Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum scap de plosnite? (Bedbugs)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
http://shine.yahoo.c...d-them-2371120/

#38
alff

alff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2010
Salut!

solutie pentru combaterea plosnitelor exista;
ramane valabila adresa de email [email protected]
sau nr de telefon 0724282129

#39
sabin1970

sabin1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2011

 alff, on 9th February 2011, 14:19, said:

Salut!

solutie pentru combaterea plosnitelor exista;
ramane valabila adresa de email [email protected]
sau nr de telefon 0724282129



am avut si eu plosnite;sunt din brasov si am incercat de toate;am vorbit cu acest tip iulian ,ne-am intalnit si mi-a dat o solutie pe  care o aduce din afara ;la inceput din primele saptamani nu am vazut mare lucru,dar dupa ce am mai dat o data cu solutia asta,am scapat complet de ele;nu stiu daca au murit,sau au fugit dar nu le-am mai vazut;
oricum am folosit aproape 2litri de doua ori ca sa le omor dar nu mai conteaza banii;bine ca l-am intalnit pe acest tip care a venit personal sa discute cu mine;

#40
tomgreen

tomgreen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2007
Am avut si eu. Am dat cu k-othrine32 degeaba, probabil erau imune. Asa ca am scapat cu Solfac, e mai scump dar merita. Trebuie dat in TOATA casa (pereti haine mobila carti si mai ales CANAPEAUA sau PAtUL) solutia nu pateaza , dar miroase un pic. Se repeta la 10 zile. Am dat de 3 ori la 10 zile si am scapat. Solutia am gasit-o la NATUREVO, au magazin in Bucurestii Noi.

Edited by tomgreen, 05 January 2012 - 12:12.


#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Ai incercat Fipronil si n-a mers? Altfel zis, Regent. E mai rau decat K-othrine.

#42
alff

alff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.01.2010
Salut!

solutie pentru combaterea plosnitelor exista;
ramane valabila adresa de email [email protected]
sau nr de telefon 0724282129

#43
free_man

free_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2009
am avut si eu plosnite de pat si am incercat toate metodele. nici una nu a dat rezultate. stau in anglia si aici este o mare problema cu ele.
este solutie da este foarte scumpa si scapi de ele rapid intr-o singura zi.m-au inebunit si am luat la rand netu testand tot ce mi-a iesit in cale, chiar si din ro mi-au trimis si tot nu am scapat numa provizoriu si iar apareau.
solutia asta o folosesc si cei de la deratizare de aici si ii zice Demand CS Pest Control Insecticide 4 8oz Bedbugs Ants
va ajunge sa dati un bloc cu ea faci 150 litri de solutie foarte concentrata da treaba buna ii ca te scapa 100% (efectul solutiei este  de 7 luni)
sper sa va fie de ajutor la cei care au inca probleme cu ele si sa va fi ajutat sfatul meu.

#44
milkyway_micky1

milkyway_micky1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2013
vad ca in ultima vreme nu s-a mai confruntat nimeni cu problema asta. eu de 2 zile am depistat ganganiile in pat si nu mai am liniste....intamplarea a facut sa lipsesc mai multe zile de acasa si cand am revenit au "tabarat " pe noi...noroc ca nu am adormit imediat si astfel le-am depistat. ieri am dat cu k-otherine 25 si sanitox 21CE....am urmarit comentariile anterioare si vad ca a doua solutie nu a folosit-o nimeni...despre k-otherine 25 nu am vazut comentarii pozitive...oare stie cineva daca sanitox-ul are efect?...ieri cand le-am aplicat am fost foarte increzatoare, deoarece insectele nu au aparut la noi de mult timp, si ma gandeam ca le omor inainte sa ma invadeze....dar dupa ce am citit parerile de mai sus mi-e teama k nu voi avea rezultatul dorit. La miros sanitox-ul pare mult mai toxic decat k-otherine 25....oare stie, sau a folosit cineva acest produs, daca are rezultate pozitive?  Deja ma gandesc daca e nevoie sa iau altceva si sa repet aplicarea in seara aceasta...

#45
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Cred ca si eu am aceeasi problema, nu le-am gasit inca, vorbeam de dimineata cu cineva care mi-a spus ca aruncase canapeaua la 3 dimineata pe balcon,  dupa aceea a luat toate lucrurile din casa la mana sa verifice, hainele in special, a zis ca a scapat de ele.

  Stie cineva cum sa scapi de ele fara mare bataie de cap, am cautat si este 150 lei o interventie de la o companie DDD...trebuiesc 2 interventii, credeti ca vor fi rezultate ? ... a scapat cineva de ele ?

Edited by tenzen, 31 October 2013 - 14:46.


#46
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
oricat de tare ar mirosi,dar da cu petrol !! succes garantat ! asa faceau dupa razboi !

#47
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
"Va recomand sa ii ajutati pe vecini sa scape de ele ca sa nu aveti surprize neplacute la randul dumneavoastra. Asadar, inainte de a trata camera bagati toate materialele textile in pungi ermetic inchise. Camera infestata trebuie pulverizata cu insecticid (solfac EW50 sau K-othrine WG250) foarte foarte bine - fiecare coltisor, imbinare de lemn, parchet, dulap, chiar si in adancul materialului textil de pe paturi, daca sunt crapaturi, etc. etc. NU pulverizati pana se faca balta dar nici sa nu lasati zone nepulverizate.
In acelasi timp sau imediat dupa aia spalati materialele textile din camera la temperatura de 50 grade. Poate sa fie doar clatire dar e obligatoriu sa stea la temperaturi mari ca sa moara si larvele si ouale ce s-ar putea ascunde.
Dupa ce terminati tratamentul de dezinsectie chimica lasati insecticidul sa-si faca efectul 4 - 5 ore cu usile inchise. Daca aveti posibilitatea folositi si un insecticid aerosol (solfac AF) pentru a oferi un efect de flush out mai puternic (scoaterea insectelor din ascunzisuri). Dupa timpul de repaus, lasati camera sa se ventileze 2 - 3 ore. Intrati apoi si aspirati fiecare coltisor si crapatura pentru a scoate insectele moarte/vii. Aruncati sacul aspiratorului.
Repetati tratamentul acesta de 2 - 3 ori (in functie de gradul de infestare)." sursa

Adica dai cu Solfac EW 50 sau K-othrine WG250, dupa aceea pt. un efect mai bun dai cu un insecticid aerosol (funigena), pentru ca sa le scoata din ascunzatoare sa intre in contact cu Solfac-ul sau K-othrine.
=================================================================

 Hellada, on 31 octombrie 2013 - 15:41, said:

oricat de tare ar mirosi,dar da cu petrol !! succes garantat ! asa faceau dupa razboi !

Poti fi mai explicit, cum se procedeaza ? N-am prins perioada si nu am mai auzit Posted Image.

Edited by tenzen, 31 October 2013 - 18:11.


#48
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 tenzen, on 31 octombrie 2013 - 18:11, said:

"Va recomand sa ii ajutati pe vecini sa scape de ele ca sa nu aveti surprize neplacute la randul dumneavoastra. Asadar, inainte de a trata camera bagati toate materialele textile in pungi ermetic inchise. Camera infestata trebuie pulverizata cu insecticid (solfac EW50 sau K-othrine WG250) foarte foarte bine - fiecare coltisor, imbinare de lemn, parchet, dulap, chiar si in adancul materialului textil de pe paturi, daca sunt crapaturi, etc. etc. NU pulverizati pana se faca balta dar nici sa nu lasati zone nepulverizate.
In acelasi timp sau imediat dupa aia spalati materialele textile din camera la temperatura de 50 grade. Poate sa fie doar clatire dar e obligatoriu sa stea la temperaturi mari ca sa moara si larvele si ouale ce s-ar putea ascunde.
Dupa ce terminati tratamentul de dezinsectie chimica lasati insecticidul sa-si faca efectul 4 - 5 ore cu usile inchise. Daca aveti posibilitatea folositi si un insecticid aerosol (solfac AF) pentru a oferi un efect de flush out mai puternic (scoaterea insectelor din ascunzisuri). Dupa timpul de repaus, lasati camera sa se ventileze 2 - 3 ore. Intrati apoi si aspirati fiecare coltisor si crapatura pentru a scoate insectele moarte/vii. Aruncati sacul aspiratorului.
Repetati tratamentul acesta de 2 - 3 ori (in functie de gradul de infestare)." sursa

Adica dai cu Solfac EW 50 sau K-othrine WG250, dupa aceea pt. un efect mai bun dai cu un insecticid aerosol (funigena), pentru ca sa le scoata din ascunzatoare sa intre in contact cu Solfac-ul sau K-othrine.
=================================================================



Poti fi mai explicit, cum se procedeaza ? N-am prins perioada si nu am mai auzit Posted Image.

Pai se spray-eaza cu petrol,asa stiam ...simplu....

#49
DavidDavid

DavidDavid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2015
Bai **** nu mai dati talente cu curatenia ca voi nu stiti ce inseamna sa ai asa ceva. Am avut de m-am saturat in rasa lor de insecte. Prima data m-am mutat intr-un bloc infect, garsoniera mea era curata, si cand vad noaptea misunau pe pereti. Nu trag la mizerie trag la sange unde au sange se cazeaza si se inmultesc  de le ia mama dracu cateva zeci de oua depune una pe zi. Am stat am dat cu solutii, cele cae le tineau la distanta pe terment f scurt era K300 de la sano (adica o zi acolo ca dupa veneau iar). Am facut solutii am combinat falstag cu regent si cu toti dracii din piata amestecaturi am facut niste cocktailuri chimice nenorocite cu concentratie de vro 12 ori mai mare decat recomandarea de pe etichete. Nimic, imi venea cate un puf asa aproape de gura si ma inroseam tuseam imi era rau dadeam cu masca pe fata. Nimic, peste o zi iar umblau, nimic nu mai venea toate insectele mureau astea apareau din senin. Am fost in spital cu dureri cumplite in gat si perfuzii ca sa nu ma usuc de sete ca nu puteam sa beau apa sau sa mananc. Am stat o saptamana. M-am mutat. Am luat ca un prost sifonieru si canapeaua cu mine. Dupa 6 luni iar misunau peste tot iar aveam intepaturi peste tot. M-am mutat si de acolo. Am chemat o firma DDD si am platit metoda ecologica cu abur (400 de lei + transportu 200 ca nu vroiau sa vina nenorocitii), au disparut atunci , mai ales ca n-am luat nimic cu mine, in afar de pc si cateva farfurii. Trecura 6 luni aproximativ, si ce-mi vad ochii, doua moarte pe cearceaf. Asta se intampla acum si nu stiu ce dracului sa mai fac am abandonat si olimpiada si la scoala ma duc cu nervii la pamant m-au secat de bani si nu scap de ele. De data asta sunt aproape sigur ca nu sunt de la mine. A venit unu si a zis ca sa dea cu solutie ca sunt probleme in bloc. E clar e si blocu asta plin. Nu stiu ce sa mai fac ma mut iar ca pot sa dau pana ma satur, daca e la astia o sa ma umplu iar. Anu asta tre sa invat de bac si eu caut sa fug de plosnite mu ma pot concentra nu pot dormi nu stiu incotro sa o mai iau. Aia de la ddd zic eu ca fac bine cu aburu ala am vazut metoda e folosita in america, aparatul costa vro 1000$ si e f eficient toti il folosesc acolo dar aia stau la case cei mai multi si care stau in bloc se inteleg sa faca toti odata treaba cu astia ma scandalizez de cand m.am mutat pentru un 40 de lei sa nu se sparga dreacu tevile alea nenorocite ca asta ne mai lipsea un 20 de milioane de fiecare sa me sparga aia toate apartamentele si sa faca si treaba de mantuiala. Da e treaba proprietarului si nu prea il intereseaza cam cum fac toti de altfel asa ca n.am decat sa plec. Care aveti probleme si posibilitati mai mari plecati undeva la casa ceva un bloc unde sa va intelegeti cu lumea sa dea toti odata cu abur din ala decat sa dea 400 daca pricep sa puna bani sa ia aparatu sa dea toti la cateva zile o luna si dispar toate fir-ar neamu lor de insecte nenorocite ca transmit hepatite si hiv s.a demonstrat in laborator ca poarta si murim dreacu si nu stim de ce. Mult noroc si nu va lasati in razboiul psihologic, si pe mine ma framanta noaptea gandul, dati cuabur cat mai des ca e slabiciunea lor pleznesc pe loc sau raman nemiscate. Temperatura necesara cam  60 de grade, temperatura recomandata 180, presiunea aburului necesara cam 3.5 presiunea recomandata 4 bari.  Dati in fiecare coltisor si fiti siguri ca se aplica la fel si de partea cealalta a fiecarui zid tavan podea din locuinta. Insistati pe tocarii imbinari, dati pe haine carti peste tot daca instalatiile sunt izolate bine dati si pe acolo, ca e greu de tot cand se inmultesc, adica dupa vro 10 zile.

#50
araxymarad

araxymarad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2016
Dragi confrati de suferinta,

Am trait de curand o astfel de experienta traumatizanta care te poate aduce in pragul depresiei..
Am combinat toate substantele chimice de care spuneti si voi, am aruncat toata mobila, am izolat toate celelate lucruri, am schimbat parchetul  si, cu toate astea, tot mai rasareau 1-2 in fiecare dimineata...

Salvarea mea a fost DIATOMITA pulbere care are proprietatea de a ucide aceste insecte prin paralizarea sistemului locomotor si deshidratare. Este o substanta 100% naturala, care nu afecteaza omul sau animalele de companie. Actioneaza asupra tuturor insectelor cu carapace si asupra furnicilor. Problema e ca se gaseste foarte greu.

Rezultatul a fost spectaculos...iar eu am trecut de la agonie la extaz!

Edited by Barboso, 07 April 2016 - 23:10.
Reclama


#51
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 araxymarad, on 07 aprilie 2016 - 22:23, said:

Dragi confrati de suferinta,

Am trait de curand o astfel de experienta traumatizanta care te poate aduce in pragul depresiei..
Am combinat toate substantele chimice de care spuneti si voi, am aruncat toata mobila, am izolat toate celelate lucruri, am schimbat parchetul  si, cu toate astea, tot mai rasareau 1-2 in fiecare dimineata...

Salvarea mea a fost DIATOMITA pulbere care are proprietatea de a ucide aceste insecte prin paralizarea sistemului locomotor si deshidratare. Este o substanta 100% naturala, care nu afecteaza omul sau animalele de companie. Actioneaza asupra tuturor insectelor cu carapace si asupra furnicilor. Problema e ca se gaseste foarte greu.

Rezultatul a fost spectaculos...iar eu am trecut de la agonie la extaz!
si cum se procedeaza cu diatomita?

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Gasesti pe net usor. Teoretic se imprastie pejos, prin iarba, si intra in incheieturile minuscule ale insectelor si le distruge. Asta era un sfat si pentru purici. Anul trecut au fost conditii favorabile inmultirii puricilor. La veterinar era coada, s-au epuizat stocurile de substante anti purici.
Se pare ca insectele se adapteaza destul de repede la insecticide..

#53
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

 tfmercedez, on 28 iunie 2017 - 00:03, said:

Gasesti pe net usor. Teoretic se imprastie pejos, prin iarba, si intra in incheieturile minuscule ale insectelor si le distruge. Asta era un sfat si pentru purici. Anul trecut au fost conditii favorabile inmultirii puricilor. La veterinar era coada, s-au epuizat stocurile de substante anti purici.
Se pare ca insectele se adapteaza destul de repede la insecticide..
aici era vorba despre diatomita?

#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mess0804, on 02 octombrie 2007 - 11:37, said:

Am primit pachet din Romania cu 3 tipuri fiole de la plotectia plantelor  (si Regent si altele 2) ... si nimic. Imi vine  sa ma omor eu.
Am intrebat la o firma de dezinsectie la tel si mi-au zis ca nu fac doar o camera, neaparat toata casa. Casa are vreo 8 camere si cum proprietarul le are inchiriate si nu-l intereseaza , daca as castiga la loto as plati eu. Altfel n-am nici o sansa.

Pt comentariile cu curatenia ma abtin. Doar nuu va doresc sa patit asa ceva si sa vedeti atunci.

Ma tem sa nu le iau cu mine daca ma mut (dar o sa incerc in curand si solutia asta... cand termin toate solutiile de sparay-uri impotriva insectelor)  :angry2:
Nu ai alta solutie decat mutarea. Te chinui degeaba sa faci dezinsectie la tine, in vecinatatea unui focar. Pentru ca te vei reinfesta de la sursa. Eu as face eventual o dezinsectie, dupa ce m-as muta.

S-au facut comentarii vizavi de curatenie. Da, aceste insecte sunt atrase si intretinute de mizerie. Dar daca vecinul este unul care aduna gunoaie si are in casa ceva ca in filmele de groaza, la tine poate sa fie ca in farmacie, tot degeaba. Este adevarat ca vei avea mult mai putine, fiindca el circula in cautare de hrana si unde nu gasesc nimic, nu prea stau. Cu exceptia cazului in care se hranesc cu sange.

Unul dintre vecinii tai sau chiar proprietarul insusi este posibil sa aiba in casa  un dezastru. Daca l-ai vedea cu ochii tai, ai fugi mancand pamantul de acolo, realizand ca ceea ce faci acum este lupta cu morile de vant. Am vazut reportaje in care proprietarii, raportati fiind autoritatilor de vecini, si-au pierdut casele, refuzand sa faca curatenie sau sa renunte la adunat gunoie. Cazurile cele mai extreme au fost cand s-a daramat casa in intregime, fiind imposibil de curatat, reparat (de adus la lumina).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate