Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
natena de DX
o antena TV . omisa panglica de 300ohm . adugat coaxial 75 ohm MULTIBANDA RG59-U . am pus cablul pentru frecventza de 94.0Mhz adica divizoul lui 3.19M . mufa este de tip RCA simplu
telesopicele sunt de model X-TV/447 de 70cm.
aceasta antena se pune pe un lemn ori in orizontal ori in vertical si la inaltimea minima de sol de 3m

Attached Files



#20
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Jan 17 2008, 15:40, said:

testare filtru de 110khz pe cascada de 180khz din firstul meu 209. tune pe majoritatea semnalelor. comportament superb 100.2 radio 21 100.3 liber . sau 94.8 guerila si 94.90 lber . dx cele de pe costila . in rest nimic.
deci pentru rvic77 castravetele ala avea semnalele tari de tot pe dx daia ii mergea asa .
Totusi am inteles ca e mare pierderea la receptie cu filtrul asta. Deci se complica treaba de la 150 khz in jos...Incearca 94.7 daca te tine sa iei plulsul de Targoviste atunci cand da navala Minisat 98.5 .
Radiourile mici iriver cu selectie super au 150 khz cred, dar din pacate receptia lasa de dorit.
E o vorba:' si cu ea in c.r si intre picioare nu se poate'  :D deci si sensibil si cu selectie super kanci Maria Ta.

Edited by rvic77, 18 January 2008 - 09:15.


#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Jan 18 2008, 09:14, said:

Totusi am inteles ca e mare pierderea la receptie cu filtrul asta. Deci se complica treaba de la 150 khz in jos...Incearca 94.7 daca te tine sa iei plulsul de Targoviste atunci cand da navala Minisat 98.5 .
Radiourile mici iriver cu selectie super au 150 khz cred, dar din pacate receptia lasa de dorit.
E o vorba:' si cu ea in c.r si intre picioare nu se poate'  :D deci si sensibil si cu selectie super kanci Maria Ta.
din parti sa ai si finetze de receptie si amplificare garla . oricum am facut o demonstratie sa mai taca lumea asta care nu are ce face!

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
RECEPTIA REZULTATA CU ANTENA DIPOL DESCHIS PE OVERLOADUL DE LA GRUNDIC MUZICA A ALA BOU CU 71 DE SPLETERE IN ZONA MAI DEPARTATA DE 32km DE EMITATOARE , SE ADEVERESTE CA ESTE SUPERBA PE VERTICALA SI VARZA PE ORIZONTALA.
RECEPTIA CU MAGNUM IN ZONA IN CARE NU SE AUD EMITATOARE SE DOVESTE A FII MAI SLABA LA DX PE VERTICALA SI IMBUNATATITA PE ORIZONTALA

MAGNUM+ MUZIC BOU GRUNDICIAN = APARAT DE RADIO COMPLET , CAPTEAZA H SI V
DACA E SO LUAM PE MARUNTAIE = NICI UN PORTABIL NU IL NIMERESC CA SA IA SI H SI V PERFECT!!!

Edited by Zvartoshu, 19 January 2008 - 22:36.


#23
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Interesanta combinatia! Important e sa dea rezultate bune!

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Jan 19 2008, 23:57, said:

Interesanta combinatia! Important e sa dea rezultate bune!
EXACT
UNU MI-A FACUT LA MAGNUM  si eu am continuat si la GRUNDIG si am observat ca merge figura.
am observat ca atat de bou e grundigu ca am luat spletere de muziocal amestecate cu bucuresti si info pro pe 87.8 astazi . suna coma dar uite ca overloadu e dement
sau magnumu avea curat 100.9 si bou avea 100.9 piloti care vb in engleza pe banda avioanelor , si aia il spleterea. muream de ras .
insa nu mai comentez 98.9 spleteru de radio buc sa luat in seara asta bine pe grundig si incredibil si pe tuner technis al lui victor! am zis ca ma ovalizez de ras ca si fm if sis se duce de rapa cand spleterele sunt tari.

Edited by Zvartoshu, 20 January 2008 - 00:42.


#25
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Si eu iau pe Sony 7600 piloti in zona 100.7-100.95, cel mai distractiv a fost o data la tara, stateam pe InfoPro 100.7 pe V. Oltului si brusc incep niste spanioli sa ceara culoar de zbor  :D . Asadar overload-ul poate fi funny, vorba unui bun amic radioamator : 'cine ar mai fi radioamator daca n-ar mai receptiona decat exact ce trebuie fara nici o interferenta?'
De aia eu chiar nu-i inteleg pe cei ce-si cumpara statii profesionale si le mai si tuneaza sa nu ia intermodulatii... pierd toata distractia !!!
Eu propun ca la urmatoarea iesire sa vedem care e mai tare in overload, Sony sau Grundig, prevad o lupta stransa :D
Iubesc radioul Sony, prinde absolut orice : pana acum a luat cordless-uri, masinite teleghidate, PC-uri, gsm-uri, interfoane, avioane, vapoare, motoare, purtatori ciudate, parabola DigiTV pe 90.0 :D , comunicatii in banda profesionala 76-80 Mhz :lol: pe langa semnalele normale din US si UUS.

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Jan 20 2008, 09:37, said:

Si eu iau pe Sony 7600 piloti in zona 100.7-100.95, cel mai distractiv a fost o data la tara, stateam pe InfoPro 100.7 pe V. Oltului si brusc incep niste spanioli sa ceara culoar de zbor  :D . Asadar overload-ul poate fi funny, vorba unui bun amic radioamator : 'cine ar mai fi radioamator daca n-ar mai receptiona decat exact ce trebuie fara nici o interferenta?'
De aia eu chiar nu-i inteleg pe cei ce-si cumpara statii profesionale si le mai si tuneaza sa nu ia intermodulatii... pierd toata distractia !!!
Eu propun ca la urmatoarea iesire sa vedem care e mai tare in overload, Sony sau Grundig, prevad o lupta stransa :D
Iubesc radioul Sony, prinde absolut orice : pana acum a luat cordless-uri, masinite teleghidate, PC-uri, gsm-uri, interfoane, avioane, vapoare, motoare, purtatori ciudate, parabola DigiTV pe 90.0 :D , comunicatii in banda profesionala 76-80 Mhz :lol: pe langa semnalele normale din US si UUS.
grundigu bou nu am iodee cat de dement e la overload , urmeaza teste aferente. faza de gratie fatza de tunerul tau , overloadul de la grundig atat de sus mai ales cu detectorul automat , gen agc din integratul de front end, a rezultat o redare a unor semnale gen 94.0 voces campi bine la mine si slab si fasait pe tuner la tine. deci amplificarea data de pomana e ia buna la ceva , semnale chioare si tronznite , mai ales la spletere ca instant cum da de unu detectia automata tre sa mai inventeze pui si sa mai dai de altele , mai ales semnalele le intaresc cat ar fii ele de chioare. eu am luat ieri pe 100.9 CU TUNE piloti care vb in engleza , si aveau cand intrau in banda o piuuitura ca la statiile de taxi si mai ales cand opreau discutia. deci atat de terci este overloadu ca din 117mhz sau cat avea ala spleterea la 100.9 peste horizont.

Edited by Zvartoshu, 20 January 2008 - 11:22.


#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
tot la faze dure MAGNUMU este stas/ zi / noapte
GRUNDIGUL este ziua dement si noaptea GAINA , isi baga degete in oki si nu vede nimic pe banda bine. ziua le-am pus unu lqanga altu si rupeau pe orizontala la anumite semnale . insa pe verticala magnumu ii dadea cu fasaiala.
eu mai am de atras o atentie , magnum are un FILTRU de 180khz si se lasa calumea sub 180khz cand e linistit fm-ul si daca in plaja semnalelor mai sunt posturi de radio se aud. dau exemplu 94.0 pocnitoarea de voces campi oltenita de 28-30w care nici prin gand nu imi trecea ca o pot auzi pe 94.1 unde 94.2 era cu tune radio vocea evanghelicului bucurestean. insa la grundic cat teai chinui , asta avand 2 filtre de 180 si prefiltru , filtru de wideband, adica tot tacamu de fm , [a venit meseriasu'] asta e dement rau 94.05 e maxim , nu accepta in plaja sa intre alte semnale deoarece intareste semnalele slabe. 94.0 il intarea si se auzea pe unele momente bine .

#28
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu ti-am zis ca e bine sa ai si un dement la receptie, s-a vazut in vara diferente mari dintre Sony 7600 fata de Magnum mai ales pe 89.9 ProFM de Megidia, eu l-am avut indoor bine si tu te chinuiai pe afara sa-l iei la fasaiala. Acum cu antena pe arac e alta mancare de peste.
Ce parere ai de Sony ST-SA3ES, ar merita sa punem mana pe asa ceva,nu ?!

#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
de la mine pentru iubirea mea [ http://www.roportal.ro/discutii/style_emoticons/default/tease.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si cealalta [ http://www.roportal.ro/discutii/style_emoticons/default/flex.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cu TEHNISURI .. SUPER FM FONT END .. VA DAU CEVA , SA NU ZICETI CA NU VA DAU .. CEVA CE AM PE FIRST SI CARE SCRIE MARE >> VEZI IN POZA 1 si pentru asta mai adaug si o schema cu corijare corecta pe filtre ce nu se gaseste pe orice PETARDA cu 1 tranzistor vezi in poza 2
dedicatie din partea mea [ http://www.roportal.ro/discutii/style_emoticons/default/jester.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

DOOOOAMNELOR SI DOOOMNILOR DACA NU AVETI AGC = VA ZIC UNA SI BUNA TOT APARATUL DE RADIO VA AVEA O RECEPTIE DX DE GENUL = [ http://www.roportal.ro/discutii/style_emoticons/default/tease.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 20 January 2008 - 23:02.


#30
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Ok, asa o fi, chestia e ca mi se pare ok totusi Tehnicsul pana la urma, o sa-l compar si cu tunnerul nou cand o veni, dar ce era in balarii intradevar e Smetrul : adica aveam semnal maxim 56 db, cum naiba cand vad Guerilla si ies scantei din antena si inca o faza de tot rasul : sarea la auto tune peste 88.5, 91.3, 98.7, 88.0 si altele 'slabe' >30 db <38 db.Pragul la care face tune e 38 db nesetabil (sau nu m-am prins eu), asa ca am umblat la smetru (FM SENS) si l-am dat sa-mi arate 70 db la Guerilla. Acum distractie ca fiind mai sus, e si mai sensibil : are mai multe valori de la 10 la 70 decat pana la 56 cat avea inainte. Totusi Buc 98.3 @70 ca si Guerilla, 105.3 si 101.3 @68 cu varfuri de 70, Costilele au trecut de 50 db si Istritele (afara de Romantic) si toate localele de 40 db si acum am tune pe toate. Cred ca e mai corect acum, dar o sa-l reglez dupa Smetrul de pe Sony (tunner) cand o veni. Probabil ca Guerilla ar fi mai sus de 70 db dar deja l-am dat aproape de maxim si nu mai cade in 10 db decat rar pe 97.2 (se pare ca cea mai linistita frecventa la mie)
Bogdane, la tine cat are Guerilla si 105.3 pe smetru ? sa vad si eu care e maximum, sau baga un modulator FM chiar in fundul aparatului si zi-mi cat arata maxim. Oricum 56 cat avea setat initial era o aberatie, deci tot ce am raportat pana acum era la semnal mai mic decat cel real. Pai vorba aia, se auzeau bine unele si indica minim ca pe pureci :D , acum simte si cele mai amarate.

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Jan 21 2008, 09:24, said:

Ok, asa o fi, chestia e ca mi se pare ok totusi Tehnicsul pana la urma, o sa-l compar si cu tunnerul nou cand o veni, dar ce era in balarii intradevar e Smetrul : adica aveam semnal maxim 56 db, cum naiba cand vad Guerilla si ies scantei din antena si inca o faza de tot rasul : sarea la auto tune peste 88.5, 91.3, 98.7, 88.0 si altele 'slabe' >30 db <38 db.Pragul la care face tune e 38 db nesetabil (sau nu m-am prins eu), asa ca am umblat la smetru (FM SENS) si l-am dat sa-mi arate 70 db la Guerilla. Acum distractie ca fiind mai sus, e si mai sensibil : are mai multe valori de la 10 la 70 decat pana la 56 cat avea inainte. Totusi Buc 98.3 @70 ca si Guerilla, 105.3 si 101.3 @68 cu varfuri de 70, Costilele au trecut de 50 db si Istritele (afara de Romantic) si toate localele de 40 db si acum am tune pe toate. Cred ca e mai corect acum, dar o sa-l reglez dupa Smetrul de pe Sony (tunner) cand o veni. Probabil ca Guerilla ar fi mai sus de 70 db dar deja l-am dat aproape de maxim si nu mai cade in 10 db decat rar pe 97.2 (se pare ca cea mai linistita frecventa la mie)
Bogdane, la tine cat are Guerilla si 105.3 pe smetru ? sa vad si eu care e maximum, sau baga un modulator FM chiar in fundul aparatului si zi-mi cat arata maxim. Oricum 56 cat avea setat initial era o aberatie, deci tot ce am raportat pana acum era la semnal mai mic decat cel real. Pai vorba aia, se auzeau bine unele si indica minim ca pe pureci :D , acum simte si cele mai amarate.
60 avea ala! bai dai 100% la s-metru sa ai ca si mine! si mai e o faza tare la mumie . majoritatea le ia cu fasaiala cu bartai antena mea . lol ce ciaoce de aparate de radio , sincer daca luam , ma intzepam de imi dadeam p... nu palme!

Edited by Zvartoshu, 21 January 2008 - 09:35.


#32
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Jan 21 2008, 09:35, said:

60 avea ala! bai dai 100% la s-metru sa ai ca si mine! si mai e o faza tare la mumie . majoritatea le ia cu fasaiala cu bartai antena mea . lol ce ciaoce de aparate de radio , sincer daca luam , ma intzepam de imi dadeam p... nu palme!
ma bucur ca s-a rezolvat cu tunnerul ca eu nu vreau sa-l dau. La ai mei se comporta decent si acolo va pleca atunci cand vine Sony ST-SA3ES.
N-am inteles de ce a luat 91.1 si nu 99.75. Adica ori sunt largi ori inguste filtrele alea pana la urma ?!
Poate conteaza ca e ecart de doar 150 khz pana la InfoPro in schimb 91.1 are 0.2 pana la Kisstritza.
Pana acum eu cu JVC si Tehnics n-am luat 99.75 niciodata nici cand aveam 93.25 @ 40 db (pe stil vechi, probabil 50 pe nou :D )
InfoPro e acum 58 db la parter si 62 pe bloc avand plaja garla. Inca o chestie ca sa vezi ce diferenta mare e intre narrow si wide : 99.6 e carait slab pe wide de 99.3 si pe 99.55 abia se mai distinge ceva. Pe narrow e perfect 99.6, e bine pe 99.55 si se aude chiar pe 99.5 (carait rau).
Lasa-l si pe Bogdan sa se bucure de tunner ca nu se compara cu combina. Asteptam si feedback de la el !

Edited by rvic77, 21 January 2008 - 10:43.


#33
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Jan 21 2008, 10:42, said:

ma bucur ca s-a rezolvat cu tunnerul ca eu nu vreau sa-l dau. La ai mei se comporta decent si acolo va pleca atunci cand vine Sony ST-SA3ES.
N-am inteles de ce a luat 91.1 si nu 99.75. Adica ori sunt largi ori inguste filtrele alea pana la urma ?!
Poate conteaza ca e ecart de doar 150 khz pana la InfoPro in schimb 91.1 are 0.2 pana la Kisstritza.
Pana acum eu cu JVC si Tehnics n-am luat 99.75 niciodata nici cand aveam 93.25 @ 40 db (pe stil vechi, probabil 50 pe nou :D )
InfoPro e acum 58 db la parter si 62 pe bloc avand plaja garla. Inca o chestie ca sa vezi ce diferenta mare e intre narrow si wide : 99.6 e carait slab pe wide de 99.3 si pe 99.55 abia se mai distinge ceva. Pe narrow e perfect 99.6, e bine pe 99.55 si se aude chiar pe 99.5 (carait rau).
Lasa-l si pe Bogdan sa se bucure de tunner ca nu se compara cu combina. Asteptam si feedback de la el !
il las dar cu purecii pe stereo asta e buba majora.
eu dau dupa sony explod gt20 . primu care imi iese in cale al meu este!
filtrele sunt la 164khz . 4 de 180 cascadate.
FIRST 2 de 180 adica 173khz plus 150khz . daia ia 99.75 perefect. e 150 enable pe el plus ca eu simt 93.25 dupa 48db in casa pe tuneru lu bogdan adica 44dB pe 99.75
e-mretru indica 5.6 la 93.25 si 4.7 la 99.75
TINE CONT LA TEHNOLOGIE LA SUNET ESTE VARZA , NU ESTE CALD CUM ZICI MATALE. CALD E FIRSTUL CA ARE LOW NOISE OUT , REJECT NOISE OF 19KHZ MPX

Edited by Zvartoshu, 21 January 2008 - 13:47.


#34
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Jan 21 2008, 13:43, said:

il las dar cu purecii pe stereo asta e buba majora.
eu dau dupa sony explod gt20 . primu care imi iese in cale al meu este!
filtrele sunt la 164khz . 4 de 180 cascadate.
FIRST 2 de 180 adica 173khz plus 150khz . daia ia 99.75 perefect. e 150 enable pe el plus ca eu simt 93.25 dupa 48db in casa pe tuneru lu bogdan adica 44dB pe 99.75
e-mretru indica 5.6 la 93.25 si 4.7 la 99.75
TINE CONT LA TEHNOLOGIE LA SUNET ESTE VARZA , NU ESTE CALD CUM ZICI MATALE. CALD E FIRSTUL CA ARE LOW NOISE OUT , REJECT NOISE OF 19KHZ MPX
bine domne e cum zici tu, dar mie imi place mai mult cum se aude Tehnicsul decat Sony 7600 care are filtru pe fasaiala. Daca vreau sa iau Minisat 97.3 la limita ce face Sony, scoate urma aia de inalte si nu se intelege nimic, pe cand pe Tehnics e copiabil si cu putin efort ascultabil. Daca as putea, as scoate filtrele de pe Sony, sa-l las liber asa cum e Sangean909.
Nici JVC-ul n-are filtre, doar mutting, dar cum Tehnicsul l-am luat pentru scanare muttingul era total inutil !
Acum fara suparare, sa zici ca o mobila sau o portabila se aude mai bine ca un tunner e putin absurd, adica de ce pana mea ar mai fi scos un produs mai mare ca sa se auda mai prost si de ce draq l-au mai bagat in categoria hi-fi. Avem gusturi diferite in ceea ce priveste sunetul, tu pe de-o parte, restul oamenilor pe de alta parte !
Bogdan daca vrea fara pureci si fara inalte sa-si ia boxe de PC cu reglaj de ton, marele filtru de reducere a purecilor in mod manual  :D
Singurul - al tunnerului este intradevar lipsa RT-ului pentru un model 2003, altceva n-am ce sa-i reprosez.
zici ca te deranjeaza zgomotul pe stereo, pai ai si reglaj al stereofoniei si poti sa-l dai mono. Mie imi place stereo de la cel mai jos nivel, de aceea nu inghit radiourile de mobil sau audioplayer mici ca intra sterofonia doar langa emitator. La stereofonie sta mai bine ca JVC-ul, adica intra stereo mai repede un post, ceea ce pentru mine a fost un +. Oricum nivelul e reglabil, deci ti-l faci dupa cum iti place : stereo de la 50 db in sus daca vrei - ca pe iriver (doar de la et. 7 in sus si la geam aflii ca radioul e stereo :D )

#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on Jan 21 2008, 15:54, said:

bine domne e cum zici tu, dar mie imi place mai mult cum se aude Tehnicsul decat Sony 7600 care are filtru pe fasaiala. Daca vreau sa iau Minisat 97.3 la limita ce face Sony, scoate urma aia de inalte si nu se intelege nimic, pe cand pe Tehnics e copiabil si cu putin efort ascultabil. Daca as putea, as scoate filtrele de pe Sony, sa-l las liber asa cum e Sangean909.
Nici JVC-ul n-are filtre, doar mutting, dar cum Tehnicsul l-am luat pentru scanare muttingul era total inutil !
Acum fara suparare, sa zici ca o mobila sau o portabila se aude mai bine ca un tunner e putin absurd, adica de ce pana mea ar mai fi scos un produs mai mare ca sa se auda mai prost si de ce draq l-au mai bagat in categoria hi-fi. Avem gusturi diferite in ceea ce priveste sunetul, tu pe de-o parte, restul oamenilor pe de alta parte !
Bogdan daca vrea fara pureci si fara inalte sa-si ia boxe de PC cu reglaj de ton, marele filtru de reducere a purecilor in mod manual  :D
Singurul - al tunnerului este intradevar lipsa RT-ului pentru un model 2003, altceva n-am ce sa-i reprosez.
zici ca te deranjeaza zgomotul pe stereo, pai ai si reglaj al stereofoniei si poti sa-l dai mono. Mie imi place stereo de la cel mai jos nivel, de aceea nu inghit radiourile de mobil sau audioplayer mici ca intra sterofonia doar langa emitator. La stereofonie sta mai bine ca JVC-ul, adica intra stereo mai repede un post, ceea ce pentru mine a fost un +. Oricum nivelul e reglabil, deci ti-l faci dupa cum iti place : stereo de la 50 db in sus daca vrei - ca pe iriver (doar de la et. 7 in sus si la geam aflii ca radioul e stereo :D )
eu vb de intregrat de noise nu de ce zici tu ceea ce reprezinta ceva radical discutiei. deci FILTRELE de noise pentru 19khz daia sunt facaute nea vedeto , deoarece MPX daca e slab il simtim cum se comuta de dement adica fasaiala aia imbecila. daia sa inventat pe auto filtrele de fsaiala ca sa nu inceapa sa fosneasca de dement in timp ce mergi , gandestete ca ce zici tu e dea drptu inutil deoarece acum se cauta afisare stereo si preastie sa intensitate si fara FASAIALA. adica ceea ce zic eu aici. deci eu iau minisat la 3.2 adica o fosnaiala profunda , daca as omute integratul , am testat n-avea tu grija, si am observat ca ce depaseste 4.3 nivele nu mai fasaie adica nu mai auzi comutatia de peste 38khz . daca as fi robot as tacea da uite ca sunt om si creerul meu cand da de fasaiala aia de la comutarea intre canale imi vine a da la boboci!
sa te duci la ALPINE si la SONY la PIONEER si sa le zici sa nu mai bage auto filtrele alea de fasaiala pe stereo  si sa le mai zici ca asta e sunet cald cel care e fasait . etc! dom victor vedeta

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
MAGNUM pll2022 am ajuns cu TUNAREA la versiunea 1.04 de data asta cu filrul de 150KHz maca SNR
pe FIRST AM BAGAT 150Khz TOKO

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate