Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#109
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pe mine nu ma distreaza ci ma sperie tupeul celor de la E-Boda de a scrie:

1. "Am vrut sa aflam parerile voastre...." - Si nu ati tinut cont de absolut niciuna. Nu a cerut nimeni ledulete, luminite, butonul de pe telecomanda mai sus sau mai jos si alte bazaconii. Functional si dpdv al dotarilor, noile playere sunt mai slabe si decat cele anterioare prin eliminarea iesirii optice si vga.
2. "Referitor la playere care citesc .mkv si H264 ,astazi nu exista nici un procesor stabil pentru a putea produce si vinde astfel de aparate . Avem mai multe mostre la teste dar nici una nu se incadreaza in standardele E-boda."  -  O gogorita imensa. In primul rand ca exista si in al doilea rand ca "standardele e-boda" sunt si au fost dezastru fara munca lui Mtz. Da domnilor de la E-boda, mai mult de 30% din profitul vostru i se datoreaza lui Mtz si modificarilor lui de firmware. Eu nu as fi cumparat in veci E-boda daca nu-i puteam updata firmware-ul.

Vom asista cu siguranta la falimentul noilor produse de la E-boda. Sau poate se hotarasc sa le vanda in jurul sumei de 200-300 RON. Eu nu mi-as cumpara nici la preturile astea pt simplul motiv ca sunt inutile, fata de ce am acum (777) nu gasesc nicio functionalitate in plus la noile playere.

#110
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
si uite asa tot cautand sa mai cumpar un 555x pentru cineva (care a vazut la mine ce minune e "playerul ala cu mtz" )...o sa ajung la dv600 sau philips 5980.  singurul lucru bun a ramas iesirea 5.1 audio analog.

cd rip....ma mir ca nu va fi vandut ca mp3 player portabil ;)

PS:

1.pret recomandat pentru 555plus....maxim 200 lei....daca vreti sa se si vanda.

2.daca mtz nu va face firmware pt aparat o sa vedeti ca vanzarile o sa scada dramatic.

3.modelul 777 e INUTIL.

Edited by vlad2006, 17 January 2008 - 17:36.


#111
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Deci intr-adevar un mare fas. De vandut, o sa se mai vanda o vreme pana cand vor fi intrecute de playere care vor oferi mai mult (iar asta nu e greu de loc, ma gandesc ca "afisaj care scroleaza" nu e un feature prea greu de depasit).
Si pe mine ma sperie prostia asta cu "Referitor la playere care citesc .mkv si H264 ,astazi nu exista nici un procesor stabil pentru a putea produce si vinde astfel de aparate". Banuiesc ca e un mod mai putin inspirat de a spune ca "nu ne permitem din punct de vedere economic sa cumparam un chipset Sigma si softul aferent". Trist.

#112
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 daddy, on Jan 17 2008, 16:58, said:

fara munca lui Mtz. Da domnilor de la E-boda, mai mult de 30% din profitul vostru i se datoreaza lui Mtz si modificarilor lui de firmware. Eu nu as fi cumparat in veci E-boda daca nu-i puteam updata firmware-ul.


mi-am permis sa citez un coleg(sper sa nu se supere)pentru ca a punctat foarte bine "cazul"
tot datorita lui mtz mi-a cumparat si eu 777; sfatuit de un prieten care mi-a spus ca se poate updata pentru ca un tip de pe softpedia a facut un firmware foarte bun.
oare macar au cerut sfatul tipului cu pricina?
cum de nu l-a trecut prin cap sa faca playerul in jurul unui cipset performat pe care as fi platit indiferent de pret.
in loc sa se duca inainte au facut pasi inapoi.
astept sa apara in magazine sa-l vad ce poate sa faca.ma indoiesc ca il va depasi pe "batranul"777 sau 555.
pe site-ul lor nimic.nu pret,nu caracteristici tehnice.

#113
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 paulvanorton, on Jan 17 2008, 19:49, said:

mi-am permis sa citez un coleg(sper sa nu se supere)pentru ca a punctat foarte bine "cazul"
tot datorita lui mtz mi-a cumparat si eu 777; sfatuit de un prieten care mi-a spus ca se poate updata pentru ca un tip de pe softpedia a facut un firmware foarte bun.


Subscriu, eu mi-am luat playerul doar datorita firmware-ului facut de MTZ!

Dupa parerea mea era foarte important sa se tina cont de parerile forumistilor, fiindca astia sunt poweruserii/testerii de playere e-boda care fac publicitate pozitiva in cercu' de prieteni si nu taranu care-si cumpara e-boda doar ca are sertaru cu led albastru, pentru el e doar un simplu player...

Sunt sigur ca vanzarile masive s-au datorat propagandei de pe forumuri (asta sau oricare altu)! Iar scaderea vanzarilor va fi influnetata tot de forumuri...

#114
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca E-Boda poate sa faca orice fel de player. Asa cum alte firme au diferite relatii in China, tot asa au si ei. Vechiul 555 s-a bazat pe o relatie buna undeva acolo si sansa unui producator bun de firmware.
Cei de la E-Boda in primul rand fac niste calcule dupa niste criterii impuse de managementul lor. Rezultatele acestora sunt acele playere prezentate. Au considerat probabil ca un player HD nu merita (din nu stiu ce motive) a fi produs deocamdata.
Va apare si playerul de HD romanesc pana in vara.

enjoy,
Mtz

#115
MadKat

MadKat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 29.05.2004
pai playerul HD pe piata romaneasca nu prea merita INCA...
si asta pentru ca 60% din lcd-urile hashderedi sunt niste pocnitori pe partea asta, si omul de rand nu e dispus incasa dea mai mult pe un full HD sau HDready bun... si pe buna dreptate, pt ca surse de semnal TV sunt putine spre inexistente la calitatea asta, si in plus, majoritatea care isi iau playere baga in el un dvd doua pe an, in rest .avi, .divx, etc...

asta cere piata...

#116
goyathlay

goyathlay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 26.01.2005
Salut.Mai mult de 30% din vanzari este munca lui MTZ.Eu cel putin am recomandat la vreo 6 prieteni ce dvd player sa isi cumpere si le-au cumparat.Deci ar fi bine sa ii ascultai sfatul domnilor e-boda.Daca nu era el nu aveati asa vanzari nici pe jumatate poate.Fiti realisti.

#117
silman63

silman63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.11.2007
fratilor lumea vrea nou si voi tot umblati cu epoca de piatra. cei de la E BODA scoateti ceva ce cere piata ca de vb. la cineva de fasuri e saturata piata. gata vrem sa vedem HD ca de aia avem TV-uri lcd/plasme . daca nu lasati-i pe altii mai destepti, si nu va mai laudati atata in domeniu...spargeti voi piata.

#118
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Service_E-boda, on Jan 16 2008, 14:37, said:

Buna ziua,
Acum putem sa va spunem despre produsele noastre:

1-555Plus va fi lansat in magazine maine.
ATENTIE:pentru resoftare:Nume fisier: MTK.BIN , Nume Disc: 1389E
(o mostra e deja spre MTZ)


2-797USB/Card va fi lansat la inceputul lui Martie.
(dupa receptie vom trimite o mostra catre MTZ)


3-HDMI900 va fi lansat tot la inceputul lui Martie. Va fi echipat cu MT1389DE/0717-HEAL --> adica MT1389HD si procesor separat pentru HDMI upscaling MT1392E
poate copia in format mp3 la bitrate-ul dorit pe usb flash memory.
720p 50/60Hz si 1080i 50/60Hz upscale,
(dupa receptie vom trimite o mostra catre MTZ)

Toate cele bune,
Echipa Service
Draga MTZ ce sa scris aici nu e cumva PUBLICITATE atat timp cat  "Echipa Service e-boda" i-si lauda produsele!?Sau esti un umil angajat E-boda de iti tot trimit astia "monstre" si nu ii scoti de pe forum si nu le dai pauzapana la noi lansari!!!

[/left]Intebare:

Daca pun o adresa cu specificati tehnice(dvd mai bun ca E-Boda,stie MVK,DIV-X HD,MPEG4 HD) si are modalitati de achizitie  de ce o stergi !? atata timp cat pe site-ul e-boda sant trecuti distribuitori!?( m-ia facuto o data) la astia nu e RECLAMA !? tare sant curios ce-o sa raspunzi!!

[left]
(dupa receptie vom trimite o mostra catre MTZ)
de unde dragostea asta mare intre tine si E-boda!? ce suflet ALTRUIST poti sa ai (ALTRUIST e  cuvant de bine!!!)

#119
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
pt STARTREK1 poate nu stiai ca Mtz este ultimul samaritean in viata.....asa ca nu mai astepta un raspuns.....

#120
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am toate playerele pe care mi le-au trimis cei de la E-Boda. Daca si le vor inapoi, am sa le dau oricand. Eu am si alte playere primite cadou sau cumparate din banii mei. Am prieteni care m-au intrebat "De ce nu vinzi playerele?". Nu pot sa le vand pe cele care le-am primit ca poate intr-o zi imi vine vreo idee noua legata de firmware sau poate le vor cei care mi le-au trimis inapoi. N-am niciun contract cu vreo firma, asa ca as putea sa nu le dau in cazul in care mi s-ar cere asa ceva. Dar de ce sa fac asta?
Nu ma dau banii afara din casa, poate ca sunt mai sarac decat majoritatea celor de pe forum, dar pentru mine sunt chestii mult mai presus decat banii.
Playerul acela care mi se trimite nu este un avantaj pentru mine, ci chiar o munca in plus. Am 15 playere, o sa am 16-20 poate si nici macar nu ma uit la filme. Iar munca aceea de care vorbeam, dupa cum se vede, nu este pentru mine ci pentru userii acestui forum in primul rand. Ca are si E-Boda un avantaj, asta e. Datorita lor, multi de pe aici au un player bun in casa, iar cei de la E-Boda au capatat respectul meu datorita modului cum se comporta cu clientii prin relatia service. Unii zic ca playerele sunt scumpe, dar nu poti tine un asemenea service deosebit cu un player foarte ieftin.
Pe forum am recomandat in special E-Boda si pe care in ultimul timp nici nu a mai fost nevoie sa-l recomand, cerandu-mi-se parerea in special pentru playere mai scumpe si eu am recomandat Philips sau Pioneer. Chiar astazi, pentru ca am fost intr-o pasa mai buna, am modificat un firmware de Yamaha S661, asa ca nu ma mai acuzati atata de partizanat cu E-Boda.

enjoy,
Ion Iliescu ;)

#121
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
mai apare ceva ? unde ? cand ? cum ? la ce pret ?

#122
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Ce tampenie... sa-ti propui sa scoti un DVD cu HDMI in vara si sa nu implementezi si posibilitatea de a citi macar MKV-uri pe motiv ca nu e un chip suficient de matur!
Nu cred ca pt mijlocul anului 2008 mai poti veni cu o asemene scuza ... Daca nu poti mai bine nu scoti deloc produsul.

#123
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Decit sa stau dupa Eboda sa se mocaiasca sa scoata ei un DVD cu HDMI mi-am cumparat Pioneer. In vara s-ar putea sa scada preturile atit de mult la sculele HD ca Eboda nici n-o sa mai vinda mare lucru. Ba chiar am o banuiala ca celelalte 2 modele nu vor mai aparea vreodata.
Daca 555 plus a aparut la vreo 200 de lei banuiesc ca 900 HDMI va aparea la vreo 4. Si atunci de ce un potential cumparator sa isi ia Eboda si nu Pioneer/Philips/Panasonic?

#124
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
desi topicul a inceput cu 'ce va doriti de la un dvd player', vad ca poporul ar vrea ca player-ul sa inregistreze... lol...

pt mine un 777 ar fi excelent pe moment, daca ar citi numele lungi de fisiere de pe hdd extern conectat prin usb, plus ca ar fi de preferat sa vina din fabrica cu firmware by mtz... smile...

#125
yo3fuu3

yo3fuu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.07.2007
unde gasesc si eu un 777usb?Ca am cautat in multe magazine si nu au...

#126
sil72

sil72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.08.2006

 yo3fuu3, on Feb 10 2008, 22:49, said:

unde gasesc si eu un 777usb?Ca am cautat in multe magazine si nu au...

Il au si cei de la domo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate