Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Citire contor electric electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#73
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Mari panarame astia de la ENEL! Dadusem in ianuarie si martie contorul un pic mai mare (acelasi numar in martie ca in ianuarie -8566) si tot mi-au luat acciza aia de 11,43 lei desi in martie nu consumasem nimic in plus (era acelasi numar dupa cum spuneam).
Iar astazi cand am vrut sa dau contorul corect 8502 robotul imi spune ca ii pare rau si ca numarul nu corespunde cu ultimul index inregistrat. Deci a trebuit sa-l dau tot pe ala vechi 8566! Oare o sa-mi vina in continuare acciza aia desi nu am consumat nimic in plus de luni de zile? E anormal! Chiar daca nu consumi nimic, tot iti vine!
Si de ce sa nu-mi permita sa dau contorul real din moment ce spune pe factura ca in lunile iunie si decembrie vor veni facturi de regularizare? Adica faptul ca eu dau indexul corect nu e tot o regularizare? Atunci, pe baza a ce regularizeaza (adica scade daca mi-am pus kilowatti in plus)?
Dupa ce ca ne taxeaza pe doua luni odata, mai fac si figuri macaronarii!  :madanimated:

#74
botoshel80

botoshel80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.06.2008
mi-au schimbat vechiul contoar cu unul electronic cica mult mai bun,dar habar nam cum se citeste prima oara imi apar numai 88888888888888888 si ER si pe urma niste cifre 0000000003 care e consumul meu pana la urma si ce inseamna ER eroare?

#75
adryansok

adryansok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2008
Consumul tau e 3kw,  ER inseamna ca testul facut intre intervalele de impuls sunt corecte, daca nu ar fi ai citi pe tot ecranul cu litere mari ERoare, randurile cu 8888888 face parte din testul microprocesorului, totul e controlat de microprocesor, orice interventie ne-specializata lasa :urme: in microprocesor.
DECI la tine e ok

Edited by mister_rf, 19 May 2011 - 20:53.
Evita citarea inutila a textului anterior!!!


#76
hansol

hansol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2004
Stie cineva ce soft se foloseste pentru schibarea parametrilor , parola implicita pentru ACE 2000

Multumesc!

#77
adryansok

adryansok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu exact care sunt cunostintele tale in domeniu insa te sfatuiesc sa renunti la acest gand daca ACE-UL in cauza  e al tau.
Softul e sub licenta, exista 3 sau patru firme care il poate folosi , iar cei ce-l folosesc mai cunosc si faptul ca "logarea" lasa urme in memoria interna in care nu se poate interveni sau citi decat de catre fabricant, pe scurt----aceste sisteme de contorizare au intre 3 si 4 sisteme de securitate,poti interveni in 2 si 3 dintre ele, poti schimba parametri de afisare , reset clok-reset all-timer clok, insa in ce din ultima memorie nu poti interveni sub nici-un -fel, decat daca faci parte din staf-ul metrologic al fabricantului.

Edited by mister_rf, 22 May 2011 - 10:18.
Evita citarea inutila a textului anterior!!!


#78
hansol1

hansol1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.05.2006
Multumesc pentru info !

#79
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
am si eu o mica nedumerire. pe 25.05 mi-au schimbat contorul analogic cu unul digital ACE2000. de pe 25 pana azi pe 15, consumul afisat este de 228 kwh. acum nu stiu daca e mult sau putin, dar va pot spune cam ce consuma : un PC care merge 24/7 (dar intre 5-6-7 dim si 14-15-16 e practic in idle), un laptop care merge sa zicem 2-3 ore pe zi, o masina de spalat care spala in medie de 2 ori pe luna (se prefera spalarea manuala, + masina e noua, deci consum redus), un frigider mai vechi Daewoo cu congelator (cred ca 1996/7 ca an, la congelator se foloseste zilnic extra freeze dar maxim o ora pe zi), 3 televizoare care merg intre 2 si 6 ore (mediu estimat, in general cam 3 ore pe zi ala principal, restul fiind secundare merg mai mult), microunde folosite foarte rar si nu pt mult timp.  ca tip de tarif e : MONOM JT CU REZERVARE. acum nedumeririle mele :

1. ar fi bine sa schimb tariful cu unul pe zone orare?
am observat ca acel consum mediu a inceput sa creasca in conditiile in care ce am zis mai sus e valabil de 2-3 ani. in perioada 29.11.2010 si 31.01.2011 consumul mediu e 9,94. pe urma intre 31.01 si 03.05, a crescut la 11,37. cu ultima factura, intre timp s-a schimbat si contorul, a venit asa :  03.05-25.05 13,37 . dupa schimbarea contorului, 25.05-05.06 consum mediu 7,27. eu nu mai inteleg nimic de aici. pe astea 3 facturi citate, scrie REGULARIZARE.

2. am inteles ca ar fi mai bine sa sun eu la ENEL si sa dau indexul in fiecare luna. nu am gasit destule informatii sau probabil nu am stiut sa caut, unde anume trebuie sunat si ce trebuie facut. mentionez ca stau in buc sect 2.

cam astea ar fi micile mele nedumeriri. multumesc anticipat pt "rezolvarea" lor.

#80
Spirity

Spirity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.09.2010
M-am pricopsit si eu cu un Enerlux M de acu 3 zile (ca na, schimbarea obligatorie la 5 ani cica). Am contract din ala casnic, deci n-am treaba cu T1, T2, etc. Afisajul se imparte in 3: unul in care apare seria de 8888888 si celelalte chestii, unul in care imi apare consumul de kwh cu "18.0" in stanga si T mai in dreapta, si inca unul in care-mi apare puterea in kw cu "16.0" in stanga si tot un T mai in dreapta. As vrea sa stiu mai multe despre ultimul afisaj tinand cont ca de 3 zile tot creste, iar de aseara a ramas tot acelasi.
Merci anticipat !

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru Spirity.
Schimbarea se efectueaza la 8 ani de zile pentru contoare monofazate si 6 ani de zile pentru trifazate. Se inlocuiesc si cele cu durata scurta de viata a bateriei sau supercapacitorului (cand apare schimbarea la termen a bateriei).
In mod uzual 180 este luna in curs. Contoarele pot memora si luna precedenta si maxime de putere.

#82
Spirity

Spirity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.09.2010

 MembruAnonim, on 28th August 2011, 13:13, said:

Pentru Spirity.
Schimbarea se efectueaza la 8 ani de zile pentru contoare monofazate si 6 ani de zile pentru trifazate. Se inlocuiesc si cele cu durata scurta de viata a bateriei sau supercapacitorului (cand apare schimbarea la termen a bateriei).
In mod uzual 180 este luna in curs. Contoarele pot memora si luna precedenta si maxime de putere.

Mie mi-a spus tipul cu pricina ca la 5 ani se schimba contorul (monofazat in cazul meu) (aveam din ala cu leduri si index mecanic cam de vreo 5 ani jumatate). In ceea ce priveste kw care ziceam ca tot cresc: in prmele 3 zile a crescut de la 0.288 la 0.408, iar de 4 zile a ramas asa, nemodificandu-se deloc. Nu prea inteleg eu cum si in ce conditii se modifica numarul asta.

#83
burner2ro

burner2ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2009
Mi-a fost si mie instalat acum o zi un contor Enerlux M insa nu se comporta asa cum am citit pe net, apare afisajul cu 88888888 si inca unul cu 000000 kwh. Si atat, nu creste nimic, nu imi ofera nicio alta informatie. L-au instalat prost sau e normal ( desi nu imi imaginez cum ar putea fi... ) ?

#84
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
mai stiu unu instalat in urma cu o ora si jumatatea si se comporta la fel ca la tine.. :coolspeak:

#85
steby

steby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.04.2011
Stie cineva sa descrie elementele de pe fata contorului Enerlux.

#86
fullskynet

fullskynet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2011
elementele sunt descrise in topic   .... Am si eu un Enerlux M de 2 zile pana acum e ok.... SI cine se pricepe la ele vreau sa intreb daca 1 si 4 este intrarea in contor (faza si nul) 3 si 5 iesirea ... sa presupunem ca daca am acces la fire si pun un conductor intre 1 si 3 Teoretic aparatul nu va mai trebui sa inregistreze consum  Nu? Sau trebuie pus un conductor si intre 4 si 5 ? Ideia ieste cum sa fac (daca am acces la fire) sa nu mai inregistreze curent

Edited by fullskynet, 21 October 2011 - 12:15.


#87
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In urma furtunii de zilele trecute contorul s-a resetat si a inceput numaratoarea de la 8 (ultimul contor dat prin telefon era 5863) iar incepand cu 1 noiembrie trebuie sa-l dau iar prin telefon, dar nu ma va lasa. Ce trebuie sa fac ca sa nu mai incarce ei din burta, estimativ, etc. mai ales ca abia pusesem in octombrie si becuri economice si vroiam sa vad cu cat se reduce consumul? Incerc sa iau legatura la deranjamentele enel 02411929 dar degeaba, baga melodie continuu. Le-am trimis si mail si am primit raspuns cum ca trebuia sa selectez acolo la reclametie altceva care e bifat cu steluta si scrie jos ca alea sunt servicii contra-cost, pe cheltuiala clientului (normal ca nu am selectat asa ceva). Pentru ca e vina lor, ei sa remedieze, dar cum fac sa dau de ei sa ii chem la fata locului?

#88
steby

steby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.04.2011
[quote name='fullskynet' date='21st October 2011, 11:49' post='10586236']
elementele sunt descrise in topic   .... Am si eu un Enerlux M de 2 zile pana acum e ok....


Pe mine ma interesa,din curiozitate,ce e incercuit cu rosu.

Attached Files

  • Attached File  aem_.JPG   64.29K   547 downloads


#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pentru fullskynet-se presupune ca nu ai acces la fire

Ceea ce intrebi intra sub incidenta legii. Conform dispozitiilor art. 85 alin.(1) din Legea energiei electrice nr. 13/2007, cu modificarile si completarile ulterioare , sustragerea de energie electrica constituie infractiunea de furt si se pedepseste conform prevederilor art. 208 sau 209 din Codul penal, respectiv cu inchisoare de la 1 la 12 ani, in cazul furtului simplu si cu inchisoare de la 3 la 15 ani, in cazul furtului calificat.

Intra sub incidenta acestei infractiuni toti aceia care recurg la modificarea, deteriorarea, blocarea echipamentelor de masurare a energiei electrice, executarea si folosirea de instalatii neautorizate, cei care recurg la racordarea neautorizata in retea sau executa lucrari pentru ocolirea aparatelor de masura a energiei electrice.

Infractiuni Art. 85
(1) Sustragerea de energie electrica constituie infractiunea de furt si se pedepseste conform prevederilor Codului penal.
(2) Deteriorarea, modificarea fara drept sau blocarea functionarii echipamentului de masurare a energiei electrice livrate constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 4 ani.
(3) Deteriorarea, modificarea fara drept sau sustragerea componentelor instalatiilor energetice constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare, conform prevederilor Codului penal.
(4) Executarea sau folosirea de instalatii clandestine in scopul racordarii directe la retea sau pentru ocolirea echipamentelor de masurare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(5) In cazul in care infractiunile prevazute la alin. (2) si (4) sunt savarsite de un salariat al unui titular de licenta, limita minima si maxima speciala a pedepsei se majoreaza cu cate un an.
(6) Tentativa la infractiunile prevazute de alin. (2) si (4) se pedepseste.

pentru steby-ce este incercuit nu am observat

Daca te referi la ce ai evidentiat prin patrat sau dreptunghi cu rosu, atunci iti pot spune:
buton rosu-folosit pentru o permite utilizatorului, cititorului, electricianului, in functie de cum a fost programat contorul, accesul la date curente sau precedente, cat si la info privind tensiunea, curentul absorbit, sau diverse coduri-dar depinde de program ( prin apasarea succesiva si un anumit timp-o data sau de mai multe ori, iar ca interval 3 ori 5 secunde);

fereastra de comunicare-fototranzistor si dioda electroluminescenta-in IR, lungime de unda 940 nm, utilizate pentru programare, citire, prin soft dedicat, acces trei nivele+1 nivel producator+1 test.

pentru duculeana-se poate face o reclamatie scrisa la furnizor si distribuitor, cat si la ANRE, daca este cazul. Atat producatorul, cat si distribuitorul, cunoasc cu totii, indiferent de companie, ce s-a intamplat.
Recomand inlocuirea imediata, cat si calcului energiei electrice, conform ordinelor ANRE, pentru perioada cat nu a inregistrat corect, pe baza mediei noului contor, ce urmeaza a fi montat, si citit dupa un minim de 7 zile de la data montarii.

Edited by MembruAnonim, 22 October 2011 - 23:13.


#90
fullskynet

fullskynet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2011
ok stiam ca se pedepseste daca furi curent ...

Dar totusi daca pui un conductor intre 1 si 3 tot inregistreaza curent sau mai trebuie un conductor intre 4 si 5



Si alta intrebare daca "ai un bec care se alimenteaza de la doua contoare" va inregistra 50 W la unu si 50 w la altu sau cum?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate