Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Incalzire Electrica, Gaze/GPL, Lemne, Peleti, Carbuni sau motorina ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
529 replies to this topic

#37
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postalex2861, on Feb 6 2009, 15:34, said:

.. cit combustibil tip M ar fi nevoie pentru o casa de 151mp sau 453 mc? Am un cazan Sime din fonta de 40Kw ..
La 453 m3 nu ai un necesar termic mai mare de 24, hai 30 kW.
La 24 kW incalzire probabil ca vei avea un consum de 7-800 litri/ianuarie. Exista sanse sa te tina un rezervor de 2000 de litri toata iarna.

Daca insa necesarul tau e de 40 kW  atunci consumul va fi proportional mai mare. Insa poate ai luat cazanul asa ca sa fie acoperitor, etc...

#38
alex2861

alex2861

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.01.2006
Da intradevar am luat cazanul mai mare luind in considerare posibile extinderi si legarea unui boiler sau puffer la instalatie si nu in ultimul rind datorita pretului fiind gasit asta vara la o promotie cu numai 3000 RON. Cazanul e unul pe lemne si se poate transforma usor pe combustibil lichid sau gaz prin montarea unui arzator.
Am pus intrebarea initial din cauza faptului ca la mine in jud. Arad pretul lemnelor a cam luat-o razna. De la 700 RON o masina de lemne de 7-8 mc acum a ajuns la 1300-1400RON. Pur si simplu s-au dublat preturile din cauza ca vin din Ungaria si cumpara lemne in prostie. De aceea ma gindesc serios la alternative dat fiind faptul ca daca se continua asa nu vad ce avantaj mai are sa folosesc lemn.

Edited by alex2861, 06 February 2009 - 15:19.


#39
gianinaconstantin

gianinaconstantin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2009
buna
am nevoie de un mare ajutor
am o casa in suprafata utila de 130mp, inaltime camera de 2.5m, pereti interiori si exteriori din caramida
izolatie exteriara de 10cm
pod
geamuri termopan
izolatie peste sapa in toata casa(polistiren)
NU Avem idee ce incalzire sa punem intre centrala electrica si centrala pe lemne(gaz iese din discutie pentru ca ne costa f mult bransamentul ca e la 100m departare)
As vrea sa ma ajutati daca poate cineva sa-mi spuna la o centrala electrica (care are) cat a platit intr-o luna de vara/iarna (incalzire + restul), pentru ca cea pe lemne am mai auzit ca e mai convenabila plata lunara,dar e costisitoare in momentul in care tragi;
multumesc

#40
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Ai facut achizitia ?
Pe mine ma interesau niste preturi la facturi din partea utilizatorilor.

#41
Adi Vio

Adi Vio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.12.2005
Buna ziua tuturor. Am si eu oarece intrebari legate de subiect, si ca tot omu' am inceput sa citesc si sa intreb despre diverse sisteme de incalzire pentru o casain care sper sa ma pot muta pana la iarna. Recunosc ca sunt destul de comod incat sa nu doresc centrale, lemne, spatii dedicate, trezit noaptea, etc; de asemenea vreau estetica, deci m-ar incanta daca nu s-ar vedea calorifere si tevaraie prin casa. Ca tot romanul am inceput sa caut variante, si am dat peste cea cu apasatul pe buton cand e frig (curent electric). Citind diferite thread-uri ma simt tentat (posibil avalansei de reclame mai mult sau mai putin voalate, sau pur si simplu deoarece discutiile sunt prea tehnice), ma simt tentat cum spuneam sa zic: asta vreau si eu!! Cum solutiile tehnice sunt atat de diversificate si cum forumul este plin de discutii tehnice pe subiect, ma vad in imposibilitatea de a putea alege in deplina cunostinta de cauza, si deci de a putea face o comparatie justa intre produse. Sunt din nou tentat sa cer sfaturi, si in speranta ca mai sunt astfel de ignoranti ca mine si pe deasupra si comozi, am sa cer aici ajutorul pentru incalzirea unei case de ~200 mp in conditiile in care repet: nu vreau lemne, nu vreau efort, vreau estetica si confort. Bineinteles ca este necesara si o comparatie dpdv al raportului calitate- pret.
De exemplu m-as opri la incalzire electrica in pardoseala insa nu stiu de exemplu ce diferenta de temperatura se simte daca o zona are parchet iar alta gresie, ce solutie e mai buna (metal amorf, cabluri incalzitoare), sau ar fi recomandat acest sistem doar in bai si bucatarie. Incalzirea cu panouri radiante(tavan, pereti, podea) imi face din nou cu ochiul insa nu am vazut in viata mea, nu stiu cat de performante sunt, si care varianta e mai buna.
Fata de cele doua sisteme ma gandesc la un sitem suplimentar, adica un semineu pe peleti, just in case. Ce sisteme se pot monta pentru apa calda menajera? in afara de boiler mai exista solutii gen apasat pe buton indiferent de anotimp?  (am fost nevoit sa folosesc apa de la un boiler pentru o perioada de timp si nu-mi ajungea pentru o baie - avea o capacitate de 80l cred). In cazul in care as dori sa imi incalzesc si casa si apa in casa doar electric care sunt solutiile recomandate? Pentru semineu pe peleti trebuie tinut cont ca nu am cos de fum...si nici nu mi-as dori. Multam' pentru rabdare si poate ma ajutati cu sfaturi.

#42
maestrul10

maestrul10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.07.2009

View Postgianinaconstantin, on 9th June 2009, 15:06, said:

buna
am nevoie de un mare ajutor
am o casa in suprafata utila de 130mp, inaltime camera de 2.5m, pereti interiori si exteriori din caramida
izolatie exteriara de 10cm
pod
geamuri termopan
izolatie peste sapa in toata casa(polistiren)
NU Avem idee ce incalzire sa punem intre centrala electrica si centrala pe lemne(gaz iese din discutie pentru ca ne costa f mult bransamentul ca e la 100m departare)
As vrea sa ma ajutati daca poate cineva sa-mi spuna la o centrala electrica (care are) cat a platit intr-o luna de vara/iarna (incalzire + restul), pentru ca cea pe lemne am mai auzit ca e mai convenabila plata lunara,dar e costisitoare in momentul in care tragi;
multumesc
eu consider ca centrala pe lemne este cea mai ieftina din punct de vedere al cheltuielilor dupa varinta pompa de caldura ,in schimb insa ramne disconfortul ca daca nu ai un stocator intre centrala si instalatia de incalzire calorifere sau incalzire in pardoseala faci focul la 3 ore

View PostAdi Vio, on 29th June 2009, 23:13, said:

..De exemplu m-as opri la incalzire electrica in pardoseala insa nu stiu de exemplu ce diferenta de temperatura se simte daca o zona are parchet iar alta gresie, ce solutie e mai buna (metal amorf, cabluri incalzitoare), sau ar fi recomandat acest sistem doar in bai si bucatarie. Incalzirea cu panouri radiante(tavan, pereti, podea) imi face din nou cu ochiul...
Se pare intradevar ca ai cautat multe variante de incalzire si din punct de vedere al instalatiei cast si o sursa buna.eu iti recomand in primul rand incalzirea in pardoseala cu teava nu electrica care din start indiferent de sursa de cldura iti aduce o economie de 40% fat de sistemele clasice cu calorifere prin faptul ca functioneza cu temp de max 45 grade pe tur comparativ cu calororiferele care folosesc 90/70 grade.Cat despre sursa o pompa de caldura este cel mai indicat cheltuieli foarte mici la intretinere si confort maxim insa un echipament de 20kw costa de la 4000 euro in sus cauta si tu un site de termice si o sa vezi mai multe detalii

Edited by scheleton, 10 August 2009 - 00:42.


#43
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
am tot cautat pe net si nu am gasit : care este mai avantajoasa? O centrala pe gaz ,un ape curent sau una pe lemne?
Mersi

#44
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
subscriu la alex cu preturile de lemne.

Deci daca ai padure si trebuie sa platesti doar transportul, atunci cel mai ieftin este incalzirea pe lemne, daca trebuie sa cumperi lemnele 1400-1600 lei pe aprox. 8mc, plus crapatul deja iesi ca si cost foarte aproape de gaz. Din acest motiv anul acesta mi-am bagat gaz.
Plus ca pe lemne dai in avans suma pentru o iarna, pe gaz platesti lunar consumul.
Varianta electrica este cu mult mai scumpa, aprox. de 4 ori decat pe gaz metan, pe GPL este de aprox. 3-3,5 ori mai scump decat pe gaz metan.

Deci eu consider pentru cei care au gaz in localitate si nu au padure proprie (adica lemnele sa fie ieftin) cea mai buna solutie incalzirea pe gaz.

#45
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGERULA2006, on 22nd August 2009, 01:08, said:

Salut!
am tot cautat pe net si nu am gasit : care este mai avantajoasa? O centrala pe gaz ,un ape curent sau una pe lemne?
Mersi
Pe gaz,in mod normal

#46
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Daca fac si un calcul financiar, doar cost kwh atunci situatia se prezinta pe moment astfel.

Cost kwh gaz: aprox. 10 bani + TVA ~ 12 bani

Pe lemne: calculul: 8 mc lemne fag 1400 lei, 1 mc lemne are aprox. 800 kg, deci ar veni 6400 kg.
Daca lemnele a fost tinut 2 ani la uscat, caz destul de rar, avem o putere calorica de aprox. 4 kwh pe kg. deci 6400 kg de fag uscat fac 25600 kwh. In acest caz costul pe kwh este de 5.4 bani. Cazul este pur ideal.
La lemne verzi, adica cumparate vara si arse chiar in iarna care vine, puterea calorica poate scade chiar la jumatate, deci 2 kwh. in acest caz cost pe kwh este de 10.8 bani, lemnele de obicei se cumpara fara factura, deci costul cu tva ar fi la fel ca la gaz pe moment.
Daca suntem mai optimisti sa zicem ca lemnele tinute din Ianuarie-Februarie crapate pentru iarna viitoare, putem calcula cu o putere calorica de 3 kwh/kg lemne. In acest caz cost pe kwh este de 7.3 bani. Cu tva 8.69 bani.


La GPL nu am facut calcul exact, dar costul este de aprox 3.5 X pret gaz metan.


Pretul la kwh energie electrica o stim cu totii: aprox. 50 bani pe kwh.

La lemne nu am adaugat costurile de crapat, in cazul ca nu esti in stare (de obicei timp sau probleme de sanatate, de varsta) sa faci acesta. Plus munca de focarit.

Deci cred ca puteti cu totii sa va faceti o idee aproximativa despre rentabilitate in caz ca sunteti in buna situatie de a putea alege intre diversele metode de incalzire.

In cazul in care cineva detine padure suficienta pentru a avea lemne de foc, calculul se schimba. Daca este cineva in aceasta situatie ar fi bine sa prezinte costurile reale la un mc lemne pana ajunge acasa in curte.

#47
ioan28

ioan28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2009
la o casa,230 m construiti care este mai eficienta...centrala pe lemn sau electrica

#48
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postioan28, on 26th September 2009, 14:20, said:

la o casa,230 m construiti care este mai eficienta...centrala pe lemn sau electrica

Centrala electrica=randament bun,curata,costuri sensibil egale,nu cenusa,nu alte probleme

#49
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postioan28, on 26th September 2009, 12:20, said:

la o casa,230 m construiti care este mai eficienta...centrala pe lemn sau electrica

momentan pe lemn este mult mai ieftina incalzirea,cu tot deranjul ce-l implica....pe viitor,greu de spus ptr. ca oricum lemnul este exploatat cu nesimtire, iar impaduriri pauza(sau mult prea putin)

#50
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008

View Postioan28, on 26th September 2009, 14:20, said:

la o casa,230 m construiti care este mai eficienta...centrala pe lemn sau electrica
Daca ai o casa f. bine izolata termic si mai faci si contract de furnizare energie electrica pe intervale orare atunci poti sa alegi centrala electrica . Scapi in acest fel de disconfortul lemnelor (procurat, taiat+crapat, depozitat, carat la centrala pt. a face focul, curatat saptamanal centrala pt. o functionare corecta, cenusa, fumul care inevitabil iese in camera centralei. Daca am omis ceva pot completa colegii de forum).

#51
ioan28

ioan28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2009
da,centrala cu lemne implica mai multa munca.....sau poate gasesc una si cu lemne si electric, daca o fi asa ceva...impusc doi iepuri

#52
bianca07

bianca07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.04.2007
Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat, mi-am cumparat casa si vreau sa instalez centrala dar nu stiu de care, pe lemne sau pe curent. As opta pentru cea pe  curent dar nu stiu cat consuma si daca este ok. Daca mai puteti sa imi spuneti pt ce firme sa optez si cam cat costa.  Va multumesc.

#53
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Gaze n-ai in zona? Cea pe curent e gaura totala la buget la ce preturi avem in tara. Daca poti face rost de lemn mai ieftin, merita banii dati in plus pentru o centrala cu lemne.

#54
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
Stimati prieteni,

Cer sfatul vostru pe cazul meu concret.
Detin o casa in buc, formata din 2 apt duplex, ambele au cca 140 mp + casa scarii si garajul. in total, ar fi de incalzit cam 800 mc, aferenti la 27 calorifere de 1m, 1,2 m si 1,5 m. ma intereseaza sa am si apa calda pt 2 bai full + 2 bai mici (chiuvete doar+wc) si desigur 2 bucatarii.
desi exista gaze, nu se pot trage acum din motive de litigii cu un fost chirias, legea 112 etc.

deci gazele pt moment cad.
cu ce sa incalzesc casa?
electric. trifazic n am, dar pot trage, costuri estimate pt puterea de 45 kw necesara - aprox 3-4 k euro. centrala electric - aprox 1k eur. deci total ar fi 5 k eur
problema e daca renteaza in timp dpdv al consumului.

peleti. avantaje - fara bransamente, dar cost mare-5k eur centrala + boiler + bazin expansiune. nu stiu mare lucru de peleti, dar va cer voua sfatul. merita asa ceva, e fiabil? chiar functioneaza?

lemne gazeifiate. inteleg ca e ceva nou, dar implica angajarea unui fochist, lucru totusi posibil ca nu cred sa coste exagerat. facem si un bine totodata unui om vecin.

panouri solare. pe mine ma atrage ideea, dar instalatorul sustine ca dau caldura insuficienta.


va rog foarte mult sa ma lamuriti ca am inebunit toata familia! nu stim ce sa facem si vine si iarna. am citit mult acest forum dar tot simt ca trebuie sa intreb direct.
eu inclin spre electrica, conditia e sa nu depasesc la factura 4-500 euro/lunar. casa are polistiren de 8 (4+4) pe 2 laturi (calcan + perete nordic), dar parterul e construit in anii 30, are 4 m inaltime si a fost doar consolidat si tencuit, deloc izolat avand pereti groisi de 60 cm. geamuri peste tot termopane nuc cu 3 si 5 camere si un gaz pe interior.

acum a dat cineva ideea ca am gresit investind in refacerea totala a instalatiei din tevi cupru si aceste 27 calorifere, mai bine era sa fi pus in loc 27 calorif cu ulei, costa f rentabil, 200 lei la magazin si gata. dar investitia e deja facuta si in decembrie vin si chiriasii cu care am batut deja palma.

in concluzie, va rog sa ma lamuriti ce s-ar preta, in conditiile in care la 1 apt voi locui eu poersonal cu familia iar la altul va fi o firma cu 5 angajati.

a 2 a intrebare priveste strict centrale cu peleti, daca merita mai bine ferolli ori biodom, cine are asa ceva poate spune exact.


multumiri anticipate tuturor.

all the best

RA

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate