Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#37
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Hello, eu nu vreau sa comand online. Vreau sa imi bag nasul in el, sa vad cum se simte, daca are inox inauntru sau nu , cum sunt dispuse gaurile din tambur (stii ca unele uscatoare au muuult mai multe, si banuiesc eu, baga aerul cald in alt fel decat alte uscatoare unde cred ca le "prajesc" in tamburul incins? Evident pana la urma e chestie de noroc: as fi vrut ceva care sa aiba si un ciclu rapid (30-40 min) in caz ca "arde" si trebuie sa iau musai o anumita piesa de imbracaminte si sa fug. Dar cat de fiabile sunt, la dif de pret de 100 ron, nu cred ca e altceva decat noroc (ma refer intre cele 3 marci pe care le-am mentionat mai deunazi). Cred ca mai conteaza si serviciile garantie......nu stiu. Azi ma duc sa iau Electroluxul pt ca pe ala il au in store , l-am vazut, l-am atins, si nu mai sunt dispusa sa astept sa comand online unul din celalalte modele si sa constat ca nu imi convine ceva la el oricum nu le pot comanda pe amandoua ;) ca sa imi pot alege. Revin cu pareri de user, poate urmatorii cititori vor avea mai multe reviews :) in viitor.

 codruta, on 30th October 2010, 16:13, said:

Asta e blestemul provinciei...  :naughty:

Si pe mine ma super enerveaza ca nu exista cred nici un vanzator care sa aibe un pic de habar cu ce se manaca uscatoarele de rufe si in total poti admira 3 modele pe showroom. Si asta intr-un oras totusi important din Romania; eu cred ca voi cumpara online, ca e mai mare oferta de produse, dar e fff greu sa te hotarasti asa in fata calculatorului.


#38
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Am mai tot studiat si eu problema si nu am gasit inca un raspuns.
Pana la urma intrebarea e daca merita sau nu un uscator. Chiar daca in occident, teoretic lumea le foloseste la greu, am inteles ca mai nou e la moda sa iti usuci rufele pe sarma: karma, planeta albastra, economisirea energiei blablabal. Cand toata lumea face economie, noi ne apucam sa consumam.

Pana la urma de ce ne trebuie uscator ?
Adica la masina de spalat vase e clar de ce: economisesti timp si energie (energia lu' nevasta'mea)! Dar la un uscator, care e marea economie pe care o face? Timp ? E mai confortabil asa? Sau il luam un uscator din economie de spatiu? Ca nu mai folosesc balconu ca uscator?

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
au am uscator la masina de spalat, dar nu il (mai) folosesc
miroase ingrozitor cand funcioneaza, un ameste ciudat de detergent prajit cu fier de calcat incins, trebuie aerisit serios apoi
pe de alta parte, la un ciclu de 1h nu face mare branza, trebuie un minim de 2h; rufele ies fierbinti, cu un miros interesant, dar nu sunt 100% uscate, trebuie sa le mai lasi 20-30 min la racit/aerisit
in combinatie cu consumul deloc de neglijat, prefer uscare pe balcon pe un uscator obisnuit, tip gratar, chiar daca stau 2 zile hainele

#40
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Ei bine, l-am luat. Electrolux edc 6mii something. Treaba sta asa:
-manualul de utilizare nu da vreun timp de uscare care sa depaseasca  2 ore
-eu am bagat niste rufe de "proba", adica nu full load, nu am avut rabdare sa se sfarseasca fiindca am uitat sa ma uit la ceas cand le-am pus si mi se parea ca dureaza forever asa ca la un moment dat am apasat pe pauza, am vazut ca sunt 99% uscate si le-am scos si interupt ciclul.
-nu sifoneaza, nu miros ciudat, prosopul era ciudat de pufos Posted Image, hainele nu ies fierbinti
-nu am de gand sa il utilizez decat cand ploua cu zilele, e ceata, umed afara, treaba e ca niciodata iarna o rufa bagata in casa de pe sarma nu e perfect uscata; la noi in casa moda (instituita de mama) era ca rufele sa mai poposeasca o noapte pe calorifer-si iacata cum am facut condens in casa
-decat condens, prefer uscator;
-si aerul conditionat era considerat acum 5-7 ani un moft,consuma mult, etc; acum oamenii isi asuma un cost in plus pentru confort; la fel si cu centralele pe gaze acum 10-12 ani:)
-o sa vad cat de tare ma loveste factura la curent, de spalat la noi in casa se spala destul de mult insa nu am de gand sa folosesc decat: lenjerie pat, prosoape, blugi, haine "de casa" adica nu ceva pretentios.
Va tin la curent. Deocamdata, eu sunt incantata de achizitie, am folosit acum 12-15 ani cand locuiam in Dubai, unde era cald si soare deci nu ar fi fost musai nevoie dar mai era si nisip,praf, si apoi toata lumea folosea uscator, fara exceptie. Asa ca am asteptat multi ani sa vina ziua asta Posted Image

#41
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 micha69, on 1st November 2010, 19:44, said:

Ei bine, l-am luat. Electrolux edc 6mii something. Treaba sta asa:
la noi in casa moda (instituita de mama) era ca rufele sa mai poposeasca o noapte pe calorifer-si iacata cum am facut condens in casa
-decat condens, prefer uscator;
-o sa vad cat de tare ma loveste factura la curent, de spalat la noi in casa se spala destul de mult insa nu am de gand sa folosesc decat: lenjerie pat, prosoape, blugi, haine "de casa" adica nu ceva pretentios.
Sa ai noroc de el !
Personal folosesc 2 in 1 , adica un dezumidificator care are functie de uscare rufe si uscare reglata hidrostatic pentru apartament . Uscare rufe insemnind functionare continua iar pentru apartament decuplare la 60% umiditate . Utilizez uscatorul de vreo 2 luni si este super daca nu ti neaparat sa fie uscate in 30 minute , in 1 zi sau 1 zi jumatate sunt gata cu un consum de curent echivalent cu a unui bec de 125W . Cu aparatul mentionat am scapat si de umiditate excesiva in locuinta si uscarea hainelor mult mai rapid , de aici l-am botezat 2 in 1  :)

Edited by Neohori, 01 November 2010 - 19:56.


#42
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
wow, s-a postat de 3 ori :( scuze, ieri s-a blocat netul , a trebuit sa dau restart, si iacata isprava.


Interesant, cum se numeste si de unde l-ai gasit? Sa il googalim si noi...............

 Neohori, on 1st November 2010, 19:54, said:

Sa ai noroc de el !
Personal folosesc 2 in 1 , adica un dezumidificator care are functie de uscare rufe si uscare reglata hidrostatic pentru apartament . Uscare rufe insemnind functionare continua iar pentru apartament decuplare la 60% umiditate . Utilizez uscatorul de vreo 2 luni si este super daca nu ti neaparat sa fie uscate in 30 minute , in 1 zi sau 1 zi jumatate sunt gata cu un consum de curent echivalent cu a unui bec de 125W . Cu aparatul mentionat am scapat si de umiditate excesiva in locuinta si uscarea hainelor mult mai rapid , de aici l-am botezat 2 in 1  :)

Edited by micha69, 02 November 2010 - 07:48.


#43
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 micha69, on 30th October 2010, 04:41, said:

Pro si cons la Gorenje? As putea "descoperi" unde sunt fabricate? Nu ma pot baza pe cunostintele consultantilor de vanzari, care pana acum nu au vandut nici o bucata la noi in localitate
Gorenje este o companie de produse electrocasnice din Slovenia.Produsele sunt catalogate ca fiind calitative cu succes pe piata internationala,nu numai in Europa.
http://www.gorenje.ro

Personal pot sa recomand Whirlpool dar vad ca deja ai cumparat ce doreai.Sa-l stapanesti sanatoasa si sa te tina mult. :lol:

Edited by ValaMaldoran, 02 November 2010 - 08:22.


#44
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 micha69, on 2nd November 2010, 07:54, said:

Interesant, cum se numeste si de unde l-ai gasit? Sa il googalim si noi...............
Uscatorul personal este Duracraft dd-tec10e , dezumificare 10l/24h , se gaseste la noi . L-am luat datorita consumului de curent redus , aproximativ 130w/h , hidrostat incorporat , destul de silentios desi nu cred ca poti dormi cu el in camera in timp ce functioneaza si a peste 300 review-uri pozitive primite de-a lungul timpului . Pret pe site-uri intre 6,5 -8,9 mil.
Pentru randament maxim de uscare rufe totusi recomand un uscator de 20litri/24h cu suflanta in 2 trepte , sunt la noi in tara de vinzare Trotec ttk 70s si Master Desa dh720 , ambele modele se invirt in jurul de 8-9 mil , sunt puternice si au randament mare dar consumul se apropie de 400W/h .
Trebuie tinut cont ca cele de 20l/24h nu injumatatesc timpul de uscare al hainelor - practic eu din acest motiv am mers pe versiunea mai "bleguta"
Toate modelele prezentate au hidrostat incorporat , se mai gasesc in supermarketuri de profil budget si einhell - slabute fata de cele prezentate mai sus
mai jos pun poze cu fiecare model : 1 si 2 - duracraft ; 3 - master desa dh720 ; 4 - ttk 70s

Edited by Neohori, 02 November 2010 - 17:08.


#45
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
multumim de informatii si sper ca nu suntem prea mult offtopic fata de subiectul Uscator de rufe.
am vazut preturi bunicele pe Amazon la niste dezumidificatoare DeLonghi. :peacefingers:

#46
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Sunt foarte bune DeLonghi dar din pacate nu se prea gasesc uscatoare de la ei la noi in tara ... Daca ai posibilitate sa aduci este mult mai ieftin .
Off nu suntem din moment ce vorbim tot despre uscator , dar este unul multifunctional  :) pe site-ul de la trotec este descris amanuntit functia de uscare rufe , problema este ca e in limba germana  .

http://forum.softped...t...72&start=72 aici gasiti si alti utilizatori de dezumidificator pe post de uscator de rufe multumiti de achizitie .

Edited by Neohori, 02 November 2010 - 22:11.


#47
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 Neohori, on 2nd November 2010, 23:01, said:

Sunt foarte bune DeLonghi dar din pacate nu se prea gasesc uscatoare de la ei la noi in tara ... Daca ai posibilitate sa aduci este mult mai ieftin .
am comandat deja un DeLonghi, revin cu info dupa ce se livreaza.

#48
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Neohori, help please!

Nu am gasit sub nici o forma modelul Gorenje de care scriai mai sus. Ma poti ajuta cu un link?

De firma Candy ce parere aveti? Am gasit vreo 2 -3 modele de uscatoare de capacitate mare (9 - 10 kg) si tare mi-ar face cu ochiul. Si preturile sunt destul de prietenoase.

Tot pe aceeasi tema, am gasit un Ariston (modelul cel mai jos al lor, adica asta http://www.ariston.c...0HA--1488.html) la un pret extrem de bun. Cam la acelasi pret as putea lua un Whirpool, adica asta: http://www.catalogwh...-rufe-awz-7468/

#49
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 codruta, on 14th November 2010, 09:14, said:

Nu am gasit sub nici o forma modelul Gorenje de care scriai mai sus. Ma poti ajuta cu un link?
Gorenje D61312 este urmasul , modelul mai sus mentionat a fost imbunatatit .

#50
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 Neohori, on 14th November 2010, 18:04, said:

Gorenje D61312 este urmasul , modelul mai sus mentionat a fost imbunatatit .


merci

#51
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Am ramas datoare cu cu review. Am luat pana la urma un uscator Hoover de 9 kg. Eu sunt extrem de multumita de ceea ce face cu urmatoarele obs:
- ar putea usca de fapt 9 kg de bumbac 100 % in 4 ore (ceea ce probabil nu se va intampla niciodata)
- are recipientul de colectare a apei pe usa, foarte usor de pus si scos dar din pacate cam ajung si scame in apa dedurizata, asa ca nu stiu daca vreodata o sa o folosesc la ceva
- am nu mai stiu cate programe cu uscare de la 40 de minute la 4 ore plus optiunea de a-mi seta singura un program de uscare pe care sa il memorez (inca nu l-am incercat)
- am folosit pana acuma cel mai des programul mix&dry de o ora jumate care usca perfect in functie de cantitatea de rufe, estimez eu in jur la vreo 4 kg.
- destul de silentios, foarte usor de instalat (practic trebuie doar sa il bagi in priza).
- aduna foarte bine scamele
- a uscat perfect si lenjeriile de pat.
- hainele se sifoneaza doar daca la finele prigramului nu le scot imediat din masina. Daca sunt pe faza si le scot, arata impecabil.

Nu am gasit nicaieri (si va rog sa imi spuneti pe unde as putea gasi) servetele parfumate sau balsam pentru uscator.

Pentru cine mai cauta uscator as zice ca cel mai important ar fi sa aiba rabdare si sa caute cartile tehnice ale masinilor si sa confrunte timpii de uscare corelat cu nr de kg si consumul.

#52
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Am de vreo luna un Electrolux EDC7750W. Il recomand. Cu trei copii mici in casa balconul nu mai facea fata la uscat rufe asa ca a fost necesar sa cumparam un uscator. Programul pe care il utilizam de obicei (Cupboard) e putin cam lung (2 ore) dar oricum, mult mai scurt decat sa astept pana se usuca in balcon cand ninge sau e ceata.

#53
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Cum calculezi cate rufe bagi in masina?
Nu am avut ce face cu banii si mi'am luat si eu un uscator de capacitate 7kg.
Scot rufele din masina de spalat , le cantaresc ? Au 7 kg le bag si gata?
Nu de alta dar masina de spalat are capacitate 5kg si cand scot rufele (imbbibate cu apa) au 7kg...
Ca nu pricep....

#54
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 touche, on 8th January 2011, 14:27, said:

Cum calculezi cate rufe bagi in masina?
Nu am avut ce face cu banii si mi'am luat si eu un uscator de capacitate 7kg.
Scot rufele din masina de spalat , le cantaresc ? Au 7 kg le bag si gata?
Nu de alta dar masina de spalat are capacitate 5kg si cand scot rufele (imbbibate cu apa) au 7kg...
Ca nu pricep....


Nu stiu daca pentru mine era intrebarea, da' raspund.
Masina de spalat are 7 kg capacitate asa ca eu am tras concluzia ca daca o burdusesc bine de tot e la capacitate maxima si rezulta capacitatea maxima si la uscator.
In completare mai pot zice ca am folosit cel mai des un program mix & dry de 1,40 ore (cum ziceam functioneaza bine la cantitate mai mica). La cantitate mai mare am un program de pus in dulap de 3,30 ore dar care detecteaza automat umiditatea si regleaza uscarea in functie de ea (azi a uscat tot in vreo 2 ore si un pic).
Sunt super super incantata
Si cu ajutorul lui Neohori am pus mana si pe un balsam pentru uscatorul de rufe....ce mai, sunt in extaz!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate