Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

TV lcd NTSC cand receptioneaza PAL...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
TV lcd NTSC cand receptioneaza PAL (imagine alb negru) se da peste cap ingrozitor ... este normal? Cand dau receptorul meu de satelit sa encodeze NTSC  (conectat cu lcd tv-ul) se da in continuare peste cap dar ceva mai incet.....
Tv-ul este un sharp NTSC...idei?

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Este cumva un minitelevizor cu ecran LCD?
In mod normal, cand selectezi in receiverul satelit encodarea NTSC (deci selectare NTSC pe o transmisie PAL), trebuie sa apara o imagine color,stabila, pe un TV care are sistemul NTSC...
Te-am intrebat daca e un minitelevizor deoarece si eu am unul si am aceeasi problema dar in varianta cealalta... adica e doar PAL si cand ii dau o imagine NTSC din receiverul satelit se da peste cap!
Daca fac acelasi lucru pe TV-ul mare (unul care are doar PAL) imaginea (alb/negru) e stabila, asa cum trebuie.

#3
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
da!
este un tv cu ecranul de 6 inci si este adus de un prieten de-al meu din singapore/japan.
era bushit... si i-am reparat  partea de convertor dar m-am lovit de problema asta cu datul peste cap... ma enerveaza cel mai tare ca are un Ta8670 si un Ta8695... si multe multe IX-uri.... dar nu am gasit nimic pe net ...
am observat ca ta8695 este raspunzator de sincronizare pe verticala dar nu gasesc pdf-uri
cand ai dau din mediamaster ntsc imaginea este color/impecabila dar se da peste cap...

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
off topic...

un sharp de asta am avut si eu(pacat ca l=am dat cui nu trebuia)....insa nu tin minte sa fi avut probleme cu el....oricum...super jucarie.....doamne cat de bucuros am fost in ziua in care l-am primit..uaaau..

#5
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
are chiar si butoanele/osd -ul in japoneza

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Incearca sa-i dai o chiar o imagine NTSC (deci transmisie NTSC) sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.
Din pacate, sunt foarte putine transmisii NTSC pe satelitii Europei... au mai ramas doar cateva FEED-uri.
Daca poti sa receptionezi Eutelsat 16 EST, cauta pe frecventa 11.190H, SR 5632, FEC 3/4 (FEED CBS-NEW YORK), caci este in permanenta transmisie NTSC

P.S. Eu am un Casio cu diagonala de 6cm si singura problema a fost cu norma de sunet pe TVR2... dar acum au schimbat-o si e OK, am sonor si imagine pe tot ce e in eter.

#7
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
La NTSC frecventa semicadrelor este de 60 Hz iar la PAL este 50 Hz, de aici problema cu desincronizarea pe verticala. Un transcodor serios PAL-NTSC sau invers este destul de scump. Pseudotrascodoarele care se gasesc pe unele receiver-e de satelit sau videorecordere fac un surogat de NTSC sau PAL schimband corespunzator frecventa subpurtatoarei de crominanta dar pastrand frecenta de linii si cadre a semnalului original.
In ultima perioada (adica de aprox 14 ani) se practica sincronizarea indirecta pe cadre prin divizarea frecventei de linii (15625/ 625=25 frecventa cadrelor, a semicadrelor este dubla 50 Hz). Daca circuitul (de obicei tip jungla, inglobeaza mai multe functii din TV, aproape toate) raspunzator de aceasta functie nu stie decat un sistem sau nu poate comuta automat (necesita comanda de la uController sau c-da manuala) apar fenomenele descrise de voi pana acum.
Ca rezolvare trebuie gasite data shet-urile respective si vazut daca CI-urile respective permit mai multe norme. Din practica am obsrvat ca TV-urile facute numai pt pietele cu sistem NTSC (destul de mari) nu permit transformarea usoara pt PAL, invers este mult mai usor, in cele mai multe cazuri CI-urile fiind multinorma (trebuie adaugat un cuart de 3,58MHz sau dublu frecv. + cateva C-uri si R).

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Thank's pentru informatii... confirm, pe receiverul meu e un pseudotranscodor.
Se vede ok pe TV-ul care suporta NTSC, dar apar cateodata intreruperi de cadre (miscari sacadate),asta daca fac selectia (se face simplu, din telecomanda) pe NTSC la o transmisie PAL!
Daca transmisia e chiar NTSC, atunci e ok si pe TV-ul care suporta NTSC si la fel de stabila, dar alb/negru, pe un TV care nu suporta NTSC.

#9
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
deci solutia este sa-l pun in mare inteleg...

are in el inm calea comuna--- ta8670 si in decodorul de culoare ta8695...si in rest o groaza de IX-uri...nici unul nu l-am gasit pe internet

vad ca in loc de FI de 38.9 este un FUS de 58Mhz
           in sunet in loc de 5.5 sau 6.5 sunt filtre de 4.5Mhz


ce buleala observ este ca daca pun un bat de scobit in ureche umed pe niste pini a lui ta8695 se opreste "darea peste cap" dar nu este sincronizata ci doar se opreste unde vrea el...  :)

#10
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
Sharpul are coduri IX. Daca ai reusi sa gasesti schema TV-ului, prin comparatie cu altele poti sa-ti dai seama de echivalente. Daca vrei sa-l modifici pt PAL s-ar putea sa fii nevoit sa schimbi cam 2/3 din partea electronica.

#11
arthurdeme

arthurdeme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.07.2003
schema? glumesti...eu nu am gasit asa ceva...poate sti tu unde sa cauti... :) tv-ul este Sharp 6E-JD-BK

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate