Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#19
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Pentru pasionatii de tehnologii noi - un film cu un uscator ce consuma cu 40% mai putin decat clasa A de eficienta.

#20
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Hello. SUnt interesata sa cumpar, inainte sa bata iarna la usi, un uscator. Sunt in dubii:sa iau un uscator cu ventilatie (nu prea se gasesc in orasele de provincie, inainte avea Domo acum vad ca nu mai au) sau cu condensare? Am masina de spalat insa as fi tentata si sa iau un model de masina de spalat+uscator, au la Domo ceva la 2000 ron. Asta mi-ar salva spatiu.
Ventilatie: plusuri: inteleg ca sunt mai eficiente, ca sunt mai putine sanse sa iau rufele umede, mirosind ciudat, sau sifonate. Minusuri: se gasesc mai rar, in Romania inteleg ca nu prea sunt si modele cu aer ventilat multidirectional ceea ce inseamna un grad mai mare de sifonare, imi trebuie un spatiu anume pentru acest nou device SI sa dau gaura in perete
Condensare: sunt mai multe modele din care sa iti alegi, nu mai am nevoie de burlan si gaura, unii zic ca ar fi mai eficiente? Minusuri: am citit pe forumuri de "mamici" care se plang ca rufele ies umede, cu miros de statut, uneori ...o marime-doua mai mici decat au intrat la uscat ?:(
Ambele: au filtru de scame ceea ce e nemaipomenit avand in vedere ca am 2 catei , poate ar aduna si parul care mai ramane pe rufele ude.
Masina de spalat+uscator: plusuri: scap de grija de a gasi spatiu suplimentar pt uscator/nu mai scot rufele din masina, le iau gata uscate (zic eu); minusuri: nu ii stiu, nu ii inteleg tehnologia (presupun ca nu e cu aer ventilat ca nu are burlan). Am mers la magazin si mi-am bagat nasul in una: astea NU au filtru de scame ceea ce e   :nonobad:
Am gasit pe net acest model de uscator cu ventilatie http://www.shopspide...235--dis18.html
si acest model de masina de spalat+uscator http://www.domo.ro/E...iston_ARMXXD129
Pe al doilea l-as putea lua chiar de la mine din oras, la celalalt cred ca ar treb sa comand pe net sau sa ma duc sa il iau din Buc.

Un sfat va rog? Ma intereseaza indeosebi oameni care au utilizat, si vorbesc din experiente proprii. Va multumesc.

#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Le-am utilizat pe ambele in tara si in UK unde nu exista conceptul de rufa intinsa pe sarma prin casa sau afara, oricum la ce clima au aia nu ii ajuta prea mult. :D ROmanul creaza mituri despre orice iese din traditional si implica schimbare.
Din proprie experienta iti spun ca uscatoarele separate cu ventilatie mi s-au parut mai eficiente, in sensul ca intr-o ora cam ai hainele uscate. Efectiv fumam o tigara si mai steam la barfa langa sala curatatoriei si puteam sa ma imbrac cu hainele. Dezavantaje: pentru ca le usca perfect camasile se sifonau groaznic, si cateva tricouri cam intrasera la apa.
Acasa in Romania am masina de spalat cu uscator Ariston. Dezavantajul ca uscarea dureaza mai mult, deci mai mult curent consumat. Avantajele vin in primul rand de la spatiu si comoditate in utilizare. Mai mult ca sa nu ai probleme cu sifonarea prea mare sau rufe intrate la apa nu e bine sa le tii pana sunt perfect uscate, ca oricum trebuie sa le umezesti un pic la calcare. Masinile de spalat cu uscator usuca invartind rupele ca pentru stoarcere, insa sufland in acelasi timp aer cald ca un feon. Pentru home-use, parerea mea ca nu se justifica un uscator cu burlan.

#22
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Uscatoare separate din care ies haine care nu mai trebuie calcate a folosit cineva?

#23
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcipaul, on 2nd September 2010, 05:20, said:

Uscatoare separate din care ies haine care nu mai trebuie calcate a folosit cineva?


Si pe mine ma super intereseaza subiectul.
Ma tenteaza un uscator, dar nu am prea vazut la noi in magazine clasa A de energie (care sunt si scumpe ca naiba) si parca nu m-as intinde sa cheltui banii aia pe o masina vazuta pe net. Plus ca, cel putin in Cluj, la toate magazinele la care am intrebat de montarea deasupra masinii de spalat nimeni nu stie sa imi zica cum se face si ce mai trebuie sa imi cumpar. Un nenea mi-a explicat foarte serios ca masina are niste picioruse de cauciuc si deci si prin urmare o pot pune direct pe masina de spalat. Eu stiam ca e nevoie de un suport special.
Daca aveti informatii,  mai postati va rog.
Eu ochisem niste Electrolux-uri care avea si program dedicat pentru rufele care urmeaza sa fie calcate.

#24
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postcodruta, on 2nd September 2010, 10:07, said:

Si pe mine ma super intereseaza subiectul.
Ma tenteaza un uscator, dar nu am prea vazut la noi in magazine clasa A de energie (care sunt si scumpe ca naiba) si parca nu m-as intinde sa cheltui banii aia pe o masina vazuta pe net. Plus ca, cel putin in Cluj, la toate magazinele la care am intrebat de montarea deasupra masinii de spalat nimeni nu stie sa imi zica cum se face si ce mai trebuie sa imi cumpar. Un nenea mi-a explicat foarte serios ca masina are niste picioruse de cauciuc si deci si prin urmare o pot pune direct pe masina de spalat. Eu stiam ca e nevoie de un suport special.
Daca aveti informatii,  mai postati va rog.
Eu ochisem niste Electrolux-uri care avea si program dedicat pentru rufele care urmeaza sa fie calcate.

la montaj turn iti trebuie obligatoriu un kit de fixare. Altfel, uscatorul ti se va plimba pe masina de rufe. Poti incerca in Cluj la MediaGalaxy - cel putin in Bucuresti au insule de la diversi producatori si acolo am vazut un aranjament turn intre masina de rufe si uscator.
Interesant la uscator era clasa energetica: A-40% (50?) (adica juma din consumul unuia de clasa A).

#25
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am un vecin care are uscator montat deasupra masinii si te asigur ca exista un chit de instalare. Poate merge si fara dar eu nu m-as risca.

#26
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postfilipxxx, on 4th September 2010, 00:38, said:

Am un vecin care are uscator montat deasupra masinii si te asigur ca exista un chit de instalare. Poate merge si fara dar eu nu m-as risca.


Il poti intreba pe vecinul tau de unde l-a achizitionat si cat costa? Eu chiar vorbesc serios cand zic ca am batut toate showroom-urile mari din Cluj si nimeni n-are habar de subiectul asta.

#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Din pacate nu stie: a avut un mester care a montat tot si el a dat doar banul.

#28
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008

View Postcodruta, on 2nd September 2010, 09:07, said:

Si pe mine ma super intereseaza subiectul.
Ma tenteaza un uscator, dar nu am prea vazut la noi in magazine clasa A de energie (care sunt si scumpe ca naiba) si parca nu m-as intinde sa cheltui banii aia pe o masina vazuta pe net. Plus ca, cel putin in Cluj, la toate magazinele la care am intrebat de montarea deasupra masinii de spalat nimeni nu stie sa imi zica cum se face si ce mai trebuie sa imi cumpar. Un nenea mi-a explicat foarte serios ca masina are niste picioruse de cauciuc si deci si prin urmare o pot pune direct pe masina de spalat. Eu stiam ca e nevoie de un suport special.
Daca aveti informatii,  mai postati va rog.
Eu ochisem niste Electrolux-uri care avea si program dedicat pentru rufele care urmeaza sa fie calcate.

Salut

Din proprie experienta,am un Indesit cu uscator de 2,5 ani,merge super si usuca la fel,trebuie doar sa stii cum sa o folosesti adica ,nu pana scoti hainele uscate mai mult decat trebuie,folosesc in general uscare de 2 ori cate 40 minute rar mai mult (mentionez ca nu umplu masina pana la refuz cu haine,adica nu o fortez).
Daca ar fi acum sa aleg din nou as alege o masina mai mare de 7 KG cu uscator,mi se par mai eficiente,poti spala orice iar la uscare tamburul fiind mai mare hainele au loc la uscare mai mult .
Legat de consum cred ca mi-a crescut factura cu vreo 10-15 lei pe luna,nu-mi dau seama prea bine.

Edited by GEORGE1976, 12 September 2010 - 23:02.


#29
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004
Mi-am luat si eu un uscator Hotpoint Ariston AQCF 851 B U.

E OZN, bagi rufele, ii spui ce tip de rufe ai bagat, cat de uscate le vrei si GATA ...
Pentru perioada toamna / iarna e extraordinar, scap de toate rufele atarnate de caloriferele din casa!!!

Sfaturi la cumparare ... neaparat sa luati uscator cu senzor de umiditate, e singurul care stie cat de mult sa usuce rufele, restul le usuca la timp si risti sa le scoti in miniatura :)
Nu recomand masinile de spalat cu uscator incorporat, de obicei au un numar limitat de programe si nu prea fac treaba buna.

Edited by dionescux, 07 October 2010 - 19:36.


#30
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Si eu m'am decis sa arunc un ochi peste urmatorul capitol din electrocasnice si probabil o sa achizitionez si un uscator de rufe.
La marca m'am decis deja, e aceasi la care ii tot face reclama si @plimbaretul (dar tre' sa recunosc ca firma respectiva merita toti banii).

Legat de consum, in cartea tehnica a unui uscator am gasit ca in medie acesta consuma 250kWh/an (... asta daca nu ma insel ar fi aprox 150 RON  adica aprox 12 RON/luna. Nu e un consum atat de exagerat cat pare la prima vedere.

Consum mediu anual de energie (kWh) pe cateva electrocasnice arata astfel:

O masina de spalat rufe: 190 kWh
O masina de spalat vase: 231 kWh
Combina frigorifica: 220 kWh
Uscator rufe: 250 kWh

Nu e o asa mare diferenta intre uscator si celelalte electrocasnice.


PS: Am si o nelamurire... uscatoarele independente se pot monta oriunde in casa? Nu mai este necesar racordarea la canalizare? Au ele un vas special pentru colectarea apei ?

  Nu de alta dar as monta uscatorul pe balcon, s'ar incadra perfect acolo.

#31
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Posttouche, on 13th October 2010, 14:44, said:

Si eu m'am decis sa arunc un ochi peste urmatorul capitol din electrocasnice si probabil o sa achizitionez si un uscator de rufe.



PS: Am si o nelamurire... uscatoarele independente se pot monta oriunde in casa? Nu mai este necesar racordarea la canalizare? Au ele un vas special pentru colectarea apei ?

  Nu de alta dar as monta uscatorul pe balcon, s'ar incadra perfect acolo.

teoretic cred ca da, insa cu balconu atentie la temperatura. E posibil ca electronica sa necesite o temperatura ambianta minima. Totusi presupun ca daca balconu e inchis (inclus in suprafata camerei) nu exista probleme. Nu sunt necesare conexiuni suplimentare, iar cand trebui golit rezervorul de colectare apa, orice uscator civilizat ar trebui sa te anunte.

#32
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Nu am in momentul de fata un uscator de rufe, dar va pot spune ce am folosit pe iahturile pe care am lucrat. Pe majoritatea se folosesc masini de spalat si uscatoare Miele, dar nu modele profesionale. Laundry-ul de pe barcutele astea este foarte micut, de obicei sunt 2 masini de spalat si 2 uscatoare, mas sp jos, apoi un blat din ceva lemn rezistent ( gen blaturile de bucatarie, de cca 2 cm grosime) si deasupra uscatoarele fixate cu un kit, iar la spatiile mici ramase intre era un fel de garnitura de cauciuc care se dadea jos, pusa acolo pentru a preveni depunerea prafului.  Uscatoarele au fost din cele cu evacuarea apei in canalizare ( impropriu termenul pentru barca).

Pe o singura barcuta am avut o masina de spalat si un uscator Bosh ( nu stiu modelele, dar oricum din astea de uz casnic, si oricum nu e relevant pentru ca nu vreau sa compar cu altceva din aceeasi clasa), montate la fel. Uscatorul era cu recipient de colectare a apei si il goleam dupa fiecare uscare. Nu avea senzor, doar programe de uscat bumbac, etc...

Foloseam des la uscare niste servetele parfumate care lasau un miros mai puternic decat balsamul de rufe. Am folosit si detergenti si balsam gen Dash, Ariel, Persil, Lenor, Cocolino,  etc, dar si detergenti profesionali lichizi biodegradabili. Diferenta mare la spalare....am putut observa chestia asta in special la tricourile echipajului, care erau cumparate cam de la acelasi furnizor, sau era acelasi bumbac de tricouri polo, albe si navy. La uscare, Miele le scotea mai putin sifonate decat Boshul. Mnah e si diferenta mare de pret...

Uscam la masina in general tot ce era din bumbac - uniforme, lenjerie de pat si chestii cu poliester si umplutura - pilote, geci. Am preferat ca danteluri, matasuri sa le uscam pe un uscator cum sunt cele de balcon; desi aveam functie de uscat fineturi ( o foloseam pentru lenjeria noastra intima, dar nu pentru a clientilor) , nu ne-am riscat pentru ca multe rochii sa zicem ar fi trebuit duse la curatatorie, costau probabil cat salariul meu pe o luna minim, asa ca bagam un spalat si uscat manual. Nu umpleam niciodata pana la refuz uscatorul. A se citi eticheta de pe haine si vazut ce merge si ce nu bagat la uscator.

Oricum eu as cauta un model cu senzor de temperatura, functie antisifonare, uscare si cu aer rece, eventual cu functie de abur ( pentru a inlatura sa zicem miros de tutun dintr-o geaca sau haina care se poarta cateva zile)  
. Nu ma pricep, tehnic vorbind, la avantaje /dezavantaje privind modul de colectare a apei, dar pentru mine nu ar fi un criteriu esential in alegere.

Pentru cei care au apartamente gen 3-4 camere cu 2 bai si o debara langa baia mai mare, e super sa gasiti modalitatea de a le monta unul peste altul acolo. Am vazut la o cunostinta care locuieste la casa si isi facuse o debara din asta langa baie fix pe dimensiunile masinii de spalat, la care a mai lasat cativa cm, blatul l-a prins in spate si laterale cu L-uri metalice. Din pacate nu stiu din ce era facut peretele, cum a fixat apoi uscatorul...dar solutii sunt.

@ Codruta - lasa-l pe nenea cu piciorusele de cauciuc ca nu stie ce zice; alea sunt ok pentru amplasarea normala a unei masini pe gresie si atat - daca nu e gresia perfect orizontala, mai reglezi din piciorusele masinii . Sa iti zic eu care am o masina de spalat mai veche si o data pe luna pune al meu bolobocu' sa tot regleze la picioruse ca imi zdrangane masina de o iau dracii, si pana nu se strica nu o schimb :D. Legat de programelul ala pentru rufele ce urmeaza a fi calcate....cauta cu functia antisifonare si nu umple pana la refuz uscatorul ( altfel le vei scoate super sifonate, cele dinspre exterior"prajite" si cele din interior inca umede). Daca folosesti uscatorul conforma intructiunilor rufele nu ar trebui sa iasa super sifonate si cu un fier de calcat bun te-ai scos. Pana la urma, in afara de sosete si lenjerie intima, cam tot trebuie calcat, nu?!

#33
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postiulia_400, on 15th October 2010, 10:22, said:

Pana la urma, in afara de sosete si lenjerie intima, cam tot trebuie calcat, nu?!


:notangel: Nu...  :rolleyes:
Eu am decretat ca doar camasile sotului si ocazional pantalonii se calca.
Merci de impresii, e chiar interesant de citit punctul de vedere practic al unei femei. Eu sigur achizitionez unul intr-o luna, inca nu m-am decis nici macar la marca, deci daca mai aveti recomandari de uscatoare... va astept cu placere.
Ma enerveaza ca oferta din magazine e super mica: in domo cred ca erau vreo 4 - 5 uscatoare, in media galaxy cam tot asa, ceva de genul unul clasa C, vreo 3 clasa B (cu preturi de la 1.500 la 4.000 ron), si vreo 2 clasa A (am vazut si un Bosch, mi-a ramas inima la el, dar cand a dat sotu cu ochii de pret - 5.000 ron, m-a tras repede de-acolo)

Am vazut si un Gorenje negru, mi-a placut mult si designul si pretul, era din gama simplicity. Ceva impresii despre Gorenje aveti?

Edited by codruta, 23 October 2010 - 22:09.


#34
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Am postat acum cateva luni in cautare de un uscator, si inca nu am luat unul, sunt inca incurcata ca la inceput. Ce gasesc acum disponibil in provincie la noi e un Electrolux EDC67550w dar care am inteles ca are un ciclu luuuung de uscare (3 ore) si un Gorenje negru D 72325 bk (black, cam urat) , la care nu am foarte multe detalii despre timpii de uscare. Primul are garantie 4 ani, celalalt 5 ani. Vad acum ca a reaparut Whirlpool AWZ 7468 care are un timp de uscare declarat de 140 min. Dif de pret dintre ele duc la 100 Ron, toate cu condensare, toate cu senzor de umezeala, consum f f asemanator... Am vazut aprecieri pozitive la Whirlpool mentionat, aici pe forum, de asemenea am auzit ceva de bine si la Electrolux (pe un alt site). Pro si cons la Gorenje? As putea "descoperi" unde sunt fabricate? Nu ma pot baza pe cunostintele consultantilor de vanzari, care pana acum nu au vandut nici o bucata la noi in localitate :(
Multumesc mult.

#35
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Asta e blestemul provinciei...  :naughty:

Si pe mine ma super enerveaza ca nu exista cred nici un vanzator care sa aibe un pic de habar cu ce se manaca uscatoarele de rufe si in total poti admira 3 modele pe showroom. Si asta intr-un oras totusi important din Romania; eu cred ca voi cumpara online, ca e mai mare oferta de produse, dar e fff greu sa te hotarasti asa in fata calculatorului.

#36
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcodruta, on 30th October 2010, 17:13, said:

Asta e blestemul provinciei...  :naughty:
Asa e , la cj nimic nu gasesti , acum aproape 2 luni cautam un frigider , la noi aparea dar nu-l aveau pe stoc , nici o problema astept doar am dat telefon la reprezentanta gorenje pe cj . - raspuns "noi nu putem sa il aducem" , asta e raspuns de reprezentanta ....
L-am gasit la Carei , la magazinieftin ro la un pret mai mic fata de cj cu 1 mil , aveam drum la S.M asa ca l-am adus personal , altfel te costa transportul vreo 60-100 lei .

Uscator cu review foarte bun : Gorenje D61112 ( 92 puncte ), Whirlpool AWZ 3203 (92 pct), Whirlpool WED5700VH (90 pct)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate