Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Centrale Electrotermice CETA, cu electrozi, cu Ioni, cu alte inovatii..

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
nicu52

nicu52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.12.2011
cu respect cine  poate  sam-i  dea  si mie detali despre   BOILERUL  ELECTRIC  CU  IONI   daca da caldura  apa calda  consum  si alte detali

#110
Ivan40

Ivan40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010
Pe acest forum sint cam amestecate subiectele incit nu se mai intelege nimic. Atit centralele cu electrozi,cit si inductia magnetica,incit cine intra il doare capul si pleaca bulversat.

Gresit, nici un producator de fierbator de apa, nici macar din cele mai ordinare nu fac prostia sa introduca electrozi neizolati de 220V in apa.
Daca ar face asa ceva, nici macar n-ar obtine licenta de comercializare.
Te las pe tine sa ghicesti de ce..
Raspuns:  Informatie gresita care duce lumea in eroare draga domnule.
Centralele Ceta cu electrozi, nu au fost produse asa la deruta sa omoare lumea,cit si cele produse in Rusia de alfel,dar sub alta forma..
Automatizarea face ca electrodul central cu faza (230v) sa fie corelat cu nulul,adica in momentul cind dispare nulul,nu exista nici faza,fapt care nu a omorit pe nimeni pina acum si au avut omologare data de oameni inteligenti.
Referitor la incalzitoarele cu inductie produse de rusi la 1400 euro cea de 5kw sau la 3000 euro cea de 15kw,cred ca nu se merita investitia datorita pretului mare,in rest sint convenabile.. La acest pret mai bine ar fi o pompa de caldura

#111
Charlie26

Charlie26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2013
Am observat ca multi vorbesc fara a sti despre ce este vorba( centrala CETA). 90% din cei la care am montat aceasta centrala au fost multumiti de consum. Restul de 10% au avut suprafata mai mare , instalatie prost facuta( am intalnit cazuri cu calorifer in garaj, tevi trecute prin garaj etc), casa prost izolata.... Corect folosita chiar da rezultate. Dau un exemplu: casa 220 mp, a scos omul 600-700 Ron pe luna. Eventual daca doreste persoana respectiva am sa atasez factura pentru a demonstra ca se poate. Am mai citit niste chestii gen : caloriferul se monteaza in diagonala..... Ei de cate ori am intrebat: De ce montati asa? Raspuns: Asa se monteaza in Italia!
Daca se leaga jos-jos caloriferul care e problema?!

#112
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.01.2013
un pic de reclama.

#113
Charlie26

Charlie26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2013
Nu e reclama, dar sunt multi care vorbesc "din Italia" ...... nu cred ca aici pe forum e "pont" de reclama, asa ca nu mai fi rautacios....

#114
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostCharlie26, on 22 aprilie 2013 - 07:34, said:

Daca se leaga jos-jos caloriferul care e problema?!
Fiindca apa are prostul obicei de a allege calea cea ma scurta ? Ca drept rezultat ar fi incalzirea neuniforma a radiatorului(care si asa in diagonala nu e grozava).
Poate radiatoarele cu alimentare jos-jos au o alta constructie/design interioara/r ?

#115
Charlie26

Charlie26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.01.2013
dar dar apa calda(caldura) are tendinta sa se ridice.... faceti probe si o sa vedeti ca e mai util jos-jos. plus ca scapi si de erorile de montare cu tur-retur puse invers.

#116
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
Sigur ca are tendinta, numai ca nu are timp fiind in circulatie fortata. ....
Cred ca te gindesti la stratificarea temperaturilor intr-un boiler sau puffer unde apa are timp sa " isi faca de cap" Posted Image

PS:
Am montat radiatoare in toate felurile posibile si imposibile si de toate felurile. Cel mai bine au functionat cele care le-am montat culcat (radiatorul nu io )!

#117
idnesauto1

idnesauto1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2013

View Postnutumdp, on 24 septembrie 2007 - 19:56, said:

CETA 123

CETA 01-01-1

Cu un cazan termoecologic 1 x 230 V;
Suprafata maxima de incalzire 70 mp ( 170 mc);
Dimensiuni L = 17 cm, l = 18 cm. h = 57 cm;
Greutate = 10 Kg

Pret: 2800 RON

Am vazut un domn care prezenta acest produs la OTV, la bine cunoscutul Dan Diaconescu. Ceea ce prezenta dumnealui, chiar mi-a atras atentia.

Ce parere aveti desprea asa ceva????


Salut tuturor de pe acest topic.
As dori sa va impartasesc experienta oribila pe care am avut-o incercand sa fac economie cu acest cacat ieftin adus din China.
Sa luam totul punctual:
1. Centrala in China costa fix 250 USD - alibaba.com
2. Eu am cumparat-o cu 2600 lei plus transport ca firma asta EXTREM DE MARE SI RENUMITA NU ARE MACAR O REPREZENTANTA IN BUCURESTI.
3. Pe langa centrala "minune" a trebuit sa cumpar pompa de recirculare care m-a costat 350 lei (nu conteaza brandul, nu fac reclama) si sa cumpar si vas de expansiune care a fost si ala in jur de 180 lei ..... daca nu ma insel,  deci un total aproximativ de  3200 lei cu transport.
4. Am montat centrala si dupa NUMAI 2 luni de utilizare ...... toamna....  a cedat o bobina/ transformator..... si de aici circ ..... da centrala jos..... du-o la curier..... plateste 60 lei dus si 60 lei intors...... problema a fost solutionata in circa o saptamana.
5. Am uitat sa precizez anterior ca am luat centrala de la BUZAU direct de la SAFTOIU.
6. Bun..... am montat la loc centrala ..... si acum sa vorbim de consum...... centrala recunosc ca era subdimensionata..... dar la consum CONFIRM cu toata taria ca este varza...... consum FIX mai mult ca centrala actuala..... aproximativ 100 KW pe zi consuma ..... mergea aproape in continuu.
7. Ca sa nu existe discutii si pareri ca as avea eu ceva cu centrala sau cu SAFTOIU o sa va explic putin despre instalatie si casa:
a. Casa are 120 mp utili, este din lemn si are izolatie de 10 cm la exterior pe peretele din nord.
b. Ceilalti pereti sunt configurati in felul urmator:  lambriu exterior 28 mm, folie, vaza minerala 15 cm, lambriu interior 20 mm, polistiren expandat 100 mm EPS 120 si rigips.  La fel sunt toti peretii, mai putin perete dinspre nord care are in plus ce am scris la punctul 1
c. instalatia este noua, contine apa si antigel, teava Pex portocalie si calorifere din aluminiu de "firma" iar toate caloriferele sunt legate in parte de jos atat pe tur cat si pe retur.
8. CEEA CE ZICE SAFTOIU CA FACI REDUCERE CU 30% SAU CAT ZICE EL ESTE O VRAJEALA ...... AM OPTAT PENTRU TARIF CTP, AM 380V SI SUNT SI IN ZONA DE MUNTE CU HIDROCENTRALE .... MINIHIDRO .... SI CU TOATE ASTEA PLATESC 0.57 LEI CU TVA PE KW..... DECI AICI NU AM FACUT MARE LUCRU.
9.In fine...... a tinut exact 1 an si jumate si s-a ars definit centrala...... nu din cauza ei..... ci din cauza mea......adica a intrat apa in ea.......DAR ATENTIE..... toate centralele "intregi la minte" au tevile de apa jos.... sau sub centrala..... tocmai ca la o eventuala defectiune sa nu ajunga apa in interior.
10. Mai precizez ca suportul acela care tine teava de incalzire din interiorul centralei s-a rupt din prima zi de montaj.
CACAT IEFTIN CHINEZESC GANDIT DE NISTE OREZARI CARE AU FURAT UN PATENT EUROPEAN.
11. Acum sa ajungem la ziua de azi.
12. AZI AM O CENTRALA ELECTRICA BANALA .... CU REZISTENTA..... NU CONTEAZA FIRMA.... DE 18KW .... CARE IMI CONSUMA 33-35 LEI PE ZI IN ACELEASI CONDITII IN CARE AIA IMI CONSUMA 50 LEI. ---- DECI REDUCEREA ESTE INVERS SE PARE.
13. CENTRALA ASTA ARE POMPA INTERIOARA WILO  ELECTRONICA, ARE VAS DE EXPANSIUNE INCORPORAT ..... SI TOT A COSTAT 2300 LEI..... ARE 3 REZISTENTE  ...... SI MERGE TOTAL AUTOMAT IN FUNCTIE DE TERMOSTATUL DE AMBIENT.
DECI DRAGI "VIITORI" CLIENTI AI CELOR DE LA CETA..... ADICA AI LUI SAFTOIU.....
GANDITI-VA BINE CE FACETI.
1. CICA AI GARANTIE ..... DAR LA GARANTIE LA ORICE PRODUCATOR CARE SE RESPECTA.... VINE ECHIPA SI TI-O REPARA ACASA..... NU O DAI TU JOS CA PROSTU SI PLATESTI CURIER TUR SI RETUR.
2. UNDE E ECONOMIA??!?! SA IMI ARATE SI MIE UNU CARE A AVUT SI CENTRALA ELECTRICA NORMALA.... CA LA GAZ NU MAI VORBIM..... CA TE SPARGE LA DIFERENTA DE PRET ..... EU AM IN BUCURESTI CENTRALA PE GAZ LA O CASA DE 230 MP UTILI SI CONSUMA MULT MULT MAI PUTIN SI DECAT ASA ELECTRICA NOUA.
3 .PRETUL DE ACHIZITIE ESTE CU 32% MAI MIC ...... DAR ATENTIE!!!!! PENTRU CE,  PENTRU O CENTRALA DE 18 KW...... NU DE 6KW..... CARE DE FAPT IN TERMENI REALI ESTE DE 5KW.....
PAI SI CE FAC.... IMI IAU 3 DIN ASTEA?!?!?!?!?!?!?
MAI BINE PLATESC CURENTU 10 ANI DIN DIFERENTA DE PRET
SPER SA INTELEGETI SI SA NU FACETI PROSTIA PE CARE AM FACUT-O EU.
PS: APROPO..... I-AM TRIMIS CENTRALA DEFECTA SI NICI MACAR SA IMI ZICA MACAR CA IMI DA CEVA PE EA..... CA EU INAPOI AM ZIS CA NU O MAI IAU.... DAR NU E PROBLEMA DE BANI.... JAVRA TOT JAVRA RAMANE PANA LA MOARTE

Edited by Daco_Get, 18 May 2018 - 12:04.


#118
Adamescu2

Adamescu2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2018

View Postidnesauto1, on 07 noiembrie 2017 - 11:49, said:

Salut tuturor de pe acest topic.
As dori sa va impartasesc experienta oribila pe care am avut-o incercand sa fac economie cu acest cacat ieftin adus din China.



La suprafata de 120mp sa fiti multumit cu centrala de 6 kw inseamna ca ar fi o minune. Nu intimplator s a stricat si totusi e bine ca nu a luat foc.

Edited by Daco_Get, 18 May 2018 - 12:10.


#119
Adamescu2

Adamescu2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2018
Am studiat problema luind legătură cu cei ce au luat încălzitoare cu inducție și un instalator care a montat mai multe și am aflat următoarele :
Trebue ales corect puterea alfel plîngem că dv pe aici.
Atenție sa nu intre apa pe bobine sau circuite de la aerisitor automat montat deasupra centralei sau de la îmbinări că se pierde garanția.
Izolația proastă sau ne alegerea corecta a puterii înseamnă investiție degeaba.

#120
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostCharlie26, on 22 aprilie 2013 - 07:34, said:

De ce montati asa? Raspuns: Asa se monteaza in Italia!
Daca se leaga jos-jos caloriferul care e problema?!
In Italia toate caloriferele au robinet de inchis / deschis. De aia intrarea se pune intotdeauna sus. Pe partea opusa tot sus se pune o supapa pentru eliminarea aerului.
Iesirea se pune in oricare din cele doua pozitii ramase. Nicidecum neaparat pe diagonala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate