Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Negi

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Usturoi.

#20
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Si eu am probleme cu negii,am 2 unul la deget si unu pe mana ,am fost sfatuit sa merg la doctor sa il arda cu ceva laser,ati mai incercat cineva? e dureros ,te tine bandajat mult timp dupa ce face arderea aia ?

Edited by A_shot_of_JB, 25 May 2008 - 19:01.


#21
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

 A_shot_of_JB, on May 25 2008, 20:01, said:

Si eu am probleme cu negii,am 2 unul la deget si unu pe mana ,am fost sfatuit sa merg la doctor sa il arda cu ceva laser,ati mai incercat cineva? e dureros ,te tine bandajat mult timp dupa ce face arderea aia ?

Pana la urma am fost la doctorul dermatolog,si mi i-a ars cu laserul ,toata chestia a constat in a-mi face o injectie sub neg cu ceva ser anti shoc ,a usturat putin,dar nu ceva insuportabil,dupa ce a terminat pot spune ca ma speriasem ,mi-a lasat 2 gauri in mana de ma uitam ca la al 14-lea fel  :eek: acum trebuie sa port plasture timp de 3 saptamani pe rana pana se vindeca si mi-a dat ceva solutie sa puna acolo de fiecaredata cand schimb plasturele,e ceva ce seamana cu rivanolul,si voi ramane timp de un an poate mai bine..cu cicatricie acolo,in rest toate cele bune :)

#22
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
deci doar injectia a fost nasoala?
Eu am in palama de cand ma stiu! e nasol ca sunt pe o suprafata de 2x1 cm (mai multi).
Am incercat multe remedii. E nasol ca de multe ori patrunde solutia printre ei si arde pielea neafectata!
Chestia cu pipota parca as incerca-o dar mi-e frica sa nu-mi ife sila si sa dau naibii in altceva!

@A_shot_of_JB pot sa pui o poza?

#23
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
aproximativ prin 1980, varul meu (10 ani) avea negi si doctorul i-a spus sa se gindeasca ca nu ii mai are (pe acea vreme nici nu se (prea) auzea de autosugestie), culmea, i-au trecut de la sine in citeva luni... (nu mai spun ca toti au zis ca doctorul ala e un idot)

Edited by H725, 11 June 2008 - 22:34.


#24
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Cred in autosugestie, insa nu la un nivel atat de avansat!
Mersi oricum de "sugestie"!

#25
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

 joystick, on Jun 11 2008, 23:05, said:

deci doar injectia a fost nasoala?
Eu am in palama de cand ma stiu! e nasol ca sunt pe o suprafata de 2x1 cm (mai multi).
Am incercat multe remedii. E nasol ca de multe ori patrunde solutia printre ei si arde pielea neafectata!
Chestia cu pipota parca as incerca-o dar mi-e frica sa nu-mi ife sila si sa dau naibii in altceva!

@A_shot_of_JB pot sa pui o poza?

Da,doar injectia a durut,treaba este ca eu am ajuns acolo cu un bilet de trimitere de la medicul de familie ,iar la cabinetul deramtologic nu am fost nevoit sa mai platesc consultatia ci doar scoaterea negilor,care m-a costat 30 RON,in mod normal doctorul de la dermatologie vroia sa ma trimita sa fac nu stiu ce testu culmii sa vada daca nu cumva sunt alergic la anestezic,era ceva cu X numele anestezicului,ma intrebase doar daca facusem vreoda injectie la dentist sau altceva si i-am spus ca nu,pana la urma nu m-a mai trimis la nici un test la alergologie si mi-a facut o injectie anti shocuri (de obicei am inteles ca e ptr cei cardiaci,desi nu am astfel de probleme) injectia o face exact sub neg si simti o usturime intensa timp de cateva secunde,scoaterea negilor nu este o priveliste tocmai placuta,eu unul nu m-am putut uita iar doctorul mi-a zis sa ma gandesc la ceva mai frumos :lol: , durere nu simti deloc dar treaba este ca te lasa cu urme car se vor cicatriza in timp.
Cum am specificat mai sus cam timp de 2-3 sapt trebuie sa port plasture ,nu e mare scofala dar e greu ca trebuie sa fiu atent sa nu ma ud pe maini,sfatul meu daca o sa te bandajeze urat ,folosesti o manusa chirugicala cat timp ai treburi cu umblatu prin apa.

poza cu ce anume sa pun?nu este o priveliste tocmai placuta,desi acuma s-a mai inchis rana,stai linistit nu o sa puna bandaje pe tine sa te mumifice :D


@H725

treaba aia care spui tu este o prostie,nu exista astfel de leacuri babesti sa le zic asa....
La unele persoane apar negi si dispar precum au aparut,se retrag ei singuri,chestia asta nu tine de niciun descantec,vrajitorie sau nush ce schema de autosugestie...ci de organism si fiecare om cu sanatatea lui in parte...

#26
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
incearca sa iti imbunatatesti sistemul imunitar. conteaza foarte mult. dar mai intai verifica daca e neg sau batatura :) diferenta e ca daca apesi cu ceva pe neg doare, pe cand la batatura simti o mica jena
bafta!

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai eu am avut un neg pe un degetel de la manuta si dupa ce l-a ars medicul de vreo 3 ori si crestea la loc m-am hotarat sa il rezolv eu...babeste, am pus pe el saptamanal lapte de la smochinul bunicii (saptamanal pt.ca ajungeam la ea doar saptamanal si in Ploiesti nu am localizat smochin) si negul dupa prima aplicare a inceput sa se inegreasca, dupa a doua scadea si dupa a treia aplicare a disparut de tot, nu a mai crescut niciodata la loc, am un fel de cicatrice in locul lui.

sotul meu avea zeci de negi mici pe maini, chiar ne gandeam sa mergem la medic sa faca ceva cu ei (intre timp smochinul s-a uscat!)...dar...cand se apropia termenul sa nasc si el era super stresat ca ii tot spuneam ca daca nu rezolva negii nu il las sa puna mana pe pitix...i-au disparut toti, ca prin minune! nu au mai reaparut de atunci!

#28
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
fratele prietenei mele avea probleme cu negii, si tratamente alifii dermatologi alea alea n-au trecut. (mama lui e medic, deci nu se pune problema sa nu consulte sfatul medicului).
pasul 2 a fost tratam ent chirurgical , ma rog cu bistriu electric dar tot chirurgie e. nici asa n-a scapat.
singurul lucru eficient a fost pipota de pui, gaina , ma rog ceva pasare de curte.
eu sunt f sceptic cand vine vorba de tratamente gen apa sfintita si crema de galbenele dar asta a functionat!

#29
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
mai stiam si io ceva co oase de animale gasite prin curtea din spate sa te dai p negi si sa faci nu stiu ce descantec si cica trece:lol:

#30
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
@A_shot_of_JB
Vorbeam serios cand ma refeream la poza. O sa mai incerc cu o alifie cat de curand, daca nici asa nu merge...ma mai gandesc!
Ai mei sunt mici insa destul de intinsi dupa cum spuneam!
Oricum, m-ai speriat acum!

Ia spuneti-mi cum e cu pipota de haina....sper sa nu dau in hepatita!

#31
pizzaman18

pizzaman18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.03.2008
mie mi-a trecut cu rostopasca...dadeam de 1-2 ori pe zi si in 3 luni au trecut :)

#32
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
da, eram spaima acelei plante, insa tot degeaba!

#33
stefid

stefid

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2006
Am avut si eu cand eram mic muult timp (pe maini) si nu reuseam sa scap de ei.Am incercat toate tratamentele posibile (rostopasca samd..creme din farmacii..).
Pana cand m-am decis: am luat andrelele bunicii, le-am inrosit in foc si am atins doar pe varful negilor pana i-am ars destul de bine.
In cateva zile mi-au disparut. Nu recomand metoda asta.Am avut f mare grija sa nu atinga pielea (negii cred ca sunt un fel de tesut mort, pt ca nu ma dureau cand ii ardeam)

succes :D

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 stefid, on Sep 3 2008, 01:13, said:

Pana cand m-am decis: am luat andrelele bunicii, le-am inrosit in foc si am atins doar pe varful negilor pana i-am ars destul de bine.
In cateva zile mi-au disparut. Nu recomand metoda asta.Am avut f mare grija sa nu atinga pielea (negii cred ca sunt un fel de tesut mort, pt ca nu ma dureau cand ii ardeam)

succes :D


     Asta este din seria "nu faceti asa ceva acasa" !  Nu recomand . La exterior este tesut mort , dar dedesupt ...
     Cea mai eficienta metoda este cea chirurgicala . Altfel , tratate cu leacuri babesti sau lasate in pace , dispar dupa un anumit timp (6 luni - 2ani ).

#35
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
Tot din seria" nu faceti asta": i-am taiat cu unghiera,in vreo 2 saptamani au disparut :huh:

#36
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

 joystick, on Jun 19 2008, 18:18, said:

@A_shot_of_JB
Vorbeam serios cand ma refeream la poza. O sa mai incerc cu o alifie cat de curand, daca nici asa nu merge...ma mai gandesc!
Ai mei sunt mici insa destul de intinsi dupa cum spuneam!
Oricum, m-ai speriat acum!

Ia spuneti-mi cum e cu pipota de haina....sper sa nu dau in hepatita!

nu te speria,acum la mai bine de 2 luni de la scoaterea negilor urmele deabea se mai vad :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate