Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Centrale Electrotermice CETA, cu electrozi, cu Ioni, cu alte inovatii..

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View PostIvan40, on 23rd November 2010, 19:46, said:

Au avut oferta de vinzare totala a afacerii si au refuzat ca fraerii,au avut cerinta de 2000buc in Franta in 2007 dar nu au avut capacitate de productie in termen scurt de 40 zile si au pierdut contractul. Cunosc aceste amanunte si ma intristez ca si acum nu sint in stare sa vinda la cererea mai mare in timpul sept/decembrie,
:puke: :puke: :puke:   asta e tare.........

#38
georgesinguraticul

georgesinguraticul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2010

View PostIvan40, on 23rd November 2010, 21:46, said:

Cine este cu capul pe umeri poate intelege ca pe forumuri sint multi dusmani,au alte interese de discreditare si nu raspunde in fata unei institutii pentru calomnie. Citeva aspecte va spun despre centralele Ceta, Cuzubas Mircea de la Tg Neamt si Saftoiu de la Buzau,deoarece am achizitionat de la ei acest sistem de incalzire cind erau intr o forma empirica avind contactor de 32A,am mai cumparat una in forma moderna din 2008 si sint super multumit,fata de unii care au luat centrale cu rezistenta care sint bune de aruncat,chiar daca sint nemtesti,???. Nicidecum ce spun toti inteligentii de pe forum,sau ca dece se recomanda legarea caloriferelor jos si nu in diagonala.
Caloriferul de la baie portprosop dece se leaga jos si nu in diagonala? dar functioneaza cu succes.NU?
Bagatori de seama sint multi dar inainte sa se pronunte si sa duca lumea in eroare ar fi bine sa se abtina,dar cum spuneam concurenta reactioneaza. Daca acesti oameni aveau o putere mare financiara,aceste centrale erau in toata Europa fara probleme,nu exagerez cu nimic. Au avut oferta de vinzare totala a afacerii si au refuzat ca fraerii,au avut cerinta de 2000buc in Franta in 2007 dar nu au avut capacitate de productie in termen scurt de 40 zile si au pierdut contractul. Cunosc aceste amanunte si ma intristez ca si acum nu sint in stare sa vinda la cererea mai mare in timpul sept/decembrie,pierzind multi clienti,au mai avut si ceva probleme comerciale neincasind la timp sau chiar deloc.
Concluzie:produsul este laudabil si cine gindeste poate intelege adevarul.
nu stiu cat de laudabil esteIN CONDITIILE IN CARE AM PLATIT IN octombrie 2009si iatane in noiembrie 2010 SI INCA NU AM PRIMIT CENTRALA MINUNE...DECI ASA CUM A SPUS CINEVA PE FORUM...ESTE DE MUZEUL TEPELOR...daca sunt doar rautati din partea unora de ce nu am nici produsul sau macar sa fi returnat banii?????si CETA si TCB sunt date ca firme falimentare...no coment

View Posttrompy400, on 12th February 2010, 00:33, said:

Am dus centrala inapoi la producator. Acesta a dat faliment si ma tine cu vorba ca imi va da banii pe ea de vreo 3 luni. Nu a functionat decit vreo 5 zile. Nu recomand. Acum am luat alta din comert. Isi face treaba.
salut
as vrea sa stiu daca ai reusit sa recuperezi banii pe centrala...si eu am platit pt o centrala dlui Saftoiu in octombrie 2009 dar nu am primit nici centrala si nici banii...l-am chemat si la politie,i sa intocmit dosar penal dar tot degeaba...stiu k sunt 8persoane care sunt pagubite de dansul...trebuie sa aflu care ar fi acele persoane pt ai deschide si un dosar civil sa ne recuperam banii...4000de lei nu e o suma prea mare dar nu mii da nimeni degeaba

#39
Ivan40

Ivan40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010
Oare dece a mers centrala numai 5 zile si s a returnat la producator? Oare asa sa fie?
Nu cumva cineva e nemultumit si incearca toate mijloacele de razbunare ca e simplu sa vorbesti aiurea pe aici?
Hai sa fim seriosi. Informatii din astea se dadeau la revolutie si fraerii haleau repede.

#40
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pana una-alta pe aici au scris doar astia nemultumitii. Daca te uiti pe celelalte topicuri vezi ca sunt prezenti si cei multumiti si aia "razbunatorii" cum le zici tu. O fi avand lumea ceva cu CETA ? Sau o fi doar ciuda unora ca au dat niste bani pe un produs si acela nu merge ?

#41
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce naiba au dat faliment ?

Le-a furat concurenta "patentul" sau "clestele de cuie"

#42
georgesinguraticul

georgesinguraticul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2010

View Postggelu, on 7th December 2010, 09:09, said:

Pana una-alta pe aici au scris doar astia nemultumitii. Daca te uiti pe celelalte topicuri vezi ca sunt prezenti si cei multumiti si aia "razbunatorii" cum le zici tu. O fi avand lumea ceva cu CETA ? Sau o fi doar ciuda unora ca au dat niste bani pe un produs si acela nu merge ?
salut
scuze k indraznesc sa te contrazic.Nu e ciuda unora ci e realitate pe care o fac publica pentru a nu mai fi si altii pacaliti asa cum am fost eu.Am dat niste bani PENTRU UN PRODUS PE CARE NU L-AM PRIMIT NICI ACUM banii fiind dati din octombrie 2009...asta poate fi o rautate?nu o fac din rautate ci pentru a nu mai fi si altii pacaliti...SI SAFTOIU CARE RASPUNDEA DE CETA SI COZUBAS AU FIRMELE K FALIMENTARE..
NU VA MAI IMBATATI CU APA RECE...LUATI NUMAI SI NUMAI DIN COMERT SI NU DE LA ASA ZISI PRODUCATORI SA SUNT FALSI

#43
trompy400

trompy400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.12.2005
Suntem in ianuarie 2011, centrala mea a fost returnata din cauza unei defectiuni in octombrie 2009 si nici acum nu am vazut nici un ban de la ei. Pentru cei care au avut probleme si vor sa facem ceva impotriva acestor asa zisi producatori astept un mesaj privat sau un mail pe adresa de yahoo cu acelasi nume.

Edited by trompy400, 02 January 2011 - 20:33.


#44
fogardi

fogardi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.04.2009
Salut,

Vad ca subiectul a fost lasat balta de ceva timp.
Fac o casa langa Bucuresti si nu am acces la gaze. Am nevoie de o centrala termica electrica.
In magazine gama de astfel de cenctrale este destul de generoasa, dar toate sunt cu "rezistenta" si doar CETA este cu electrozi.
Din documentatie si putinele informatii de pe net rezulta ca CETA ar fi mai economica decat cele pe rezistenta, dar sunt putini care au asa ceva sau cei care au si vor sa impartaseasca informatiile cu altii.
Eu cred ca asa cum materialul din rezistenta electrica opune rezistenta la trecerea curentului prin ea si astfel se incalzeste, la fel si apa cu putina sare din centrala CETA opune o rezistenta la trecerea curentului prin ea si astfel se incalzeste.
Imi place sa cred ca la fel cum s-a intamplat cu becul cu Wolfram care a fost inlocuit acum de unul mai economic cu acel gaz, poate a venit si vreamea rezistentei electrice sa apuna.
Chiar daca pionierul acestei centrale este un roman si nu un american, motiv din care suntem reticenti, sa nu uitam ca au mai fost si alti romani care au fost pionieri in ceva care functioneaza si astazi (Coanda - motorul cu reactie, nu stiu cum - care a inventat stiloul cu rezervor, etc).
Daca mai exista cineva ce a achizitionat o astfel de centrala si vrea sa-si spuna parerea il rog sa o faca pe forum sau daca nu pe privat la 0744625114.

Multumesc!

#45
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
nu cunosc centralele cu electrozi decat teoretic. fa urmatoarea proba: fa o saramura si baga in aceasta solutie o bucatica de otel( nu inox) in ea si las-o o perioada de timp; cred ca raspunsul o sa ti-l dai singur . pe vremuri (1985-1990) faceam din electrozi de INOX  generatoare de apa vie/apa moarta; (nu intru in detalii acum);   principiul era acelasi ca la centralele cu electrozi; ce pot sa-ti spun este ca si electrozii de inox dupa o perioada de functionare erau atacati in structura lor; dar oare tabla de otel de la calorifere cum se va comporta in saramura?????    nota: aceasta reprezinta o PARERE STRICT PERSONALA.  o zi buna!!! ps; de ce intelesesem eu ca firma care producea o astfel de centrala a dat faliment?????

Edited by scheleton, 16 April 2011 - 11:27.


#46
fogardi

fogardi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.04.2009

View Postoctavianlaz, on 16th April 2011, 12:02, said:

nu cunosc centralele cu electrozi decat teoretic. fa urmatoarea proba: fa o saramura si baga in aceasta solutie o bucatica de otel( nu inox) in ea si las-o o perioada de timp; cred ca raspunsul o sa ti-l dai singur . pe vremuri (1985-1990) faceam din electrozi de INOX  generatoare de apa vie/apa moarta; (nu intru in detalii acum);   principiul era acelasi ca la centralele cu electrozi; ce pot sa-ti spun este ca si electrozii de inox dupa o perioada de functionare erau atacati in structura lor; dar oare tabla de otel de la calorifere cum se va comporta in saramura?????    nota: aceasta reprezinta o PARERE STRICT PERSONALA.  o zi buna!!! ps; de ce intelesesem eu ca firma care producea o astfel de centrala a dat faliment?????


Salut,

"saramura" cu care functioneaza centrala este de fapt un amestec de 10 litri de apa distilata in care se amesteca 2 grame de sare. Ca si idee, 1 litru de apa minerala ixvorul minunilor ete cam la fel de "sarata"...
Firma administrata de 2 tipi, unul din Buzau si unul din Targu Neamt, dupa care cel din Buzau a iesit din afacere si a ramas doar cel din Neamt, el fiind si inventatorul. am vorbit cu el si inca le mai produce.

#47
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Poate ii rezolva si pe colegii de forum cu problemele de mai sus. Sau ii ajuti cu datele de contact ale inventatorului. Tot respectul pentru munca omului dar la modul asta de a-si trata clientii  :thumbdown:

#48
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postggelu, on 19th April 2011, 09:24, said:

Poate ii rezolva si pe colegii de forum cu problemele de mai sus. Sau ii ajuti cu datele de contact ale inventatorului. Tot respectul pentru munca omului dar la modul asta de a-si trata clientii  :thumbdown:

In mod normal ar fi fost ca acel domn (inventator) sa intervina pe acest forum si sa zica :

"Eu sunt ala, am inventat centrala respectiva, merge si este foarte buna, in anumite conditii, voi consumatorii nu le respectati, si acum veniti cu plangeri,
Asta este cartea tehnica a centralei, asta poate sa faca, sa nu cereti mai mult, ca doar atat poate, si etc, etc, alte chestii pe care le face orice producator.

Partea proasta este ca s-a mers cu partea de vanzare" promovare" mai mult decat era permis.
Si eu am facut in "epoca " Ceausescu  radiatoare cu electrozi si alte prostii de incalzire. Inca am la tara calorifere ce functioneaza pe acest principiu.
Nu m-am apucat sa le brevetez si sa fac o firma din asa ceva. Problema aici este de INSELATORIE, adica promiti ceva si iei TEAPA.

#49
fogardi

fogardi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.04.2009
Salut Keta,

Daca dai serch pe google cu "centrala ceta" gasesti extrem de usor site-ul www.ceta123.com unde sunt detalii, numere de telefon ale producatorului (al doilea mobil), asa ca nu inteleg cum poti sa astepti sa te sune cineva sa-ti rezolve problemele, si daca tot nu reusesti la telefon de ce nu mergi cu centrala in masina la Targul Neamt sa-i dai cu ea in cap?

Este cineva care foloseste acest tip de centrala si vrea sa spuna cate ceva?

Edited by scheleton, 20 April 2011 - 17:08.


#50
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Incearca sa citesti paginile 1, 2 si posturile de pe pagina curenta. Nu sunt multe si nici prea multi clienti multumiti nu vei gasi.
Crezi ca vei mai afla  si alte  opinii mai noi ?
Daca nu doresti sa te deranjezi hai sa ti-i numar eu : trompy400, georgesinguraticul, mariurs; unul singur multumit - involver100.
E foarte ciudat cum clienti multumiti sunt unul - la primul post - si cu tine - amandoi foarte bine documentati , cu istoria firmei, telefoane, inventii....Asa esti de obicei sau e cazul doar la CETA ?

#51
fogardi

fogardi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.04.2009

View Postggelu, on 20th April 2011, 18:24, said:

Incearca sa citesti paginile 1, 2 si posturile de pe pagina curenta. Nu sunt multe si nici prea multi clienti multumiti nu vei gasi.
Crezi ca vei mai afla  si alte  opinii mai noi ?
Daca nu doresti sa te deranjezi hai sa ti-i numar eu : trompy400, georgesinguraticul, mariurs; unul singur multumit - involver100.
E foarte ciudat cum clienti multumiti sunt unul - la primul post - si cu tine - amandoi foarte bine documentati , cu istoria firmei, telefoane, inventii....Asa esti de obicei sau e cazul doar la CETA ?

Le-am citit si am inteles urmatoarele lucruri:

MARIUS: a considerat ca poate economisi 1000 ron si poate monta singur centrala, a dat gres, nu a pomenit in postit daca a pus apa distilata cu cantitatea de sare ceruta de producator, daca amperajul afisat era OK, etc, centrala nu a mers.
CLOVIS: nu a avut niciodata centrala, dar se mira de ce nu face si ACM (desi in general centralele elctrice nu produc ACM decat cu ajutorul unui boiler aditional), si i se pare o porcarie sa legi caloriferele in partea de jos (prin alte tari, mai ales UK acesta este modul standard de legare)
TROMPY a cumparat o centrala, a fost foarte multumit de ea cel putin un timp, dupa 1 an a dus centrala inapoi la Buzau (nu am inteles de ce), cei de la Buzau au dat faliment (cel care le produce stiu ca face acest lucru in targul Neamt, iar cel de la Buzau era un partener care s-a lasat de acest lucru)

Din acest motiv (pentru ca nu am reusit din ce s-a scris pana acum sa-mi fac o parere), am vrut sa reiau subiectul, cu speranta ca o sa mai fie macar o persoana care are aceasta centrala functionala sau aruncata in pod, si care poate sa aiba o parere OBIECTIVA despre ea.
Nu sunt Saftoiu sau colegul lui, sunt din Buc si am luat o casa in Bragadiru vis-a-vis de Rostar, loc unde gazele sunt la 250 m si m-ar costa cam 5000 Euro gazul. Casele din jur au centrale pe lemne si peleti si nu vor sa participe la aducerea conductei.

Nu inteleg de ce toata lumea este impotriva acestei centrale, desi doar 3 au cumparat, 1 a fost nemultumit, cel de-al doilea a fost multumit doar 1 an, iar ultimul este fericit si acum.

#52
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Atunci ma scuzi ; dupa cum vezi nu e un produs prea raspandit si nici prea apreciat.
Nu sunt in situatia ta si pentru a-ti da sfaturi ...nu ma doare gura. Dar in domeniul incalzirii cel mai bun sfat e siguranta : fii sigur ca ceea ce cumperi desi nu e cel mai performant produs se poate repara repede.

#53
Ivan40

Ivan40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010
Pentru centrala ceta vorbiti la Tg Neamt pentru  cumparare sau orice problema tehnica.La Buzau se vind pompe de caldura aer/apa si Centrale tip boiler cu inductie magnetica foarte economice si ieftine am vazut pe site.
http://ceta123.com/i...o...t&Itemid=54

View Postketa, on 19th April 2011, 20:53, said:

In mod normal ar fi fost ca acel domn (inventator) sa intervina pe acest forum si sa zica :

"Eu sunt ala, am inventat centrala respectiva, merge si este foarte buna, in anumite conditii, voi consumatorii nu le respectati, si acum veniti cu plangeri,
Asta este cartea tehnica a centralei, asta poate sa faca, sa nu cereti mai mult, ca doar atat poate, si etc, etc, alte chestii pe care le face orice producator.

Partea proasta este ca s-a mers cu partea de vanzare" promovare" mai mult decat era permis.
Si eu am facut in "epoca " Ceausescu  radiatoare cu electrozi si alte prostii de incalzire. Inca am la tara calorifere ce functioneaza pe acest principiu.
Nu m-am apucat sa le brevetez si sa fac o firma din asa ceva. Problema aici este de INSELATORIE, adica promiti ceva si iei TEAPA.

Ca sa te pronunti ca a luat cineva teapa nu trebue sa te iei dupa 4 naivi,asfel:
1.Nu au respectat niste reguli clare de instalare dar centrala nu da randament fiind porcarie?.In motor disel nu bagi benzina,nu e masina proasta ci soferul.
2.Urmeaza razbunarea naivilor pe forum.
3.Inteligentii o halesc repede si comenteaza si ei pe aici in necunostinta de cauza.
4.Naivii si inteligentii dau verdict: teapa.....   Oare asa sa fie?  Cine nu are dusmani nu are valoare.
Asa ca prietene abtine-te sa nu treci la inteligenti.

View PostClovis, on 2nd October 2007, 18:21, said:

Deci din ce am vazut eu pana acum la OTV sa prezinta numai prostii? Crezi ca omul repactiv nu a fost si la alte televiziuni? Eu sunt sigur ca a fost si a fost refuzat pe motiv ca centrala aia este o pacaleala. Individul o fi avind el intentii serioase adica poate ca nu-i un tepar, dar centrala aia nu e buna de nimic. Numai faptul ca functioneaza chipurile numai cu apa distilata este o intrebare. Pai de ce nu cu apa minerala plata? dupa cite stiu eu toate centralele de pa piate functioneaza cu apa de la robinet. Daca vrei sa cumperi asa ceva cumpara nu mai sta pe ganduri. Eu unul nu as da bani pe asa ceva. Daca nu ma insel (nu am avut rabdare sa citesc ce scrie inventatorul pe net) centrala are un electrod care e cufundat in lichid si care incalzeste lichidul respectiv parca.... Ma intreb daca pisca la atingere  :lol:
Daca o sa am chef o sa citesc cu atentie sit-ul sa vad care-i treaba....dar oricum e o prostie.
Un argument care la mine tine: Centralele electrice au consumul specific mult mai mare decat cele cu gaz. Cu alte cuvinte factura la en electrica va fi mai mare decat cea la gaz. Deci e de preferat centrala cu gaz.

Daca nu ai chef sa studiezi fenomenul centralei dece comentezi si duci lumea in eroare?  mai inteligentule
te citez:(Numai faptul ca functioneaza chipurile numai cu apa distilata este o intrebare.)
Raspuns pentru cultura ta generala: Rezistenta este chiar apa ionizata,adica conductibilitatea apei este esentiala.

View PostClovis, on 11th October 2007, 17:57, said:

Revin cu niste umile observatii legate de aceasta centrala. In primul rand nu este centrala este de fapt un boiler cu pompa.  Daca era centrala trebuia sa furnizeze si apa calda menajera lucru pe care nu-l face ea furnizind, teoretic, doar energie termica. Adoua problema care mi-a sarit in ochi a fost legata de cu realizarea alimentarilor caloriferelor. Orice individ care lucreaza ca instalator stie ca caloriferele se leaga in diagonala pentru ca agentul termic sa spele tot caloriferul. Alimentarea se face in diagonala cu returul jos si turul sus si datorita diferentei de presiune dintre tur/retur. Adica cu alte cuvinte daca nu-i presiune in calorifer atunci nu exista schimb de caldura intre apa/calorifer si calorifer/ ambiant adica nema caldura in camera :lol:  Acesti indivizi care-si bat efectiv joc de oameni cred ca habar n-au de schimbul de caldura daca ei recomanda ca turul si returul sa fie pe jos, adica amandoua in linie. Deci aveti grija ca respectivii sunt paraleli, nu stiu ce vorbesc. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar sunt "poeti" in domeniul producerii , transportului si distributiei de en termica. Nu au nici macar notiunile elementare. Daca lucrau macar 1 luna intr-o centrale termica (CET) sau la RADET stiiau si ei cum se leaga macar caloriferele intr-o instalatie.

Esti ori rautacios ori putin......naiv si e credibil.Problema este ca mai sint multi naivi care citesc ce porcarii scrii pe aici.
Caloriferul de baie care nu este legat in diagonala dece merge perfect mai inteligentule?
Crezi ca de prosti au recomandat in cartea tehnica aceasta legare jos a caloriferelor?
Sau o cunosti si pe asta deoarece taicatu a lucrat la RADET/

#54
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Incerc sa nu mai comentez subiectul asta si nu-ti contest pregatirea tehnica dar vei avea in curand un fan club pe aici.  Ia-o mai putin pieptis. Sau vrei sa-ti verifici zicatorile " Cine nu are dusmani nu are valoare." :thumbup: . Poate mai multe date tehnice si mai putine aprecieri ar fi mai de folos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate