Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sygic GPS Software

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2231 replies to this topic

#2143
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostCosminelu5, on 18 iunie 2018 - 17:18, said:

Dupa ultimele nu stiu cate update-uri, zici ca este batut in cap. Nu mai recalculeaza imediat ruta, iar daca si-a pus el in cap sa te duca pe o ruta, esti aproape la destinatie pe ruta ta, iar el tot insista sa te intorci.
Am prins saptamana asta o zi cu mult trafic, practic pe toate drumurile erau ambuteiaje si Sygic-ul recalcula ruta la fiecare 5 minute. Insa azi n-a mai vrut sa recalculeze, tinea mortis sa ma intoarca din drum desi eram aproape de destinatie si nici nu era cine stie ce trafic. Probabil mai au de lucrat la algoritm.

#2144
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 16.05.2007
am luat cu 20 de lei Real View Navigation.

Edited by liberlamare, 28 June 2018 - 18:34.


#2145
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004
Și te ajuta cu ceva, ți se pare util?

#2146
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,350
  • Înscris: 16.05.2007
habar nu am, nu folosesc aplicatia ca nu am unde, am luat-o ca ma plictiseam.
O voi incerca in concediu, sunt curios la ce e buna facilitatea.

Edited by liberlamare, 30 June 2018 - 08:12.


#2147
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postsoarce, on 23 iunie 2018 - 00:56, said:

Am prins saptamana asta o zi cu mult trafic, practic pe toate drumurile erau ambuteiaje si Sygic-ul recalcula ruta la fiecare 5 minute. Insa azi n-a mai vrut sa recalculeze, tinea mortis sa ma intoarca din drum desi eram aproape de destinatie si nici nu era cine stie ce trafic. Probabil mai au de lucrat la algoritm.
"Un nou Traseu predictiv cu un calcul mai precis al rutei pe baza estimării traficului"
In traducere libera, din romana in romaneste, un fel de fsp a la Sygic, in urma unui studiu derulat pe parcursul a 2 ani. La iGO cateodata fisierele fsp te mai si incurca... Ca si la IGO, odata identificate acele fisiere, le poti elimina din folderul maps si se potoleste. Pe scurt rationamentul: sunt niste statistici cu traficul in anumite zile/ore ale saptamanii si daca statistic el stie ca acolo este aglomerat (neavand informatii live din trafic din varii motive) te ruteaza tinand cont de statistici.

#2148
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004
Deci n-au informații din trafic în timp real și vor sa te ruteze in funcție de statistici??? Poate le suna bine în teorie dar mi se pare o tâmpenie.

#2149
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Asta o facea si IGO. Poate unul nu are deschise datele si logic, nu primeste date despre trafic realtime, deci trece 'pe statistici'. Poate cei din trafic nu au toti deschise datele si atunci culegerea de informatii din trafic (cam ca la waze) este deficitara, exista niste servere de unde se preiau informatii din trafic dar in general exista niste delay-uri. Eu am patit odata in Franta ca pe baza info TMC, IGO sa vrea sa ma scoata de pe DN si sa ma bage pe niste judetene, ca traficul ii dadea blocaje pe multi km. Informatia fusese reala dar nu mai era de actualitate de vreo ora. Eu vazand ca nu-i aglomeratie am ales sa-l ignor. Pe de alta parte te poate scoate din niste ambuscade pe autostrazi si atunci ii vezi utilitatea. Si waze, uneori ruteaza aiurea si te baga pe niste strazi aglomertae despre care nu stia ce niveluri de trafic au. Fisierele alea cu statistici, uneori sunt utile, uneori nu. De aceea tu decizi si nu navigatia.

#2150
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Informatia despre trafic nu o genereaza Sygic, o preiau de la TomTom (actualizare la fiecare 2 minute) si cat de precisa e cred ca difera de la tara la tara. TomTom preia la randul lui din mai multe surse: operatorii de telefonie mobila, Politie etc. In Spania e destul de precisa, in schimb limitele de viteza si radarele sunt varza. Problema pe care o aveam cu Sygic era ca supraestima timpul in conditii normale de trafic, fara ambuteiaje, dar dupa ultima actualizare ma incumet sa-l folosesc la naveta.

#2151
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Traficul il ia si dupa device (comunica permanent cu serverele Sygic si raporteaza pozitia si viteza, chestii de genul acesta). Cam toti folosesc faza asta (si GMap, si here si waze). Din ce stiu eu nu mai folosesc serverele TomTom ( TomTom nu are trafic pt Romania, IGO afiseaza trafic in Romania fara sa foloseasca de asemenea serverele TomTom). Oricum, se fac pasi mari in sensul unor motoare de rutare bune si coroborarea datelor cu trafic. Ca si masinile autonome ce o mai dau in bara si softurile aste o mai gresesc uneori. Aici intervine factorul uman pt corectie.

#2152
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004
probabil ca in alte tari mai civilizate, informatiile despre trafic sunt cat de cat reale si ajuta. eu ma refeream strict la situatia de la noi, din Romania (exemplu concret: Timisoara). unde Sygic nu are informatii despre trafic. caci absurditatile ce le prezinta el ca trafic "real-time" nu le pot lua in serios. o spun dupa multe teste. de aia ziceam ca sa rutezi dupa statistici la noi in Romania, este o gluma sinistra. la fel de sinistra ca asa-zisele informatiile despre trafic.

Edited by lg, 02 July 2018 - 17:28.


#2153
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Intrebare intrebatoare. Ar merita sa dau 15 euroi pe varianta Europa+trafic?
In principiu cind ma plimba sotia cu masina in afara localitatii folosesc Waze/Google Maps online si Here/Magic Earth offline. Imi ofera ceva in plus Sygic fata de astea?

Multam'.

Edited by burebista, 06 July 2018 - 11:58.


#2154
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,375
  • Înscris: 06.06.2006
Sygic-ul e foart bun pe distante lungi si mai ales afara.

#2155
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Bine cretule, da' are ceva nemaivazut decit alea 4 pe care le folosesc in mod normal?
Nu e vorba de 15 euro, e vorba daca imi ofera ceva in plus fata de astea moka. :)

Sar'na.

#2156
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Gata bre. Am cumpărat-o. A fost de ajuns să zici tu că e OK. :D

#2157
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postburebista, on 06 iulie 2018 - 17:45, said:

Bine cretule, da' are ceva nemaivazut decit alea 4 pe care le folosesc in mod normal?
Nu e vorba de 15 euro, e vorba daca imi ofera ceva in plus fata de astea moka. Posted Image
Daca ai conexiune la internet nu face altceva in plus de GoogleMap sau Waze, are doar o abordare diferita la rutare: din experienta Sygic e cel mai conservator, Waze e cel mai agresiv, iar GoogleMaps e undeva intre cele doua. In rest, toate au probleme de harti sau rutare.

#2158
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Sygic ruteaza ok, comparativ google maps care de cel puțin 5 ori ma dus în bălării rau, ma făcut sa întorc 180 grd, inclusiv drum fara ieșire, în schimb Waze si el acceptabil.

#2159
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postkretzu77, on 06 iulie 2018 - 16:44, said:

Sygic-ul e foart bun pe distante lungi si mai ales afara.


Am incercat eu o ruta Belgia - P.ula Croatia de 1350 km si mi-a dat rateu, cica e prea lunga ruta.

Mi-e greata.

Noroc ca am navigatie in masina care stie dintr-o bucata, ca asa din bucatele fac cu Waze. Sygic il tineam ca backup pe traseul complet.

Edited by izometric, 06 July 2018 - 23:06.


#2160
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,375
  • Înscris: 06.06.2006
I-am dat ruta Budapesta - Madrid si nu a avut treaba.
Nu a murit nici cu punt intermediar, nici la reconfigurare traseu.
Dar are nevoie de ceva resurse pt asta.
Si clear cache dupa fiecare update, ca gugăl plei e cretin.

@burebista, maine o sa am Priusul pe mana sa-i pun folie. Pe ruta dintre Casa Scanteii si Cora Pantelimon ne putem vedea sa vezi cum merge.

Da-mi un semn pe PM (pe forumul ala care iti pute tie) daca te intereseaza. :D

Edited by kretzu77, 07 July 2018 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate