Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

hvac

hvac

Member

• Grup: Members

View Postblackiesasha, on 15 decembrie 2023 - 10:17, said:

parametrii postati de mine sunt obtinuti cu o alta aplicatie LG, si anume LG AC SMART DIAGNOSIS. In aplicatia ThinQ apar numai bifele respective.

Ar fi interesant daca mai exista asa ceva si la altii , ma refer pt publicul larg , nu cu scule de service de mii de euro......

Edited by hvac, 15 December 2023 - 19:06.

blackiesasha

blackiesasha

Active Member

View Postblackiesasha, on 15 decembrie 2023 - 10:17, said:

parametrii postati de mine sunt obtinuti cu o alta aplicatie LG, si anume LG AC SMART DIAGNOSIS. In aplicatia ThinQ apar numai bifele respective.

Interesant este ca se pot obtine asemenea rapoarte si la modele LG care nu au wifi.

stoianalin

stoianalin

Senior Member

• Grup: Senior Members
azi am trecut prin apropierea UE si auzit apa curgand asa ca am prins exact momentul in care Mitsu' facea degivrare! (temperatura exterioara de 1 grad)

nu ma asteptam sa curga asa multa apa...

Attached Files

Blasciuc

Blasciuc

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutari.
Vreau sa achizitionez un AC pentru incalzire un spatiu comercial de aproximativ 30-35mp, bine izolat, unde o sa tin temperatura la 19-20 grade. Fiind din Suceava unde temperaturile exterioare in sezonul rece scad si la -25 grade uneori, caut un AC care sa functioneze in aceste conditii. Dupa ceva cautari, m-am orientat catre 2 modele:

1. Aer conditionat HISENSE EnergyPro Plus QG35XV0E, 12000 BTU, A+++/A+++ (pret mic, aprox. 2500lei)

2. Aer conditionat LG Prestige F12MT, 12000 BTU, A+++/A+++ (pret mediu, aprox 5500 lei)

3. Mitsubishi, Daikin (preturi mari, sar de 6500-7000 lei) modele pentru incalzire A+++ si functionare mai jos de -20 grade.

Ceva pareri despre modelele de mai sus, spre ce ar trebui sa ma orientez? Ma intereseaza rezistenta in timp, dar si consturi de consum curent mai reduse.

bunyku

bunyku

Junior Member

Il am alaturi de doua Perfera montat de curand,am prins doar minus 4-5 grade pana acum si Prestige a dat inpresia ca se descurca mai bine,degivreaza mai rar si are si rezistenta care ajuta.Daca Daikin nu ar fi mai silentios,LG ar fi best,oricum nu il recomand pentru dormitor,dar in alta zona e perfect.

Fl65

Fl65

Junior Member

• Grup: Junior Members
Gree Fairy 9000btu funcționare în P4 , treaptă ventilare Quiet, dormitor casă 20 mp temperatură interioară menținută 20,5-21°C temperatură exterioară -2°C-1°C setat în acest program P4 de seara aproximativ ora 22 până dimineața la ora 7.

Attached Files

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Pare prea inghetata UE , probabil ca se face in functie de timp.
Odata ce aerul nu mai trece printre fante ar trebui sa isi dea defrost automat.

hvac

hvac

Member

Pai va spuneam in paginile trecute atentie cu folosirea in mod Px ca exista riscul de inzapezire masiva. Degivreza la 4 ore jumate , prea rar.

luxury54

luxury54

Member

tot mai bine decat din juma in juma de ora ca multe Daikinuri, face somnul imposibil noaptea daca-l ai in dormitor si esti sensibil, un mic zgomot constant e mai ok decat schimbarile astea dese de cicluri

View PostFl65, on 21 decembrie 2023 - 10:33, said:

Gree Fairy 9000btu funcționare în P4 , treaptă ventilare Quiet, dormitor casă 20 mp temperatură interioară menținută 20,5-21°C temperatură exterioară -2°C-1°C setat în acest program P4 de seara aproximativ ora 22 până dimineața la ora 7.

in 9 ore 2kW e super econom pt temp. alea exterioare, imagineaza-ti ca un radiator de ala mare consuma atat intr-o singura ora si simteai efectul doar pt scurt timp

Edited by luxury54, 22 December 2023 - 03:09.

valioglu74

valioglu74

Member

Hai ca pagina se transforma in reclama sau antireclama dupa caz a vanzatorilor de AC. Ti-au intrat iar LG-uri pe stoc?

blackiesasha

blackiesasha

Active Member

View Postvalioglu74, on 22 decembrie 2023 - 05:20, said:

Hai ca pagina se transforma in reclama sau antireclama dupa caz a vanzatorilor de AC. Ti-au intrat iar LG-uri pe stoc?

nu stiu daca colegul are lg-uri "pe stoc", dar eu am 2 lg-uri montate in casa si as putea confirma ca la -1 grad ext. si setat pe 22 int. nu degivreaza deloc, nu se inzapezeste deloc UE. Sau mai bine zis in jurul valorii de 0 grade, fiindca nu stiu cat de precis e termometru plasat langa UE. Este adevarat ca UE este protejata total de intemperii dar si de soare, fiind plasata intr-un garaj semideschis.

stoianalin

stoianalin

Senior Member

sper ca sunteti constienti ca "inzapezirea" UE tine de temperatura si de umiditatea exterioara, nu de marca aparatului, ca toate respecta aceleasi legi ale fizicii.

blackiesasha

blackiesasha

Active Member

Ai dreptate oarecum....nu conteaza inzapezirea UE. Important este algoritmul de degivrare. Si softul aparatului.

UltraMaster

UltraMaster

Junior Member

Salutare,

Revin cu o informaţie care ar trebui să fie de ajutor celor care deţin aparate Gree şi se confruntă cu probleme legate de o înzăpezire exagerată a unităţilor externe. Cu toate că în cazul meu n-am observat niciodată acest fenomen extrem, în anumite situaţii el se poate manifesta. Soluţia este simplă şi nu implică intervenţii de orice natură asupra unităţii externe (cu apă fiartă, căldură sau soluţii speciale), nici artificii de modificare a cerinţelor de putere debitată în speranţa că va degivra anticipat. Totul se poate rezolva confortabil, din telecomandă.

Gree permite degivrarea manuală, forţată (la nevoie). Dau exemplul lui Amber, modelul pe care îl deţin, procedură detaliată cu telecomanda YAG1FB3.

Instrucţiuni degivrare manuală (forţată) Gree:

Dacă se doreşte o degivrare preventivă, se trece aparatul în modul încălzire, pe temperatura de 16°C şi se apasă tastele +,-, +,-, +,-, de pe telecomandă, în interval de maxim 5 secunde. Dacă nu merge de prima dată, se poate relua operaţiunea, până clipeşte pictograma (soarele de pe panoul unităţii interne, sau este afişat simbolul pentru degivrare, în funcţie de model). Aparatul va începe degivrarea forţată. Se poate reveni apoi în modul dorit de funcţionare.

Simplu şi eficient, iar unitatea externă ar trebui să arate impecabil în urma acestei operaţiuni.

Vă doresc căldură în case şi sărbători fericite!

Fl65

Fl65

Junior Member

• Grup: Junior Members
UltraMaster -Multumesc pentru informație.Sarbatori fericite !

hvac

hvac

Member

View PostUltraMaster, on 22 decembrie 2023 - 16:09, said:

Salutare,

Revin cu o informaţie care ar trebui să fie de ajutor celor care deţin aparate Gree şi se confruntă cu probleme legate de o înzăpezire exagerată a unităţilor externe. Cu toate că în cazul meu n-am observat niciodată acest fenomen extrem, în anumite situaţii el se poate manifesta. Soluţia este simplă şi nu implică intervenţii de orice natură asupra unităţii externe (cu apă fiartă, căldură sau soluţii speciale), nici artificii de modificare a cerinţelor de putere debitată în speranţa că va degivra anticipat. Totul se poate rezolva confortabil, din telecomandă.

Gree permite degivrarea manuală, forţată (la nevoie). Dau exemplul lui Amber, modelul pe care îl deţin, procedură detaliată cu telecomanda YAG1FB3.

Instrucţiuni degivrare manuală (forţată) Gree:

Dacă se doreşte o degivrare preventivă, se trece aparatul în modul încălzire, pe temperatura de 16°C şi se apasă tastele +,-, +,-, +,-, de pe telecomandă, în interval de maxim 5 secunde. Dacă nu merge de prima dată, se poate relua operaţiunea, până clipeşte pictograma (soarele de pe panoul unităţii interne, sau este afişat simbolul pentru degivrare, în funcţie de model). Aparatul va începe degivrarea forţată. Se poate reveni apoi în modul dorit de funcţionare.

Simplu şi eficient, iar unitatea externă ar trebui să arate impecabil în urma acestei operaţiuni.

Vă doresc căldură în case şi sărbători fericite!

Stiu ca incercasem procedura acum cativa ani cand am instalat Amber-ul.Nu a functionat.Ma intreb acum daca nu cumva functioneaza doar daca temperatura actuala de la senzorul de teava radiator UE (midle pipe) este in temperatura necesara in conditiile de degivrare in momentul actionarii combinatiei de taste de pe telecomanda.

conditii degivare:

1. if t out > 5gr & t pipe <= -2gr
2. if t out este intre -2gr si 4 gr & t pipe <= -6gr
3. if t out este intre -5 si -3 & t pipe <= -8gr
4. if t out este intre -10 si -6 & (t pipe - t compensatory ) <= (t out -3gr)
5. if t out < -10 & (t pipe - t compensatory ) <= (t out -3gr)

t compersatory
if t tube > 2gr t compensatory=0
if t tube <= 2gr t copensatory=3

Te rog sa incerci macar o data de test la aparatul tau daca functioneaza.

Attached Files

Edited by hvac, 22 December 2023 - 21:26.

hvac

hvac

Member

View Postvalioglu74, on 22 decembrie 2023 - 05:20, said:

Ca sa iti spun sincer urmaresc de ceva ani acest topic si din tot ce am citit imi lasi impresia de un tip ce are interese comerciale in domeniu. Cand vii asa si acuzi pe cineva care se vede de la o posta ca face instalari cum ca e partinitor pe latura financiara ma apuca greata.

Acum parca regret ca am impartasit concluziile mele referitoare la aparate finite de cumparat. Cativa s-au luat dupa mine si au mers in directia respectiva. Poate e bine poate nu. Dar spre deosebire de altii nu am niciun beneficiu. Doar minte stoarsa. Pot sa ma intorc la stadiul de simplu cititor , cred ca e mai benefic pt mine.Si poate si mai benefic pt comunitate.

blackiesasha

blackiesasha

Active Member

@hvac, eu sunt unul care s-a luat dupa tine si a ales LG. Nu regret nici o secunda. Daca ar fi sa mai aleg odata as face la fel. Eu n-as vrea sa te intorci la stadiul de cititor. Daca toti ca tine ar face la fel ar disparea rostul acestui forum, nu s-ar mai gasi informatii valoroase pentru noi ceilalti, cititori de rand.
Tot respectul pentru tine si pentru cei ca tine, care va pierdeti timpul pentru a impartasi aici, cu noi ceilalti, din cunostintele voastre.

Edited by blackiesasha, 22 December 2023 - 23:14.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate