Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Emigrant la 40 si ceva de ani...

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Intre emigrantul acrit, infrant, semiesuat intre doua lumi dintre care nu si-o mai doreste pe nici una, si imigrantul impacat cu alegerea facuta si implinit exista mai putin diferenta de "bafta" si conditii de mediu, cat de, dupa cum ziceam, particularitati de personalitate adecvate unui asemenea demers. Parere de imigrant, desigur.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnasti, on Oct 16 2007, 10:31, said:

La multi ani frumosi si buni Bogdane si mult succes in continuare in noua lume in care sinteti acum!

Mersi, Nasti !

Iar pt Pengoon, referitor la intrebarea cu pensia: nu vad nici o problema.
Voi primi pensia din Ro pt perioada lucrata acolo si pensia de aici, pt perioada lucrata aici.
Cu timpul, datorita faptului ca multa lume lucreaza in afara tarii de origine, probabil va apare si o legislatie europeana in acest sens...

#39
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
daca e vorba de toronto sau vancouver, eu spun sa nu te risti.

#40
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Succes Bogdane in demersul vostru, cred ca iti trebuie mult curaj sa iei o asemenea decizie :cheers: . Am cateva intrebari totusi, pe care sunt sigur ca si tu ti le-ai pus inainte de a emigra:
1. Cat este salariul minim pe economie acolo (in euro) comparativ cu la noi in tara?
2. Esti constient ca poate nu va fi chiar asa de usor sa iti gasesti de munca (nu neaparat fiindca nu cunosti limba, aia se invata, nu-i o problema), ci datorita varstei?. Stii foarte bine ca la noi oamenii care muncesc 20 sau 30 de ani in aceeasi intreprindere si sunt disponibilizati la 50 de ani, nu prea mai au sanse de angajare la acea varsta, si mai au multi ani pana la pensie.
3. Spui ca speri ca peste 6 luni sa poti profesa, dupa ce vei invata limba. Dar pana atunci ce faci? Ai resurse financiare necesare traiului cat de cat decent?
4. Cand ai plecat din tara, ai hotarat ca pleci definitiv, sau te vei intoarce peste "n" ani daca lucrurile nu vor merge asa cum te-ai asteptat? Gandeste-te ca nu e o joaca, sa te intorci apoi la 60 sau 70 de ani inapoi in tara cand lucrurile nu vor mai fi asa cum le-ai lasat, si sa trebuiasca sa o iei din nou aici de la capat!

#41
nasti

nasti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.03.2004

View Postcardinal, on Oct 16 2007, 12:05, said:

daca e vorba de toronto sau vancouver, eu spun sa nu te risti.

Poti sa aduci si citeva argumente, te rog?

#42
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
sigur, lasa numele si adresa, si o sa iti dau argumente de nu o sa le poti duce :)

#43
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postcardinal, on Oct 16 2007, 12:27, said:

sigur, lasa numele si adresa, si o sa iti dau argumente de nu o sa le poti duce :)


Pai, nu , nu asa, spune-ne si noua ca  sa stim de ce sa ne ferim.

#44
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostBogdan R, on Oct 16 2007, 11:33, said:

Mersi, Nasti !

Iar pt Pengoon, referitor la intrebarea cu pensia: nu vad nici o problema.
Voi primi pensia din Ro pt perioada lucrata acolo si pensia de aici, pt perioada lucrata aici.
Cu timpul, datorita faptului ca multa lume lucreaza in afara tarii de origine, probabil va apare si o legislatie europeana in acest sens...


Multa bafta, Bogdane!

pe ce domeniu vrei sa lucrezi in Finlanda?

ai gasit ceva aplicand din Romania?

#45
cardinal

cardinal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 28.06.2006
pai nu e politically correct sa spui adevarul :) asa ca nu risc sa o fac.

pentru un forumist vechi pro-canada, fac o exceptie, daca risca si el :)

Edited by cardinal, 16 October 2007 - 11:47.


#46
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postduculeana, on Oct 16 2007, 05:07, said:

Succes Bogdane in demersul vostru, cred ca iti trebuie mult curaj sa iei o asemenea decizie :cheers: . Am cateva intrebari totusi, pe care sunt sigur ca si tu ti le-ai pus inainte de a emigra:
1. Cat este salariul minim pe economie acolo (in euro) comparativ cu la noi in tara?
2. Esti constient ca poate nu va fi chiar asa de usor sa iti gasesti de munca (nu neaparat fiindca nu cunosti limba, aia se invata, nu-i o problema), ci datorita varstei?. Stii foarte bine ca la noi oamenii care muncesc 20 sau 30 de ani in aceeasi intreprindere si sunt disponibilizati la 50 de ani, nu prea mai au sanse de angajare la acea varsta, si mai au multi ani pana la pensie.
3. Spui ca speri ca peste 6 luni sa poti profesa, dupa ce vei invata limba. Dar pana atunci ce faci? Ai resurse financiare necesare traiului cat de cat decent?
4. Cand ai plecat din tara, ai hotarat ca pleci definitiv, sau te vei intoarce peste "n" ani daca lucrurile nu vor merge asa cum te-ai asteptat? Gandeste-te ca nu e o joaca, sa te intorci apoi la 60 sau 70 de ani inapoi in tara cand lucrurile nu vor mai fi asa cum le-ai lasat, si sa trebuiasca sa o iei din nou aici de la capat!

1. Intrebarea ta este irelevanta: corect ar fi sa raportezi acest salariu la nivelul costurilor de living. Ce rahat ma intereseaza care-i sal min acolo in Euro, ca doar nu merge sa lucreze in Canada si sa cheltuie dolarii canadieni pe produsele vandute in Euro in Romania? Ca sa nu mai spun, ca la multe produse preturile de pe piata romaneasca sunt mult superioare.
2. Afirmatia ta este aberanta: in West, experienta este considerata la angajare si de multe ori un atu incontestabil; Tu crezi ca toti prefera sa angajeze tineri dispusi sa stea la lucru 24/24 si sa mai faca si ore suplimentare daca e nevoie?
3. Intreabrea isi are rostul, dar nu crezi ca si-a pus-o si el deja?
4. Daca acum are 40 de ani, si se intoarce peste 30, probabil ca atunci Europa va fi la un nivel apropiat de Canada (sau invers) si probabil ca o pensie dupa 30 de lucru acolo ii va permite sa traiasca aproape oriunde, tre sa fii tare cazut in freza sa emiti intrebarea "la 70 de ani o mai iei de la capat?" - cu ce? cu folosirea pampers-urilor?

Jeeeez... grow up!

Edited by Bitch_in_Red, 16 October 2007 - 14:28.


#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postduculeana, on Oct 16 2007, 12:07, said:

Succes Bogdane in demersul vostru, cred ca iti trebuie mult curaj sa iei o asemenea decizie :cheers: . Am cateva intrebari totusi, pe care sunt sigur ca si tu ti le-ai pus inainte de a emigra:
1. Cat este salariul minim pe economie acolo (in euro) comparativ cu la noi in tara?
2. Esti constient ca poate nu va fi chiar asa de usor sa iti gasesti de munca (nu neaparat fiindca nu cunosti limba, aia se invata, nu-i o problema), ci datorita varstei?. Stii foarte bine ca la noi oamenii care muncesc 20 sau 30 de ani in aceeasi intreprindere si sunt disponibilizati la 50 de ani, nu prea mai au sanse de angajare la acea varsta, si mai au multi ani pana la pensie.
3. Spui ca speri ca peste 6 luni sa poti profesa, dupa ce vei invata limba. Dar pana atunci ce faci? Ai resurse financiare necesare traiului cat de cat decent?
4. Cand ai plecat din tara, ai hotarat ca pleci definitiv, sau te vei intoarce peste "n" ani daca lucrurile nu vor merge asa cum te-ai asteptat? Gandeste-te ca nu e o joaca, sa te intorci apoi la 60 sau 70 de ani inapoi in tara cand lucrurile nu vor mai fi asa cum le-ai lasat, si sa trebuiasca sa o iei din nou aici de la capat!

1. In Finlanda legea nu stipuleaza salariu minim pe economie, dar nici un angajator nu ofera mai putin de 1200 euro pe luna, la norma intreaga.
2. In domeniul meu, cel medical, este nevoie acuta de forta de munca.
3. Resurse financiare am, am vandut garsoniera din Romania.
4. Daca ma intorc, ma intorc cu un bussines in domeniul meu, nu ma mai intorc ca salariat. Daca ma intorc  abia la 60-70 ani, ma intorc ca pensionar... ;)

#48
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunt curios totusi de un lucru: spui ca aici castigai 1000 de euro si nu erai multumit datorita programului de munca. Din ce cauza ai ales sa faci pasul emigrarii? Pentru ce? Pentru cateva sute de euro in plus? Sunt sigur ca te-ai gandit si la o situatie materiala mai buna (o masina, un apartament ca lumea sau o casuta etc.). Dar te intreb eu: merita? (ma refer la emigrare). Astea se puteau avea si muncind "sezonier" sau doi-trei ani, nu e nevoie sa emigrezi pe o perioada lunga sau definitiv intr-o lume straina pe care nu o cunosti si in care nu stii daca te vei adapta.
Crede-ma, sa fi castigat eu 1000 de euro aici in tara, chiar muncind pe rupte (ca asta e, fara munca nu se poate), nu plecam pentru 500 sau 1000 de euro in plus intr-o tara straina. Sa vand eu tot si sa plec intr-o lume necunoscuta, in care nu am garantia succesului? Niciodata! Fie painea cat de rea, tot mai bine-n tara ta!
Aici in tara cat poti consuma pe luna? 300, hai 400 de euro, cu tot cu cheltuieli si necesitatile zilnice, si tot iti raman bani deoparte.
Tot nu mi-ai raspuns daca ai hotarat sa pleci definitiv sau nu si care au fost motivele plecarii.  :)

#49
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postduculeana, on Oct 16 2007, 16:54, said:

Crede-ma, sa fi castigat eu 1000 de euro aici in tara, chiar muncind pe rupte (ca asta e, fara munca nu se poate), nu plecam pentru 500 sau 1000 de euro in plus intr-o tara straina.
de unde stii ca e 500 sau 1000 de euro in plus?  :D
Sa vand eu tot si sa plec intr-o lume necunoscuta, in care nu am garantia succesului? Niciodata! Fie painea cat de rea, tot mai bine-n tara ta!
sunt singurul caruia i se pare ca aici duculeana citeaza din ceasca ?
Aici in tara cat poti consuma pe luna? 300, hai 400 de euro, cu tot cu cheltuieli si necesitatile zilnice, si tot iti raman bani deoparte.
moama ce cost of living beton aveti in eforie citi . ieftina viata acolo  :D


#50
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
asta vara in Eforie, pentru cateva zile, am cheltuit cred ca vreo $100/zi minim / persoana fara cazare ... normal ca costul de living este beton!
De acolo ii vin si ideile

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postduculeana, on Oct 16 2007, 17:54, said:

Sunt curios totusi de un lucru: spui ca aici castigai 1000 de euro si nu erai multumit datorita programului de munca. Din ce cauza ai ales sa faci pasul emigrarii? Pentru ce? Pentru cateva sute de euro in plus? Sunt sigur ca te-ai gandit si la o situatie materiala mai buna (o masina, un apartament ca lumea sau o casuta etc.). Dar te intreb eu: merita? (ma refer la emigrare). Astea se puteau avea si muncind "sezonier" sau doi-trei ani, nu e nevoie sa emigrezi pe o perioada lunga sau definitiv intr-o lume straina pe care nu o cunosti si in care nu stii daca te vei adapta.
Crede-ma, sa fi castigat eu 1000 de euro aici in tara, chiar muncind pe rupte (ca asta e, fara munca nu se poate), nu plecam pentru 500 sau 1000 de euro in plus intr-o tara straina. Sa vand eu tot si sa plec intr-o lume necunoscuta, in care nu am garantia succesului? Niciodata! Fie painea cat de rea, tot mai bine-n tara ta!
Aici in tara cat poti consuma pe luna? 300, hai 400 de euro, cu tot cu cheltuieli si necesitatile zilnice, si tot iti raman bani deoparte.
Tot nu mi-ai raspuns daca ai hotarat sa pleci definitiv sau nu si care au fost motivele plecarii.  :)

Nu stiu cat as mai fi rezistat la programul respectiv.
De obicei veneam pe-acasa ca sa dorm si sa am de unde pleca iarasi la serviciu.
Adeseori aveam ritmul: 12 ore la un serviciu, apoi fuga la celalt, unde bagam iar 12 ore ( de noapte) apoi acasa 12 ore ( dormit si cam atat) apoi iar la serviciu (de noapte). Deci in 48 de ore aveam lucrate 36 dintre care 24 de ore fiind de noapte.
Aveam deja EKG cu modificari dar cel mai dezastruos lucru era ca abia imi vedeam familia, 10 minute dupa ce veneam de la servici si pana ma culcam sau 10 minute dupa ce ma sculam si pana plecam la celalalt serviciu.
Oricum 1000 euro in Bucuresti nu e mare lucru, mergeau pe chirie, gradinita particulara pt ala micu, rate la banci, ramanand doar cu o treime din suma initiala.
Intr-adevar ramaneam cu ceva-ceva mai mult decat la Oradea, dar nesemnificativ ....si cu eforturi mult mai mari.

Deocamdata nu pot raspunde daca am plecat definitiv sau nu, oricand ma pot intoarce in tara, nu sunt legat aici cu lanturi.
Oricum e o experienta in plus, o limba straina in plus, o sansa in plus...

Ideea e ca se pot obtine bani mai multi cu efort mai putin. Aici se lucreaza omeneste si se castiga decent. Un trai normal, poate chiar bun, dupa criteriile din Romania, te costa cam 1500 euro-2000 pe luna,la 2 adulti si un copil,  din ce castigi in plus poti economisi.
Cineva zicea ca Finlanda nu e locul unde sa te poti imbogati ....dar a duce un trai decent nu inseamna imbogatire.. :)

Tinem legatura !

#52
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postimblanzitoruldelei, on Oct 12 2007, 17:36, said:

Trebuie sa acceptati ca sunt mai multe drame decat povesti cu final fericit.

Emigrarea este o alegere dificila , care te marcheaza pe viata , pe tine si apropiatii tai.

Totul pana la urma se rezuma la scopul final , si intrebarea care trebuie pusa este : MERITA OARE ?


''Pentru cativa banuti in plus iti dai ani din viata , care nu se mai intorc...''

Nu se emigreaza "pentru citiva banuti in plus", pentru asa ceva "te duci la munca". Emigrarea presupune ca vrei sa schimbi ceva mai mult in modul tau de viata. Si este o alegere pe care o poti face si la 40 de ani, cu destul succes.

#53
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

View Postcardinal, on Oct 16 2007, 05:43, said:

pai nu e politically correct sa spui adevarul :) asa ca nu risc sa o fac.

pentru un forumist vechi pro-canada, fac o exceptie, daca risca si el :)


hai Cardinale zii ce ai pe suflet. Spune cum sunt majoritari indienii in Toronto si cum n-ai gasit de lucru de ani de zile, pt ca n-ai cautat bineinteles, cum stai pe ajutor social si esti ofticat ca nu mai vor sa ti-l dea pt ca, pe buna dreptate, esti apt de munca.


Cristaly - Parerea mea este sa incerci. Va fi greu din cauza varstei dar nu imposibil. Daca am inteles bine, nu eti genul care ar pleca in  Canada pt a se imbogatii rapid, ci doar vrei un trai decent intr-o tara civilizata, unde e alta atmosfera si unde serviciile publice sunt la un nivel mult mai inalt decat ce se ofera acum in Ro + posibilitatile pt viitorul copiilor. Ca sa nu mai vorbim ca daca vinzi un apartament cat de cat din Buc iti cumperi aici un apartament superb nou nout.

#54
solectron

solectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2007
Daca te gindesti la emigrare arunca o privire pe situl asta:

http://www.geocities.com/casamede2005

Cam asta vei gasi acolo unde mergi. Daca ce vei vedea in imagini reprezinta visul vietii tele atunci emigreaza!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate