Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care este principalul webhosting din RO pe care il folositi.

- - - - -
  • Please log in to reply
543 replies to this topic

Poll: WebHosting din Romania. (904 member(s) have cast votes)

De la ce firma ati cumparat Hosting.

  1. Alfaweb (alfaweb.ro) (4 votes [1.38%])

    Percentage of vote: 1.38%

  2. Be Online (beonline.ro) (3 votes [1.03%])

    Percentage of vote: 1.03%

  3. E Domenii (edomenii.ro) (14 votes [4.83%])

    Percentage of vote: 4.83%

  4. GTS (gtstelecom.ro) (9 votes [3.10%])

    Percentage of vote: 3.10%

  5. Hangar Hosting (hangarhosting.net) (1 votes [0.34%])

    Percentage of vote: 0.34%

  6. Live Hosting (livehosting.ro) (4 votes [1.38%])

    Percentage of vote: 1.38%

  7. Mx Host (mxhost.ro) (64 votes [22.07%])

    Percentage of vote: 22.07%

  8. SimpliQ (simpliq.ro) (7 votes [2.41%])

    Percentage of vote: 2.41%

  9. Web Factor (webfactor.ro) (17 votes [5.86%])

    Percentage of vote: 5.86%

  10. Egazda (egazda.ro) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. Rohost (rohost.com) (12 votes [4.14%])

    Percentage of vote: 4.14%

  12. Spatiul.ro (spatiul.ro) (10 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

  13. Gazduire US (gazduire.us) (1 votes [0.34%])

    Percentage of vote: 0.34%

  14. RoMarg (romarg.ro) (37 votes [12.76%])

    Percentage of vote: 12.76%

  15. Gazduire dot RO (gazduire.ro) (14 votes [4.83%])

    Percentage of vote: 4.83%

  16. My Host (myhost.ro) (6 votes [2.07%])

    Percentage of vote: 2.07%

  17. HostWay Romania (hostway.ro) (32 votes [11.03%])

    Percentage of vote: 11.03%

  18. HostAge (hostage.ro) (33 votes [11.38%])

    Percentage of vote: 11.38%

  19. ElvSoft (elvsoft.com) (3 votes [1.03%])

    Percentage of vote: 1.03%

  20. Organic (organic.ro) (1 votes [0.34%])

    Percentage of vote: 0.34%

  21. Ename (ename.ro) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  22. Wee Host (WeeHost.ro) (2 votes [0.69%])

    Percentage of vote: 0.69%

  23. spatiuweb.ro (16 votes [5.52%])

    Percentage of vote: 5.52%

Vote Guests cannot vote

#19
ElfOfDarK

ElfOfDarK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am avut conturi de gazduire la mai multe firme si ca o idee am facut un mic rezumat:

1. Sa aiba interfata Cpanel  (cpanel.net) (nu alte porcarii GNU) -pentru ca din acea interfata poti sa faci tot ce te doare capul + monitorizare + status server pe care se afla)
2. Serverul sa fie in Romania intr-un datacenter decent cu toate conditiile necesare si spun Romania pentru ca nu conteaza ce titani sunt in afara si ce internet au
           cand  omul de rand de la noi se bazeaza pe un abonament mic cu extern mic deci degeaba "imping" aia datele cand tu nu au cu ce sa tragi.
3. Sa aiba serviciu clienti pus la punct nu de genu cand iti da connection time out nu mai raspunde nimeni la telefon.
4. Sa fie o firma dedicata pentru asa ceva nu una care vinde si masini de spalat pentru ca o firma dedicata se ocupa si planifica doar acea afacere nu ia ce scoate de pe gazduire sa bage in serviciu de curatenie ci investeste in echipamente.
5. o firma care are multe site-uri si cateva chiar importante (intrati pe rotld.ro si dati whois la ce site mare stiti si vedeti NS-urile la ce firma duc nu ce firma le-a inregistrat si daca mai dati odata whois si pe ns-uri [doar domeniul ns-ului fara NS.. ] gasiti ce firma are acele servere si mai mult dati ping in ns-uri va raspund ip-urile dati whois pe ip-uri si apare clar din ce tara cui apartin). Foarte interesant este ca la multe site-uri care se crede ca sunt gazduite in Romania defapt ns-urile duc total la alte servere din alte tari si asta pentru ca e mai usor sa iei in 2 minute un site de hosting de pe templatemonsters.com sa iei un spatiu de reseller din afara din ala cu 10 euro pe luna si in mai putin de 2 ore ai "firma" de hosting cu poze cu datacenter cu tot tacamul copiat "legal" de pe site-ul original.

   Asa ca daca aveti un site si e dedicat sectorului roman, nu va uitati care din firme da abonamentul cu 5centi, mai mult din 99% din firme sunt reselleri a spatiilor externe, cautati o firma cu servere in romania legate la cel putin 3 provideri cu BGP propriu.(aceste lucruri apar pe siteurile hosterilor in caz ca au normal ca afiseaza pentru ca e un lucru cu care se lauda).

  Cateva randuri pentru cei care incearca sa aleaga cel mai potrivit hosting pentru site-ul lor

#20
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Daca incerci sa-ti evaluezi piata,poti foarte bine sti ,sau cel putin sa-ti faci o imagine globala.
Depinde de cat de bine vrei sa sapi.

#21
sly

sly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.10.2004
corect. sa-ti evaluezi, asta ca si furnizor, vanztor, distribuitor cum o fi sa ne numim.

totusi ptr end-user e destul de greu si e usor de indus in eroare si asta e pacat.

#22
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
eu folosesc serviciile redhost.ro

am 3 pagini gazduite la ei.
pretul este ok
si raspund fie pe yahoo fie pe mail destul de repede

sunt multumit de serviciile lor

#23
bellairplace

bellairplace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 03.08.2006
www.claus.ro merge foarte bine pe scripturi, ca viteza..

#24
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
am votat GTS. nu-l folosesc, dar l-as folosi  B)

#25
gurii_ca

gurii_ca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2007
Si acum trebuie sa si raspund  la intrebarea de ce am ales hostul respectiv (in cazul meu Romarg)    DE FRAIER . Am o gramada de probleme.

Edited by darkangelbv, 19 January 2008 - 17:59.


#26
bogdan.egazda

bogdan.egazda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.09.2007

 gurii_ca, on Jan 19 2008, 17:54, said:

Si acum trebuie sa si raspund  la intrebarea de ce am ales hostul respectiv (in cazul meu Romarg)    DE FRAIER . Am o gramada de probleme.

Incearca sa aduci si argumente pentru ca punctul tau de vedere sa fie mai credibil.

#27
gurii_ca

gurii_ca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.01.2007

 bogdan.egazda, on Jan 19 2008, 18:07, said:

Incearca sa aduci si argumente pentru ca punctul tau de vedere sa fie mai credibil.

Of. Acum ma gandesc care din probleme sa enumar.
1. site-ul merge execrabil sau mai grav nu merge deloc
2. S-a intamplat 2 doua ori pana acum sa nu imi mai functioneze SSL (tinand cont ca este magazin online cand cineva se duce la casa intra automat in mod SSL daca nu merge la revedere client)
3. la un moment dat mi-au mutat siteul de pe un server pe altul. Aici a fost aventura.  Daca ma conectam la Cpanel cu adresa de IP aveam 100 mb ocupati si SSL instalat( asa imi arata) iar daca ma conectam cu username avean 200 mb ocupati si nu aveam instalat SSL.  Si iti dai seama ca de aici au rezultat razboaie. Ca sa ii fac sa inteleaga problema. Pentru ca in acelasi timp mi-am marit si spatiul (adica dau si mai multi bani) ei l-au marit dar il puteam vedea marit numai pe IP nu si pe username. O GRAMADA DE COMPLICATII. Este greu sa explic in cuvinte toata problema. Problema a durat foarte mult si nimeni nu o intelegea (le-am trimis si imagini). Cert este ca ma gandesc serios sa ma mut.
4. deja ma doare mana de la scris ca sa mai enumar din probleme. Eu am intrat pe topicul asta tocmai pentru ca sunt in cautare de hosting profesionist

#28
status

status

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 09.09.2007
ce hosting avem la noi cu ssh ?

#29
kurtbert

kurtbert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2006
Am fost client Romarg pana astazi si pot sa spun ca nu-mi doresc ca urmatorul host sa fie la fel de neprofesioniat. Foarte, foarte, foarte slabi. Nu ma mai pot opri din foarte. Nenumarate probleme - site-urile picate, probleme cu adresele de mail, iar ultima si cea mai tare a fost ca pt o parola uitata mi-au facut ceva ce nici ei nu stiau si au reusit sa incurce cPanelurile domeniilor intre ele. A durat 6 zile - pot pune la dispozitia curiosilor mailurile + discutiile cu competentii lu' peshte; si daca nu faceam reclamatie alora din conducere si azi aveam probleme.

Asadar - OCOLITI ROMARG!

Sper ca nu mintiti cu Webfactor - azi imi mut domeniile...

#30
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

 status, on Feb 5 2008, 01:24, said:

ce hosting avem la noi cu ssh ?


Daca vorbesti de gazduire 'shared', in mod normal foarte putini furnizori vor acorda acces ssh.
Pe de alta parte, daca cererea este justificata (de exemplu ssh pentru acces subversion sau cvs), este foarte posibil sa primesti acces in urma unei solicitari formale.

Daca vorbesti de VPS sau server dedicat, accesul ssh este asigurat implicit.

#31
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Am lucrat cu globe hosting, spatiul dot ro si un cont in sua al unui prieten, nu pot da detalii despre spatiul ro pentru ca nu am fortat inca hostul lor sau sa-l urmaresc, in schimb edomenii mi s-au parut de nota 10, mai ales promptitudinea cu care s-au rezolvat cerintele de updates/optiuni si miile de probleme si dileme aparute de-a lungul timpului pe conturile mele(generate de mine si multitudinea de scripturi), cat despre hostul din state via ready2web dot ro, nu spun decat ca zboara si ca e fain ca pret/spatiu/trafic, insa nu am deranjat pe nimeni la support inca...chiar nu a fost cazul.

Edited by lord_ice, 01 March 2008 - 02:06.


#32
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005
eu folosesc serviciile firmei Racom Net (www.racom-net.com) si sunt foarte multumit  :thumbup:

#33
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Eu folosesc serviciile celor de la Hostvision.ro(www.hostvision.ro) si sunt foarte multumit.Au uptime tot timpul,oferte foarte bune la preturi rezonabile impreuna cu seriozitate si profesionalism.Mi se pare ca la orice plata facuta in avans pe un an pt. orice pachet de hosting primesti gratuit un domeniu web(orice terminatie in afara de cea .ro).Daca vrei sa iei un hosting reseller iti dau si un domeniu .ro gratuit,dupa ce faciplata in avans pt. 1 an.

#34
dariimd

dariimd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.05.2007

 gumball3000, on Oct 20 2007, 18:22, said:

pe romarg am observat ca se incarca foarte greu site-urile, voua cum vi se pare?
au am un site gazduit la abonet(fostii alfaweb), i-am ales pt ca aveau preturi foarte bune in comparatie cu alte firme de acest gen + ca au o viteza foarte mare de incarcare a paginilor

Si eu am fost la abo dar mau dezamagit si nu ii recomand la nimeni, niste mincinosi ordinari (fost alfaweb). Vrajeala obisnuita au in cap si suportul e cam de lasat niste ingamfati.
Acuma sunt la o alta firma romaneasca , din Bucuresti (serverele) si am spatiu destul , php5 , si sunt multumit.


 kurtbert, on Feb 11 2008, 10:39, said:

Am fost client Romarg pana astazi si pot sa spun ca nu-mi doresc ca urmatorul host sa fie la fel de neprofesioniat. Foarte, foarte, foarte slabi. Nu ma mai pot opri din foarte. Nenumarate probleme - site-urile picate, probleme cu adresele de mail, iar ultima si cea mai tare a fost ca pt o parola uitata mi-au facut ceva ce nici ei nu stiau si au reusit sa incurce cPanelurile domeniilor intre ele. A durat 6 zile - pot pune la dispozitia curiosilor mailurile + discutiile cu competentii lu' peshte; si daca nu faceam reclamatie alora din conducere si azi aveam probleme.

Asadar - OCOLITI ROMARG!

Sper ca nu mintiti cu Webfactor - azi imi mut domeniile...
Eu sunt la myhost acuma dupa abonet si sunt multumit.
Preturi bun , spatiu decent, serevre in Bucuresti la GTS datacenter si suport de 5 stele. Sincer Il recomand la toti.

#35
bogdan.egazda

bogdan.egazda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.09.2007
Doar ca idee sti ca romarg au serverele tot la GTS ?

#36
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
http://www.domenii.eu/
domeniu .net gratuit daca alegi host premium de 1 euro/luna care include:
* Spatiu-100 MB
* Trafic-20GB
* Baze MySQL-3
* 5 subdomenii
* 5 casute e-mail

cum vi se pare?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate