa ( ceea ce ar fi grav in opinia mea).


View Postfotojunior, on Oct 16 2007, 17:51, said:

Nimeni nu si-a montat ferestre de mansarda Velux sau Fakro ?
Vreau pareri pro si contra despre produsele celor doua.
URGENT!!!!!!!!!!!!!!!

Eu am asistat la un training de specialitate pentru montajul ferestrelor VELUX. Nu mi-am montat mie pentru ca nu stau la casa dar pot sa-ti spun ca ferestrele VELUX au niste coltari de montaj care iti integreaza fereastra direct in planul invelitorii, indiferent de tipul acesteia. Sistemul Fakro seamana mai degraba cu sistemul vechi al celor de la VELUX. Nu e semnificativa diferenta dar presupun ca sistemul nou de la VELUX a fost creat cu un scop: acela de a oferi un sistem mai simplu si de a inlatura erorile de montaj. Eu personal as merge pe VELUX dar poate fi ceva subiectiv.


View Postbigfooot, on Nov 21 2007, 22:39, said:

Eu zic mai bine sa-ti pui ROTO sunt de 10 ori mai bune , are 3 garnituri, maner jos, lemn triplu stratificat. Aste sunt facute in Germania (calitatea e la ea acasa).
Parerea mea e ca exagerezi. Calitatea germana e recunoscuta dar nu cred ca e corect sa afirmi asta ca un avantaj comercial ori pentru a-i deruta pe ceilalti. Cele mai bune ceasuri din lume sunt facute de elvetieni, cele mai avansate tehnologii in materie de electronica apartin japonezilor, cele mai bune vinuri sunt cele frantuzesti iar cele mai frumoase masini (ca design) apartin italienilor. Fara a denigra ferestrele Roto trebuie sa spun ca in domeniul ferestrelor de mansarda VELUX sunt cei mai tari. Dar e mai bine sa faci o comparatie intre aceste produse la orice expozitie de materiale de constructii si sa incerci sa te convingi singur.

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:36.
editare citat


#29
bigfooot

bigfooot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2007
Stimate Domn Nistorescu,
Nu stiu ce pozitie ocupi dumneata in cadrul firmei "velux" dar Ferestrele de mansarda ROTO si FAKRO sunt net superioare din toate punctele de vedere fata de ceea ce dumneata sustii. iar faptul ca scrii velux cu caps lock-uri iar pe ceilalti nu denota asta.
Sa o luam cu inceputul?
1. Spuneai de garnitura ca e praf in ochi: - ai tinut vreodata langa un GZL in momentul in care batea vantul afara o bricheta?
2. De ce nu spui nimic despre sistemul de montaj de la ROTO (e cumva mai simplu?) -  Asta e sunt NEMTI.
3. Spui la un moment dat ca velux sunt cei mai tari, - pe ce te bazezi? - daca spui nume? poate ai dreptate , daca spui neseriosi - sigur ai dreptate,.
4. Cand s-a inceput productia de ferestre de mansarda Velux - ce feronerie avea foloseau? - Cumva ROTO.
Daca se pricep la ceva cei de la ROTO? - se vede in produs , au ferestre inovative cu articulatie la 2/3 pe care din  fericire Velux-ul nu a reusit sa-l copieze inca.

In concluzie: - sunt montator de ferestre de mansarda? ~200/an, montez de toate (ceea ce are clientul), ROTO, FAKRO, Velux (doar daca insista acesta), montez cu mai mare placere ROTO pentru ca semonteaza mai repede, mai usor, si in plus pot garanta montajul 5 ani - atat cat are si fereastra, fara a-mi fii frica ca voi fii rechemat de catre client. Daca vrei sa afli mai multe despre ROTO chiar te rog  www.roto.de.

Cu mult respect.

Am uitat.
Spuneai ceva de expozitii de materiale de constructii:
Am vizitat o expozitie in Brasov, ROTO avea 3 ferestre expuse, FAKRO 3 ferestre, iar Velux 1 stand cu fereastra si un balcon care saracu de el e ca un bibelou. Nu cred ca sunt montate in tara 10 bucati.

Respecte. :D

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:38.
link publicitar


#30
mistorescu_cristian

mistorescu_cristian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.04.2008
Stimate Domnule Bigfoot  

Nu stiu ce functie ocupati dumneavoastra in cadrul firmei Roto dar faptul ca:
1. Ati deviat de la subiectul acestui topic, care se numeste VELUX vs. FAKRO si ati adus neinvitat de nimeni in discutie subiectul Roto,
2. Puneti Roto inaintea lui Fakro desi nici ca si calitate, nici ca si cota de piata, nici ca si participare la expozitii si nici ca si ce vreti Dvs. nu sunt inaintea lui Fakro,
3. Faceti reclama doar site-ului de la Roto si nu si celui de la Fakro (www.kronlux.ro www.fakro.com)
4. Lansati acuzatii asupra firmei Velux pentru care nu avet nici o dovada palpabila sub un nick-name (presupun ca Bigfoot nu e numele Dvs. real),
5. Va aratati vizibil deranjat de argumentele logice aduse, va luati de amanunte nesemnificative si folositi aceleasi expresii pe care mi le-au spus cei de la ROTO cand au incercat sa ma convinga ca sunt mai buni decat ceilalti.
ma fac sa cred acest lucru.

Motivul pentru care am scris "VELUX" cu majuscule in loc de  "velux" este acela ca VELUX e marca inregistrata si nu substantiv comun, dupa cum daca in Romania as folosi cuvantul "rigips" scris cu litere mici ati presupune ca ma refer la gips carton si nu la firma RIGIPS (care e de asemenea marca inregistrata).
Si acum am sa va raspund pe rand la intrebari:
[/color] 1. Spuneai de garnitura ca e praf in ochi: - ai tinut vreodata langa un GZL in momentul in care batea vantul afara o bricheta?
Adevarata problema aici este reglajul ferestrei si nu numarul de garnituri pe fereastra. Bateti-l pe cel care a montat fereastra (ooops, sper nu a fost montata de dumneavoastra) si nu producatorul. Cerceveaua e rigida datorita sticlei. Tocul e mai flexibil pentru ca e gol inauntru. Daca colturile ferestrei nu sunt in acelasi plan  (capriorii pot sa nu fie perfect paraleli), garnitura cercevelei nu culca pe toc.
Recomandare: verifica ca reglajul pentru coplaneitatea colturilor sa fie facut cum trebuie (si pentru asta vei gasi o pana de montaj in interiorul cutiei cu fereastra si instructiunile de instalare aferente )
2. De ce nu spui nimic despre sistemul de montaj de  la ROTO (e cumva mai simplu?) -  Asta e sunt NEMTI.
Nu e mai simplu deloc. Am crezut ca mor pana am reusit sa strecor rama de etansare sub mansonul de cauciuc al ferestrei. In plus instructiunile sunt incomplete. Si ma simt nevoit sa repet: faptul ca sunt NEMTI nu-i fac neaparat mai buni.  
3. Spui la un moment dat ca velux sunt cei mai tari, - pe ce te bazezi? - daca spui nume? poate ai dreptate , daca spui neseriosi - sigur ai dreptate,.
Numele (brand-ul) nu este dat, el se creaza si se demonstreaza constant in timp.  

4. Cand s-a inceput productia de ferestre de mansarda Velux - ce feronerie avea foloseau? - Cumva ROTO.
E doar un zvon lanst de altii care aveau interes sa-si promoveze produsele. DEMONSTREAZA!

Daca se pricep la ceva cei de la ROTO? - se vede in produs , au ferestre inovative cu articulatie la 2/3 pe care din  fericire Velux-ul nu a reusit sa-l copieze inca.
Nici nu are interes. Fereastra aceea nici macar nu poate fi adusa in pozitie de spalare, ca sa nu mai vorbim de latura practica. Prefer o fereastra cu dubla articulare oricand. Varianta GHL de la Velux e net superioara si e comparabila ca si pret!
Iar daca veni vorba de copiat... VELUX a inventat ferestrele de mansarda. Cum era sa le copieze cand a fost primul care le-a produs? As spune mai degraba invers...
Cu stima si respect!

Edited by raduk, 22 November 2009 - 19:39.
citarea integrală a postului precedent


#31
razza28

razza28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2008
gata , v-ati lamurit ?!!!
pina la urma care sunt mai bune cele de la velux sau cele de la fakro ????

#32
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
Amandoua sunt f. bune, chair nu v-ati prins? Daca una nu era buna, nu prea avea viata pe piata. Si cred ca e valabil pentru orice produs.
Eu o sa imi montez in mansarda Velux fiindca asta avea firma ce se ocupa de acoperis (BelProfile). Daca aveau Fakro, luam Fakro fara probleme.

#33
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salutare!

Intrebare... Vreau s apun ferestre de mansarda FIXE! La niciun producator, FAKRO, VELUX sau chiar ROTO nu am gasit in oferta asa ceva...

Multumesc anticipat

#34
Maos

Maos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.12.2007
Am cumparat de curind pt noua mea casa cu invelitoare Tegola o fereastra VELUX. Mi s-a spus ca dc iau si o garnitura de etansare(optionala), pe care am dat 100 lei, mi se mareste garantia cu 5 ani. OK. Am luat-o si constructorul meu fara sa ma intrebe , a montat fereastra fara acea garnitura. Motivul a fost ca nu e si pt invelitorile tip Tegola. Se creeaza un umar prea inalt intre fereastra si ######la si e mai greu pentru cartonul bituminat sa se muleze pe el. Constructorul nu e autorizat Velux.
  Ma poate lamuri cineva specializat sau experimentat cine a avut dreptate? Sau cum trebuia montat?
Multumesc.

#35
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Constructorul nu avea obligatia sa ti-o monteze si nici nu trebuia sa se bage. Iar daca acea garnistura ai luat-o degeaba, suna-i si spune-le sa vina sa si-o ia inapoi si sa-ti inapoieze si banii.
Haideti a nu ajungem ca si pe alte topicuri la discutii interminabile intre aia e mai buna sau ailalta....
Cel mai bine ar fi sa discutam tenic. Adica fiecare, ma refer la cei care au cunostinta sau care reprezinta vreo firma sa-si prezinte cu lux de amanunte produsele, nu ma refer la bull-shit-uri de marketing, ca asta rezista 15 milioane de ani si ca aia are nushce garnitura in plus. Explicati-ne va rog sa intelegem si noi, muritorii de rand despre ce dracu vorbiti acolo sau va inchid topicul imediat, sau mai bine va inchid pe voi si noi aberam pe aici degeaba.
Vreau sa vad poze, scheme, cum se monteaza, ce sa avem in vedere, asta daca cu adevarat va intereseaza sa ne ajutati. Daca nu valea ca aici nu-i loc de reclama. E valabil pentru orice reprezentant. E paine pentru toti, si oricum degeaba incercati sa va ridicati produsul, va spun eu, omul reactioneaza vizual, ii place - cumpara, nu - la revedere.
Hai sa vedem daca suntem capabili si de ceva constructiv.
Si inca o chestie, nu mai folositi culori, e primul avertisment. Culorile sunt facute pentru cei care editeaza sau modereaza aria.

Edited by Astrul, 18 November 2008 - 20:26.


#36
catanita

catanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.05.2007
A montat cineva ferestre Velux insotite de kiturile acelea specifice de izolare Bdx si BBx ? Daca da, spuneti-mi si mie pot fi montate de personal mai putin calificat dar instruit de vanzatorul ferestrelor la fata locului? Daca este foarte complicat nu ma voi risca sa-i las pe constructori sa le monteze, probabil ca voi lua pe cineva specializat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate