Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fruity loops

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Alecsxus

Alecsxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.06.2004
Salut ppl!
Cam care sunt conditiile obligatorii care trebuie indeplinite pt crearea unei melodii profesionale in Fruity Loops!
Eu sincer am facut vreo 2 melodii care(cel putin prietenilor)au plakut super mult!!!
Daca cineva ma poate help...eventual si cu un link ceva nishte documentatzie...10x ppl

#2
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
M-am "jucat" si eu o perioada cu fruity loops , dar mi se pare cam complicat. Adevarul este ca nici nu a avut cine sa ma invetze cum sa il manevrez.

#3
Dj_Blue_Beat

Dj_Blue_Beat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2004
Fruity loops este unul printre softurile semiprofesionale cu care am facut shi eu ceva treba timp de un an jumate, imi place acum la versiounea noua adik gama de Fl 4 ca are wave travel cu care daca shtii sa il fool faci scratch-uri mihsto, sound font player-url iarashi a fost o idee buna, shi boom bass, ca de mult cautam  un generator de bass pt fruity pt ca nu aveam atunci trilogy-ul de la spctrasonics. acum fol reason 2.5 adik tota gama de la propellerhead + multe banci de samplere, trilogy spectrasonics, logic audio + plug-in-uri de rigoare, cool edit +plug-in-uri, cubase sx, softuri cu care e imposibil daca munceshti sa nu itzi iasa ceva. m-am apucat acu 8 luni sa invatz tehnici de mastering.
fruity loops merita incercat de oricine, faci treaba cu el daca shtii cum sa il fol shi ma refer in geeral la automatizari shi multe chestii care tin de dinamica pieseler. +un mastering bun :P bafta sper sa discutam mai multe despre acest subiect.

#4
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Dj_Blue_Beat, on Nov 7 2004, 10:16, said:

Fruity loops este unul printre softurile semiprofesionale cu care am facut shi eu ceva treba timp de un an jumate, imi place acum la versiounea noua adik gama de Fl 4 ca are wave travel cu care daca shtii sa il fool faci scratch-uri mihsto, sound font player-url iarashi a fost o idee buna, shi boom bass, ca de mult cautam  un generator de bass pt fruity pt ca nu aveam atunci trilogy-ul de la spctrasonics. acum fol reason 2.5 adik tota gama de la propellerhead + multe banci de samplere, trilogy spectrasonics, logic audio + plug-in-uri de rigoare, cool edit +plug-in-uri, cubase sx, softuri cu care e imposibil daca munceshti sa nu itzi iasa ceva. m-am apucat acu 8 luni sa invatz tehnici de mastering.
fruity loops merita incercat de oricine, faci treaba cu el daca shtii cum sa il fol shi ma refer in geeral la automatizari shi multe chestii care tin de dinamica pieseler. +un mastering bun :P bafta sper sa discutam mai multe despre acest subiect.

<{POST_SNAPBACK}>

Dj_Blue_Beat,sunt si eu interesat de tehnici de masterizare,am deschis un topic legat de chestia asta dar vad ca nu se prea pricepe lumea.
    In legatura cu FruityLoops(ca asta e tema aici) ce sa spun,numai de bine.Am facut si Hip-Hop si Dance si house si manele si muzica irlandeza si ......si   si nu stiu ce nu am facut in Fruity,pentru mine este un foarte simplu bun si util soft de creeat negative.Daca ai VSTi-uri DX-uri si sunete coioase faci exact ceea ce ai in cap(daca ai ceva in cap)..... B)

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

Frankie, on Jul 11 2004, 14:57, said:

M-am "jucat" si eu o perioada cu fruity loops , dar mi se pare cam complicat. Adevarul este ca nici nu a avut cine sa ma invetze cum sa il manevrez.

<{POST_SNAPBACK}>

Frankie,cum ai adaugat poza asta cu actorul asta?Vreau sa pun si eu o poza care sa ma reprezinte dar nu stiu cum.

#6
jutas

jutas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2005
Mastering acasa? Hm... sincer nu prea pot sa zic desore asta chestii optimiste. Mai ales nu mastering pe un mixaj facut in Fruity Loops. No offense. Si mie mi-a placut Fruity Loops, avea interfata intuitiva pentru timpurile cand a aparut. Insa mixerul integrat scoata ghiveci dupa 5-6 trackuri. N-are un sampler ca lumea integrat..

Eu va sfatuiesc sa folositi Logic. De 3 ani Emagic nu mai scoate versiuni noi pentru Pc (se fac doar pentru Mac), dar e in featur-uri este net superioara si Cubase-ului (si dupa 3 ani!!!).  + samplerul integrat (EXS)! + synthurile integrate (ES2, EVP etcetc...).

Inapoi la mastering: singurele programe soft, care cat de cat scot calitate pentru mastering sunt: T-Racks sau pluginurile de la Waves (ex. C2). Dar pentru mastering ai nevoie si de monitoare care sa-ti scoate de la sub pana la inalte. Iar daca ai bani pentru asta, restul hard-ului nu constituie problema :)

Apropo, daca sunteti interesati de aceste chestii vizitati site-ul: http://www.soundcretion.ro

#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Alecsxus2007, on Jun 27 2004, 15:13, said:

Salut ppl!
Cam care sunt conditiile obligatorii care trebuie indeplinite pt crearea unei melodii profesionale in Fruity Loops!

<{POST_SNAPBACK}>


Pai conditia obligatorie este trecerea la Reason (care intre timp a ajuns la versunea 3.0, marea noutate fiind suportul pt mastering - un fel de t-racks intrgrat in reason)

#8
shortLThug

shortLThug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.07.2007
Kituri de sunete gratuite, proecte,si tutorialuri pentru a lucra cu Fruity Loops studio puteti gasi pe http://www.warbeats.com/Home.aspx :D

Edited by antinari, 08 January 2009 - 19:34.
scos referral din link


#9
MicSiRau

MicSiRau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.06.2008

View PostshortLThug, on Sep 7 2007, 20:04, said:

Kituri de sunete gratuite, proecte,si tutorialuri pentru a lucra cu Fruity Loops studio puteti gasi pe http://www.warbeats.com/Home.aspx   :D
Imi poti spune cum downloadez ca nu vad nici un buton de download? :huh:
Sa imi zica cineva va rog... :worthy:
Multumesc!

Edited by antinari, 08 January 2009 - 19:34.
edit quote


#10
icristi90

icristi90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.04.2006
App de masterizare ... Waves C4 rulez!

Uite o chestie foarte importanta pe care incerc sa o dezbat cu toti producatorii de negative. NU mai procesati piesele atat de puternic, nu mai bagati maximizer la -10Db. E de porc. Se aude superok pe CD, dar cand o trec prin lantul de procesare al radioului imi vine sa-mi capsez scrotul de scaun.

Deja piesa cand ajunge in radio e masterizata puternic daca o trec si eu prin procesoare ajunge cu overdrive pe aer. E de porc. Singurul care s-a prins de miscarea asta e Timbaland care masterizeaza piesele o data pt cd (cu masterizare puternica) si pt radio (Radio Edit) cu masterizare minimala.

Inainte de 90 se produceau piesele cu masterizare minimala pentru ca oricum atunci radioul era rege. Acum iese cu masterizare care imita lantul de amplificare gen radio .. iar cand e trecuta si prin lantul de emisie e super procesata.

Nu stiu daca am explicat cum trebuie... :(

Edited by icristi90, 09 January 2009 - 19:56.


#11
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Posticristi90, on Jan 9 2009, 19:56, said:

App de masterizare ... Waves C4 rulez!

Uite o chestie foarte importanta pe care incerc sa o dezbat cu toti producatorii de negative. NU mai procesati piesele atat de puternic, nu mai bagati maximizer la -10Db. E de porc. Se aude superok pe CD, dar cand o trec prin lantul de procesare al radioului imi vine sa-mi capsez scrotul de scaun.

Deja piesa cand ajunge in radio e masterizata puternic daca o trec si eu prin procesoare ajunge cu overdrive pe aer. E de porc. Singurul care s-a prins de miscarea asta e Timbaland care masterizeaza piesele o data pt cd (cu masterizare puternica) si pt radio (Radio Edit) cu masterizare minimala.

Inainte de 90 se produceau piesele cu masterizare minimala pentru ca oricum atunci radioul era rege. Acum iese cu masterizare care imita lantul de amplificare gen radio .. iar cand e trecuta si prin lantul de emisie e super procesata.

Nu stiu daca am explicat cum trebuie... :(
Ai explicat cum trebuie insa solutia nu este un Light Mastering ci (eventual) executarea in dublu exemplar al masteringului si anume Light(pentru Radio) si Normal(cum considera fiecare) pentru ascultare normala pentru ca nu toate piesele ajung pe Radio :)...daca tie piesele "obisnuite" ti se par Masterizate "Hard" atunci ce spui de Masteringul executat pe piesele lui Eminem & Co :)
PS-Din tot lantul de procese al Masteringului, practic, procesul care creeaza inconvenienta posturilor de radio este maximizarea si eventual compresia exagerata deci un Light mastering implica o maximizare mai decenta iar aceasta "decenta" o puteti verifica vizual in SoundForge in urmatorul mod :Incarci piesa finala in SoundForge, mergi la Tools, dai Statistics... si te uiti la RMS power: maximul acceptat este de -10dB, daca ai -9dB sau -8dB inseamna ca ai maximizat exagerat iar piesa va suna prost....ideal este -12dB(ideal din punctul de vedere al compresiei, maximizarii)

Edited by buncar, 11 January 2009 - 15:24.


#12
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Un mic clip cu explicatii detaliate despre ce se intampla cand se aplica o compresie agresiva: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Gmex_4hreQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In rest se gasesc o gramada de materiale pe tema "loudness wars", ultimul scandal in domeniu fiind cauzat de albumul Metallica - Death Magnetic (care se pare ca are mai multa dinamica in versiunea pentru Guitar Hero :P)

Edited by CYCLER, 11 January 2009 - 21:21.


#13
eastory

eastory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2008
pai o conditie de baza ar fi sa ai o colectie de sampleuri foarte mare...sa te pricepi la semplat...sau daca nu vrei sa mergi pe partea asta a samplingului...sa te pricepi la muzica cat de cat... eu fac muzica de vreo 6 ani siti pot da sa asculti ce am putut face eu cu fruity loops pana acuma --->   nu am studiat si nici nu studiez muzica, dar programul este mai mult decat suficient daca il cunosti... te salut!

Edited by antinari, 30 January 2009 - 23:30.
pentru popularizarea creatiilor proprii există aria de muzică, cu topic dedicat.


#14
soso_ph

soso_ph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.08.2006
Ma tot chinuie o intrebare: Ce are Cubase si nu are FruityLoops? Sau de ce e superior Cubase? Se tot spune pe aici pe forum ca ar fi mai bun Cubase si cred si eu asta dar as vrea sa stiu si eu de ce.
Astept opinii obiective si pertinente daca se poate.
Va multumesc!

#15
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postsoso_ph, on 2nd October 2009, 16:26, said:

Ma tot chinuie o intrebare: Ce are Cubase si nu are FruityLoops? Sau de ce e superior Cubase? Se tot spune pe aici pe forum ca ar fi mai bun Cubase si cred si eu asta dar as vrea sa stiu si eu de ce.
Astept opinii obiective si pertinente daca se poate.
Va multumesc!
Sunt multe optiuni pe care cubase-ul le are si Fruity-ul nu.Compatibilitatea cu alte softuri, functii mai multe si foarte detaliate, bug-uri mai putine, stabilitate net superioara(crashuie doar atunci cand chiar iti bati joc de el), poti lucra cu canale 5.1 sau combinate, recunoaste formatele video cunoscute iar produsul final are o calitate superioara datorita intregului lant si datorita modului in care executa mixarea.Prin Cubase poti deschide in ReWire alte programe in care poate ai diverse parti dintr-un proiect, pe partea de routing cubase-ul te lasa sa faci exact ceea ce vrei, poti linkui sau trimite orice canal la orice grup sau la orice alt canal prin cateva clickuri, pentru fiecare canal ai o multitudine de optiuni de editare, Cubase-ul stie sa faca Grupuri de efecte, cat si BUS-uri virtuale iar asocierile canalelor cu acele BUS-uri nu au nici o bariera, Pe partea de MIDI e mult mai practic conceput, nu incarci instrumentul(ca ocupant al unui canal) ci incarci instrumentul pe care il poti apoi atribui oricarui canal si in orice moment poti schimba acel instrument de pe acel canal fara sa trebuiasca sa faci un nou canal sau sa salvezi "desenul" pentru a-l pune pe noul canal...........................................................................
.............ETC.Singurul avantaj al Fruity-ului fata de Cubase este acela ca in Fruity se lucreaza mult mai simplu si e mult mai simplu de stapanit.

Edited by buncar, 04 October 2009 - 21:23.


#16
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
1) Stabilitate: te asigur ca FL e foarte stabil de felul lui, orice crash pe care l-am patit in ultima vreme datorandu-se unor pluginuri 3rd party nu foarte atent lucrate :)

2) Routing: aici e discutabil, intr-adevar FL nu e la fel de bun intr-un studio cu hardware controlat MIDI precum Cubase sau Nuendo, e destul de slabut la capitolul asta. Compenseaza in schimb prin propriul sistem de controllere interne. Pe partea de routing audio la fel, are un sistem propriu oarecum diferit, dar in niciun caz prost.

3) ReWire: suportat bine-mersi si de FL, n-avem ce adauga.

Ca idee, folosesc in continuare FL pe post de DAW principal pe partea de creatie muzicala "de hobby", unde nu ma dezamageste de loc, ba chiar are cateva chestii fara de care mi-ar fi mai greu. Pentru un proiect profesional (sound-design, soundtrack) as folosi mai degraba Reaper, care spre deosebire de Cubase e mai putin halitor de resurse si intamplator foarte ieftin.

#17
SHunter

SHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.01.2010
FL e bun, insa Nu se compara cu cubase dupa calitate, desi FL e mai comod ;)

Edited by SHunter, 23 June 2010 - 19:11.


#18
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011

View PostSHunter, on 23rd June 2010, 20:11, said:

FL e bun, insa Nu se compara cu cubase dupa calitate, desi FL e mai comod ;)
Toata lumea spune ca acest Cubase este ff bun.. GRESIT ! Toate sunt la fel ,, sunt doar interfate... Totul tine de ureche,vst,sunet,imaginatie,placa sunet, casti sau boxe ff bune si masterizare in mixer.. Cam atat.. Lucrez de 7 ani cu majoritatea programelor.. Toate mi se par la fel la mastering. De exemplu unele piese ale lui 50 Cent sau Eminem sunt facute in FL Studio .. Nu conteaza nici pretul acestor programe, ca unul costa mai mult ca celalalt.! Nu uitati ca pe timpuri se folosea Dream Station un programel ff sofisticat pt muzica, si piesa lui Robert Miles -Children este facuta cu un Dream Station prima sau a doua versiune. Daca o sa vedeti programelu de cativa MB nu o sa dati 2 bani pe el.. dar din experienta mea va spun ca toate sunt la fel.  :peacefingers:

Edited by stefan24, 24 January 2011 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate