Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

networking in winxp

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
am instalat si eu xp intr-o retea(destul de mare, ce-i drept). Am placa de retea 100 full duplex, router, si cu toate astea pana sa pot accesa alt calc. din retea imi trebuie vreo 2 min. Mentionez ca pe win 98, pe acelasi calc., merge impecabil. E vreo setare mai ascunsa? Am incercat cu mai multe protocoale de retea, si face la fel!

#2
thor_2002ro

thor_2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2001
Pai treaba sta cam asa Win Xp si Win 98 nu se pre inteleg.Nu e o cmbinatie buna.
PS: pune pe toate compurile Win Xp.O sa mearga super , asa am facut eu :).

#3
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Eu as zice sa pui pe toate calculatoarele win98 si o sa mearga si mai super.

#4
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Scoate protocolul IPX/SPX de pe toate (both 9x si NT)....

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
deci: am scos ipx de pe toate calc, asta demult.
2. nu vad de ce nu s-ar intelege xp cu 98. Chestia e ma gandesc de protocoale de retea, care sunt perfect compatibile. Mai precis, xp nu stie Netbeui, care e cel mai rapid protoocol de retea, si poate de aici...
3. Sa pun 98 pe toate, asta am. nu merci, tocmai incerc sa scap de el. e un fel de sistem de operare de jucarie.

#6
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
hmmm....atunci....scoate toate protocoalele in afara de TCP/IP si la WINS pune disable netbios over TCP/IP.

#7
IOn

IOn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 19.04.2002
Incearca si chestia asta
sterge din registri cheia urmatoare

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace / {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}

Ar trebui sa mearga mult mai rpd

#8
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Am sa incerc sa pun pe mai multe calc. xp. Cine stie....
Dar totusi a impresia ca e de la setari de tcpip.

#9
Peter

Peter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.04.2002
Eu unul nu am reusit in nici un fel sa scap de timpul ala de asteptare (care la mine era de pana la jumatate de ora cateodata!!!). Am incercat si cu stersul cheii aleia din registri si cu toate prostiile si tot degeaba. In schimb am un prieten caruia nu i-a facut niciodata nici o problema; instala reteaua si atata tot, mergeau toate perfect.

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
De ce nu va ganditi voi sa coborati placile pe 10Mbps Full Duplex sau daca nu chiar pe 10Mbps Half Duplex.

Merge?

Greets,
Speedo

#11
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Eu vin si pun o intrebare : problema apare doar la gasirea resurselor in retea ? Adica atunci cind browser-ul cauta celelalte calcualtoare din retea? Dar daca ii dati Search ... computer (cautare dupa nume de computer) cit de repede il gaseste ? Mai vreau sa stiu daca transferul in retea este in parametri normali ...
Intreb acestte lucruri pentru ca pot fi mai multe motive :
1. Probleme de comunicatie (Speedo are dreptate, poate fi si setarea vitezei o problema, si atunci se pierd pachete, etc ...)
2. Probleme de configurare ale protocoalelor (TCP/IP, IPX/SPX, NetBEUI, etc ....)
3. Probleme de configurarea serviciilor de nume in retea ... WINS poate fi citeodata necesar ...

Mai pot fi, evident, si alte motive (chiar multe), dar hai sa ne rezumam deocamdata la intrebarile puse mai sus ....

#12
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Nu stiu daca coboratul vitezei placii ar fi o solutie, pt. ca pe 98 merge perfect aceeasi placa. Setarile sunt corecte. Dar transferul pe retea e mai capricios. Cateodata e f. mic. Dar, repet, pe 98 timpii  de cautare sunt ok. Numai pe xp face prostii. De ex, un doc. Corel ajunge la imprimanta (cand ajunge) in 10-15 min. Iar in 98 e aproape instantaneu.!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate