Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Kalanchoe intrebare/ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
hello

am si eu o problema cu o floare Kalanchoe, a început sa ii cada frunzele si începe sa rămână cheala.
am observat ca pe frunze apare un soi de puf, am pus si doua poze in caz ca nu sunt destul de explicit.
Attached File  DSCN7389.JPG   1.02MB   43 downloads
Attached File  DSCN7390.jpg   698.6K   40 downloads


stie cineva ce anume are si cum pot sa o salvez?

multumesc!

#2
mariac

mariac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2007

View Postmesterila, on Oct 1 2007, 16:20, said:

hello

am si eu o problema cu o floare Kalanchoe, a început sa ii cada frunzele si începe sa rămână cheala.
am observat ca pe frunze apare un soi de puf, am pus si doua poze in caz ca nu sunt destul de explicit.
Attachment DSCN7389.JPG
Attachment DSCN7390.jpg
stie cineva ce anume are si cum pot sa o salvez?

multumesc!
exista un spray in florarii, intreaba-le pe vinzatoare ca iti explica. puful asta e un daunator ceva. eu le-am luat si am rezolvat problema destul de repede.

#3
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005

View Postmariac, on Oct 2 2007, 12:11, said:

exista un spray in florarii, intreaba-le pe vinzatoare ca iti explica. puful asta e un daunator ceva. eu le-am luat si am rezolvat problema destul de repede.

merci, zilele astea trec sa cumpar, sper sa nu se molipseasca si restul pana atunci ...

#4
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
am achizitionat nu demult o kalanchoe cam de 15-20 cm. este o singura tulpina si as dori sa se ramifice. am citit ca se ciupeste insa nicaieri nu spune cum se face asta. va rog sa ma ajutati sa elucidez misterul asta. planta mama nu a inflorit niciodata in 2 ani, este normal? a mea va face la fel, sau depinde de conditiile in care este tinuta? astept sugestii. multumesc.

#5
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
nu vrea nimeni sa ma ajute? poate nu aveti floarea....asteptam sa mi se sugereze cum sa fac...cred ca mai astept pana o ciupesc... :(

#6
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
alinutza, daca vrei sa se ramifice ciupeste-i varful un pic. Adica rupe-i varful fara sa-i deteriorezi tulpina.
Daca planta e tanara si are varful fraged, poti face acest lucru si cu mana, adica prinzand intre unghii varful plantei si taindu-l.
La plantele mai viguroase, cu tulpina usor lemnificata, operatiunea se face cu un forfecel sau o lama ascutita, astfel incat partea taiata sa nu fie afectata prea mult.
Bafta si reusita!

#7
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
multumesc, valentina. am sa pun in aplicare chiar acum sfatul tau. iti doresc sa ai flori frumoase si sanatoase!

#8
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Am si eu o kalanchoe care a crescut, s-a intins si acum are tulpinile lungi si lemnoase. Se intampla ceva daca le tai si o aduc la o forma mai rotunda? Cand am primit-o era ca o tufa mica plina de frunze si flori, acum nu mai are nici o forma dar totusi flori are :)

#9
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Poti sa o tai pentru a-i corecta forma, dar ai grija ca dupa udare, daca nu va mai avea prea multe frunze, va trebui sa o uzi cu moderatie. Adica mai putin, cel putin o perioada pana ii vor da alte frunze viguroase.
Dupa ce o tunzi, aseaz-o mai la lumina, si incearca, cel putin pentru cateva zile - o saptamana, sa o pulverizezi zilnic. In felul acesta vei stimula tulpina (mugurii nodali) sa emita ramuri si frunze noi.

Edited by Valentina30, 20 April 2008 - 21:19.


#10
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Multumesc de sfat. :)

#11
violadorata

violadorata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.06.2007
Tot o astfel de planta am si eu si o iubesc tare mult. Pentru ca e o supravietuitoare.
Dupa ce mi-a tot inflorit, tulpinitele alea pe care erau inflorescentele se tot lungeau si cheleau de frunze si flori. La un moment dat aratau ca niste bete golase, dar o mica ramurica ce crescuse aproape de radacina a dat viata unei noi plante. A crescut, s-a ramificat si mi-a inveselit geamul.
O am de un an si ceva, acum planta arata ca o tufa inaltuta si bogata. Dar nu a mai inflorit si nici nu mai seamana cu vechea planta, pentru ca frunzele nu au mai fost niciodata asa de mari si la baza plantei. Sunt efectiv ramuri pline de frunze, vreo 15 ramuri am numarat. S-a ramificat singurica, eu nu am ciupit-o. Am taiat doar betele care avusesera florile.

Acuma, intrebarea mea este: va mai face flori? Trebuie sa o ajut eu in vreun fel? Planta sta la geam (in casa), deci are lumina, umiditate cam prea e la mine in casa...

Ceva sfaturi? :rolleyes:

#12
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Ii poti schimba pamantul din ghiveci pentru a avea suficiente substante nutritive... in rest: ud-o cu moderatie si, daca ai la indemana un ingrasamant pentru plante cu flori, poti sa-i aplici la 12-14 zile o doza slaba in apa de udare.

#13
violadorata

violadorata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.06.2007

View PostValentina30, on May 11 2008, 18:30, said:

Ii poti schimba pamantul din ghiveci pentru a avea suficiente substante nutritive... in rest: ud-o cu moderatie si, daca ai la indemana un ingrasamant pentru plante cu flori, poti sa-i aplici la 12-14 zile o doza slaba in apa de udare.

Mulțumesc mult, Valentina. Așa voi face!  :)
Ar mai fi ceva de care am uitat să întreb. Poate mă poți lumina tu. Plăntuța mea a făcut niște mustăți albe, cam pe la toate nodurile. Efectiv arată ca niște mici rădăcinuțe albe, în smoc, ciufulite. Ca și cum ar fi încolțit. Ai idee ce e asta? E normal? :rolleyes:

#14
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Da violadorata, e normal.
Mai ales ca, asa cum spuneai si tu, ai umiditate mare in casa. Acele firisoare mici albe, ca niste mustati sunt chiar radacinute. Nu dauneaza plantei, ci doar au un aspect inestetic.
Pentru ca planta sa inceteze a mai forma acele "mustati" trebuie sa o pozitionezi intr-o locatie bine aerisita, cu lumina din belsug, si sa o uzi cu moderatie (asa cum ti-am mai spus :) ).
Daca vrei sa scapi de ele, poti sa le tai. Nu le rupe cu mana sa nu tragi de planta sa o "stresezi", foloseste o forfecuta mica si ascutita.

Edited by Valentina30, 14 May 2008 - 19:01.


#15
violadorata

violadorata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.06.2007
Valentina, you're a doll!! O comoară la casa omului! Thanks!

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postvioladorata, on May 14 2008, 20:05, said:

Valentina, you're a doll!! O comoară la casa omului! Thanks!

You're wellcome...  
Multam pentru cuvinte. :P

#17
Roxana2one

Roxana2one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2008
Si eu am avut un kalanchoe cu flori roz. I-am schimbat pamanul si l-am pus intr-un ghiveci pe pervaz (unde bate soarele doar dimineata) si in cateva zile au inceput sa se inmoaie si sa se ofileasca frunzele, iar apoi mi s-a uscat. Am mai putut salva din el doar un butas mic, foarte mic pe care l-am pus intr-un pahar cu apa. Cand a inceput sa faca "mustati" l-am pus sa se prinda intr-un ghiveci, dar nu ii merge deloc bine. Nu a mai crescut, e tot asa mic. L-am pus de vreo doua luni si e tot asa. Mai pot face ceva cu el? Mi-as mai lua un kalanchoe, dar mi-e frica sa nu il stric si pe asta. :mellow: Am auzit ca le plac ghivecele mici. Poate aici a fost greseala mea...ca l-am mutat intr-un ghiveci mai mare.

Edited by Roxana2one, 11 June 2008 - 13:58.


#18
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
toate plantutele, si in general puii mici, se descurca mai greu in ghivece mult prea mari pentru ei... Explicatia e simpla: toata seva si energia lor este dirijata spre partea radiculara. Planta se straduie intai sa faca radacini cat sa se "aseze" bine in ghiveci si abia dupa aceea incepe sa creasca si sa fornmeze frunzis. Asta inseamna ca pana nu umple ghiveciul cu radacini, nu prea mai creste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate