Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Blat mobilier bucatarie + montare plita si chiuveta

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Am cumparat 4 corpuri de bucatarie (la sol nu suspendate) din care doua vor fi ocupate de chiuveta respectiv plita pe gaz. Problema e ca in spatele corpurilor a trebuit sa las vreo 10cm ptr niste tevi de la centrala. Asta inseamna ca blatul ce va fi aplicat peste corpuri va trebui sa fie mai lat. Si acum pe concret:
- unde gasesc blaturi mai late de latimea standard (60-62 de cm). Eu as avea nevoie de vreo 72cm latime si 2M lungime?
- cum se monteaza cel mai bine plita si chiuveta? Presupun ca prima data dai gaurile, montezi blatul si apoi montezi chiuveta & plita .
- exista solutii intermediare de genul blat clasic + polita de 10 cm ce sa completeze spatiul lipsa?

Multam

#2
heget

heget

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2007
Blat gasesti la orice firma care debiteaza PAL  si comercializeaza blaturi, gasesti dublupostformat (rotunjit pe ambele lungimi) la diferite latimi: 700. 750. 800, 900mm, cumperi de ex de 800 si le spui sa taie din el pana la cota care iti este tine necesara. Solutii intermediare nu ti-as recomanda pt. ca pe blat mai curge apa, mai da cafeaua in foc......PAL -ul nu are aceeasi rezistenta ca si blatul.
Dupa ce pui in pozitie blatul (fara sa-l fixezi) faci semnele pt. plita si chiuveta, faci decupajele, fixezi chiuveta si plita dupa care cuplezi blatul de corpuri.

#3
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 thor76, on Oct 10 2007, 17:47, said:

- unde gasesc blaturi mai late de latimea standard (60-62 de cm). Eu as avea nevoie de vreo 72cm latime si 2M lungime?
- cum se monteaza cel mai bine plita si chiuveta? Presupun ca prima data dai gaurile, montezi blatul si apoi montezi chiuveta & plita .
- exista solutii intermediare de genul blat clasic + polita de 10 cm ce sa completeze spatiul lipsa?

Multam

- blat exista de 60 si de 80 cm latime.....dar zic ca o sa te linisteasca pretul celui de 80 cm....plus ca orice plita si chiuveta....se incadreaza in cel de 60 cm.....
la ce dimensiune vrei tu.....cel mai ieftin iesi in practiker sau baumaxx....unde sunt vreo 3 culori(alb,marmura,cires,fag) care sunt cele mai ieftine la dimensiunea de 2,6 m.....adica vreo 80 RON..... si il si taie la cat vrei tu
- ca sa omntezi blatul nu dai nici o gaura......se folosesc intariturile de corpurile de jos....prin care infiletezi directe holzuruburi.....si unde nu se poate....folosesti coltari metalici....dupa care masori si tai cu un pendular gaurile pentru plita respectiv chiuveta.....poti si inainte cum zicea Heget dar s-ar putea sa estimezi aiurea anumite distante

pentru mai multe detalii.....vezi topicul asta

http://forum.softped...t...&start=1920

#4
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Rezumand, l
La praktiker sau baumaxx as gasi blat de 70-80. mai sunt si alte magazine (stau in drumul taberei)?
Nu as putea vorbi cu cei ce imi taie blatul sa dea ei gaurile daca vin eu cu dimensiunile? Nu stiu cat de dificil ar fi sa la dau eu si chiar daca estimez eronat cu 2 cm stanga sau dreapta nu cred ca e un capat de lume.

[QUOTE] blat exista de 60 si de 80 cm latime.....dar zic ca o sa te linisteasca pretul celui de 80 cm....plus ca orice plita si chiuveta....se incadreaza in cel de 60 cm.....[QUOTE]
dupa cum am zis,, nu pun blat mai lat de capul meu ci ca nu pot duce corpurile pana in perete.


Mersi de raspunsuri, va tin la curent.

#5
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Eu sunt din Brasov.....de-aia ti-am dat indicatii catre niste magazine care sigur exista la bucuresti :)

La praktiker sau baumaxx nu gasesti blat de 80 cm(de 70 ti-am zis ca nu exista).....de gasit de 80cm gasesti la DAREL

Daca estimezi gresit cu 2 cm s-ar putea sa nu mai poti monta nimic....si sa fi dat banii pe blat de pomana.....pentru ca o chiuveta sau o plita intra destul de exact in corpurile care le sunt destinate.

#6
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Mersi de precizari.
Am mai gasit o firma: http://www.mch.ro/produse/blaturi.php
O sa sun si la ei ca se pare ca au dimensiuni variate.

Mai am o intrebare. Pe lungime, cum e recomndat sa fie blatul? Ma refer aici; trebuie lasat un spatiu de 1cm sau cativa mm pana in perete sau merge lipt de perete ?

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 angajatul, on Oct 11 2007, 00:01, said:

- blat exista de 60 si de 80 cm latime.....dar zic ca o sa te linisteasca pretul celui de 80 cm....plus ca orice plita si chiuveta....se incadreaza in cel de 60 cm.....
la ce dimensiune vrei tu.....cel mai ieftin iesi in practiker sau baumaxx....unde sunt vreo 3 culori(alb,marmura,cires,fag) care sunt cele mai ieftine la dimensiunea de 2,6 m.....adica vreo 80 RON..... si il si taie la cat vrei tu
- ca sa omntezi blatul nu dai nici o gaura......se folosesc intariturile de corpurile de jos....prin care infiletezi directe holzuruburi.....si unde nu se poate....folosesti coltari metalici....dupa care masori si tai cu un pendular gaurile pentru plita respectiv chiuveta.....poti si inainte cum zicea Heget dar s-ar putea sa estimezi aiurea anumite distante

pentru mai multe detalii.....vezi topicul asta

http://forum.softped...t...&start=1920

Eu am blat de 70 cm facut dintr-unul de 80 cm. Nu cred ca a costat mult. La urma urmei conteaza ce iese chiar daca diferenta este de 1-2 milioane.

#8
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004

 Clovis, on Oct 11 2007, 16:41, said:

Eu am blat de 70 cm facut dintr-unul de 80 cm. Nu cred ca a costat mult. La urma urmei conteaza ce iese chiar daca diferenta este de 1-2 milioane.
Unde ti l-ai facut?

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 thor76, on Oct 11 2007, 17:14, said:

Unde ti l-ai facut?

Asa am comandat mobila

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu m-am gindit sa imi fac blat de piatra. Intentionez sa imi iau de la www.pancolor.ro, pentru ca am vazut ca au cea mai larga oferta de "pietre". Nu sunt inca sigur ca ma pot ajuta, m-am decis sa ii intreb pe ei primii, dar inca nu i-am intrebat, pentru ca nu am inca dimensiunile blatului de la fabricantul bucatariei. Deci daca te gindesti la piatra poti sa te duci la asta sa vorbesti (sunt pe Eminescu).

#11
heget

heget

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2007
Ai grija sa le specifici celor care iti fac mobila ca doresti blat de piatra (trebuie sa faca putin altfel decat normal corpurile), sa nu te trezesti la sfarsit ca ai probleme.

#12
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Ok, gata cu blat-ul. e o fabricuta intre Cora si Mall-ul din Militari, am gasit blat si de 75 si de 80. Alea de 75 aveau doar modele naspa asa ca am luat de 80 si mi l-au taiat baietii la 73 cat aveam nevoie.

Pret total 180 RON.

Astept weekend-ul asta sa iau fierastraul si racordurile pt plita / chiuveta si sa termin treaba.

#13
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008

 thor76, on 15th October 2007, 18:02, said:

Ok, gata cu blat-ul. e o fabricuta intre Cora si Mall-ul din Militari, am gasit blat si de 75 si de 80. Alea de 75 aveau doar modele naspa asa ca am luat de 80 si mi l-au taiat baietii la 73 cat aveam nevoie.

Pret total 180 RON.

Astept weekend-ul asta sa iau fierastraul si racordurile pt plita / chiuveta si sa termin treaba.

Am ajuns si eu sa caut ce cautai tu cu 3 ani in urma. In speranta ca mai exista fabricuta dintre Cora si Mall, imi poti spune, eventual pe PM, cum se cheama si pe unde e fabrica?

#14
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Blat mai lat am vazut si langa Cora, este un depozit cu taiere pal la comanda.
Oferta pe blaturi late nu era prea larga.

#15
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
cautati pe google debitare pal strada lujerului. il veti gasi cu siguranta.

#16
quatra

quatra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.11.2006
quatra:
cunoasteti in bucuresti vreo firma care poate sa-mi faca la comanda un blat de bucaratie ca cel din imagine? Eu nu am vazut prin magazine blaturi cu profil curbat...poate stiti voi

Attached Files



#17
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Luni la serviciu o sa caut carte o carte se vizita si o sa iti postez si o poza cu o bucatarie al carei  blat  a costat 2000 euro (noi am facut mobilierul, si pt o buna colaborare ne-am dat concursul si la montarea blatului)...pentru blat beneficiarul aluat direct legatura cu firma.

De curiozitate...ce buget aloci pentru blat?


Intreb asta pt ca destul de multi clienti cer blat de marmura sau din compozit...le dau firma la care sa mearga ca sa vada cu ochii lor culorile si pretul (care nici nu poate fi spus din prima, dacat daca e ori foarte umflat , ori bucataria foarte simpla)...si renunta :)))

#18
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
La noi de ce nu se gusta blat din epoxy? Am vazut pe youtube cum se face.
Este umflat pretul la epoxy la noi in tara? Pe net vad ca il prepara la galeata... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate