Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum scap de plosnite? (Bedbugs)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
mess0804

mess0804

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.10.2006
A inceput de vreo doua saptamani sa ne manance pielea, ne-am gandit la toate alergiile posibile pana intr-o noapte am aprins lumina si am vazut minunile misunand. Dupa cautari pe net sunt bedbugs (cred ca plosnite in romana). http://en.wikipedia.org/wiki/Bed_bug
Sunt disperata!!!  Stau intr-o casa in chirie, aici serviciile sunt f scumpe si ar tb sa platesc dezinsectia pt toata casa (oricum proprietarul e cam nebun si s-ar putea sa nu primeasca dezinsectia), ma tem ca nici chiar daca ma mut nu rezolv: pot sa iau cu mine vreo doi ......  
Ce sa fac?

#2
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
bedbugs??? sper sa-ti manance creierul! se numesc Cimex lectularius !!!

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Arde-le cu lumanarea...sa auzi ce frumos pocnesc... :w00t:

#4
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
:confused:  vietatile din articolul dat de tine mie nu imi seamana a plosnite. :fear:
Plosnitele sunt mai mari, si nu numai ca pocnesc cand le omori dar mai si put al naibii de urat. incearca sa vorbesti cu proprietarul. daca e nebun si atat de ospitalier incat e dispus sa gazduiasca un batalion de insecte, cauta chirie in alta parte ;) simplu, nu? :D

Edited by andragony, 27 September 2007 - 08:54.


#5
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Și eu recomand dezinsecția. Nici nu știu ce rost a avut să întrebi.

#6
Mucinrov

Mucinrov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 02.09.2007
Ati incercat cu elementul numit "CURATENIE" ?
Batut covoare, spalat lenjeria de pat , de corp, maturat zilnic ...
Ar trebui sa functioneze.

#7
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
poti sa faci si dezinsectie "home-made" pulverizand cu otrava de gandaci pe parchet pe la colturi, etc, asta dupa ce ai scos covoarele ~ eventual le-ai si spalat, dar nu garantez ca e suficient; oricum procedeul trebuie repetat saptamanal timp de o luna sau mai mult.

Edited by andragony, 27 September 2007 - 09:15.


#8
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Chestiile alea intră peste tot. Inclusiv prin saltea. Singura soluție este să chemi speciliștii. Mulți au încercat singuri și nici nu am auzit de vreo reușită :(

#9
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostMucinrov, on Sep 27 2007, 10:06, said:

Ati incercat cu elementul numit "CURATENIE" ?
Batut covoare, spalat lenjeria de pat , de corp, maturat zilnic ...
Ar trebui sa functioneze.
N-are legătură.  Poți sa le iei foarte ușor, e suficient sa te duci într-o vizită sau la un hotel și să ai ghinion; apoi e crîncen de greu de scăpat de ele.  Prefer sa fiu în categoria "n-am vazut vreodată așa ceva" decît pățit, ceea ce-ti doresc și ție.

Multă baftă.

#10
Mucinrov

Mucinrov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 02.09.2007
Chestiile alea-s mari? Adica le vezi cu ochiu liber?

#11
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Sînt mici, dar le vezi.  Greu, pentru că se ascund.

#12
harus_dj

harus_dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 25.04.2006
Curatenie zilnica cu atentie. <_<

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
o fiolă de REGENT (eu am luat de la o farmacie veterinară) la un flacon din ăla cu pufăitoare de spălat geamuri (500, 700 de ml, nu mai știu cât are), pufăi cu ăla pe critical areas (calorifere, prin spatele mobilelor, toate muchiile pereților, marginile ferestrelor/ușilor, aerisiri etc.). E un produs toxic, deci nu pufăi pe masa de bucătărie/prin frigider/cămară etc :D
La nevoie repeți operația peste 2 săptămâni.

#14
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View PostZamolxel, on Sep 27 2007, 10:58, said:

Chestiile alea intră peste tot. Inclusiv prin saltea. Singura soluție este să chemi speciliștii. Mulți au încercat singuri și nici nu am auzit de vreo reușită :(

Ai firmă de dezinsecție? :D

#15
mess0804

mess0804

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.10.2006
Am primit pachet din Romania cu 3 tipuri fiole de la plotectia plantelor  (si Regent si altele 2) ... si nimic. Imi vine  sa ma omor eu.
Am intrebat la o firma de dezinsectie la tel si mi-au zis ca nu fac doar o camera, neaparat toata casa. Casa are vreo 8 camere si cum proprietarul le are inchiriate si nu-l intereseaza , daca as castiga la loto as plati eu. Altfel n-am nici o sansa.

Pt comentariile cu curatenia ma abtin. Doar nuu va doresc sa patit asa ceva si sa vedeti atunci.

Ma tem sa nu le iau cu mine daca ma mut (dar o sa incerc in curand si solutia asta... cand termin toate solutiile de sparay-uri impotriva insectelor)  :angry2:

#16
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postmess0804, on Oct 2 2007, 12:37, said:

Am primit pachet din Romania cu 3 tipuri fiole de la plotectia plantelor  (si Regent si altele 2) ... si nimic. Imi vine  sa ma omor eu.
Am intrebat la o firma de dezinsectie la tel si mi-au zis ca nu fac doar o camera, neaparat toata casa. Casa are vreo 8 camere si cum proprietarul le are inchiriate si nu-l intereseaza , daca as castiga la loto as plati eu. Altfel n-am nici o sansa.

Pt comentariile cu curatenia ma abtin. Doar nuu va doresc sa patit asa ceva si sa vedeti atunci.

Ma tem sa nu le iau cu mine daca ma mut (dar o sa incerc in curand si solutia asta... cand termin toate solutiile de sparay-uri impotriva insectelor)  :angry2:


Păi poate ți-a trimis regent pentru loșnițele românești. Uite-te pe fiolă și vezi codul de ploșniță.

#17
drewas

drewas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 28.08.2007
Totul a inceput acum 3 sapt. Prietenei mele i-au aparut blande pe picioare si maini. Am fost la dermatolog, tratament, regim, pastile, unguente, nimic :( Acum 4 zile, tot vedeam cearceaful la picioare, plin de sange si nu intelegeam de unde ca erau prea mari petele sa fie de la tantari. Intr-o noapte am omorat o plosnita pe mine, mirosea urat  :angry2:  si am aprins lumina. Surpriza: misunau fara probleme prin pat. Am fost la noaptea jumatate la magazin, mi-am luat RAID si am umplut canapeaua de solutie (somnul l-am continuat pe hol intr-un fotoliu extensibil, ca am numai o camera). A 2-a zi am fost la farmacie, mi-am luat ACID BORIC l-am imprastiat pe la colturi, am luat alt spay de insecte, am vazut unde se ascundeau (in spatele canapelei, pe la cusaturi) si am pulverizat. De dimineata am spalat canapeaua, am aspirat (cateva zeci de pleosnite), am facut curat mai ceva ca de Paste si mai verific din cand in cand locurile unde erau ca mai apar si am vazut 3 si pe perete, noroc ca e alb :) Astept sa vad cum evolueaza, ca daca tot apar, imi cumpar filole de REGENT, poate, poate.

Edited by drewas, 25 August 2009 - 17:58.


#18
bobosf

bobosf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.08.2009
in caz ca va ma intereseaza informatii despre combaterea plosnitelor puteti gasi aici ceva util: http://www.daunatori...losnita-de-pat/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate