Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

angus young

- - - - -
  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
in 2 zile cred ca-i poti da drumul la caramida. ti-au pus etrierii cam departati(verifica in plan daca distanta intre etrieri e buna)

#38
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postangus_young, on Oct 28 2007, 16:22, said:

cat trebuie lasat radierul sa se usuce in medie pana sa poti incepe sa pui caramida ? Ce trebuie sa stii ca sa-ti dai seama ca s-a intarit indeajuns ?

Cam dupa 3 zile poti incepe sa pui caramida c conditia sa nu stivuiesti materialele pe placa. Cu alte cuvinte caramida sta in curte si de acolo iei cu bucata pentru zid.

#39
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
prognoza meteo pentru saptamana viitoare nu e prea incurajatoare , marti si miercuri sunt anuntate temperaturi minime de -1 si chiar si cativa fulgi de zapada . Pana la ce temperatura se poate zidi caramida in conditii optime ??

#40
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
banuiesc ca nu trebuie sa fie temperaturi negative nici ziua si nici in noaptea aia. anul trecut s-a muncit pana la craciun. sper ca peste o saptamana sa fiu la interior cu lucrul

#41
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
s-a inceput caramida , dar din pacate se pare ca se cam strica vremea vreo 2-3 zile

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Stalpii sunt cam samburei, trebuiau ceva mai maricei cu etrieri mai desi, macar 15 cm intre ei, acolo par cam la 20-25 cm.
Caramida este foarte micuta, ma refer la lungimea ei si trebuie tesuta foarte grijuliu. Inca nu e prea tarziu sa le zici s-o puna ca la carte. Jumatatea caramizii sa pice exact pe rostul celei de sus.
Citeste topicul lui ruginel si vezi acolo cum i-a pus sa dea jos zidaria ca era facuta cu picioarele.
Daca tipul de caramida nu are prevazuta o fanta speciala cum e la porotherm sa pui mortar intre ele pe orizontala mai bine sa nu mai puna daca nu pun cum trebuie. Ai multe goluri intre caramizi si o sa ai probleme la termoizolare. Nu mai ai un perete uniform de caramida si fiind de lungime mica ai multe rosturi si nu sunt umplute cum trebuie.

#43
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
dupa cum am mai spus si eu si astra ai grija mare la etrieri.

#44
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am verificat dupa proiect. 29 de stalpi din care 26 sunt de dimensiune 25x25 cu cate 15 etrieri dubli, 2 stalpi "dubli" 60x25 si un stalp rotund de 35 . Caramida se zideste pe latime (intr-un post anterior am dat caracteristicile caramizii  250x190x190 mm) si daca o sa va uitati cu atentie la imagini se observa caramizi cu dimensiunea la 1/2 din cea normala care au fost cumparate special pentru a fi zidite astfel incat zidul sa fie facut corect . Sunt cu ochii pe baieti , daca nu -mi convine cum iese ii pun sa refaca . Inainte sa puna caramida au lipit cu brennerul membrana bituminata.

Edited by angus_young, 05 November 2007 - 00:31.


#45
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
s-au ridicat cateva ziduri , saptamana viitoare daca va fi vreme acceptabila o sa termine zidaria si poate vor face si cofrajele pentru stalpi .
Am tot cautat aditivi pentru betoane ( cele pentru timp friguros ) si am gasit clorura de calciu si cateva solutii din care unele sunt recomandate pana la -10 grade . Evident ca nu am sa torn la asemenea temperaturi (se anunta temperaturi diurne de 5-8 grade saptamana asta si cea viitoare) , dar vroiam o solutie pentru turnat stalpii , centura si placa peste parter dupa care se vor opri anul asta urmand sa continue in februarie cand se zice ca va fi neobisnuit de cald .... Daca aveti o sugestie va sunt recunoscator . ....

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
nu am nici o sugestie(eu as fi asteptat zile frumoase pt turnari) in schimb am o intrebare: tu chiar nu faci boiandrugi la ferestre? e prima casa pe care o vad construita in felul asta

#47
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
la ferestrele inguste se poate face si fara buiandrugi . In locul lor au zidit 4 fiare de FI 14 peste caramida , si daca observi fereastra are un stalp de caramida pe mijloc . Nu vor fi probleme de nici un fel . In schimb la ferestrele largi vor pune buiandrugi . Maine s-ar putea sa termine zidaria si sa se apuce de cofrat stalpii . Stie cineva de unde pot sa cumpar aditiv de betoane ?? E posibil sa am nevoie daca va fi foarte frig > De asemenea e posibil sa nu turnam !! Dati-mi un sfat !!

#48
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
au terminat zidaria si s-au apucat de cofrajele la stalpi dar , am o dilema !! as vrea sa renunt la peretele dintre bucatarie si living si sa fac o singura incapere renuntand la  semineu . Livingul si bucataria sunt mai jos fata de restul parterului cu 2 trepte si s-ar preta la asa ceva . Sotiei i-ar place acum cand a vazut cum arata incaperile zidite sa aiba bucataria una cu livingul ! Nu stiu ce sa fac , sa o modific ??

#49
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
casa ta n-are buiandrugi, probabil e mult de munca sa cofrezi un buiandrug, mai bine pui 2 bare de 16 si caramida deasupra ca asa faceau si bunicii.
nu exista nici o agrafa care sa tina peretii tai "portanti" (din caramida neportanta) de stalpi. Asta inseamna ca la un seism peretii vor avea un balans si stalpii altul....rezultatul il banuiesti singur.
zidaria are niste goluri si de 2 cm intre rosturi. ai spus ca vei fi atent insa se pare ca executantul lucreaza pentru pretul "excelent" pe care l-ai negociat.
mai bine plateai in plus decat sa ai o grinda, o placa si un perete care vor sta pe 2 bare de 16 la buiandrugii tai.

#50
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
astra : poti sa-mi explici de ce ar trebui pusa caramida la pas de 1/2?  (ca la carte)............in cazul acestor caramizi chiar nu vad rostul

legat de stalpi :or fi etrierii cam rari....dar nu sunt ''samburei deloc''.......fiarele sunt 6..si minim fi 14

#51
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Tocmai, cu cat e caramida mai lunga (gen porotherm care are o lungime de 25/37,5 cm) tolerantele sunt mai mari, cu cat este caramida mai ingusta cu atat trebui rspectata cu strictete regula ca ea sa cada pe jumatate.
Apar fisuri in lungul rosturilor mai ales ca aici e vorba de caramida portanta si nu cadre cu umplutura de caramida. Cand faci portant trebuie sa ti strict linia rosturilor la fel cum ai grija de stalpi sa fie bine armati si betonul vibrat. Face parte din structura.
La un seism nu se crapa sau fisureaza grinzile sau stalpii care sunt armati si betonati bine ci veriga cea mai slaba din structura ceea ce reprezinta zidaria.

Edited by Astra_rullz, 19 November 2007 - 01:33.


#52
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
ASTRA : Daca citeai un pic mai sus vedeai ca au pus 4 bare de FI-14 zidite in loc de buiandrug , plus ca inca nu s-au apucat de facut buiandrugi la restul de ferestre si usi ( au facut decat 2 ferestre care amandoua erau inguste si una avea si zid din doua caramizi pe mijloc) , cat despre cum trebuia sa zideasca bucatica aia de perete intr-adevar asa este nu e zidita extraordinar de bine dar trebuie sa fii atent si la aliniamentul zidului ca sa iasa perfect ( uita-te cu atentie ca sunt intercalate caramizi de 12 (cumparate special pentru asa ceva) cu caramizi de 19 ca sa iasa cat de cat asa cum trebuie fiindca ala e un zid dificil de executat). Cat despre caramida o poti vedea aici si o recomand cu caldura , este super misto http://www.opeka.co..../production.htm este foarte bine finisata si mai ales arsa . Iti multumesc ca mi-ai atras atentia la agrafe o sa le zic maine sa le puna !!! Oricum inainte sa se toarne o sa vina structuristul sa verifice totul ( il cunosc de 25 ani si m-a ajutat de cate ori l-am rugat pana acum )

Edited by angus_young, 19 November 2007 - 21:03.


#53
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Ai avut dreptate ASTRA cu calaretii si vina mea ca nu am verificat inainte de cofrare
- N-o sa mai pun calareti la parter fiindca nu prea imi vine sa-i pun sa darame toate zidurile la margine , dar am rugat constructorul sa-mi puna la etaj si la mansarda. Au terminat de cofrat stalpii cu exceptia celor de la locul de luat masa acela rotund .
- Ideal ar fi sa prinda buiandrugii de stalpi si acestia sa fie pozitionati imediat sub centura , dar casa fiind inalta de 2.90 m , usile sau ferestrele sunt facute mai jos . Constructorul vrea sa puna buiandrugii la inaltimea la care sunt acestea si deasupra sa mai puna 1-2 randuri de caramida si de abia dupa aceea sa cofreze grinda (centura) . Sunt unii buiandrugi care vor fi prinsi doar pe o parte a stalpului , iar unii care vor sta numai pe caramida ( neprinsi de stalpi si deasupra cu alte caramizi ) ..... cum este corect sa se lucreze ??

#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
cei liberi e bine sa-i torni exact cat inaltimea unei caramide. te duci vreo 35 cm intr-o parte si in alta.
unde ai si stalpi te prinzi cu grinda buiandrugului de armatura stalpului. e bine sa le torni cu tot cu stalp.  mai naspa daca pui cu cifa ca iti ramane gol deasupra si nu mai poti pune caramida. in general cand este o situatie ca asta se toarna buiandrugul pana in rinda cu tot cu ea. io ti-as propune ca stalpii aia sa-i torni cu buiandrugul manual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate