Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17814 replies to this topic

#14419
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Rezistenta intra in jur de zero grade. Eu am de 18000btuh doua bucati. Zgomotul e relativ ridicat, de aceea iti zic totusi ca e mai bine sa pui doua mai mici.

#14420
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005

 nicolaemachedon, on 09 septembrie 2022 - 20:03, said:

Multumesc valioglu74 pentru sfat.  Am renuntat la ideea cu E LECTROLUX. Revin cu niste detalii .Spatiul este relativ deschis situat la parter, deci pe un singur nivel. Include living ,loc de luat masa ,bucatarie deschisa, hol intrare si grup sanitar de serviciu, 6m x 10m . Din motive obiective aerul ( UI) nu poate fi asezat decat pe una din laturile mici , de 6m ,deci trebuie sa folosesc un singur ac de 24000 BTU (dupa calculele mele). Fiind un spatiu folosit doar ziua ( bucatareala, luat masa , vizionare tv, socializare, etc. ) un zgomot decent al UI (30-40 db) ar fi acceptabil . O parere despre Cooper&Hunter ARCTIC-24000 Btu - CH-S24FTXLA-NG Inverter, WiFi Inclus, A+++? Este adevarat ca nu are eurovent ,dar brandul spune ceva. L-am gasit la o firma care face inscriere cu rezervare pt. lotul ce va veni prin oct. . cred ei. Acum pe piata nu exista. La acest aparat am o nelamurire cu cei -25gc pana la care ar functiona pe incalzire. Acest ac are rezistenta aditionala pe UE  dar nimeni de la firma respectiva nu a stiut (sau nu a vrut) sa-mi spuna de la ce temperatura exterioara negativa intra in functiune acea rezistenta. In nici o specificatie tehnica sau alte documentatii  nu am gasit aceasta informatie ,nici pentru alte aere conditionate . Multumesc anticipat pt orice sfat, sugestie, ajutor.
Un AC de 24000 btu face vant mult... si nici nu e omogen acoperit spatiul... astea se folosesc la spatii mari deschise... in niciun caz nu-ti rexomand un ac de 24k btu...

Edited by khristian78, 10 September 2022 - 06:01.


#14421
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
doua bucati de 12k btu ieftine gen gree fairy sau ceva midea nordic si da-i sa puta!
Le faci o mica scuteala sa nu ploua/ninga direct in ele si aia e.
Ca orice sursa de incalzire electrica e bine sa ai si backup, nu stii cand intra vreun destept in stalp si te lasa 2 zile fara curent.
Zona Novaci/Gorj, la vreo 30km de Ranca iarna trecuta au fost MAXIM vreo 4-5 zile in care ajungea la -15 dimineata/-5 ziua , in rest sa fie pe la -10 cel mai rau, nimic de speriat cam pentru orice babau de AC.

In loc sa te bucuri cu un AC mare de 24k btu in acele putine zile cand e -20 sau ce o fi si sa mearga prost in restul zilelor mai bine invers.

E bine sa gandesti AC-urile sa poata sa faca fata la 90% din anotimpul rece decat sa dai bani de 2 ori mai mult si sa acoperi 99% din iarna.

#14422
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 nicolaemachedon, on 09 septembrie 2022 - 20:03, said:

Multumesc valioglu74 pentru sfat.  Am renuntat la ideea cu E LECTROLUX. Revin cu niste detalii .Spatiul este relativ deschis situat la parter, deci pe un singur nivel. Include living ,loc de luat masa ,bucatarie deschisa, hol intrare si grup sanitar de serviciu, 6m x 10m . Din motive obiective aerul ( UI) nu poate fi asezat decat pe una din laturile mici , de 6m ,deci trebuie sa folosesc un singur ac de 24000 BTU (dupa calculele mele). Fiind un spatiu folosit doar ziua ( bucatareala, luat masa , vizionare tv, socializare, etc. ) un zgomot decent al UI (30-40 db) ar fi acceptabil . O parere despre Cooper&Hunter ARCTIC-24000 Btu - CH-S24FTXLA-NG Inverter, WiFi Inclus, A+++? Este adevarat ca nu are eurovent ,dar brandul spune ceva. L-am gasit la o firma care face inscriere cu rezervare pt. lotul ce va veni prin oct. . cred ei. Acum pe piata nu exista. La acest aparat am o nelamurire cu cei -25gc pana la care ar functiona pe incalzire. Acest ac are rezistenta aditionala pe UE  dar nimeni de la firma respectiva nu a stiut (sau nu a vrut) sa-mi spuna de la ce temperatura exterioara negativa intra in functiune acea rezistenta. In nici o specificatie tehnica sau alte documentatii  nu am gasit aceasta informatie ,nici pentru alte aere conditionate . Multumesc anticipat pt orice sfat, sugestie, ajutor.
Cauta aparate care au certificare Eurovent.Rezistenta intra de la 4 + grade in jos.

Edited by victord36, 10 September 2022 - 12:28.


#14423
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Imi puteti da niste detalii despre bosch climate 6000i? gen producator si eficienta la incalzire.

#14424
petryca2002

petryca2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.09.2007
Achizitionat de la Altex(nu mai este pe stoc),UI+UE -made in Tailanda,telecomanda-made in China,SEER=7,4 , SCOP=4,6

#14425
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Am prins si eu unul pe la 1460 de lei si din ce am vazut ar fi facut de midea.

Edited by raul_16nic, 10 September 2022 - 13:10.


#14426
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Majoritatea modelelor aparatelor AC split Bosch din ultimii ani vandute prin partea asta de Europa sunt produse de Midea, de unde si faptul ca multi stiu ca bosch=midea.
Adevarul este insa ca probabil sub logo-ul Bosch se gasesc si aparate ale altor producatori. Uitandu-ma mai demult pe la specificatii/etichete energetice, etc ale mai multor modele split Bosch, imi parea deosebit de clar ca inafara de seriile mai inferioare (produse de Midea) vedeam si doua modele ce pareau diferite... ei bine, alea erau Climate Class 8000i si Climate Class 6000i... Studiasem cumva mai indeaproape deoarece imi facea mult cu ochiul o eventuala achizitie a lui Climate Class 8000i. N-am reusit insa sa aflu cine este producatorul. Singura info valabila este deci ca producatorul acestor doua serii are fabrica in Tailanda. Si am banuiala ca e unul dintre "japonezi". Care insa o fi, nu stim.
Atentie: Climate Class 6000i (CLC6001I-SET) ( https://www.bosch-th...00i-18547297-p/ ), cum are colegul petryca2002,  este un model diferit fata de Climate 6000i (CL6001I-SET) ( https://www.bosch-th...00i-19074577-p/ ). Zic asta fiindca prin magazine nu distingi clar care e model dupa ce denumire folosesc decat daca vezi si fotografia aparatelor ori de iei dupa diferitele indicatii din etichetele energetice.
Un alt exemplu in sustinerea ideii ca sub logo-ul bosch pot fi mai multi diferiti producatori este si ca, la pompe de caldura aer-apa, un model anume e facut prin Suedia...

#14427
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Scuze pt dubla postare, referitor la cele scrise de mine mai sus, m-am uitat deci adineaori ce producatori au fabrici prin Tailanda... apropo, aceasta tara e in topul producatorilor si exportatorilor mondiale de AC. Si am gasit o multime... inafara de brandurile tailandeze locale, regasim fabrici ale unor producatori precum Daikin, Haier, LG, MitsubishiElectric, Panasonic, Samsung, Hitachi, Sharp, Toshiba, Carier, Trane, TCL, Gree (precum si Electrolux care nustiu daca produce si separat la altii ori doar la Gree) sau si Beko.
Ei bine, cum citeam eu cateva informatii in viteza, hop!, vad ceva unde scria ca Sharp este proprietarul tehnologiei "Plasmacluster"... Cum si la Bosch Climate Class 8000i imi aminteam ca folosesc denumirea de "plasmacluster" la o functie a lor, parca imi vine deci sa deduc ca poate aceste doua serii de care vorbeam mai sus sunt produse in fabrica Sharp din Tailanda.

#14428
petryca2002

petryca2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.09.2007
Ramane sub semnul ?,cine le produce.

#14429
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
M-am uitat si la al meu si este  (clc6001i w25 e).As fi curios  si cat de jos moduleaza modelele respective .

#14430
Aleduon

Aleduon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.08.2021

 AroundYou, on 10 septembrie 2022 - 14:38, said:

Ei bine, cum citeam eu cateva informatii in viteza, hop!, vad ceva unde scria ca Sharp este proprietarul tehnologiei "Plasmacluster"... Cum si la Bosch Climate Class 8000i imi aminteam ca folosesc denumirea de "plasmacluster" la o functie a lor, parca imi vine deci sa deduc ca poate aceste doua serii de care vorbeam mai sus sunt produse in fabrica Sharp din Tailanda.

Corect! A se verifica, de pildă, modelul AY-XP12YHER (vândut prin țări precum Egipt mai mult), de la Sharp, care este, practic, varianta originală a scumpiturilor Bosch vândute pe la noi.

#14431
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Cu Goldsense astea noi are cineva experienta?

#14432
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
măi fraților, dacă ăștia fac 3 lei/kWh atunci ce drakku facem?
că la 600 kWh/lună nici vorbă de compensații guvernamentale

#14433
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 17.01.2014
pana la 31.12.2022 treci la Hidroelectrica si un an te incalzesti linistit cu AC... dupa... ramane de vazut -> se pot intampla mult intr-un an!

#14434
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,661
  • Înscris: 21.03.2020
Si aialalti cumpara tot cu 0,7 lei/KW doar ca-si pun adaosuri cat vrea muschii lor... Uslamul se face ca ploua atat timp car le cresc si lor conturile. ;)

#14435
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 gushpi, on 13 septembrie 2022 - 14:08, said:

măi fraților, dacă ăștia fac 3 lei/kWh atunci ce drakku facem?
că la 600 kWh/lună nici vorbă de compensații guvernamentale
Ai gandit prea departe.Sa nu ramanem cu banii in buzunar si sa suflam in maini.
https://www.impact.r...ica-418557.html

#14436
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
grav.
deoarece normele românești de aplicare nu vor ține cont de circumstanțe.
io n-am gaz..., mi se suplimentează necesarul de energie electrică în consecință?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate