Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#55
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Pe rdi forum omul cu informatiile spune ca au trecut la chipset Sigma. Asta ar insemna ca ar putea exista si suport cel putin teoretic pentru mkv-uri. In conditiile astea mai sper sa aibe conectica de retea pe langa iesire HDMI si ma declar multumit.

#56
glad

glad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007
un portabil DIVX cu USB si eventual SD.
bun ar fi si cu tuner Tv.
cu ecran cat mai mare si acumulator rezerva.
si ieftin , evident

#57
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu cred ca era vorba de chipsetul Sigma ci de ST in cazul playerului HD.

Au avut un portabil in stare de proiect cu tuner si ecran mare, dar studiile lor de piata au aratat ca nu este rentabil sa faca un asemenea player care s-ar vinde intr-un numar mic de unitati. Numar mic de unitati inseamna pret mare.

enjoy,
Mtz

#58
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Nu inteleg de ce toti o dati cu fisierele.mkv cand cele divx sunt superbe ca si compresie cat si calitate si in plus decompresia lor consuma mai putine resurse decat mkv. Pana si cei de la MVGroup sau BBC isi prezinta filmele documentare HD in format DivX (sunt torente cu cele mai bune filme documentare), considerand astfel ca este cel mai raspandit format pentru asa ceva ...

#59
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Cumpara-ti o plasma mare sau un lcd mare  si uita-te la un film HD si o sa vezi o MARE diferenta. Eboda trebuie sa scoata ceva care sa ruleze HD-uri... e plina piata de dvd playere care stiu si de divx... un 888 care sa stie doar DVD si divx nu cred ca ar mai interesa pe nimeni.

Sugestie: Domnilor de la eboda luati exemplu de la producatorii de popcornhour A-100 ( www.networkmediatank.com ). Dialogul referitor la produse trebuie purtat in ambele sensuri, nu sa aruncati o intrebare si apoi sa nu mai dati nici un semn de viata !

Edited by jeblond, 13 December 2007 - 12:07.


#60
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Eu cred că e o mare vrăjeală.
Cred că pozele de pe site sunt puse la mișto.
Asta ca în caz în care aveți bani de cheltuit să spuneți... mai aștept că scoate E-Boda ceva.

#61
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

 jeblond, on Dec 13 2007, 12:06, said:

Cumpara-ti o plasma mare sau un lcd mare  si uita-te la un film HD si o sa vezi o MARE diferenta. Eboda trebuie sa scoata ceva care sa ruleze HD-uri... e plina piata de dvd playere care stiu si de divx... un 888 care sa stie doar DVD si divx nu cred ca ar mai interesa pe nimeni.

Sugestie: Domnilor de la eboda luati exemplu de la producatorii de popcornhour A-100 ( www.networkmediatank.com ). Dialogul referitor la produse trebuie purtat in ambele sensuri, nu sa aruncati o intrebare si apoi sa nu mai dati nici un semn de viata !
Cred ca nu ai fost atent la ce am scris... Vorbeam de diferenta intre fisierele mkv si cele divx/xvid sau cele comprimate in cele doua formate - ambele evident HD. E-Boda poate sa suporte binemersi fisiere DIVX pentru formatul HD. MKV nu e unicat si probabil nici cel mai bun... De aia am intrebat ca poate cineva pe aici stie ca formatul mkv sa fie mai bun decat divx/xvid la HD.

#62
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Maine poimaine e Craciunul. Ati mai auzit ceva de modelele astea noi sau se mai amana treaba pana... candva?!  :huh:

#63
Znuff

Znuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.01.2006
razor74: E normal sa suporta .MKV deoarece tot ce gasesti pe net este in format MKV. Iar MKV-ul are multe avantaje fata de containerul (invechit) AVI. In plus DivX nu se compara in primul rand cu x246/h264. Iar DivX nu este chiar atat de "free".

#64
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

 Znuff, on Dec 27 2007, 08:31, said:

razor74: E normal sa suporta .MKV deoarece tot ce gasesti pe net este in format MKV. Iar MKV-ul are multe avantaje fata de containerul (invechit) AVI. In plus DivX nu se compara in primul rand cu x246/h264. Iar DivX nu este chiar atat de "free".
Tot ce gasesti pe net? Mie mi se pare ca tot ce gasesc pe net e in format AVI. Si toate firmele producatoare de televizoare lCD sau plasme isi fac prezentarile tot in AVI. Si cei de la BBC si mininova.org isi scot filmele documentare pe torent tot in format AVI. MKV-ul mananca si multe resurse  si inca nu este intr-un stadiu final de dezvoltare. Poate dupa ce o sa il mai "tuneze" o sa fie mai OK.  MKV-ul nu este buricul pamantului pentru formatul HD. Practic vorbima de o rezolutie mai mare - nici mai mult, nici mai putin ... Oricum ca sa revenim la subiect, probabil ca noul produs de la E-Boda cu suport HD va suporta toate formatele astea ca sa fie toata lumea multumita, desi au aparut unele DVD/Divx playere  care deja si-au asumat o denumire pentru suportul HD  -  "DivX HD"  - Samsung este unul din ele si mai este o marca mai necunoscuta numita SEG al carui model seamana uluitor de mult cu modelul HDMI de la E-Boda...

#65
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Mi se pare mie sau razor74 stie mult mai multe despre modelele de la Eboda decat stim noi? de unde stie el de asemanarile "uluitoare" daca noi nu putem vedea decat o poza infima pe situl lor?
mai mult, nu cumva razor74 are vreo legatura cu Eboda si nu cumva noile modele nu vor citi mkv ci doar HD divx (macar de l-ar citi si pe ala)? Spun asta pt ca prea ridica in slavi formatul divx si ponegreste fosmatul mkv.
Domnu razor, streamurile video continute in fisierele mkv sunt codate cu h264/x264 un codec infinit mai bun decat divx. Jos palaria pt divx/xvid si ce a insemnat el, dar vremurile lui au apus. Asadar, cand vorbim despre "HD-rip" sa vorbim doar despre mkv deocamdata pt ca nu are rival.

Pentru toti ceilalti, evitati sa mai scrieti pe acest topic si sa dati apa la moara nesimtitilor de la Eboda. Este inadmisibil sa deschizi un topic prin care "chipurile" vrei sa dialoghezi cu clientii si de fapt sa nu fie altceva decat un mare flame de rahat.

#66
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Cred ca razor74 se refera la modelul asta: http://www.veseg.de/...;productId=2028 Daca va fi insa asa, va fi o mare dezamagire, fiindca respectivul model nu prea stie nici un format de film HD. :(

#67
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Nu am nicio treaba cu E-Boda - ba chiar astept si eu cu nerabdare sa apara si sa aud pareri despre  modelul HDMI900. Eu vorbeam despre un model Elta 8847 MP4 care are un cip ZORAN dar care nu e prea stralucit din cate se poate vedea in discutia de pe forumul acesta... Mai este pe piata la noi modelul SEG DVD-790 HDMI si DVD Recorder Samsung HDMI - DVD R135. Acesta din urma tot intr-un hypermarket l-am vazut.

Nu mai comentez nimic desre MKV ca o dam in polemici degeaba despre un format pe care niciun producator de media sau hardware nu il baga in seama deocamdata...

Edited by razor74, 03 January 2008 - 19:10.


#68
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Razor, cred ca multi sunt nerebdatori ca si tine, eu unul in mod sigur. Dezamageste putin neseriozitatea celor de la E-boda pentru ca nu anunta nici viitoarele specificatii ale produselor (si ma indoiesc serios ca ei nu le stiu deja) si nici niste date de lansare, fie ele si aproximative. Oricum, pana la HDMI 900 va trebui sa asteptam intai 555Plus, apoi 797 asa ca mai e mult pana departe. Urata secretomania asta din Romania cand se lanseaza un produs nou, E-boda nu zice nimic despre playerele astea cum a facut Dacia cu Loganul...

#69
privilege

privilege

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.10.2007

 InTech, on Oct 5 2007, 19:34, said:

Sa fie capabil sa redea fisiere codate @ x264 din containere .mkv.

HD desigur . 720p / 1080p

Perfect de acord. De chestiile astea ar trebui sa tina cont E-Boda. Consider ca sunt mult mai importante decat design-ul aparatului si functionalitatea telecomenzii, de exemplu.

#70
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Putin off-topic: exista la ora actuala vreun DVD Player care sa stie MKVuri si/sau HD-Divxuri? Mersi

#71
Dozeru

Dozeru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.12.2006
@mihaich: Da, exista TviX, modelul 5100SH de la DViCo (~1400RON cu taxe incluse). Il folosesc de vre-un an si merge superOK - a redat tot ce i-am "aruncat", Uite o lista scurta de "bunatati": 1080p/HDMI1.1/SATA2/USBhost/USBslave/ETH100/FTPserver/SMBclient, MKV/AVI/TS/VOB/SRT/SUB/ASS, x264/VC-1/MP4/XviD. Mai are mici probleme de detaliu, dar se imbunatatesc permanent (f/w update odata la 2..3 luni). Din pacate: nu e open-source  :thumbdown:, nu stie OGG/EVO, nu decodeaza DD+/TrueHD/DTSHD-MA, nu are HDMI 1.3 (si deci nici xvYCC / 36-bit), nu e GigaBit (ETH1000), si nu are client de bittorrent. Dar modelul urmator anuntat 6500SH se pare ca va implini si aceste ultime dorinte  :worthy: .

Pe scurt, vezi aici recenzii despre playere HD: MPC Club.

#72
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Sigma Designs SMP8635.
Ăsta e chipset-ul pe care o să-l folosească și TVIX la 6500.
Daca nu faceti cu integratul asta, mai bine o lasati balta.
Si de data asta faceti o telecomanda adevarata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate