Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17814 replies to this topic

#5725
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cititul si informatia "inca" nu dauneaza grav sanatatii, eu inteleg ca pe langa Alizee- Panasonicul prezentat este nava cosmica, dar asa mai avem si noi un reper pe unde ne situam. Functionarea la - 10 grade este OK la orice tip de AC, asteptam temperaturi de - 20 grade o saptamana consecutiv pentru a posta ceva interesant.
Pai trecem de la-10 la -20 fara date,pdf,link.Cei aia Alizee? Am spus eu ceva de el? Am intrebat cum face la -10 AC-ul,Daikin,Panasonic sau ori care altul

Pe drum de cand sau taiat plutele nu mai gasesti lemne, iar in depozite de lemne sunt cu liste de asteptare cu pret de 450 lei mc lemn de esenta tare.
Ramai la noi!

#5726
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
instabilu

Ca sa am cat de cat confort trebuie sa pun 5 pt ca:
- am 3 dormitoare de cate 18mp
- livingul are 6X10 ml =60mp si 1 ac mai mare ar merge cu viteza mare (zgomot) si curenti de aer (disconfort) ca cel de 24.000btu care il am acum montat central pe casa scarii
- baile (2buc) au aprox 9mp fiecare
- bucataria are intrare din living si are aprox 12 mp

victord36

Eu folosesc AC doar ziua si cand temperatura este mai mare de zero grade (practic toamna si primavara), altfel centrala electrica de 18kw e de baza. Plus ca la consumul meu anual nu saracesc si nici disconfort nu am.

Am mai spus pentru mine AC = disconfort, solutie de avarie in caz ca se strica centrala ..., urmeaza alta solutie de avarie in caz de pana curent care se numeste semineu. Pana de curent in ultimii 8 ani am avut 2 bucati, ultima a tinut 6 ore iar afara erau -10 grade temperatura in casa a scazut de la 21.7 pana la 19.2 destul de rezonabil as spune eu

Edited by relu11051, 17 January 2018 - 18:24.


#5727
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cititul si informatia "inca" nu dauneaza grav sanatatii, eu inteleg ca pe langa Alizee- Panasonicul prezentat este nava cosmica, dar asa mai avem si noi un reper pe unde ne situam. Functionarea la - 10 grade este OK la orice tip de AC, asteptam temperaturi de - 20 grade o saptamana consecutiv pentru a posta ceva interesant.

Pai cereti admin sa modifice titlul in incalazire cu AC sub -20 grade,ca mai sunt unii care se mai incurca.in grade.
Pe drum de cand sau taiat plutele nu mai gasesti lemne, iar in depozite de lemne sunt cu liste de asteptare cu pret de 450 lei mc lemn de esenta tare.

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cititul si informatia "inca" nu dauneaza grav sanatatii, eu inteleg ca pe langa Alizee- Panasonicul prezentat este nava cosmica, dar asa mai avem si noi un reper pe unde ne situam. Functionarea la - 10 grade este OK la orice tip de AC, asteptam temperaturi de - 20 grade o saptamana consecutiv pentru a posta ceva interesant.


Pe drum de cand sau taiat plutele nu mai gasesti lemne, iar in depozite de lemne sunt cu liste de asteptare cu pret de 450 lei mc lemn de esenta tare.
Intrebam de kg,mc nu stiu ce e ala.La magazin se vinde kg.

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cititul si informatia "inca" nu dauneaza grav sanatatii, eu inteleg ca pe langa Alizee- Panasonicul prezentat este nava cosmica, dar asa mai avem si noi un reper pe unde ne situam. Functionarea la - 10 grade este OK la orice tip de AC, asteptam temperaturi de - 20 grade o saptamana consecutiv pentru a posta ceva interesant.
Nava cosmica putin spus,Mai toti baieti de pe aici au asa ceva si poate mai ceva.Eu sunt singurul cu Trabant.Sau NU?

Pe drum de cand sau taiat plutele nu mai gasesti lemne, iar in depozite de lemne sunt cu liste de asteptare cu pret de 450 lei mc lemn de esenta tare.

Matale stai intr-o zona urbana din cate se pare.Nu prea stii de unde rasare soarele.In Romania s-a furat,se fura si se va fura.Alta intrebare?(eu mai am niste puncte de penalizare de la astia,daca vrei sa continuam o faci pe barba ta viorelsolar nu a mai aparut pe aic)i.Daca vrei continuam la mine e recidiva.Trei zile e mult?

#5728
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 18:33, said:

Intrebam de kg,mc nu stiu ce e ala.La magazin se vinde kg.
intentia nu este de a desconsidera vreo marca sau alta,dar daca ramaneam doar cu informatia din magazin gen praktiker unde clientul este tratat cu "da sefu", "este cel mai bun sefu" sau "acesta s-a vandut cel mai bine sefu" stiam doar ca AC sunt pentru racire si ocazional ar putea merge si pe incalzire, habar nu aveam de certificate eurovent, de SCOP si COP si de produse la care functia de incalzire nu este un moft. La noi incalzirea cu AC inca este privita cu mirare si neincredere de foarte multi.
mc = metru cub. La magazin se vinde paletizat la metru cub sau metru ster iar in depozite bustean la metru cub

Edited by crispolux, 17 January 2018 - 18:47.


#5729
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:47, said:

intentia nu este de a desconsidera vreo marca sau alta,dar daca ramaneam doar cu informatia din magazin gen praktiker unde clientul este tratat cu "da sefu", "este cel mai bun sefu" sau "acesta s-a vandut cel mai bine sefu" stiam doar ca AC sunt pentru racire si ocazional ar putea merge si pe incalzire, habar nu aveam de certificate eurovent, de SCOP si COP si de produse la care functia de incalzire nu este un moft. La noi incalzirea cu AC inca este privita cu mirare si neincredere de foarte multi.
mc = metru cub. La magazin se vinde paletizat la metru cub sau metru ster iar in depozite bustean la metru cub
Si cam cum arata un metru cub de lemn paletizat? Orice lemn taiat se numeste metru ster.Parerea mea.Dar vorbim de AC de temperaturii.consum? LINISTE.

View Postcrispolux, on 17 ianuarie 2018 - 18:47, said:

intentia nu este de a desconsidera vreo marca sau alta,dar daca ramaneam doar cu informatia din magazin gen praktiker unde clientul este tratat cu "da sefu", "este cel mai bun sefu" sau "acesta s-a vandut cel mai bine sefu" stiam doar ca AC sunt pentru racire si ocazional ar putea merge si pe incalzire, habar nu aveam de certificate eurovent, de SCOP si COP si de produse la care functia de incalzire nu este un moft. La noi incalzirea cu AC inca este privita cu mirare si neincredere de foarte multi.
mc = metru cub. La magazin se vinde paletizat la metru cub sau metru ster iar in depozite bustean la metru cub
Cand am cumparat eu aparatul,au dat jos din raft unul de 9000 btu deci nu e nici un sefu,la salariul minim pe economie.Sa spunem merci ca e cineva acolo,dar s-ar putea sa faca si cu autoservire.

#5730
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 17:25, said:

Lemn se gaseste pe toate drumurile.Pretul e prohibitiv,de vreo doi ani incoace de cand nu se mai fura asa de mult.Chiar si cel furat se vinde la acelasi pret cu cel facturat(riscul mare).De doi ani cumpar brichete de rumegus.Macar stiu cat cumpar.Respect maxim pentru cel care a inventat AC-ul Posted Image Si pentru initiatorul acestui topic.
Depinde in ce zona locuiești. In Ialomița se vinde lemnul pe lista, trebuie sa astepti pana iti vine rândul.
Lemnul de pe stoc de la diversi comercianți e scump si de calitate proastă, adică e de esenta moale sau crengi tăiate si vândute la pachet.

#5731
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postinstabilu, on 17 ianuarie 2018 - 18:59, said:

Depinde in ce zona locuiești. In Ialomița se vinde lemnul pe lista, trebuie sa astepti pana iti vine rândul.
Lemnul de pe stoc de la diversi comercianți e scump si de calitate proastă, adică e de esenta moale sau crengi tăiate si vândute la pachet.
Nu am stiut,dar banuiec ca in IL nu se consuma lemn de 3500 lei pe sezon de incalzire.Probabil si de asta liste.

View Postrelu11051, on 17 ianuarie 2018 - 18:22, said:

instabilu

Ca sa am cat de cat confort trebuie sa pun 5 pt ca:
- am 3 dormitoare de cate 18mp
- livingul are 6X10 ml =60mp si 1 ac mai mare ar merge cu viteza mare (zgomot) si curenti de aer (disconfort) ca cel de 24.000btu care il am acum montat central pe casa scarii
- baile (2buc) au aprox 9mp fiecare
- bucataria are intrare din living si are aprox 12 mp

victord36

Eu folosesc AC doar ziua si cand temperatura este mai mare de zero grade (practic toamna si primavara), altfel centrala electrica de 18kw e de baza. Plus ca la consumul meu anual nu saracesc si nici disconfort nu am.

Am mai spus pentru mine AC = disconfort, solutie de avarie in caz ca se strica centrala ..., urmeaza alta solutie de avarie in caz de pana curent care se numeste semineu. Pana de curent in ultimii 8 ani am avut 2 bucati, ultima a tinut 6 ore iar afara erau -10 grade temperatura in casa a scazut de la 21.7 pana la 19.2 destul de rezonabil as spune eu
Ti-ai cam luat-o in barba cu centrala electrica si cauti alinare pe aici.Ai cam gresit topicul.Noi cu cop-uri,ieftineli,Daikin,Panasonic,din astea Posted Image

Edited by victord36, 17 January 2018 - 19:06.


#5732
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 17:00, said:



Mai e cineva care are mai mult de spus decat,ca aparatele sunt in forma? Poate mai e cineva si ar vrea sa ni se alature da nu stie CUM FACE ac-ul pe incalzire la -10.

Liniste.Saptamana trecuta am pus un pariu virtual.Se pare ca o sa-l castigPosted Image .

Cum poate sa faca un ac la -10°C?  Consuma o idee mai mult si face degivrare mai dese decat la 0°C sau la -7°C. Ale mele zile trecute la -7 au consumat in medie 0.580kwh. Din ce îmi amintesc iarna trecuta la -10°C consumau cam 0.700 kwh. Degivrari? In functie de cat de destept e aparatul.

#5733
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postinstabilu, on 17 ianuarie 2018 - 19:39, said:


Cum poate sa faca un ac la -10°C?  Consuma o idee mai mult si face degivrare mai dese decat la 0°C sau la -7°C. Ale mele zile trecute la -7 au consumat in medie 0.580kwh. Din ce îmi amintesc iarna trecuta la -10°C consumau cam 0.700 kwh. Degivrari? In functie de cat de destept e aparatul.
Corect,simplu,la obiect.Si atunci care eurovent,cop,alea,alea?Nu ati inteles?In functie de cat de destept e aparatul.Clar nu?

#5734
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
victord36
Nu mi-am luat-o in barba cu centrala electrica, AC alea multe la numar costa nu sunt moca, iar amortizarea lor e in multi ani si cu multe semne de intrebare in functie de vreme, maine daca am chef nu iau AC ci fac bransament la gaz, e in poarta, si ma costa circa 7.000 de lei pana in casa si cu flacara la centrala. Nu caut alinare ci pareri si alternative viabile, cam d-asta vine lumea pe forum.

Oricum observ ca lumea e din ce in ce mai putin impartiala si sunt din ce in ce mai multi comercianti sub acoperire care incearca sa te convinga sa cumperi...

#5735
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postrelu11051, on 17 ianuarie 2018 - 20:07, said:

victord36
Nu mi-am luat-o in barba cu centrala electrica, AC alea multe la numar costa nu sunt moca, iar amortizarea lor e in multi ani si cu multe semne de intrebare in functie de vreme, maine daca am chef nu iau AC ci fac bransament la gaz, e in poarta, si ma costa circa 7.000 de lei pana in casa si cu flacara la centrala. Nu caut alinare ci pareri si alternative viabile, cam d-asta vine lumea pe forum.

Oricum observ ca lumea e din ce in ce mai putin impartiala si sunt din ce in ce mai multi comercianti sub acoperire care incearca sa te convinga sa cumperi...
La mine nu e in poarta,e in mijlocul drumului.Subtraversare,avize,acorduri,teava,contor,spaga,un singur foc la aragaz 4700 lei.Dureaza minim 8 luni.Centrala calorifere,fitinguri,minim 12000 lei.Iau doua aparate mama lor,sau 3 mai naspa.Am si sobe ca oricum centrala nu merge fara curent.Deci?

#5736
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 19:50, said:

Corect,simplu,la obiect.Si atunci care eurovent,cop,alea,alea?Nu ati inteles?In functie de cat de destept e aparatul.Clar nu?
Ai intrebat tu ceva de Eurovent sau COP si nu ti-am raspuns?
Tu întrebi cat e ceasul. Un om isi ia din timpul lui ca sa iti răspundă, iar tu îi reprosezi apoi ca nu ti-a răspuns din ce material este ceasul sau unde e fabricat. Cam asa vine ce ai facut tu.
Vrei certificate Eurovent si COP? Cauti in urma si o sa găsesti postate de mine si alți useri zeci de certificate Eurovent si COP-uri la diverse temperaturi la zeci de modele de ac.
Cred ca pentru tine era mai potrivit raspunsul: aparatele ac la -10°C merg super!

Edited by instabilu, 17 January 2018 - 21:29.


#5737
floryn_al

floryn_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2007

View Postfloryn_al, on 16 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Salutare,vreau sa cumpar un AC Gree de 12000 btu.Insa am o dilema,am vazut ca sunt pe piata doua variante.Gama mai veche cu R410 si gama 2017 cu R32.Din cate am inteles singura diferenta  dintre ele ar fi impactul asupra stratului de ozon,mai mic la R32. Gama 2017 pare sa aiba mai multe optiuni,facilitati. Ceva idei,pareri?
AC-ul o sa il folosesc in principal pt incalzire si mai putin pt racire.
De Osaka Nordic sau Midea ce parere aveti,ar fi mai ok decat Gree?
Osaka Nordic pare sa aiba mai multa putere si pe incalzire(16600 btu) si pe racire(15200).
Salut,o parere,un sfat,va rog.
Nimeni?

#5738
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Osaka este Mideea pt R32 trebuiesc scule diferite ..pt R410 mai toti instalatorii au .

R32 are insa performante mai bune ca agent frigorific transfera mai bine caldura.

Tehnologia cu R410 este mai matura probata in timp.

#5739
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postinstabilu, on 17 ianuarie 2018 - 21:28, said:

Ai intrebat tu ceva de Eurovent sau COP si nu ti-am raspuns?
Tu întrebi cat e ceasul. Un om isi ia din timpul lui ca sa iti răspundă, iar tu îi reprosezi apoi ca nu ti-a răspuns din ce material este ceasul sau unde e fabricat. Cam asa vine ce ai facut tu.
Vrei certificate Eurovent si COP? Cauti in urma si o sa găsesti postate de mine si alți useri zeci de certificate Eurovent si COP-uri la diverse temperaturi la zeci de modele de ac.
Cred ca pentru tine era mai potrivit raspunsul: aparatele ac la -10°C merg super!
Dumneavoastra aveti cam aceeasi abordare pe mai multe topicuri de acest forum.Cine nu e cu mine e impotriva mea.Gresesc? Si nu vreau nici un certificat,pdf,link.Vreau cu vorbele lui sa spuna despre aparat .Simplu.

View Postfloryn_al, on 17 ianuarie 2018 - 22:12, said:

Salut,o parere,un sfat,va rog.
Nimeni?
De unde cumperi Osaka Nordic?

Edited by victord36, 17 January 2018 - 23:02.


#5740
floryn_al

floryn_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2007

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 22:57, said:

Dumneavoastra aveti cam aceeasi abordare pe mai multe topicuri de acest forum.Cine nu e cu mine e impotriva mea.Gresesc? Si nu vreau nici un certificat,pdf,link.Vreau cu vorbele lui sa spuna despre aparat .Simplu.


De unde cumperi Osaka Nordic?
https://simag.ro/aer...erter-12000-btu
De aici.Momentan nu mai au in stoc dar am inteles ca o sa primeasca.

#5741
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

View Postfloryn_al, on 17 ianuarie 2018 - 23:12, said:

https://simag.ro/aer...erter-12000-btu
De aici.Momentan nu mai au in stoc dar am inteles ca o sa primeasca.
Asta nu se mai fabrica.Cand ai inteles ca o sa primeasca? Mai pui ceva(adica inca pe atat) si iei ceva la -20

Edited by victord36, 17 January 2018 - 23:23.


#5742
floryn_al

floryn_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.01.2007

View Postvictord36, on 17 ianuarie 2018 - 23:15, said:

Asta nu se mai fabrica.Cand ai inteles ca o sa primeasca?
Am vorbit acum doua zile cu un domn de acolo si a zis ca o sa primeasca si Gree pe R32 si Osaka.
Cred ca se mai gasesc si pe alte magazine ramase pe stoc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate