Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Chuck Palahniuk

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SinnerKiddo

SinnerKiddo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.09.2007
[am vazut ca mai era un topic, dar era despre gasirea cartii "Fight Club" nu despre autor in sine]

Eu am citit tot ce a aparut de Palahniuk la editura Polirom, si vreau sa imi cumpar acum cartile in engleza.
Ati citit ceva de Chuck Palahniuk? Cum vi s-a parut? V-a placut/Nu v-a placut? De ce?

#2
cristane

cristane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.03.2006
Am citit Fight Club si Survivor, acum m-am apucat de Choke. Sint bestiale toate. In engleza, bineinteles. Imi place sa stiu ca citesc exact ce a scris autorul, nu interpretarea unui traducator roman. Fanilor Palahniuk le mai recomand Bret Easton Ellis si Will Christopher Baer. Acum astept sa primesc de la amazon.com cartea de debut a Monicai Drake, foarte laudata de Palahniuk peste tot :D

#3
the_estranged

the_estranged

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2007
Am citit si eu tot ce a aparut la Polirom de Chuck Palahniuk, mi-au placut toate foarte mult, cu un minus poate pentru "Cantec de leagan". De Bret Easton Ellis am citit "American Psycho" o carte halucinanta dupa parerea mea, si "Lunar Park" care se apropie de stilul lui Stephen King.

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am citit Fight Club în engleză. Dacă nu aș fi văzut filmul n-aș fi citit-o până la capăt. Carte originală destulă de bună, cu o ecranizare de excepție.
Am înțeles că traducerea în limba română este o tâmpenie (Project Mayhem – Proiectul Mutilare :lol: ).

#5
cristane

cristane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.03.2006

View Postm3th0dman, on Nov 11 2007, 12:29, said:

Am citit Fight Club în engleză. Dacă nu aș fi văzut filmul n-aș fi citit-o până la capăt. Carte originală destulă de bună, cu o ecranizare de excepție.
Am înțeles că traducerea în limba română este o tâmpenie (Project Mayhem ? Proiectul Mutilare :lol: ).

Ca si in cazul dublarii filmelor, traducerea oricarei carti ii fura o mare parte din farmec. La urma urmei, orice traducere reprezinta interpretarea unui traducator roman, poate bun, poate slab, dar e viziunea lui. Sint expresii pe care nu ai cum sa le traduci cuvint cu cuvint, si atunci le interpretezi. De aceea eu nu citesc decit cartile originale, in engleza, si le recomand tuturor celor care stiu engleza sa faca la fel. De ce sa citesti viziunea unui traducator roman, cind poti citi exact ce a scris autorul? Iar faza cu "Project Mayhem" imi da dreptate  :D

Btw, am terminat Choke, mi se pare putin sub Fight Club si Survivor, dar e tot la inaltime. Acum sint pe cale sa termin Invisible Monsters, inca o carte excelenta.

One more thing: am auzit ca din toate astea 3 se vor face filme. Choke iese la anul, cu Sam Rockwell, Kelly Macdonald si Anjelica Houston; Invisible Monsters e in pre-productie si umbla zvonul ca Jessica Biel ar primi rolul principal, iar Survivor se va face peste 2-3 ani.

Edited by cristane, 13 November 2007 - 11:51.


#6
Milkinis

Milkinis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.03.2007
de Chuck Palahniuk am citit ''Jurnal''. mesajul in sine mi s-a parut interesant, modul in care a fost scrisa cartea m-a iritat mult. si acum imi aduc aminte niste pasaje care imi provoaca o greata profunda fata de omenire si fata de tot ceea ce ma inconjoara. si nu asta e scopul pt care citesc eu cartile.
cred ca ''Jurnal'' e bun pt oamenii care traiesc in basme si sunt prea optimisti. ii aduce cu picioarele pe pamant. (ceea ce nu e un lucru neaparat bun)

as vrea sa citesc si ''Fight club'' pt ca m-am uitat la film si a fost extrem de interesant.

Edited by Milkinis, 20 December 2008 - 20:18.


#7
liv-U

liv-U

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2007

View Postcristane, on Oct 17 2007, 18:49, said:

Am citit Fight Club si Survivor, acum m-am apucat de Choke. Sint bestiale toate. In engleza, bineinteles. Imi place sa stiu ca citesc exact ce a scris autorul, nu interpretarea unui traducator roman. Fanilor Palahniuk le mai recomand Bret Easton Ellis si Will Christopher Baer. Acum astept sa primesc de la amazon.com cartea de debut a Monicai Drake, foarte laudata de Palahniuk peste tot :D

Te rog stii cumva de unde pot sa fac rost de Fight Club in engleza pt k ma apucasem zilele trecute sa il citesc in romana si pe langa imaginile din film imi vajaia prin cap gandul "Ce bine ar suna asta in engleza..." pana cand dupa cateva pagini am pus cartea jos. E chiar pacat...50% din farmec se duce. Te rog daca ai cunostinte sau daca stii locuri din romania de unde pot sa-l achizitionez ti-as fi foarte recunoscator.

#8
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
@liv-U: incearca la Carturesti, au multe carti in engleza.

#9
VladimirS

VladimirS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.09.2013
În cazul meu, cu Palahniuk s-a întâmplat exact invers decât s-ar fi putut întâmpla cu orice alt autor, citind-i cartea care a stat la baza ecranizării. Am văzut filmul - "Fight Club", mi-a plăcut ideea: am citit cartea și, deși aveam, în minte, imagini clare din film și fondul sonor, chiar și replici întregi din film - de fapt, da, e invers - așteptam să se  întâmple altceva, cu fiecare rând pe care îl parcurgeam.
După, am citit tot ceea ce a publicat până acum.
Înainte de a decide dacă mi-a plăcut sau nu, Palahniuk mi-a suscitat interesul pentru a afla aspecte legate de biografie, chestiune care mi s-a întâmplat foarte rar cu autorii citiți. Și îl voi citi ăn continuarea, asta îmi e foarte clar, deși senzația pe care o am, citindu-i cărțile.

#10
iatrogenus

iatrogenus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2016

View Postcristane, on 17 octombrie 2007 - 16:19, said:

Am citit Fight Club si Survivor, acum m-am apucat de Choke. Sint bestiale toate. In engleza, bineinteles. Imi place sa stiu ca citesc exact ce a scris autorul, nu interpretarea unui traducator roman. Fanilor Palahniuk le mai recomand Bret Easton Ellis si Will Christopher Baer. Acum astept sa primesc de la amazon.com cartea de debut a Monicai Drake, foarte laudata de Palahniuk peste tot Posted Image
Citesti si carti in franceza? Dar in daneza? Poate in chineza? :)) Glumesc, insa ideea este ca nu e tocmai ok sa citesti in limba in care a fost scrisa cartea daca acea limba nu este limba materna, intrucat centrele nervoase care se ocupa de asta sunt diferite, iar daca vrei sa fii cat mai aproape de ce a simtit scriitorul cand a scris cartea, e nevoie sa citesti in limba ta materna, si nu in cea straina. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate