Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

angus young

- - - - -
  • Please log in to reply
380 replies to this topic

#19
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcielo, on Oct 14 2007, 07:29, said:

Nu stiu sa te ajut in privinta constructiei dar am cateva nelamuriri legate de proiect : de ce ai un dormitor la parter si nu este ca celalalte la etaj? Vad la etaj ca ai un birou, daca ai de gand sa-l folosesti in acest scop, camera de lucru, de ce nu este la parter? Arata f bine casa la exterior, mi-a placut mai ales terasa cu luminator dar geamul de deasupra copertinei de intrare arata ca si cum nu ii este locul acolo. Sper ca nu te-au deranjat observatiile mele. Spor la treaba si ... nervi de otel

este o casa pentru 2 familii ( jos vor locui cei mai in varsta adik bunicii cand vor veni in vizita , sau daca vor dori vor locui si permanent) , biroul de la etaj este de fapt tot dormitor . La mansarda ( planul mansardei nu este uploadat pe forum fiindca arhitectul l-a modificat cu tot cu acoperis l-a facut rupt adik o parte mai inaltata decat cealalta , iar eu nu am inca varianta digitala a casei) se afla de fapt biroul

acum o sa pun cateva fotografii cu betonul de egalizare turnat , armaturile legate si cofrajele realizate in proportie de 80% . Saptamana viitoare vom turna betonul in cofraje si se va continua probabil cu placa .

#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postangus_young, on Oct 9 2007, 19:53, said:

nu e diferenta mare la pret intre Porotherm 30 si 38 , asa ca de ce nu ?


Diferenta nu e mare insa nu iei in calcul ca stalpii vor fi mai grosi, centurile, grinzile mai late, deci mai mult ciment, mai multa armatura. Nu stiu daca compenseaza diferenta de pret. Si apoi, tot aici am citit ca multi din cei care si-au facut casa cu caramida de 38 in ideea de a nu mai pune polistiren, acum gasesc oportun lucrul asta. mai e un deavantaj, parerea mea, e mai greu sa tencuiesti o casa direct pe caramida decat sa pui polistiren si sa dai u strat de gled pe deasupra.

View Postcielo, on Oct 14 2007, 06:59, said:

Nu stiu sa te ajut in privinta constructiei dar am cateva nelamuriri legate de proiect : de ce ai un dormitor la parter si nu este ca celalalte la etaj? Vad la etaj ca ai un birou, daca ai de gand sa-l folosesti in acest scop, camera de lucru, de ce nu este la parter? Arata f bine casa la exterior, mi-a placut mai ales terasa cu luminator dar geamul de deasupra copertinei de intrare arata ca si cum nu ii este locul acolo. Sper ca nu te-au deranjat observatiile mele. Spor la treaba si ... nervi de otel


Chestia cu biroul , in multe planuri poate sa fie inselatoare. Mai nou, un dormitor trebuie sa fie minim 12 mp, ca sa fie acceptat. Multi au gasit artificiul de a numi o incapere de dimensiuni putin mai mici, BIROU decat DORMITOR. Trece si avizul s apoi nu te condamna nimeni ca i-ai schimbat utilitatea in viitor.

Edited by punkt, 17 October 2007 - 10:09.


#21
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am turnat betonul din armatura , 30 mc B-250 cu CIFA si s-a inceput tasarea pamantului. S-a turnat si dupa 2 zile s-a decofrat in interior , au mai ramas doar cofrajele exterioare

#22
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
am achizitionat extrudat cu grosime de 30 DOW 95mp si a venit si caramida 270 RON mc fabricata in Serbia , primii 36mc azi ...si restul pana la 61mc vor veni luni. Mi-a fost frica ca o sa inceapa ploaia in timp ce descarcau caramida , dar am avut noroc. Caracteristicile caramizii:
Dimension:   250x190x190 mm
Mass: 8,3 kg
Compressive strength: 10,3 MPa
Mark (bar): 100
Palette package: 160
Format: 1 piece = 4,6 NF
Pieces per m2 for 250 mm wall: 25
Pieces per m2 for wall 190 mm: 20
Palette weight: 1330 kg

Edited by angus_young, 20 October 2007 - 22:46.


#23
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
intre timp baietii au confectionat si stalpii pentru parter

#24
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Postangus_young, on Oct 13 2007, 23:55, said:

Saptamana asta au venit cei de la Electrica sa sape pentru reteaua de curent si am aflat cu stupoare ca 25 de metri de sapatura + toate hartiile + 380V costa nici mai mult nici mai putin decat 3900 RON . Initial am vrut sa bag monofazat , dar cine se ocupa de montat electrica de casa mi-a recomandat 380V ....Si sa va mai zic o faza tare , omul care a platit taxa a stat la coada la Electrica de la ora 8 pana la ora 12 ca sa- i ia banii si dosarul ....incredibil  :w00t:


nu poti sapa tu singur si ei doar sa bage cablul?
poate iesi mai ieftin cu un excavator ceva.....zic si eu....

de unde ai luat betonul?
tot de acolo din zona?
multumesc!

#25
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View PostGERULA2006, on Oct 21 2007, 00:09, said:

nu poti sapa tu singur si ei doar sa bage cablul?
poate iesi mai ieftin cu un excavator ceva.....zic si eu....

de unde ai luat betonul?
tot de acolo din zona?
multumesc!

este vorba de distanta de la stalpul de curent si pana unde montezi tabloul , la care se adauga contoarul ....sunt 25 de metri pe deviz ( se calculeaza dupa deviz) .. Dupa ce se face devizul se organizeaza o "licitatie" , la care executantul trebuie sa se incadreze in pret si in parametrii lucrarii ca sa si-o poata adjudeca . Totul se face de la inceputul anului numai prin subteran , adik nu se mai pot face cablari aeriene

#26
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
S-au dezgropat si traseele la tevile de canalizare , urmand ca saptamana viitoare inainte sa se toarne radierul sa vina instalatorul sa traga si conductele de alimentare cu apa si pe cele de scurgere spre fosa .

#27
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
- stie cineva cat de bine trebuie tasat pamantul si cam cat de gros sa fie stratul de nisip si pietris de dedesubtul extrudatului ?
- dupa cat timp se poate zidi dupa ce se toarna radierul ?

#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postangus_young, on Oct 24 2007, 21:44, said:

- stie cineva cat de bine trebuie tasat pamantul si cam cat de gros sa fie stratul de nisip si pietris de dedesubtul extrudatului ?
- dupa cat timp se poate zidi dupa ce se toarna radierul ?

caramida 25x19x19 mi se pare mica, nu prea are unde sa calce una peste alta, da ma rog, am mai vazut constructii facute cu caramida asta, insa mie nu mi-a dat niciodata un confort psihic.

pamantul trebuie tasat foarte foarte bine. De preferat sa faci rost de o masinarie din aia de tasat. merge si cu meiul dar... trebuie insistat mai mult si fara graba

stratul de nisip si pietris  trebuie sa fie asa cum este prevazut in proiect. In plansa de sectiune , de regula a elevatiei, arhitectul trebuie sa treaca cota de la placa, cta de la extrudat, de la pamant si de la patura de nisip si pietris. Verifica in proiect. De regula nu e mai mare de 5 cm.

#29
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007
salut
             cam cit fier iti intra in casa ,si citi metri are ?
   cit ajunge manopera  la rosu ?           spor la treaba


ps. la ce iti foloseste trifazicul (380v)   AC/DC

Edited by crib, 25 October 2007 - 14:16.


#30
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ps. la ce iti foloseste trifazicul (380v)   AC/DC
[/quote]


cred ca la confortul psihic! :D

#31
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View PostMirelaLucia, on Oct 25 2007, 16:08, said:

ps. la ce iti foloseste trifazicul (380v)   AC/DC



cred ca la confortul psihic! :D

vor fi doua circuite separate unul principal si unul de back-up in alimentarea cu energie electrica a casei astfel incat daca din diverse motive moare unul (pe la tara cateodata mai moare cate o "faza")...sa nu raman fara curent . Plus ca reteaua normala de tensiune in zona este destul de nasoala . Reteaua de electricitate o face un prieten care are o firma specializata pe asa ceva autorizat Electrica pentru bransamente de toate tipurile ...el de altfel mi-a recomandat sa o fac asa fiindca eu vroiam sa o fac monofazata ( iesea si mai ieftin!!)

Edited by angus_young, 25 October 2007 - 19:57.


#32
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcrib, on Oct 25 2007, 15:22, said:

salut
             cam cit fier iti intra in casa ,si citi metri are ?
   cit ajunge manopera  la rosu ?           spor la treaba


ps. la ce iti foloseste trifazicul (380v)   AC/DC

casa este p+1+m are 300mp iar fier intra 14.500 kg in total , manopera 15.000

Edited by angus_young, 25 October 2007 - 19:56.


#33
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
asa arata noile cutii de tablouri electrice (contin sigurantele si contorul de flux) care vor fi instalate peste tot in Bucuresti si in Ilfov si la sfarsitul constructiei vor trebui incastrate in gard

#34
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
cablul trece pe sub gard si se opreste in tabloul de  organizare de santier unde sunt prize . Cablul vine pe un "pat" de nisip , si are din tablu impamantarea realizata din platbanda de aluminiu

#35
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Saptamana viitoare baietii vor pune extrudatul si vor turna radierul . Intre timp au tasat pamantul , au facut stratul de nisip si pietris si au montat marea majoritate a stalpilor . Peste drum casa de lemn a vecinilor este aproape gata . Au aparut si instalatorii si au montat tevile de scurgere si de alimentare cu apa pe sub fundatie . La fel s-au montat si tuburile prin care v-a trece electrica

#36
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
cat trebuie lasat radierul sa se usuce in medie pana sa poti incepe sa pui caramida ? Ce trebuie sa stii ca sa-ti dai seama ca s-a intarit indeajuns ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate