Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#217
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcyb3rmann, on May 15 2009, 22:47, said:

10Ele sînt doar niște porunci pămîntești, date, ca toate cele privitoare la mîncări, băuturi și felurite spălături, pînă la o vreme de îndreptare.

in care din cele trei categorii se incadreaza Sabatul?
In categoria celor trecatoare, deoarece in Coloseni 2:16 sabatul este pus pe acelasi nivel cu lunile noi, sarbatorile si legile privind mancarea, care nu se mai respecta in NT.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Insa, pt voi autoritatea nu este Scriptura, ci blestemata de uait.

#218
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on May 16 2009, 22:26, said:

In categoria celor trecatoare, deoarece in Coloseni 2:16 sabatul este pus pe acelasi nivel cu lunile noi, sarbatorile si legile privind mancarea, care nu se mai respecta in NT.

Coloseni 2

16Nimeni dar să nu vă judece cu privire la mîncare sau băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă, sau cu privire la o zi de Sabat,

17cari sînt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.

Insa, pt voi autoritatea nu este Scriptura, ci blestemata de uait.

......nimeni sa nu va judece......ce inseamna dupa tine ?.....iar sabatul nu este cumva
inca o ,,umbra,, a Odihnei Ceresti ?.....s-a implinit cumva intrarea in Canaanul Ceresc ?....pt.
tine de fapt ,,autoritatea,, sunt versetele scoase din context ....parca mai proceda cineva tot
asa ......iar eu iti zic....de asemenea sta scris.....
Fapte cap 17
2.   Și după obiceiul său, Pavel a intrat la ei și în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi,
http://www.bibliaort...?id=26&cap=17#2

Edited by leoluke, 17 May 2009 - 22:01.


#219
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on May 17 2009, 22:58, said:

......nimeni sa nu va judece......ce inseamna dupa tine ?.....iar sabatul nu este cumva
inca o ,,umbra,, a Odihnei Ceresti ?.....s-a implinit cumva intrarea in Canaanul Ceresc ?....pt.
tine de fapt ,,autoritatea,, sunt versetele scoase din context ....parca mai proceda cineva tot
asa ......iar eu iti zic....de asemenea sta scris.....
Fapte cap 17
2.   Și după obiceiul său, Pavel a intrat la ei și în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi,
http://www.bibliaort...?id=26&cap=17#2
Nu e dupa mine, scrie clar ca sambata este o UMBRA si echivalata cu lunile noi si sarbatorile.

Neeeext!!!!

#220
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on May 18 2009, 01:04, said:

Nu e dupa mine, scrie clar ca sambata este o UMBRA si echivalata cu lunile noi si sarbatorile.

Neeeext!!!!
Umbre sunt pentru tine....  ti s-a mai spus si nu pricepi.... sau nu vrei... ori esti rau intentionat desi pricepi... te crezi mai deptept decat teologii care au studat Bibilia?

Nu mai fi atat de sigur pe tine si pe cunostintele tale... ca ceea ce demonstezi este ca doar faptul ca esti un chimval zinganitor si atat... :lol:

#221
nicolaescunicu

nicolaescunicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.02.2007
Ce-si mai rade dracul de noi. Ce conteaza dc aveti opinii diferite dc nu aveti dragoste unii petru altii?
Pavel fiecare sa ramana in incredintarea lui si in ceea ce avem in comun sa ne zidim unii pe altii.
Pare rau pentru voi dar chiar ati scapat discutia de sub bunul simt crestinesc de care si unii si altii aveti nevoie.
Domnul sa ne lumineze pe toti.

#222
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postktulu22, on 18th May 2009, 14:11, said:

Umbre sunt pentru tine....  ti s-a mai spus si nu pricepi.... sau nu vrei... ori esti rau intentionat desi pricepi... te crezi mai deptept decat teologii care au studat Bibilia?

Nu mai fi atat de sigur pe tine si pe cunostintele tale... ca ceea ce demonstezi este ca doar faptul ca esti un chimval zinganitor si atat... :lol:
  

  Care teologi maica??? cei adventisti???orice teolog neafiliat condamna minciunile advente  si profeti lor falsi

ca bine zice zexe si biblia e clara, acum nu mai suntem la umbra,am fost deja asezati in locurile ceresti  si oricine vine la Isus primeste odihna adevarata pentru suflet...
daca va place la umbra sa va fie de bine, cu umbra ramaneti, si o umbra in final nu este de fapt nimic


#223
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postenohabel, on 22nd August 2009, 01:38, said:

Care teologi maica??? cei adventisti???orice teolog neafiliat condamna minciunile advente  si profeti lor falsi

ca bine zice zexe si biblia e clara, acum nu mai suntem la umbra,am fost deja asezati in locurile ceresti  si oricine vine la Isus primeste odihna adevarata pentru suflet...
daca va place la umbra sa va fie de bine, cu umbra ramaneti, si o umbra in final nu este de fapt nimic
Ia studiaza tu Scriptura si ai sa vezi cat dfe mult de inseli.... restul depinde de tine, daca vrei sa iti spuna unul sau altul ce sa crezi...
Si ia spune tu care sunt minciunile adventiste? Asa ca sa stiu ce sa iti raspund...

Edited by ktulu22, 22 August 2009 - 09:22.


#224
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 22nd August 2009, 01:38, said:

Care teologi maica??? cei adventisti???orice teolog neafiliat condamna minciunile advente  si profeti lor falsi

ca bine zice zexe si biblia e clara, acum nu mai suntem la umbra,am fost deja asezati in locurile ceresti  si oricine vine la Isus primeste odihna adevarata pentru suflet...
daca va place la umbra sa va fie de bine, cu umbra ramaneti, si o umbra in final nu este de fapt nimic
Nu citeste Scriptura, ci visele nebunei aleia. Lasa-l ca nu vrea.

#225
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 22nd August 2009, 11:30, said:

Nu citeste Scriptura, ci visele nebunei aleia. Lasa-l ca nu vrea.
Decat sa le citesc pe ale tale... mai bine pe ale EGW...
Roadele tale nu corespund cu Scriptura... pe cand ale ei da... te oftici? Asta e problema ta?

#226
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postktulu22, on 22nd August 2009, 10:22, said:

Ia studiaza tu Scriptura si ai sa vezi cat dfe mult de inseli.... restul depinde de tine, daca vrei sa iti spuna unul sau altul ce sa crezi...
Si ia spune tu care sunt minciunile adventiste? Asa ca sa stiu ce sa iti raspund...

nu are nici un sens so luam iarasi si iarasi cu argumente si contraargumente,ca niciodata nu se ajunge la vreun rezultat pozitiv...

#227
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 23rd August 2009, 22:44, said:

nu are nici un sens so luam iarasi si iarasi cu argumente si contraargumente,ca niciodata nu se ajunge la vreun rezultat pozitiv...
Pai ei nu accepta Scriptura ca argument, daca le arati versurile care contrazic doctrina lor gresita te acuza ca "scoti din context" :lol:

La fel ca si ortodocsii cu icoanele....... nu vor si gata!!!

#228
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 24th August 2009, 23:57, said:

Pai ei nu accepta Scriptura ca argument, daca le arati versurile care contrazic doctrina lor gresita te acuza ca "scoti din context" :lol:

La fel ca si ortodocsii cu icoanele....... nu vor si gata!!!
Cu Scriptura ti s-a aratat ca esti pe langa cu mult... dar nu vrei sa intelegi pentu ca textul scos din context duce la ratacire... si asta nu vrei sa intelegi....
Vi cu argument un text biblic scos  din context, cu imagini de pe youtube si mai ales cu site-uri facute pe genunchi... si ai tupeul sa vorbesti de Scriptura?
Dar la tine Scriptura este youtube... :))

Apropo de ce nu ai curaj sa raspunzi la ceea ce te-am rugat? Ia arata tu un pic care sunt minciunile adventiste... daca or fi... daca nu ai raspuns inseamna ca nu sunt... deci... cine e mincinosul?

#229
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postktulu22, on 25th August 2009, 15:56, said:

Cu Scriptura ti s-a aratat ca esti pe langa cu mult... dar nu vrei sa intelegi pentu ca textul scos din context duce la ratacire... si asta nu vrei sa intelegi....
Vi cu argument un text biblic scos  din context, cu imagini de pe youtube si mai ales cu site-uri facute pe genunchi... si ai tupeul sa vorbesti de Scriptura?
Dar la tine Scriptura este youtube... :))

Apropo de ce nu ai curaj sa raspunzi la ceea ce te-am rugat? Ia arata tu un pic care sunt minciunile adventiste... daca or fi... daca nu ai raspuns inseamna ca nu sunt... deci... cine e mincinosul?


Ce aparati voi aici ?Adventismul? Jos garda. Pune-ti vietile jos daca e vorba de Hristos.

Zexe tu in cine lovesti ? Vazi ca si de nu-ti place de ei tre sa-ti placa de ce zice Domnul


Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unii pe alții, cum v-am iubit Eu.

#230
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Posthusand, on 9th November 2009, 15:08, said:

Si tot la minciunile alea adventiste ma gandesc... :huh:  Sau crezi ca am uitat?

Ia spune-le... :rolleyes:

#231
feralTiger94

feralTiger94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2009
salutare! Si eu sunt adventist si am aflat si eu de curand de acest David Koresch. Intreadevar initial a fost membru al AZS insa cum s-a mai spus a inceput sa aiba niste ganduri cam descentrate si a fost exclus impreuna cu cei care l-au urmat. In timp au incercat sa formeze un cult nou si s-au numit adventisti davidieni. Au fost vreo 30 de membri sau cam asa ceva toti au murit intr-un incendiu Este o latura mai intunecata a bisericii despre care nu se prea vorbeste. Sper ca este corect ce am spus corectati-ma daca am spus ceva gresit si eu am auzit povestea de la altcineva.

View PostCatunStelian, on 19th September 2008, 18:08, said:

Dupa cate se poate vedea la acest topic, aceasta "considerare" nu este biblica, argumentele aduse de tine fiind construite pe premise gresite.
cine ti-a spus prostia asta? :)) Logic ca mai intram pe internet si sambata sau cel putin eu. Mrg acum nu intru pe toate prostiile care intru in timpul saptamanii. Ma uit si la televizor pe discovery sau national geographic. Cine ti-a spus ca dventistii nu au voie sa stea pe internet sau sa se uite la televizor sambata imi cer scuze ca spun asta dar este ori habotnic ori complet neinformat.

#232
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 9th November 2009, 14:08, said:

Zexe tu in cine lovesti ? Vazi ca si de nu-ti place de ei tre sa-ti placa de ce zice Domnul
Ce sa am eu cu oamenii, ma? Eu am cu nebuna aia de coana mare, ca minte cu nerusinare, atat. Lor nu le convine ca le lovesc idolul spurcat, that's all :lol:

#233
adventistul

adventistul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2011

View Postzexelica, on 9th January 2010, 16:21, said:

Ce sa am eu cu oamenii, ma? Eu am cu nebuna aia de coana mare, ca minte cu nerusinare, atat. Lor nu le convine ca le lovesc idolul spurcat, that's all :lol:







prietene daca iti incercai cariera intr-un teatru de comedie erai nr1..:)))asa ca nu te lua tu de adventisti si rade de ei ,eu vin din ortodoxie si stiu cei si acolo si cei la adventisti chiar si la catolici...
in legatura cu botezul au mare dreptate si nu iau bani ca preafericiti vostri preoti (deaici si varianta preafericiti)sau nebuni aia de peroti care sti bine cai vezi la tv ca sio pun intre iei si tu te duci a doua zi la biserica si le pupi mana,si preafeericitul ala de daniel care sia lasat fratele sarac.si tot asa nu mai da tru cu pietr in alti si uitate in curtea ta, da?si cu mancarea :este vb despre mancarea curata,nu cea zis dumnezeu cai spurcat si necurat....asa ca nu o mai judeca tu pe egw ca este adevarat ceea ce spune.........asa cum nici adventisti nu judeca faptele preotilor si a conducatorilor bisericesti asa nici u nu ai nici un drept


View Postadventistul, on 12th March 2011, 12:14, said:

prietene daca iti incercai cariera intr-un teatru de comedie erai nr1..:)))asa ca nu te lua tu de adventisti si rade de ei ,eu vin din ortodoxie si stiu cei si acolo si cei la adventisti chiar si la catolici...
in legatura cu botezul au mare dreptate si nu iau bani ca preafericiti vostri preoti (deaici si varianta preafericiti)sau nebuni aia de peroti care sti bine cai vezi la tv ca sio pun intre iei si tu te duci a doua zi la biserica si le pupi mana,si preafeericitul ala de daniel care sia lasat fratele sarac.si tot asa nu mai da tru cu pietr in alti si uitate in curtea ta, da?si cu mancarea :este vb despre mancarea curata,nu cea zis dumnezeu cai spurcat si necurat....asa ca nu o mai judeca tu pe egw ca este adevarat ceea ce spune.........asa cum nici adventisti nu judeca faptele preotilor si a conducatorilor bisericesti asa nici u nu ai nici un drept
      




si inca ceva.ia nu este idol ci un indrumator,idoli sunt icoanele alea ale vostre prietene,daca te uiti bine sunteti singuri care aveti icoane.hmmmmm,asa ca laso asa si stai cuminte ca nui ai dreptate......

#234
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleoluke, on 2nd April 2009, 14:41, said:

.......nu ti se pare ca ai depasit limita minciunelelor ?......cu alcoolul chiar
ca nu le-a avut.....sau ai fi vrut tu sa le aiba...... ;)


ἀπολείπεται apoleipetai 620 V-PPI-3S there remains =ramine la urma

σαββατισμὸς sabbatismos 4520 N-NSM rest                = odihna sabatului



fara ziua anterioara care este schimbata



of another ἄλλης allēs 243 other, another a prim. word
day ἡμέρας ēmeras 2250 day a prim. word
after μετὰ meta 3326 with, among, after a prim. preposition



http://biblelexicon....hebrews/4-8.htm

Edited by husand, 07 June 2011 - 22:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate