Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Vine vine acusi sitemu

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
te doare mintea ce e aci. stick to the topic!
deci care e sistemu?

#38
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 artistul_x, on Oct 12 2007, 16:25, said:

te doare mintea ce e aci. stick to the topic!
deci care e sistemu?
http://www.shopit.ro/plm/9dcf55/

#39
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
cu carcasa stii ce am zis, dar nu insist, sunt gusturile tale, problema e sa ii faci si o ventilatie decenta.
iar ca monitor ai asta, il am si sunt uimit de ce poti primi la pretul asta!

#40
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 artistul_x, on Oct 12 2007, 16:39, said:

cu carcasa stii ce am zis, dar nu insist, sunt gusturile tale, problema e sa ii faci si o ventilatie decenta.
iar ca monitor ai asta, il am si sunt uimit de ce poti primi la pretul asta!
OK.Carcasa o pastrez (gusturile nu se discuta) Imi place plexi,nu neaparat fata la Sagitta.La monitor promit sa ma mai gandesc pana imi vin banii.Am citit pe undeva un rewiew la horizon facut de un roman pe un site de produse it (nu mai stiu care)unde zicea ca acele unghiuri care sunt de 160/160 par de 120/120.Bine ca nu pot pune botu,poate omu are probleme cu vederea,dar as alege Asus pt ca e ASUS,si pt ca e negru si cu un design mai slim.Singura diferenta dintre ele doua vad ca ar fi conectorul DVI care nu il are Asus iar Horizon are 1 inch mai mult la diagonala,dar 30 Cd luminozitate mai putin (nu ca ar fi mare diferenta)
Nu stiu inca nu sunt asa decis care sa il iau.

#41
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
cele de 20" wide sunt de inaltimea unora de 17" normale, cele de 19" wide sunt mai mici si arata nasol, tie iti plac?
cat despre datele alea am citit un review facut intr-o revista si horizonu asta de 20 era foarte bine privit, depasea lg si samsung din stoc. plasticele par sa fie slabe, dar imaginea este excelenta. arunca un ochi pe la sectiunea monitoare sa vezi ce poate cel de 22".

#42
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
Se merita diferenta dintre un hard simplu si 2 harduri in Raid 0.Adik in raid sporul de performanta e bine evidentiat?
Ma gandeam sa iau 2 harduri de 250 sa le pun in raid.

#43
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
randamentul nu va fi in nici un caz 1, dar performanta creste semnificativ. mai ales daca nu ai nevoie de mult spatiu pt date, ci de viteza in jocuri/work.

#44
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
oare sa iau Raidmax Smilodon ?
http://www.shopit.ro...smilodon-black/
da nu zice ce fanuri are deja pe ea. :huh:
Cat despre monitor m-am decis si o sa iau Horizon :P
da care e de fapt adevaratu Horizon 2005sw12?
http://www.shopit.ro...rizon/2005sw12/
sau
http://www.pcgarage....2-201-inch-5ms/

Edited by Pisboy, 12 October 2007 - 20:28.


#45
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
ala de pe pcgarage. eu de acolo am luat si ti-am zis ca sunt foarte multumit de calitatea imaginii.

#46
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
bun possibil la Shopit sa aiba naspa poza.
da oare mediadot e de incredere caci ies cu 1 mil mai ieftin iar monitoru are poza corecta la ei.
La pcgarage ies cu 1 mil mai scump ca la shopit
ir la shop it cu 1 mil mai scump ca la Mediadot.numa ca de media dot nu pre am vaz lume sa il laude.
As lua de la shop,numa sa nu fie monitoru ca cel din poza lor.

#47
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007
Pisboy, daca nu l-ai luat inca, am cateva chestii de spus. Daca ai rabdare sa citesti :P

Despre placa de baza: DS3 NU ARE RAID, artistul_x ti-a spus prostii. DS3 are southbridge ICH9, care nu suporta RAID, ci ICH9R.
DS3R e varianta de DS3 care suporta RAID, si e ceva mai scumpa (360 lei la pcgarage), si se gaseste ceva mai rar (la shopit nu se gaseste din pacate).
Si vezi ca la DS3 a fost o chestie la un moment dat, ca nu intruneste niste standarde de emisie. Cauta pe net ca mi-e sila sa caut acuma link-urile despre asta.
Eu vreau sa-mi iau DS4, dar sunt mai multe revizii (1.0, 1.1, 1.2, si acum 2.0; din pacate la noi 2.0 inca n-am gasit la nici un magazin, desi a aparut de mai bine de o luna si ceva). Nu am timp acum sa-ti dau detalii, dar reviziile ulterioare au silent-pipe mai mic, si care arata diferit, iar rev 2.0 a scos portul LPT si COM si a pus mai multe USB-uri, la fel ca la Asus P5K-e/WiFi.
Si artistul_x, te rog sa-mi spui si mie unde ai vazut tu ca DS3 depaseste DS4. La ce? La overclock? NU CRED! Da-mi niste link-uri, ceva.

Monitorul: monitorul acela recomandat de artistul_x nici nu l-am observat pana acuma. Eu stiam de 2206SW, care e foarte laudat (e un forum special de monitoare aici pe softpedia, poti gasi acolo review-uri), si care e de 22" in loc de 20. Insa vad ca cele doua suporta aceeasi rezolutie (sper sa nu fie doar o greseala pe site), si vad ca si primul are panel LG A+, asa ca nu stiu ce sa zic. S-ar putea sa merite mai mult primul. Oricum, unul din astea doua. Ar fi bine sa cauti niste review-uri despre el totusi, sau sa intrebi pe forum-ul de monitoare.

HDD-ul: am tot cautat ce model de HDD sa-mi iau de mi-a venit rau. Daca te uiti pe www.newegg.com la review-urile userilor despre fiecare model de HDD, o sa vezi ca toate au unele probleme. Pana la urma eu am luat doua HDD-uri Seagate de 250GB 16MB sata-II 7200.10 (ST3250410AS), cu un singur platan fiecare, si vreau sa fac RAID 0. Le-am testat pe fiecare in parte si sunt foarte rapide (86 si respectiv 88.9MB/s in HDTach) dar au timp de acces cam mare - 15ms. Oricum, spre deosebire de 7200.10 de 320GB, sunt FOARTE silentioase. Nu am retinut din lista ta ce HDD vrei sa-ti iei, dar vezi ca daca e modelul de 320GB 7200.10 de la Seagate, e o loterie: unele sunt fabricate in China, foarte zgomotoase si cam lente, altele in Tailanda (parca... sau oricum, alta tara), mai rapide si mai silentioase. PANA SI ASPECTUL LOR DIFERA! Sunt unele care vin cu firmware AAK (ce nu poate fi schimbat), acelea sunt mai proaste (cauta pe net despre 7200.10 cu firmware AAK si ai sa vezi), si sunt din China mi se pare. In fine, aici faci cum vrei. Nu e nici un HDD pe care as putea sa ti-l recomand cu caldura. Decat poate Seagate Spinpoint F1 320GB cu un singur platan, dar din cate stiu inca n-a aparut.

Procesorul: discutabil, dar E6750 mi se pare o alegere buna. De fapt, e un E6420, cu FSB overclockat la 333MHz in loc de 266, si posibil cu un potential de overclock mai mare deoarece cred ca are revizia G0. E6550 are multiplicator de 7x, adica, frecventa sa va fi 7 x frecventa_fsb. Daca vrei 3.6GHz de exemplu, va trebui sa setezi FSB-ul la 514MHz, care e cam mare, si iti trebuie si memorii bune. E6750 are multiplicator 8x. Eventual poti merge pe un Q6600, eu asta vreau sa-l iau.

Memoriile: aici nu prea ma pricep, dar a-data vitesta 800MHz CL4 mi se par destul de bune. Vezi ca s-au ieftinit foarte mult GeIL Ultra 800MHz Cl4 2GB ~ 230 lei, nu stiu exact de ce. Cand le-am luat eu erau 330 lei :( ( ; tot chip-uri PROMOS au, la fel ca Vitesta (ma indoiesc ca Vitesta au D9, sincer.... dar cine stie). Oricum, NU LUA CORSAIR. Daca nu ma crezi, uita-te la PC Garage la comentariul utilizatorului care spune ca acuma le fac tot cu chip-uri PROMOS, nu cu D9 cum erau inainte, de au castigat nu stiu ce premii. A, si uita-te la shopit, era un model de Kingmax 1066MHz CL5 1GB foarte ieftin! Ai putea lua doua. Dar nu stiu exact cat de bun e, poti sa cauti review-uri.

Carcasa: initial si eu tot Sagitta am vrut sa iau, nu pentru fereastra laterala, ci pentru aspect. O vazusem in poze pe www.dc-shop.ro si pur si simplu ma indragostisem de ea. Apoi am cautat review-uri pe www.newegg.com si am renuntat pana la urma la idee. Cica are o tabla proasta, foarte subtire, ledurile se ard repede, si in general, are o calitate a constructiei destul de proasta. Doar aspectul e de ea. Smilodon, in schimb, e ceva mai rasarita, are o tabla mai groasa, usa e din metal, nu din plastic, si are unele chestii foarte interesante, de exemplu modul in care se desface partea cu placa de baza, cu placile de pe PCI cu tot, foarte ingenioasa chestia. Era un review video pe un site (ceva cu 3dman parca). Ar trebui sa-l vezi daca te intereseaza carcasa asta. Oricum, dupa ce am citit review-uri si despre aceasta (tot pe www.newegg.com), am renuntat la idee. PS: vezi ca in afara, carcasele astea vin cu surse, dar sunt fenomenal de proaste, si multi se plang ca li s-au ars; ca sa stii de ce sunt atat de multe review-uri negative. Pana la urma, eu am luat Thermaltake Swing de la dc-shop. Chestia nasoala e ca plasticul din partea frontala se zgarie extrem de usor, si se vede urat. O sa cumpar niste servetele umede special pt fata carcasei. Recomandarea mea ar fi Antec Sontata III (sunt doua versiuni, si include si sursa de 500W EarthWatts, care sunt destul de bune), dar... nu are fereastra :)

Sper ca te-am ajutat mai mult decat te-am plictisit :)

#48
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
ISandu mersi pentru reply.Sa stii ca l-am citit pe tot.Imi pare rau ca nu am avut acces la net weekendu asta ca sa raspund imediat.Intrdevar la placa de baza nu sunt asa convins ca vreau DS3,si nici la monitor nu sunt convins ca vreau horizon.La carcasa am sa iau Smilodon (merge asa).La rami chiar ai gasit ceva accesibil ca pret.poate o sa iau Geil.la procesor stiam ca pot modifica multiplicatorul,daca e asa nu vad daca ar fi probleme cu E6550.
La placa de baza chiar vreau silent pipe si firewire.Poate o sa iau Ds4 pan la urma,numa ca intradevar e diferenta cam mare de pret intre ele doua :confuzzled: .
Ca monitor imi este cam asa sa iau horizon caci cine naiba a mai auzit de firma asta.Iar ca marime Asus de 19 nu mise pare ca un CRT de 17 cum zice artistul,pt ca la munca am un Prestigio de 19 si sunt multumit de marimea lui.
Maine poate imi vin banii,sper.cand o sa fac  comanda o sa postez ce am ales pan la urma.

#49
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
dupa iSandu cica mai nou "vorbesc prostii".
uita-te dumneata pe siteul gigabyte sau asculta de mine ca o am in carcasa pana sa ma acuzi aiurea, tu esti pe langa subiect aici.
cat despre DS3R vs DS4 este un articol intr-o revista autohtona, nu vorbesc din auzite. as putea sa iti copiez cifre din tabelul respectiv, dar nu ma obosesc pt cei ca tine.

eu am spus ce monitor am eu si ca sunt foarte multumit de el. cat despre 17 normal = 17 newide, nu CRT, vorbeam de dimensiune, logic. arata prea lunguiet 19 wide, sunt gusturile tale.

revino cu configul pana sa faci comanda.

#50
iSandu

iSandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 11.02.2007

 artistul_x, on Oct 10 2007, 18:43, said:

DS3 are raid, nu are firewire.

 artistul_x, on Oct 14 2007, 23:40, said:

dupa iSandu cica mai nou "vorbesc prostii".
uita-te dumneata pe siteul gigabyte sau asculta de mine ca o am in carcasa pana sa ma acuzi aiurea, tu esti pe langa subiect aici.

 Pisboy, on Oct 12 2007, 17:34, said:

Se merita diferenta dintre un hard simplu si 2 harduri in Raid 0.Adik in raid sporul de performanta e bine evidentiat?
Ma gandeam sa iau 2 harduri de 250 sa le pun in raid.

Eu ii dadeam niste sfaturi din ce am invatat si eu in ultima vreme tot cautand review-uri si benchmark-uri. Nu am zis nicaieri ca as fi prea cunoscator; daca tu zici ca-s pe langa subiect, asa o fi. Scopul meu nu a fost sa te insult, dar ai indus omul in eroare. DS3 nu suporta raid, poate doar RAID software din windows.

Uite si un articol despre nerespectarea standardelor de emisie:
http://www.bit-tech....ing_emi_tests/1

Chiar trebuie sa iau o placa de baza zilele astea, si ma gandeam serios la DS4 sau P5K-E. Despre DS3R am citit pe newegg de mai multi care au probleme cu ea, dupa o luna sau cam asa. Stiu ca or sa zica unii ca review-urile de pe newegg nu sunt relevante, dar sunt mai multi care spun ca au probleme de boot dupa o perioada, cred ca are ceva si placa. Si mai e si faza ca Gigabyte intotdeauna scoate revizii dupa revizii (1.0, 1.1, 1.2, 2.0) de te zapaceste. Si te intrebi, daca revizia anterioara nu avea probleme, de ce au scos alta noua?

Pisboy, la monitor eu chiar iti recomand Horizon, dar unul din cele doua modele mentionate. De 2206SW am auzit numai de bine, de celalalt nu stiu, dar banuiesc ca-i la fel de bun. Eu 2206SW cred ca o sa iau, chiar de au aceeasi rezolutie, pt ca e mai mare si mai bun pentru filme :)

EDIT: Raidmax Smilodon review

Edited by iSandu, 15 October 2007 - 10:26.


#51
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

 iSandu, on Oct 15 2007, 11:21, said:

DS3 nu suporta raid, poate doar RAID software din windows.
omule, nu intelegi.
Suporta RAID 0 si 1 scrie clar si se si observa ca 2 conectori SATA sunt mov, fata de restul cu galben/protocaliu.
mobourile ggigabyte care au decat galben/portocaliu nu au RAID, cel putin la astea mai noi, vezi DS3L.

legat de DS3 vs DS4 la performante stoc castiga prima, dar la OC depaseste a 2-a. ramane sa calculezi si daca se merita diferenta de pret.

OFF : ce intelegi tu prin "RAID software din windows"?!

#52
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 Pisboy, on Oct 14 2007, 23:05, said:

ISandu mersi pentru reply.Sa stii ca l-am citit pe tot.Imi pare rau ca nu am avut acces la net weekendu asta ca sa raspund imediat.Intrdevar la placa de baza nu sunt asa convins ca vreau DS3,si nici la monitor nu sunt convins ca vreau horizon.La carcasa am sa iau Smilodon (merge asa).La rami chiar ai gasit ceva accesibil ca pret.poate o sa iau Geil.la procesor stiam ca pot modifica multiplicatorul,daca e asa nu vad daca ar fi probleme cu E6550.
La placa de baza chiar vreau silent pipe si firewire.Poate o sa iau Ds4 pan la urma,numa ca intradevar e diferenta cam mare de pret intre ele doua :confuzzled: .
Ca monitor imi este cam asa sa iau horizon caci cine naiba a mai auzit de firma asta.Iar ca marime Asus de 19 nu mise pare ca un CRT de 17 cum zice artistul,pt ca la munca am un Prestigio de 19 si sunt multumit de marimea lui.
Maine poate imi vin banii,sper.cand o sa fac  comanda o sa postez ce am ales pan la urma.

placa de baza ieftina si buna...  si care arata bine, deoarece vad ca te intereseaza fff mult aspectul ;)
atentie nu e compatibila cu memoriile geil, dar merge fff bine cu corsair/a-data vitesta.

#53
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007
deja am dat comanda de placa video la Pc Store ca am niste bani acum,si nu vreau sa dispara din toate stocurile
http://www.pc-store....glh_256_mb.html
M-am grabit cu placa pt ca vad ca nu prea se mai gaseste.banii pt restul sistemului intarzie sa apara.
Am luat de la Pc Store pt ca la ei am gasit.Am sunat am vb si are chiar un pret mai mic decat in alte parti acoperind costul transportului.
A mai avut cineva experiente cu PcStore?

Edited by Pisboy, 15 October 2007 - 13:43.


#54
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

 Ade_Dear, on Oct 15 2007, 14:34, said:

placa de baza ieftina si buna...  si care arata bine, deoarece vad ca te intereseaza fff mult aspectul ;)
atentie nu e compatibila cu memoriile geil, dar merge fff bine cu corsair/a-data vitesta.
Nu vad sa aiba mufa Spdif out care ma intereseaza foarte tare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate