Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#91
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

 Mtz, on Jan 11 2008, 11:12, said:

MKV nu este codec.
MKV este deja suportat.
900 nu va stii rezolutii mai mari decat playerele actuale E-Boda.
Cel care a deschis threadul este de la E-Boda.

enjoy,
Mtz
Daca HDMI900 nu va sti rezolutii mai mari decat celelalte playere E-boda atunci e un mare FASS - sa ma scuzati - dar ce rost mai are isirea HDMI daca redai pe el rezolutii asa joase, ca se va vedea oribil pe un display mare.  Adicatelea e un mare FASS de marketing ... Cand toata lumea asteapta un player care sa suporte filme la rezolutii asa mari e-boda se floseste de un trick ieftin de marketing prin care vor fi pacaliti majoritatea celor care il vor cumpara...

PS: Scuze pentru exprimarea gresita cum ca MKV este un codec. Daca tot ai remarcat asta , puteai sa dai si explicatia corecta ca sa stie si lumea...

Edited by razor74, 11 January 2008 - 20:56.


#92
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
MatrosKaVideo.
Este ca ºi AVI un container video.

http://www.matroska.org/

Edited by ak725, 11 January 2008 - 21:31.


#93
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
MTZ, stii si ne poti spune ce va aduce in plus 900 fata de 555, in afara de iesire HDMI si upscale 720p/1080i(sau p)? Multumesc.

Edited by mihaich, 11 January 2008 - 22:31.


#94
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Pentru cei care cred ca va fi un fas HDMI: inseamna ca toate celelalte scule de firma sunt fas, adica Pioneer, Panasonic, etc.
Acum depinde de pret si ce va stii sa faca. Nu stiu daca va include un procesor video bun ca sculele amintite, asta va urca pretul destul de mult. Ar fi de dorit, ca upscaling-ul nu se face oricum...

#95
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
blackcat, eu nu cred sa fie mai scump decat acualul 777 cu mai mult de 30 de lei. Intradevar, daca il vor scoate scump, lumea s-ar putea orienta catre alte playere cu HDMI.
Noul 900 va avea ca baza un alt soft, deoarece firma din China care producea cele necesare pentru vechile E-Boda nu mai face divx playere si cei de aici s-au orientat catre alta firma, tot din China pentru ca acolo se face totul.
Cei care fac actualul soft se pare ca se pricep. Nu stiu mai multe, pentru ca nu am vazut decat softul si fara aparat nu-mi pot da seama de ce este in stare. O noutate ar fi scrollarea numelor de fisiere care se gasesc in file browser. Alta nu stiu.
In meniu nu am vazut optiunea de 1080p :(

Attached File  900_hdmi.jpg   90.43K   297 downloads

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 January 2008 - 07:21.


#96
BlaKy13

BlaKy13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2008
Salut,

Am tot auzit de firma asta. Cum sunt produsele? Se merita? Se pot cumpara si de pe internet din magazinele mari on-line care sa accepte paypal?

#97
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
La un pret apropiat de 777 probabil ca se va vinde destul de bine, pacat insa ca nu ies cu ceva mai mult decat exista deja pe piata. MTZ, nu cred ca e mare pierdere upscale la 1080p.

#98
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Deci sa inteleg ca rezolutiile 720p si 1080i sunt upscalate? De ce? Ca oricum fac TV-urile upscale si ma indoiesc ca daca 900 nu poate decoda un fisier 720p mai are suficiente resurse sa faca un upscale de calitate. De-asemenea mi se pare ciudata informatia ca fisiere mkv sunt suportate dar filmele la rezolutiile 720p si 1080p nu pot fi decodificate. E o oarecare contradictie in termeni fiindca majoritatea fisierelor mkv sunt la rezolutii mari (din cate stiu eu, poate ma insel).
Oricum, faptul ca s-a trecut la un alt soft imi pare un semnal ca s-a trecut la un alt chipset. Iar chipsetul vehiculat era parca Sigma care suporta de ceva timp rezolutii mari (banuiesc ca nu au luat un chipset de-acum 3 ani..).

#99
Service_E-boda

Service_E-boda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.10.2007
Buna ziua,

Pentru cei nemultumiti de slaba noastra prezenta , iata explicatia:

Ideea acestui topic este destul de simpla: De a va intreba pe dvs. ce va doriti de la eventuale noi modele de playere. Regretam daca unii dintre dvs . au fost nemultumiti deoarece "nu au fost bagati in seama" insa nu acesta este scopul nostru aici. Ne-am propus sa postam doar cand avem informatii concrete.

Acum putem sa va spunem despre produsele noastre:

1-555Plus va fi lansat in magazine maine.
... in plus fata de 555x: Autoscrolling pentru titluri mai "lungi" de 14 caractere,
Puteti avea un singur rand de subtitrare "lung" de 100 caractere ,acesta va fi impartit automat in 3 randuri,
Trei dimensiuni de subtitrare si o a patra standard,
Led display, am renuntat la Nixie...
Unitate optica Sanyo
Buton ST/BY pe fata player-ului
...in minus fata de 555x:Fara iesire optica
Fara iesire VGA
ATENTIE:pentru resoftare:Nume fisier: MTK.BIN , Nume Disc: 1389E
(o mostra e deja spre MTZ)


2-797USB/Card va fi lansat la inceputul lui Martie.
... in plus fata de 777USB/Card:Autoscrolling pentru titluri mai "lungi" de 14 caractere,
Puteti avea un singur rand de subtitrare "lung" de 100 caractere ,acesta va fi impartit automat in 3 randuri,
Trei dimensiuni de subtitrare si o a patra standard
Led display, am renuntat la Nixie...
Buton ST/BY pe fata player-ului
Cd ripping....de pe un CD audio acesta poate copia in format mp3 la bitrate-ul dorit pe usb flash memory.
...in minus fata de 777USB/Card:Fara iesire optica
Fara iesire VGA
ATENTIE:pentru resoftare:Nume fisier: MTK.BIN , Nume Disc: 1389HD
(dupa receptie vom trimite o mostra catre MTZ)


3-HDMI900 va fi lansat tot la inceputul lui Martie. Va fi echipat cu MT1389DE/0717-HEAL --> adica MT1389HD si procesor separat pentru HDMI upscaling MT1392E
..............................................Autoscrolling pentru titluri mai "lungi" de 14 caractere,
Puteti avea un singur rand de subtitrare "lung" de 100 caractere ,acesta va fi impartit automat in 3 randuri,
Trei dimensiuni de subtitrare si o a patra standard
Led display, am renuntat la Nixie...
Buton ST/BY pe fata player-ului
Cd ripping....de pe un CD audio acesta poate copia in format mp3 la bitrate-ul dorit pe usb flash memory.
720p 50/60Hz si 1080i 50/60Hz upscale,
(dupa receptie vom trimite o mostra catre MTZ)

Referitor la playere care citesc .mkv si H264 ,astazi nu exista nici un procesor stabil pentru a putea produce si vinde astfel de aparate . Avem mai multe mostre la teste dar nici una nu se incadreaza in standardele E-boda.

Va vom tine la curent cu orice noutati ...

Toate cele bune,

Echipa Service

Edited by Mtz, 17 January 2008 - 19:11.


#100
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
din ciclu' dezamagire totala...
plusuri putine.nimic spectaculos sub soare.
ati renuntat la VFD pentru ca arata mai "profesional" si ati trecut la display cu leduri ca toate chinezariile de pe piata.
display care daca nu are un filtru corespunzator va produce o lumina destul de suparatoare.
mai departe:unitate optica sanyo?...a mai fost sony dar era mai buna si deci mai scumpa
ati renuntat la vga si iesire optic.de ce?nu se mai foloseste modalitatea asta de conectare?
urmatorul model 2-797USB/Card...nimic nou afara de ripul de pe disk.
sunt multi "consumatori"inebuniti dupa aceasta facilitate...
la fel s-a inlocuit un display bun cu unul ieftin.
fara vga si optic...
playerul cu hdmi...atat
bucuria mare(sa spunem asa)e eventualele modificari pe care un mare domn le va lucra spre binele tuturor.

Edited by paulvanorton, 16 January 2008 - 15:23.


#101
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
de aceeasi parere...
cu nixie arata mult mai bine... mare pacat ca ati trecut pe led-uri...
numai iesirea optica o folosesc de cand am 555-ul meu... de ce s-a renuntat la ea?

partea buna e autoscrollul la titluri lungi...
la fel si butonul de st-by de pe panou...

per ansamblu - nu cred ca e o imbunatatire... mai bine l-ati fi lasat cum era...

Edited by MadKat, 16 January 2008 - 18:04.


#102
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Sa vedem preturile. Am dat destui bani firmei Eboda pe 555 si 777. Acum cred ca trec la Pioneer daca pretul nu este cu adevarat competitiv.

#103
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Vesti bune anul nou NU ne aduce!

Cum ramane cu numarul de caractere din numele fisierelor de pe stick?
S-a lucrat ceva la partea asta la modelu' 797 respectiv HDMI900?

#104
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
macar sa fie la un pret apropiat (desi ar trebui sa fie chiar mai ieftin pt ca ati renuntat la vga, nixie ...) si sa fie la fel de flexibil ca 555x....in special firmware-ul sa poata fi modificat/updatat la standardele "MTZ"  :D
n-ar fi rau sa acordati garantie 2 ani mai ales ca acum unitatea optica e sanyo  :o

tot in MTZ ne e speranta  :D

PS:  evident singurul model care merita cumparat e din nou 555plus  :P nu ar trebui sa se uite faptul ca philips si pioneer au modele foarte competitive in toata gama de preturi si ofera garantie 2 ani. (ca service-ul lor e de 2 lei e partea a 2-a :( )

Edited by vlad2006, 16 January 2008 - 20:17.


#105
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
De la niste chinezarii asamblate in romania de niste romani fara experienta in domeniu nu ar trebui sa avem pretentii...

Edited by razor74, 17 January 2008 - 07:14.


#106
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
"Referitor la playere care citesc .mkv si H264 ,astazi nu exista nici un procesor stabil pentru a putea produce si vinde astfel de aparate . Avem mai multe mostre la teste dar nici una nu se incadreaza in standardele E-boda"
Ce e asta ? o gluma sinistra , exista playere MKV H264 pina la 1080p, de aproape un an care merg impecabil , ofera o multime de facilitati suplimetare, HDMI , LAN, suport ISO-DVD, HDD SATA iar modele noi lansante la sfirsitul anului trecut la 179$ ! suporta HDMI 1.3 , VC1 cu bitrate pina la 50mb/sec .Chipul Sigma Design SMP 8635 are capabilitati si de DD+, Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio si posibil sa redea in viitor HD-DVD si Blu Ray ripping.
Am intrat deja in era HD si asteptam "noutati" de dvd playere cu mp3 pe USB sau cu subtitrari cu nu stiu cite caractere pe cinspe rinduri?Upscaling cu MT1392E ? acum cind ultima suflare a playerelor dvd nu mai vor nici Faroudja sau Genesis vor Realta sau Reon.

#107
calin2k

calin2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 01.01.2004

 Service_E-boda, on Jan 16 2008, 14:37, said:

1-555Plus va fi lansat in magazine maine.

care magazine, care maine, ce pret, specificatii pe e-boda.ro?

#108
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ma distreaza ca cei de la E-boda au initiat acest topic pentru a afla ce isi doresc potentialii cumparatori de la noile produse E-boda. A cerut cineva audio ripping? Subtitrare care se imparte automat pe mai multe rinduri? Afisaj cu LED-uri? Eu cred ca nu, de fapt E-boda a facut niste playere cu noutatile chinezilor in materie iar cei de pe aici si-au batut gura degeaba sperind la vreun progres tehnologic. Daca vor vinzare atunci preturile vor trebui sa fie sub Samsung HD970, Philips 5980, Pioneer DV400 si 600. Altfel, nu vad cine ar cumpara sculele astea. Asta inseamna preturi sub 300 de lei, preturi cu care E-boda nu e obisnuita sa lanseze noi produse. Si uite asa am pierdut eu DV600 (s-au epuizat stocurile) asteptind noile produse de la E-boda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate