Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

profile indreptat glafurile la usi

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
alinas

alinas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007
Buna ziua, noi suntem din Botosani si vrem sa ne apucam de renovat o garsoniera, pus gresie faianta in baie si bucatarie, var lavabil in toata casa, in afara de dormitor in rest e var normal pe perete, pus perchet laminatt. Problema majora o reprezinta glafurile la usi care sunt sub orice critica de strambe. Garsoniera e inchiriata, deci nu vrem lux dar vreau sa arate decent. Am vazut la magazinele de specialitate profile din acelea de aluminiu, cred, cu gaurele si voiam sa va intreb daca se prind in ghips, sau cu ce anume. Parchetul si de varuit am zis ca ne descurcam singuri sa reducem din costuri si sa ramana de adus mester pentru gresie si faianta si de aceea asi vrea sa stiu cum se procedeaza pentru a indrepta glafurile
multumesc anticipat

#2
dac2007

dac2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2007
Eu nu am ajuns pana acolo cu lucrarile, dar exista niste profile cu plasa lipita de ele, ca sa se prinda mai bine în tencuiala. Cred ca o sa le pun niste dibluri cumva, probabil direct in colt, sa nu ramana in vant. apoi se inglobeaza in glet sau, daca treaba e mai profunda si spatiul permite, in tencuiala, urmanad sa se suprapuna in partea dinspre perete cu plasa de pe perete.

#3
florrin

florrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.06.2006

View Postalinas, on Oct 8 2007, 13:30, said:

Buna ziua, noi suntem din Botosani si vrem sa ne apucam de renovat o garsoniera, pus gresie faianta in baie si bucatarie, var lavabil in toata casa, in afara de dormitor in rest e var normal pe perete, pus perchet laminatt. Problema majora o reprezinta glafurile la usi care sunt sub orice critica de strambe. Garsoniera e inchiriata, deci nu vrem lux dar vreau sa arate decent. Am vazut la magazinele de specialitate profile din acelea de aluminiu, cred, cu gaurele si voiam sa va intreb daca se prind in ghips, sau cu ce anume. Parchetul si de varuit am zis ca ne descurcam singuri sa reducem din costuri si sa ramana de adus mester pentru gresie si faianta si de aceea asi vrea sa stiu cum se procedeaza pentru a indrepta glafurile
multumesc anticipat
Profilele alea cu gaurele se pot fixa cu glet sau direct in tencuiala cant se tencuiesc muchiile (care se mai numesc si spaleti). Cumpara si tu un coltar si pune-l pe muchie, daca sunt diferente mici, pune glet pe toata lungimea coltarului si pe ambele fete - cam 2-3 mm, curata locul unde montezi coltarul cu hartie abraziva sau spaclu pentru aderenta mai buna si aplici coltarul. Gletul in plus o sa iasa prin gaurele dupa care cu un spaclu nivelezi gletul si te poti apuca sa gletuiesti peste coltar zona (daca vrei sa gletuiesti doar in zona muchiilor, gletuiesti pe o latime de 10-15 cm dupa care dai cu hartie abraziva).
In schimb daca sunt diferente mari (de liniaritate) trebuie sa fixezi cu bolobocul (nivela) un dreptar dupa care sa tencuiesti la nivelul dreptarului, abia dupa aia te apuci de montat coltarul, ...
Spor la lucru!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate