Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Negi

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
_2bad4u_

_2bad4u_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 22.02.2007
toata viata m-am ferit de ei, oricum am ajuns la concluzia de ce iti este frica nu scapi, si clumea ii ca a iesit unu la aratator, cand am vazut m-am enervat, apoi am folosit ustoroi, si a trecut in cateva saptamani, mai am numai un semn mic care abia se vede, si inca ma feresc de ei, urati mai sunt nu ii suport!

#38
yo_dary_92

yo_dary_92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.12.2008
buna.

Am un neg in palma de aprox 2 luni.  :)  ce tratamente imi indicati.bft

#39
toppollino21

toppollino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2008
Salut! Si eu am 2 negi la mana dreapta unul pe degetul mijlociu si altul pe cel inelar.La inceput i-am smuls.Am avut o durere foarte naspa, sangerare si dupa sangerare  un 'crater'. Dupa ceva timp au reaparut. Mai mari asa ca am mers la dermatolog. Pierdere de timp si in plus dureri(la anestezie si dupa) insuportabile. Am dat cu nu stiu ce alifie prescrisa de medic dupa cauterizare si apoi am asteptat sa se vindece. S-a vindecat si dupa aproape un an au reaparut pe langa portiunea unde a fost facuta cauterizarea. Si colac peste pupaza sunt mai multi. Un fel de conopida. Mi-a zis cineva despre DUOFILM. O solutie foarte acida destul de scumpa. Aproximativ 30 RON. Probabil ca e buna(daca te ti de ea si o aplici constant si negii sunt incipienti sa zic asa) dar la mine nu a functionat. O aplicam de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Dupa cateva zile, portiunea de deasupra se 'deslipea'si se vedeau in adancime negii. Sincer nu prea m-am tinut de solutie pentru ca aveam impresia ca nu merge.Aseara am fost intr-o farmacie si intamplator am cerut ceva 'remediu'impotriva negilor. Mi s-au recomandat 2 tratamente care au la baza inghetarea. Unul era tradus complet in romana desi se zicea ca e produs in america(80RON) iar celalalt care l-am si cumparat e in mai multe limbi si este produs de Scholl. O firma ce produce multe produse pentru piele, bataturi si alte chestii legate de asa ceva(picioare piele etc). In prospect zice ca se aplica o singura data si se asteapta 10-14 zile. Timp in care negul inghetat pana la radacina cade singur. O sa revin dupa ce aplic cu niste impresii, apoi cu rezultatul dupa cele 2 saptamani!

#40
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
O sa caut si eu produsele de care spui pe baza de inghetare a negilor. Am unul in cap de cativa ani. Il rup de cate ori ma enerveaza - adica o data, de doua ori pe luna. Cand eram copil, am avut pe mana si i-am tratat cu azotat de argint sau nitrat de argint (nu mai stiu exact denumirea corecta). Sunt niste cristale care se pastreaza la intuneric. Se pune o picatura de apa pe un cristal de substanta si apoi se pune pe negul crestat. Doare, pt ca il arde. Dupa ce indepartezi substanta, pielea apare ca arsa, neagra si urata, ca in filmele de groaza. Arata atat de urat ca nu o poti lasa expusa, pt ca starneste repulsie. In cateva zile, se curata arsura si ramane pielea curata, cel mai probabil cu o mica cicatrice.

#41
free_angel

free_angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.09.2009
Duofilm e foarte bun. Negii de pe maini au disparut complet intr-un timp scurt si nu au mai aparut. Inainte de a aplica pe neg trebuie sa ti mana in apa calda si freci negul cu o piatra ponce apoi aplici solutia Duofilm care se gaseste in farmacii.

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Duofilm folosesc si eu acum. e destul de scump, dar merita! atentie, a nu se aplica si pe langa neg...

#43
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 geekos, on 19th July 2009, 13:09, said:

O sa caut si eu produsele de care spui pe baza de inghetare a negilor. Am unul in cap de cativa ani. Il rup de cate ori ma enerveaza - adica o data, de doua ori pe luna. Cand eram copil, am avut pe mana si i-am tratat cu azotat de argint sau nitrat de argint (nu mai stiu exact denumirea corecta). Sunt niste cristale care se pastreaza la intuneric. Se pune o picatura de apa pe un cristal de substanta si apoi se pune pe negul crestat. Doare, pt ca il arde. Dupa ce indepartezi substanta, pielea apare ca arsa, neagra si urata, ca in filmele de groaza. Arata atat de urat ca nu o poti lasa expusa, pt ca starneste repulsie. In cateva zile, se curata arsura si ramane pielea curata, cel mai probabil cu o mica cicatrice.
nitrat de argint se numeste. poti incerca sa pui o bucata de gheata pe zona inainte, ca amorteste putin locul, e o metoda rudimetara de anestezie. dupa ardere ar trebui unsa zona cu unguent cu antibiotic
azotatul de argint se mai numeste si piatra iadului, deci iti dai seama ca face gaura :)

#44
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,272
  • Înscris: 24.11.2002
Am avut si eu negi, pe ambele maini, erau destul de mari. Am fost la mediucul dermatolog si mi-a recoamandat Verumal. Din pacate nu se gaseste in Romania, dar o colega a avut fost trimisa in Germania pentru 2 saptamani si a cumparat cam cu 20 de euro, o sticluta de Verumal. Nu am consumat mai mult de 20% din ea, si in 2 saptamani si-a facut efectul, cu 2 aplicari pe zi.

#45
pava24

pava24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2009
eu am avut 5 negi in picior,in dreptul degetului mare si ma jenau foarte tare la mers.am fost la dermatolog si mi i-a scos la sfarsitul lunii octombrie,iar unul dintre ei ,cel mai mare nici acum nu s-a prins pielea cum trebuie.dupa 2 saptamani de la cauterizare mi-au mai aparut 3 negi in aceiasi zona si nu am mai vrut sa mi-i scoata pentru ca doare anestezia si mi-a recomandat CONDYLINE sau ceva de genu.e vreo 70 ron flaconul.in 3 saptamani s-au innegrit si au cazut.

#46
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

 pava24, on 11th December 2009, 19:23, said:

eu am avut 5 negi in picior,in dreptul degetului mare si ma jenau foarte tare la mers.am fost la dermatolog si mi i-a scos la sfarsitul lunii octombrie,iar unul dintre ei ,cel mai mare nici acum nu s-a prins pielea cum trebuie.dupa 2 saptamani de la cauterizare mi-au mai aparut 3 negi in aceiasi zona si nu am mai vrut sa mi-i scoata pentru ca doare anestezia si mi-a recomandat CONDYLINE sau ceva de genu.e vreo 70 ron flaconul.in 3 saptamani s-au innegrit si au cazut.
Daca negii apar pe mucoasa ,de obicei in zona vulvara boala se numeste CONDYLOMATOZA,dar pe degete se numeste VERUCA VULGARA si se trateaza cu sucul unei plante numita ROSTOPASCA.Aceasta radacina se dezvolta la o adancime foarte mare si de aceea se scoate foarte greu cu ajutorul unui harlet.Cand o ai,si o storci iese un suc care se numeste latex ca o tinctura de iod, care se aplica si de 10 ori pe zi peste acei negi.Rezultatul este sigur,Solutia numita DUOFILM,mentionata pe paginile anterioare este foarte eficienta in BATATURI.

#47
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

 thunderbolt, on 22nd May 2008, 21:03, said:

Buna!
Nitrat de argint, pe vremuri se gasea la tutungerii, acum nu am idee, poate la farmacii. Se aplica de mai multe ori, dar trec in maxim doua saptamani si de obicei nu mai apar.
Succes! :console:


nitrat de argint folosesc eu acum.mi-a adus tata de la serivi.si mie mi-a iesit unul in palma,si aproape mi-a trecut.si cristale de argint am,dar nu am incercat inca.

#48
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Se poate obtine la farmacie podofilina 0,5% , se obtine la comanda  - rezultate 100% , aplicare usoara , atentie la aplicare sa nu atinga pielea sanatoasa .
Acelasi produs dar cu efect mai rapid este Condyline - este mult mai scump si cu rezultat identic .

#49
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Salut!
O metoda neconventionala am folosit si eu fara sa vreau:
Aveam un neg pe partea dreapta a degetului mijlociu de la mana dreapta care ma deranja foarte tare;intr-o zi reparam ceva la bicicleta si eram de vaselina pe maini (tot timpul piscaleam negul),atunci cand eram de vaselina am tras tare de el si l-am scos de tot fara durere si fara sa mai creasca.

#50
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010
Eu de vreo 2 luni si oleaca amun neg.mi-am facut curaj si ieri am fost la dermatolog.mi-a curat si mi-a scos ce am avut la neg.a fost destul de urat.si totusi,am o neclaritate:mi-a dat pe reteta apa oxigenata si albastru de metil.problema este ca nu stiu la cat timp trebuie sa schimb pansamentul.nu mi-a zis clar cand trebuie sa il schimb.mi-a zis doar sa vin iar dupa sarbatori.totusi,la ca interval de timp trebuie schimbat pansamentul???

#51
toppollino21

toppollino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2008
Salut! Scuze ca nu am revenit cu un raspuns asa cum am promis in post-ul anterior. Vin acum! produs Scholl FREEZE VERRUCA & WART REMOVER! 101 RON! Merita toti banii! Am incercat cu dermatologul, cauterizare, am incercat cu Duofilm, rezultat nesatisfacator! Dar va spun ca acest produs este chiar bun. Cel putin la mine a mers. Am aplicat de 2 ori. 1 oara sincer mi-a fost putina teama si presupun ca nu l-am aplicat corespunzator. A doua oara l-am aplicat fara retineri, satul fiind de aspectul fermecator al negilor si jena corespunzatoare! Nu mai am probleme de cel putin 9 luni! Bafta!

#52
kitykatroxy

kitykatroxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2010

 mufă, on 24th May 2008, 08:46, said:

Usturoi.
sincer  nu vrei sa sti asta dar crede-ma am  avut negi de mika si de la sine nu mi-au trecut ba mai mult sau inmultit am incercat sa ma tratez dar nu a functionat si am ajuns si eu ca tine la laser si sincer ma durut si in timpul cauterizarii, dar asta nu e foarte  dureros dupa operatie  stai mult timp cu bandaje pe maini si  iti raman semne  ba mai rau daca doctorul nu e destul de priceput sau nu  cauterizeaza tot negul  iti reapar si se inmultesc si mai si .... cel putin asta am patit eu si de  aproximativ 2 ani ma chinui sa scap de ei  cu ajutorul cauterizari dar fara niki un rezultat ....e cumplit ....adica desi pare banal riscu e destul de mare sa nu te ajute laserul sa scapi de ei  BAFTA !!! oricum :OK:  :confuzzled:

#53
kitykatroxy

kitykatroxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.07.2010
ce pot sa va zic e ca am 17 ani si  am avut primul neg pe la 8 ani nam stiut ce e ala lam confundat cu o batatura pana acum  3 -4 ani cand sa extins si la restul degetelor  (recunosc din cauza mea , am facut prostia sa il tai cu unghiera)  acum sincer  cred ca mai am la mana circa 2-3 degete fara veruci si  in ultimi 2-3 ani am mers  si la  dermatolog si am facut tot ce puteam face adica  mi-a cauterizat initial negi apoi dupa  vre-o 3 luni groaznice timp in care rana sa inchis  miau aparut iar , am incercat alt  ceva  laserul dar niki acesta na functionat , apoi am incercat desigur tot la doctor inghetare cu azot lichid ( e mai putin dureros ca , cauterizatul si il recomand) . dar sincer iar au inceput sa imi apara si sunt efectiv disperata dupa un remediu nu mai stiu ce as putea face   m-am saturat  medicamente am luat si pe cale  orala pt imunitate si etc dar nimic, de creme nu mai zic ca nu exista produs pe piata   ne  utilizat  de  mine  pt veruci ba chiar am  facut si o lotiune caustica la o farmacie  special pt asa cva si nu reusesc sa scap de ei .... ma deranjeaza sunt fata si mie rusine sa imi arat mainile ....ms de ajutor daca stie cineva  vr-un remediu :* ms:deadtongue:  :death:  :)

Edited by adadoi, 26 July 2010 - 10:43.


#54
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
cauta la farmacie ...este o solutie care ingheata negul dupa prima utilizare. 20-30 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate