Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#127
ViMe

ViMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.02.2008

 Service_E-boda, on Oct 5 2007, 14:34, said:

Buna ziua pentru toti cei interesati de DVD Playere. Acest topic este dedicat discutiilor despre ce va doriti de la un nou dvd player marca E-boda, de la design la functionalitate.

Buna ziua,

Intrucat sunt posesorul unui 555X (de care sunt in mare multumit)  si nu sunt prea incantat de look-ul celor aparute dupa el (am vazut 777 si 555 Plus hands on + restul in poze) va pot recomanda cu caldura sa adoptati un design mai profesional, playerele marca E-Boda tind sa aibe un look ieftin, pentru un look mai profesional va puteti inspira dupa playere de la Pioneer, Sony si Panasonic (in aceasta ordine).
Personal nu-mi place la 555X faptul ca butonul de power nu este digital si cu apasare fizica, nu-mi place culoarea ieftina de argintiu lucios pe care o au butoanele din partea de fata a player-ului, va recomand cu mare caldura argintiu sablat sau titaniu ca si culori atat pentru player cat si pentru butoantele de pe fata.
Deasemenea nu imi place de loc telecomanda de la 555X, este cea mai prost gandita telecomanda dintre toate pe care am pus mana (indiferet de echipament); si aici va puteti inspira de la altii, cateva ponturi: butoantele sa fie mai mari si asezate cu cap (studiati un pic concurenta).
In plus aveti grija la tavita de DVD a.i. sa fie fiabila, finisata bine si nu exagerat de subtire, personal nu am avut probleme la 555X-ul personal, insa altii au avut.
Pentru a incheia la partea de design butoanele sa fie in fata si nu deasupra (asta este unul dintre motivele pentru care nu am achizitionat 777) si playerul sa aibe geometrie paralelipiped de tip 555X (nu ca 777).

La partea de conectica mi-ar placea va aibe in plus fata de TOT ce are 555X si HDMI (versiune cat mai noua), asta referitor la spatele aparatului, iar cablul de alimentare sa nu fie sudat in player ci sa fie cu conector, in fata mi-as dori conector USB.

Mi-ar place de asemenea ca playerul sa fie livrat si cu cablu Euroscart si HDMI pe langa cel RCA pentru Compozit.

Pe partea de software mi-ar placea sa stie by default cu firmware suportat/recomandat de vendor (E-Boda) titluri mai lungi la fisiere (in mod browse), sa afiseze si sub-urile (de info) si sa incarce automat subtitrarile la (divx, xvid, .avi, .mpg) sa stie tot in materie de DivX, sa fie certificat Divx Ultra, sa stie scanare progresivă si macar 720p/1080i.

Pentru partea de software il rog pe Mr. DivX a.k.a Mtz sa completeze lista cu imbunatatirile standard pe care le aplica firmware-urilor create de dumnealui in folosul si spre marea bucurie a comunitatii.

Nu in ultimul rand pretul de comercializare trebuie sa fie la 75-85% din cel al produselor similare facute de vendori consacrati precum cei pomeniti mai sus.

Succes!

Edited by ViMe, 14 February 2008 - 11:48.


#128
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Am 2 Eboda in casa, un 555X si un 777. Am fost f multumit de ele, insa calea pe care a luat-o acum E-boda pare a fi una pur comerciala. Mai vinde citeva chinezarii, cit se mai poate.

#129
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
oare trebuie sa mai asteptam mult pt 797? ca 777 nu se mai gaseste (la domo e o mare tzeapa, daca le dai telefon iti spun ca il mai au la real si cind te duci acolo iti spun ca apare unu pe stoc dar e defect- am patit-o-) si la ce pret apare? in jur de 250 ron? sau cit ca nimeni nu spune nimic

#130
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pai si de ce mai astepti 797? Nu e prea sigura ca mai apare. Si daca ai bani ce sa astepti? Cumpara si tu ceva de firma. Eu ma uit pe Pioneer la divx-uri si sunt supermultumit. NU arata subtitrarile ca la Eboda, dar la diagonala de 81 se vad acceptabl.

#131
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
intrebarea mea este urmatoarea: pot vedea filme de usb la alte firme? de aceea am ales sa imi iau eboda.

#132
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Poti vedea filme prin USB la multe alte firme.

#133
ViMe

ViMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.02.2008

 Nukem, on Mar 4 2008, 12:24, said:

intrebarea mea este urmatoarea: pot vedea filme de usb la alte firme? de aceea am ales sa imi iau eboda.

Salut, intrebarea ta este super simpatica,
adica tu credeai ca cei de la E-boda au inventat DVD Player-ul DivX cu USB?
si ca doar cu aparatele lor poti sa vezi divx xvid avi mpeg de pe USB?
Nici vorba.
Inainte de dvd player-ul cu DivX de la E-boda aparusera destule alte playere cu DivX, la fel si cu USB,
divx pe USB, si altele; sa nu crezi cumva ca au produs ei vreo inovatie sau ca au scos ei vreo noutate.

Ei (E-boda) au facut un profit urias pentru ca au vandut cutii cu chipseturi Mediatek;
asta multumita unoara care le "stiau" si le-au facut diverse imbunatatiri pe partea de firmware,
aici de la noi (din RO) s-a remarcat Mtz care avea un site de baza acum cativa ani mtz.softpedia.com era,
de vreun an si ceva este down :-(

FYI: Acum cu mult inainte de E-boda multi altii au produs si vandut playere cu HDMI si upscaling 720p/1080i/1080p.

PS. Eu am de un an un E-boda 555X (cel mai tare din ce a scos E-boda pana acum - parerea mea) si il vand (are garantie inca un an)
http://forum.softped...howtopic=359005

#134
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
stiu ca intrebarea mea pare stupida la prima vedere, dar aici ma refeream la politica firmelor mari care este simpla: nu pot reda filme de pe stick pt. a nu incuraja pirateria (a se vedea dvd player-ele care redau numai dvd-uri originale- primele modele aparute pe piata-), in nici un caz nu a inventat e-boda filmul pe stick :)

#135
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Aceasta politica nu mai este valabila. Se redau filme de pe stick intr-o veselie si la firmele mari. Uneori, smecheria e ca aceasta posibilitate nu apare in manual sau in reclama din magazin. Dar functioneaza fara probleme.

#136
Service_E-boda

Service_E-boda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.10.2007
Buna ziua,

Asa cum poate va asteptati vom scoate in luna Iunie pe piata un produs nou capabil sa citeasca fisiere HD.
Mai jos gasim cateva din specificatiile produsului:

1. Video Containers: • AVI, MKV, MPG, WMV, ASF, MOV, TS , TP , etc…
2. Video Codec: • Xvid , MPEG-1, MPEG-2, MPEG 4.2, WMV 9, H264, x264, etc...
3. Audio Codec/Containers: • LPCM, MP3, MP2, MP1, AAC, WMA/Pro,WAV,MP4,M4A,MPA
4. Photos: • JPEG, BMP, PNG, GIF
5. Imagine: • ISO, IFO
6. Subtitle Format: • SUB, SRT, SMI, SSA
7. Audio pass trough • DTS, AC3 (Dolby Digital)
8. A/V Outputs: • • HDMI 1.3 (up to1080p)
• Component Video (up to 1080i)
• S-Video
• Composite Video
• Digital Audio: S/PDIF Coaxial
• Analog Audio: RCA Stereo
9. Internal Hard-disk: • SATA
10. Host USB • 2.0 x 2
11. LAN • 10/100
12. Wireless: • 802,11g
13. Video Streaming: • YouTube , Google Video , Cranky Geeks , MetaCafé , etc…
14. Audio Streaming: • iPodcast , Radiobox…
15. Radio Internet : • SHOUTcast Stations
16. Network protocol: • UpnP , SSDP , Bonjur , DLNA , NFS , SMB , FTP , BitTorrent P2P , HTTP , etc…

Ne cerem scuze pentru intarziere ,dar sa dezvolti un produs care sa indeplineasca un standard de calitate si sa beneficieze de un suport tehnic profesionist este o afacere diferita fata de aceea de a vinde ce au facut altii.(vezi bisnita de pe net cu produse similare).



Despre acest produs orice comentarii sunt binevenite.


Echipa E-boda

MtzEdit: am corectat greseala cu 1080i. Este 1080p.

Edited by Mtz, 06 May 2008 - 12:55.


#137
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005
Chipset, pret. data de lansare?!?

Edited by Mtz, 17 April 2008 - 04:38.


#138
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai noi asta am vrut de la inceput, nu sa trageti niste bombe si apoi sa dispareti fara urma. sa discutam pe marginea produselor pe care le dezvoltati. Eu de la 777 sunt fan E-Boda si abia astept un produs ca cel descris de voi mai sus.
Ca prima parere, as sugera sa fiti mai atenti la componentele folosite si sa nu va zgarciti. Coolerul sa fie cooler serios dar si silentios, memorie suficienta pentru rularea 1080p fara sacadari, mufele si cablurile de conectica de calitate, suport tehnic imbunatatit prin update-uri regulate de firmware.
Evident ca foarte important este si pretul si speram sa nu exagerati cu el din cauza numelui pe care vi l-ati facut.

#139
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
O veste buna cu adevarat. E un progres fata de cele 3 produse anuntate anterior care va indreptau spre faliment. Voi redeveni fan Eboda cu siguranta. Totul e ca pretul sa nu fie exagerat. BIna ca nu m-am aruncat la un PS3 sau un Blu-ray player, era cit pe ce sa fac greseala.
Specificatiile prezentate sunt excelente, nici nu-mi vine sa cred ce citesc. Astept cu nerabdare luna iunie. Sper sa fie un produs de calitate, daca ar avea si un design mai inspirat, mai nechinezesc, ar fi perfect. Va tin pumnii.

#140
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007

 Service_E-boda, on Apr 16 2008, 13:54, said:

...
9. Internal Hard-disk: • SATA
...

Adica e si recorder? Are tuner TV?

#141
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
pentru E-Boda

... și totuși, se poate 1080p ? :coolspeak:

#142
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Mai aveti putin timp pana in iunie, din specificatii am vazut ca nu reda Vorbis audio. Asta e un mare minus si la alte playere (nu dau nume ca sa nu para reclama pe alt topic). Ar mai fi timp sa implementati si decodarea ogg.
Daca rezolvati si asta va fi un produs excelent.
Si totusi, un pret estimativ, ceva ?

#143
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
nu merge implementat si un cititor dvd-rom? pt a nu pleia materialele audio-video in orice format de pe hdd?

#144
army17

army17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2006
Salut,
Ar fi super o asemenea "scula", dar ar fi si mai super sa aiba iesire audio analog 6ch si spatiu unde sa infigi un dvd-rom de calculator.
Oricum astept cu nerabdare sa pot sa-l cumpar.

Super tare!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate