Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#163
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Feb 24 2009, 23:02, said:

Scrie "sfarsitul sabatelor" in Matei 28:1, in Ioan 20:1 duminica este PRIMA DIN SABATE, etc......

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 20

1τη δε μια των σαββατων μαρια η μαγδαληνη ερχεται πρωι σκοτιας ετι ουσης εις το μνημειον και βλεπει τον λιθον ηρ μενον εκ του μνημειου

Nu mai incerca tertipul valabil pt cei care nu studiaza, acela cu expunerea TRADUCERILOR textului koine. In koine scrie clar SFARSITUL SABATELOR si duminica este numita PRIMA DIN SABATE.
Ce au tradus unii egal cu zero, textul koine fiind proba acceptabila.

Zexelica, lasa-ma pe mine sa le explic astora cum sta cu ziua de odihna... pai... la Rastignirea Lui Iisus, care a avut loc in ajunul Sabatului, s-a crapat catepeteazma in doua... atunci s-a luat Darul iudeilor si s-a dat Neamurilor... si... Iisus a inviat a 3-a zi, deci DUMINICA... iar la Cinzecime s-a hotarat k ziua de odihna sa fie DUMINICA si nu Sambata, k pana atunci... e simplu deci... ce atata tavaleala???

#164
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostGabbes, on Mar 20 2009, 16:24, said:

Zexelica, lasa-ma pe mine sa le explic astora cum sta cu ziua de odihna... pai... la Rastignirea Lui Iisus, care a avut loc in ajunul Sabatului, s-a crapat catepeteazma in doua... atunci s-a luat Darul iudeilor si s-a dat Neamurilor... si... Iisus a inviat a 3-a zi, deci DUMINICA... iar la Cinzecime s-a hotarat k ziua de odihna sa fie DUMINICA si nu Sambata, k pana atunci... e simplu deci... ce atata tavaleala???
Unde scrie ca ziua a saptea a fost schimbata la Cincizecime?

#165
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 20 2009, 16:24, said:

Zexelica, lasa-ma pe mine sa le explic astora cum sta cu ziua de odihna... pai... la Rastignirea Lui Iisus, care a avut loc in ajunul Sabatului, s-a crapat catepeteazma in doua... atunci s-a luat Darul iudeilor si s-a dat Neamurilor... si... Iisus a inviat a 3-a zi, deci DUMINICA... iar la Cinzecime s-a hotarat k ziua de odihna sa fie DUMINICA si nu Sambata, k pana atunci... e simplu deci... ce atata tavaleala???
Nu asa e bibic, ci trebuie cautate versuri directe, cum ar fi cel in care se spune ca s-a lasat o alta zi de odihna (Evrei 4), o zi CA cea de sabat, deci nu ziua de sabat, ca sambetele sunt o UMBRA (Coloseni 2:16-17), etc.......

Insa, la ce bun? El va reactiona la fel ca tine cu icoanele, un pocait cu vorbitul in limbi, tot asa...... Toti din biserici aveti doctrine false. Punct. Difera numai ce versuri ignorati.

#166
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 02:23, said:

Nu asa e bibic, ci trebuie cautate versuri directe, cum ar fi cel in care se spune ca s-a lasat o alta zi de odihna (Evrei 4), o zi CA cea de sabat, deci nu ziua de sabat, ca sambetele sunt o UMBRA (Coloseni 2:16-17), etc.......

Insa, la ce bun? El va reactiona la fel ca tine cu icoanele, un pocait cu vorbitul in limbi, tot asa...... Toti din biserici aveti doctrine false. Punct. Difera numai ce versuri ignorati.

stai putin, ca aici intri si tu... ignori de-a versuri... le schimbi sensul cum vrei tu...

#167
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 21 2009, 13:35, said:

stai putin, ca aici intri si tu... ignori de-a versuri... le schimbi sensul cum vrei tu...
Nu ai adus niciun vers proba si sa-mi arati ca eu ignor. Ignor traditia voastra si patericul si orice alta scriere omeneasca, da...... Dar nu Scriptura.

#168
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 19:11, said:

Nu ai adus niciun vers proba si sa-mi arati ca eu ignor. Ignor traditia voastra si patericul si orice alta scriere omeneasca, da...... Dar nu Scriptura.
Tocmai asta e problema ta. Ignori si Scriptura si lucrarea Duhului Sfant in viata ta.

#169
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 19:11, said:

Nu ai adus niciun vers proba si sa-mi arati ca eu ignor. Ignor traditia voastra si patericul si orice alta scriere omeneasca, da...... Dar nu Scriptura.

aici te contrazic... am adus o multime de citate... dar tu le-ai schimbat sensul zicand: aia nu a fost 'plecaciune' ci 'salutare',
APA de botez nu e apa normala, ci nu stiu ce-ai zis k e... etc... gasesti explicatii pt. orice... koine ala te-a imbolnavit... imi pare rau sa-ti spun...

#170
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 21 2009, 19:43, said:

aici te contrazic... am adus o multime de citate... dar tu le-ai schimbat sensul zicand: aia nu a fost 'plecaciune' ci 'salutare',
APA de botez nu e apa normala, ci nu stiu ce-ai zis k e... etc... gasesti explicatii pt. orice... koine ala te-a imbolnavit... imi pare rau sa-ti spun...
Pai tu vrei sa mint ca nu scrie SALUTARE? Ce scrie, aia iti spun.

#171
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 23:08, said:

Pai tu vrei sa mint ca nu scrie SALUTARE? Ce scrie, aia iti spun.
Sigur ca da.

#172
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Zi mah ca i-a zis arhanghelul "Salve fah fata am venit sa-ti zic chestii din partea lu' babacu". Ca ce pana lu' Lucy, sunteti slugile lui, nu ?

#173
bladeru88

bladeru88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2009
Col. 2:13–16: „[Dumnezeu] ne-a iertat cu bunăvoință toate greșelile și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. ... Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare și la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ținerea lunii noi sau a unui sabat“. (Sub Legea mozaică, așa cum reiese din Exodul 31:14 și Numerele 15:32–35, cel care era judecat și găsit vinovat de profanarea sabatului trebuia să fie omorât cu pietre de întreaga congregație. Mulți dintre cei care pledează pentru ținerea sabatului ar trebui să fie fericiți că această Lege nu mai este în vigoare. Așa cum reiese din pasajul scriptural citat mai sus, pentru a avea aprobarea lui Dumnezeu nu mai este nevoie să se respecte sabatul impus Israelului.)
Cred ca e clar.

#174
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postbladeru88, on Mar 26 2009, 19:30, said:

Col. 2:13–16: „[Dumnezeu] ne-a iertat cu bunăvoință toate greșelile și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. ... Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare și la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ținerea lunii noi sau a unui sabat“. (Sub Legea mozaică, așa cum reiese din Exodul 31:14 și Numerele 15:32–35, cel care era judecat și găsit vinovat de profanarea sabatului trebuia să fie omorât cu pietre de întreaga congregație. Mulți dintre cei care pledează pentru ținerea sabatului ar trebui să fie fericiți că această Lege nu mai este în vigoare. Așa cum reiese din pasajul scriptural citat mai sus, pentru a avea aprobarea lui Dumnezeu nu mai este nevoie să se respecte sabatul impus Israelului.)
Cred ca e clar.
Daca Sabatul a fost desfiintat de ce Domnul Isus Hristos l-a pazit? De ce apostolii l-au pazit? De ce a mai fost nevoie ca sa fie introdusa Legea Duminicala de catre Constantin cel Mare? De ce a fost inclus in Decalog?
Astept rasunsuri din Biblie cu text dar sa nu fie scos din context! :)

#175
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, frangerea painii in adunare se face duminica, intaia din sabate.

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

μια των σαββατων este intaia din sabate.

Abnaliza gramaticala arata ca sabbathon este plural.

http://www.scripture...NTpdf/act20.pdf

#176
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Mar 26 2009, 21:29, said:

Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, frangerea painii in adunare se face duminica, intaia din sabate.

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

μια των σαββατων este intaia din sabate.

Abnaliza gramaticala arata ca sabbathon este plural.

http://www.scripture...NTpdf/act20.pdf
Incerci sa iti justifici greselile prin Scriptura, esti deja patetic si demn de mila.

#177
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Daca Sabatul a fost desfiintat de ce Domnul Isus Hristos l-a pazit?

Te faci ca nu cunosti restul lucrurilor spuse despre ce fel a pazit Iisus sabbat-ul. Adica mai pe romaneste minti prin omiterea unor parti ale adevarului. Si o mai faci si cu nerusinare.

#178
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Mar 26 2009, 22:29, said:

Faptele Apostolilor 20

7În ziua dintîi a săptămînii, eram adunați laolaltă ca să frîngem pînea. Pavel, care trebuia să plece a doua zi, vorbea ucenicilor, și și -a lungit vorbirea pînă la miezul nopții.

Deci, frangerea painii in adunare se face duminica, intaia din sabate.

ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ 20

7εν δε τη μια των σαββατων συνηγμενων των μαθητων του κλασαι αρτον ο παυλος διελεγετο αυτοις μελλων εξιεναι τη επαυριον παρετεινεν τε τον λογον μεχρι μεσονυκτιου

μια των σαββατων este intaia din sabate.

Abnaliza gramaticala arata ca sabbathon este plural.

http://www.scripture...NTpdf/act20.pdf

....iar incepi cu aceeasi poveste dovedita ca fiind falsa ?.....scrie clar in NT ......apostolii
au continuat sa respecte cele 10 porunci inclusiv porunca a 4 a cu sabatul......care normal
ca pana la adevarata odihna ...cereasca......ramane o ,,umbra,,..... spre deosebire de
legile jertfelor care au fost ,,umbre,,....dar care si-au gasit implinirea in Jertfa lui Hristos....
acestea deci.....nemaiavandu-si rostul......
.....de aceea scrie apostolul......ca pana la sabatul ceresc......ramane dar odihna sambetei pt.
poporul lui D-zeu.....EV. 4.9......vezi biblia ortodoxa.....primele traduceri.....
http://www.sfantascr...biblia_1688.php
http://blog.360.yaho...IAJ2AD6i?p=1219

#179
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmonokeros, on Mar 30 2009, 18:42, said:

Te faci ca nu cunosti restul lucrurilor spuse despre ce fel a pazit Iisus sabbat-ul. Adica mai pe romaneste minti prin omiterea unor parti ale adevarului. Si o mai faci si cu nerusinare.
Si podti sa imi spui cun a pazit Domnul Isus Sabatul? Argumenteaza si dupa aia trage concluziile. Nu acuza fara a avea un fond...

Oricum acest topic nu este despre Sabat sau alte teme religioase ci cu totul altul era subiectul. Daca ai ceva de spus despre Sabat poti spune pe topicul despre Sabat.

#180
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Hai mah ca o rupem in aceleasi fatarnicii si iar o sa o dai in "da dar noi interpretam ca..."
Spune clar Pavel ce si cum, si secta ta dovedeste ca nici nu intelege ce e aia sabbath, ce rol avea (prevestirea coborarii la iad) nici macar nu stiti pe ce lume sunteti.
Oricum, dupa Pavel: "schimbarea preotiei = schimbarea legii". Unele lucruri au ramas. Altele s-au schimbat complet. Normal ca apeland la "parerea sfintilor nostri" si "noi am studiat si bla-bla" o sa intelegeti din 3 una jumate. Motivul e simplu: sunteti setati sa va considerati diferiti. Nu exista nici o urma de bunacredinta. Deci hai sa nu pierdem timpul. Apropos, fa-ti si circumcizie, ca si aia era in legea veche, ucide vrajitorii ca si aia era in legea veche etc. etc. Si : nu-mi mai irosi (nu-ti mai irosi...) timpul cand nu vrei de fapt sa afli nimic. Pa.

Edited by monokeros, 30 March 2009 - 20:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate