Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#181
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Mar 30 2009, 20:26, said:

....iar incepi cu aceeasi poveste dovedita ca fiind falsa ?.....scrie clar in NT ......apostolii
au continuat sa respecte cele 10 porunci inclusiv porunca a 4 a cu sabatul......
Nu exista asa ceva in NT. Tu te iei dupa panarama aia de coana mare si d-aia zici. Ca predicau si sambata in sinagogi, da, scrie. Insa nicaieri nu scrie ca nu munceau sambata, iar asta nu poate sterge versul cu frangerea painii in adunare duminica.

Tu tot incerci, stiu. Iar, la meserie iara te incurci, apoleipetai inseamna a lasa in urma, nu exista sensul acestui cuvant ca reinstaurare sau instaurare cum va minte panarama aia de coana mare la voi la biserica.

Edited by zexelica, 31 March 2009 - 00:59.


#182
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Pacat ca nu ai cu cine sa faci o conversatie constructiva.
Ca sa ne justificam comportamentul fata de cei din jur si atitudinea fata de Dumnezeu, incepem sa jignim si sa vorbim urat. Si ne mai bateti in pietpt ca sunteti crestini si aveti adevarul.
Daca si Dumnezeu ar fi la fel ca voi as emigra undeva departe ca sa nu mai vad atata prostie li lipsa de educatie din partea voastra.
COMPLEXATILOR!

#183
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Mar 31 2009, 01:58, said:

Nu exista asa ceva in NT. Tu te iei dupa panarama aia de coana mare si d-aia zici. Ca predicau si sambata in sinagogi, da, scrie. Insa nicaieri nu scrie ca nu munceau sambata, iar asta nu poate sterge versul cu frangerea painii in adunare duminica.

Tu tot incerci, stiu. Iar, la meserie iara te incurci, apoleipetai inseamna a lasa in urma, nu exista sensul acestui cuvant ca reinstaurare sau instaurare cum va minte panarama aia de coana mare la voi la biserica.

......fals.....scrie ca frangeau painea zilnic......iar in duminica aceea s-au intalnit
pt. ca Pavel trebuia sa plece a 2 a zi.....adica era o intalnire de ramas bun ce
s-a prelungit dupa apus......cand deja biblic era luni......asa ca nu tine deloc
argumentul tau......uupss..... :rolleyes:
.....iar.....apoleptai.....se traduce si cu a ramane asa cum este.......adica neschimbat.....la
fel ca in romana are 2 sensuri f.ctie de context......vezi dictionarul....... ;)

Edited by leoluke, 31 March 2009 - 09:06.


#184
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Mah pasarica. Eu te-am mai intrebat asta, da' se pare ca iti convine sa raspunzi asa, ca tabla de sah, una da si una nu. In legea lui Moise scrie "pe vrajitori sa nu-i lasati sa traiasca". Nu cunosc NICI UN pasaj care sa anuleze explicit porunca asta. Question. Ai de gand sa militezi pentru impunerea aplicarii ei ? :D

Quote

.....iar.....apoleptai.....se traduce si cu a ramane asa cum este.......adica neschimbat.....la
fel ca in romana are 2 sensuri f.ctie de context......vezi dictionarul.......

Very funny. "Marturisim ca la fiecare pietricica de poticneala vom gasi doua sensuri la indiferent ce". Da' cum ramane cu restul, pisik, ca e cam greu de gasit sensuri duble la tot ce va lipseste voua...

Ai remarcat de altfel, fara sa vrei, ceva:

Quote

......fals.....scrie ca frangeau painea zilnic......
...pentru ca slujbele crestine nu mai au referire la calendarul si programul slujbei iudaice, ele se fac oricat de des se poate si cu referire la slujba "vesnica" de care de altfel trebuie sa iei seama intrucat:

Iar Melchisedec, care nu-ºi trage neamul din ei, a primit zeciuialã de la Avraam ºi pe Avraam, care avea fãgãduinþele, l-a binecuvântat.
Fãrã de nici o îndoialã, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare.
ªi aici iau zeciuialã niºte oameni muritori, pe când dincolo, unul care e dovedit cã este viu.
ªi ca sã spun aºa, prin Avraam, a dat zeciuialã ºi Levi, cel ce lua zeciuialã,
Fiindcã el era încã în coapsele lui Avraam, când l-a întâmpinat Melchisedec.
Dacã deci desãvârºirea ar fi fost prin preoþia Leviþilor (cãci legea s-a dat poporului pe temeiul preoþiei lor), ce nevoie mai era sã se ridice un alt preot dupã rânduiala lui Melchisedec, ºi sã nu se zicã dupã rânduiala lui Aaron?


El nu are nevoie sã aducã zilnic jertfe, ca arhiereii: întâi pentru pãcatele lor, apoi pentru ale poporului, cãci El a fãcut aceasta o datã pentru totdeauna, aducându-Se jertfã pe Sine însuºi.
Cãci Legea pune ca arhierei oameni care au slãbiciune, pe când cuvântul jurãmântului, venit în urma Legii, pune pe Fiul, desãvârºit în veacul veacului.


Ti se spune in clar aici: ziua liturgica in sine este referire in timpul acesta la legea poruncii nepieritoare, fara timp, care a trimis semne profetice prin preotia lui Melchisedec si dupa aceea a implinit profetia prin Iisus: odata, pentru totdeauna, zice textul, si nu exista putinta de indoiala. Si mai spune:

Cãci Acela, despre Care se spun acestea, îºi ia obârºia dintr-o altã seminþie, de unde nimeni n-a slujit altarului,
ªtiut fiind cã Domnul nostru a rãsãrit din Iuda, iar despre seminþia acestora, cu privire la preoþi, Moise n-a vorbit nimic.
Apoi este lucru ºi mai lãmurit cã, dacã se ridicã un alt preot dupã asemãnarea lui Melchisedec,
El s-a fãcut nu dupã legea unei porunci trupeºti, ci cu puterea unei vieþi nepieritoare,
Cãci se mãrturiseºte: "Tu eºti Preot în veac, dupã rânduiala lui Melchisedec".


De vreme ce ti se spune clar "nu dupa trup, nu dupa timp omenesc, nu dupa masura omeneasca", vii tu si gasca aia de rataciti si o dati ca nuuuuu ca staaaai ca tot trebuie respectata sambata. Sambata, duminica si orice alta zi sunt in timp uman, cronologie a lumii acesteia. Credinta care se refera la asa ceva se spune clar ca e neputincioasa, iar slujbele ei sunt numai o prevestire a legii noi. Ciao, pa. Inchina-te la sfanta sambata.

Edited by monokeros, 31 March 2009 - 09:41.


#185
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postmonokeros, on Mar 31 2009, 10:39, said:

Very funny. "Marturisim ca la fiecare pietricica de poticneala vom gasi doua sensuri la indiferent ce". Da' cum ramane cu restul, pisik, ca e cam greu de gasit sensuri duble la tot ce va lipseste voua...

Ai remarcat de altfel, fara sa vrei, ceva:

...pentru ca slujbele crestine nu mai au referire la calendarul si programul slujbei iudaice, ele se fac oricat de des se poate si cu referire la slujba "vesnica" de care de altfel trebuie sa iei seama intrucat:

Ciao, pa. Inchina-te la sfanta sambata.

......dictionarul traduce f. clar .......ramane dar odihna sambetei.......si nu ramane
in urma....pt. ca NU exista cuvintele....in urma.......iar de inchinat......doar lui
D-zeu ......si mai ales prin RESPECTUL fatza de poruncile Sale......sa nu furi.....sa
nu comitzi adulter......sa nu ai altzi d-zei.......sa cinstesti parintzii......sa respecti ziua
a 7 a......sfintita de D-zeu pt. VECIE......de fapt stim care ,,duhuri,, nu suporta aceste porunci.... ;)

Edited by leoluke, 31 March 2009 - 15:29.


#186
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

sfintita de D-zeu pt. VECIE......de fapt stim care ,,duhuri,, nu suporta aceste porunci....

Pasarica, am inteles ca aburii de mercur din creierashu' Lenutzei vi s-au transmis pe cai errrm "spirituale" da' stii care-i chestia:

Quote

ramane dar odihna sambetei.......si nu ramane
in urma....pt. ca NU exista cuvintele

Minti de stingi. Ati deformat textele biblice peste tot cu intentie. Unde n-a mers, o dati in pilde si parabole. Ia mai zi odata, sa-ti fie marturisirea deplina, cand cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar, cum e cu chestia aia:

Quote

ªi în iad, ridicându-ºi ochii, fiind în chinuri, el a vãzut de departe pe Avraam ºi pe Lazãr în sânul lui. ªi el, strigând, a zis: Pãrinte Avraame, fie-þi milã de mine ºi trimite pe Lazãr sã-ºi ude vârful degetului în apã ºi sã-mi rãcoreascã limba, cãci mã chinuiesc în aceastã vãpaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-þi aminte cã ai primit cele bune ale tale în viaþa ta, ºi Lazãr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieºti. ªi peste toate acestea, între noi ºi voi s-a întãrit prãpastie mare, ca cei care voiesc sã treacã de aici la voi sã nu poatã, nici cei de acolo sã treacã la noi. Iar el a zis: Rogu-te, dar, pãrinte, sã-l trimiþi în casa tatãlui meu, Cãci am cinci fraþi, sã le spunã lor acestea, ca sã nu vinã ºi ei în acest loc de chin.

Vezi ca ai cam multe cuvinte de ocolit, satanel. D-alea de care Lenutza Albu s-a ferit strasnic. Ia sari cu o explicatie repede-repede, d-aia "trademark mercury dementia" ca pe bune ca esti haios la maxim. A, si vezi sa nu uiti si "vor invia unii spre invierea vietii, iar altii spre invierea osandirii". Ia pove, tu cu Biblia aia "sola scriptura" si "noi citim tot textul ca pe un intreg", pe unde le sucesti pe astea ? Nu te intreb intamplator despre iad, pasarica, ca e legata tema direct de sabatareala voastra "de la Satan cetire". Hai, baga.

Edited by monokeros, 31 March 2009 - 17:28.


#187
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Mar 31 2009, 09:38, said:

Pacat ca nu ai cu cine sa faci o conversatie constructiva.
Ca sa ne justificam comportamentul fata de cei din jur si atitudinea fata de Dumnezeu, incepem sa jignim si sa vorbim urat. Si ne mai bateti in pietpt ca sunteti crestini si aveti adevarul.
Daca si Dumnezeu ar fi la fel ca voi as emigra undeva departe ca sa nu mai vad atata prostie li lipsa de educatie din partea voastra.
COMPLEXATILOR!
Nu stiu ce nume e asta ktulu, insa pare african si de aceea nu intelegi romaneste.
Te rog sa postezi unde si cand te-am jignit eu pe tine vreodata.
Idolul tau, il jignesc, cu mare placere. Insa pe membrii vreunei biserici, niciodata.
Daca nu postezi unde te-am jignit, nu esti decat un mincinos cu ifose, la fel ca teologii tai.

#188
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 31 2009, 23:43, said:

Nu stiu ce nume e asta ktulu, insa pare african si de aceea nu intelegi romaneste.
Te rog sa postezi unde si cand te-am jignit eu pe tine vreodata.
Idolul tau, il jignesc, cu mare placere. Insa pe membrii vreunei biserici, niciodata.
Daca nu postezi unde te-am jignit, nu esti decat un mincinos cu ifose, la fel ca teologii tai.
Daca te simti jignit cand ti-am spus ca te simti complexat chiar ma bucur. Cat despre EGW nu este idolul meu, dar cand o sa ai atatea scrieri cate are ea, si cand o sa citesti macar jumate din cartile ei, si o sa ajungi la concluzia ca scrie contrar Bibliei, atunci sa jignesti.
Cat despre ceea ce inseamna ktulu.... e o chestie de cultura muzicala. Pe langa complexat mai esti si incult. Si mai pot sa te "jignesc" dar nu ma cobor la nivelul tau.
Un search pe Google ti-ar prinde bine. :P

#189
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Apr 1 2009, 09:36, said:

Daca te simti jignit cand ti-am spus ca te simti complexat chiar ma bucur. Cat despre EGW nu este idolul meu, dar cand o sa ai atatea scrieri cate are ea, si cand o sa citesti macar jumate din cartile ei, si o sa ajungi la concluzia ca scrie contrar Bibliei, atunci sa jignesti.
Cat despre ceea ce inseamna ktulu.... e o chestie de cultura muzicala. Pe langa complexat mai esti si incult. Si mai pot sa te "jignesc" dar nu ma cobor la nivelul tau.
Un search pe Google ti-ar prinde bine. :P
Si unde te-am jignit pe tine vreodata? Da postul sau esti mincinos precum panarama white.........
Iar, incultura este relativa. Si eu te pot incuia cu o sumedenie de cuvinte, mai ales ca sunt sigur ca judo nu stii......... Muzica nu este si nu a fost pasiunea mea. Eu sunt sportiv.

#190
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Apr 1 2009, 11:53, said:

Si unde te-am jignit pe tine vreodata? Da postul sau esti mincinos precum panarama white.........
Iar, incultura este relativa. Si eu te pot incuia cu o sumedenie de cuvinte, mai ales ca sunt sigur ca judo nu stii......... Muzica nu este si nu a fost pasiunea mea. Eu sunt sportiv.
Insasi atitudinea ta este jignitoare.
Si nu te-am jignit, ti-am facut o caracterizare. Daca te-ai simtit jignit, inseamna ca mai poti fi recuperat. :lol:

#191
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Apr 1 2009, 12:56, said:

Insasi atitudinea ta este jignitoare.
Si nu te-am jignit, ti-am facut o caracterizare. Daca te-ai simtit jignit, inseamna ca mai poti fi recuperat. :lol:
Prin atitudine te referi ca o iau la misto pe coana mare, guru tau, nu?

In consecinta, ai mintit ca te-am jignit si te faci ca ploua, exact cum faci cand iti probez doctrina falsa.........

#192
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Apr 1 2009, 18:10, said:

Prin atitudine te referi ca o iau la misto pe coana mare, guru tau, nu?

In consecinta, ai mintit ca te-am jignit si te faci ca ploua, exact cum faci cand iti probez doctrina falsa.........
Tu chiar nu intelegi? Sau nu esti in stare sa pricepi?
Singura persoana demna de inchinae este Dumnezeu!
Faptul ca apreciez scrierle EGW demne de urmat e cu totul diferit.
Vad ca nici sa ganedsti nu esti in stare!
:lol:

#193
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Apr 1 2009, 20:43, said:

Tu chiar nu intelegi? Sau nu esti in stare sa pricepi?
Singura persoana demna de inchinae este Dumnezeu!
Faptul ca apreciez scrierle EGW demne de urmat e cu totul diferit.
Vad ca nici sa ganedsti nu esti in stare!
:lol:
Deci........sa moara coana mare! :lol: Scrierile acelei nemernice tu le consideri EGALE si deasupra Scripturii, in PRACTICA, nu declarativ.

#194
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Apr 1 2009, 23:24, said:

Deci........sa moara coana mare! :lol: Scrierile acelei nemernice tu le consideri EGALE si deasupra Scripturii, in PRACTICA, nu declarativ.
Te-ai facut cumva pisalog? Pardon Psiholog? Asta crezi tu cu mintea aia a ta bonlava!
Eu nu am spus ca sunt egale Scripturii... sau esti analfabet si nu stii sa citesti! :lol:
Ai citit (in cazul in care stii sa citesti desi arati ca nu) Doctrina Bisericii Adventiste?
Citeste-o in pozitie normala, nu de judo ca poate asa ti se deschide si tie mintea aia creata de la atatea tranteli!:lol:

#195
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postmonokeros, on Mar 31 2009, 18:27, said:

Pasarica, am inteles ca aburii de mercur din creierashu' Lenutzei vi s-au transmis pe cai errrm "spirituale" da' stii care-i chestia:


Minti de stingi. Ati deformat textele biblice peste tot cu intentie. Unde n-a mers, o dati in pilde si parabole. Ia mai zi odata, sa-ti fie marturisirea deplina, cand cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar, cum e cu chestia aia:



Vezi ca ai cam multe cuvinte de ocolit, satanel. D-alea de care Lenutza Albu s-a ferit strasnic. Ia sari cu o explicatie repede-repede, d-aia "trademark mercury dementia" ca pe bune ca esti haios la maxim. A, si vezi sa nu uiti si "vor invia unii spre invierea vietii, iar altii spre invierea osandirii". Ia pove, tu cu Biblia aia "sola scriptura" si "noi citim tot textul ca pe un intreg", pe unde le sucesti pe astea ? Nu te intreb intamplator despre iad, pasarica, ca e legata tema direct de sabatareala voastra "de la Satan cetire". Hai, baga.

......in primul rand nici tu nu stii ce vrei.......daca ai vreo ,,filozofie,,......si sustii ca e
biblica......argumenteaz-o.....cat despre parabolele lui Isus......sunt multe.....si in
majoritatea cazurilor....pana si un copil intelege ca sunt ,,didactice,,.....deocamdata
.....demonstreaza ca cele 10 porunci nu mai sunt valabile in NT......apoi mai
discutam si de alte lucruri...... ;)

#196
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Apr 2 2009, 08:59, said:

Eu nu am spus ca sunt egale Scripturii... sau esti analfabet si nu stii sa citesti!  :lol:
Tu nu ai spus, insa am si mentionat ca IN PRACTICA le consideri EGALE, prin simplul fapt ca o crezi pe nemernica aia.
Betiva ordinara ce a plagiat 70 de ani sustine ca a avut "viziuni" :lol: si tu o crezi ca le-a  avut de la Dumnezeu :lol: :lol:

Quote

Citeste-o in pozitie normala, nu de judo ca poate asa ti se deschide si tie mintea aia creata de la atatea tranteli!:lol:

Adica stii si judo, ca sa faci afirmatii cu privire la "pozitia de judo"? Te-as pune la incercare putin.......

#197
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Apr 2 2009, 10:28, said:

Tu nu ai spus, insa am si mentionat ca IN PRACTICA le consideri EGALE, prin simplul fapt ca o crezi pe nemernica aia.
Betiva ordinara ce a plagiat 70 de ani sustine ca a avut "viziuni" :lol: si tu o crezi ca le-a  avut de la Dumnezeu :lol: :lol:



Adica stii si judo, ca sa faci afirmatii cu privire la "pozitia de judo"? Te-as pune la incercare putin.......
Tu ori esti prost ori te faci.... :lol:
Sa fac judo cu tine... nu ai dori...

#198
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Apr 2 2009, 11:28, said:

......, prin simplul fapt ca o crezi pe nemernica aia.....
Betiva ordinara ce a plagiat 70 de ani sustine ca a avut "viziuni" :lol: si tu o crezi ca le-a  avut de la Dumnezeu :lol: :lol:

.......nu ti se pare ca ai depasit limita minciunelelor ?......cu alcoolul chiar
ca nu le-a avut.....sau ai fi vrut tu sa le aiba...... ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate