Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme lumina canon 400D

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005
Am probleme cu pozele facute cu canon 400D. Folosesc un blitz extern 430EX. Pozele imi ies intunecate, trebuie sa le deschid foarte mult in PS iar doamna de la foto mereu imi spune ca a trebuit sa le deschida foarte mult. Nu stiu care e cauza. Sa fie blitzul de vina? oare ar fi fost mai bun un 580EX? poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat? Va multumesc

#2
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

View Postdangabrielus, on Sep 24 2007, 19:23, said:

Am probleme cu pozele facute cu canon 400D. Folosesc un blitz extern 430EX. Pozele imi ies intunecate, trebuie sa le deschid foarte mult in PS iar doamna de la foto mereu imi spune ca a trebuit sa le deschida foarte mult. Nu stiu care e cauza. Sa fie blitzul de vina? oare ar fi fost mai bun un 580EX? poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat? Va multumesc

Depinde cum folosesi blitul. Da mai multe amanunte, sa vedem si noi cum setezi aparatul si blitul undeva in interior, de exemplu. Si eu folosesc tot 430 EX si nu cred ca la nivelul actual un 580 Ex m-ar putea ajuta cu ceva, in afara de a da ceva mai multi bani.

#3
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005

View Postbrbarossa, on Sep 24 2007, 22:03, said:

Depinde cum folosesi blitul. Da mai multe amanunte, sa vedem si noi cum setezi aparatul si blitul undeva in interior, de exemplu. Si eu folosesc tot 430 EX si nu cred ca la nivelul actual un 580 Ex m-ar putea ajuta cu ceva, in afara de a da ceva mai multi bani.
Aparatul il folosesc pe programul P iar blitzul pe ETTL mode. Afara sunt super multumit de  aparat dar cand vine vorba de interior .... imi vine sa azvarl aparatul. Ce setari ar trebui sa ii fac aparatului sau blitului? Cei din prim plan ies bine, de cele mai multe ori dar fundalul pozei este ffff intunecat.
Obiectivul este un 17-85.
cateodata pozele ies mai luminoase cu blitul lui decat cu cel extern. am facut si update-ul de soft la versiunea 1.1.0 (am citit ca versiunea 1.0.4 care o aveam eu nu comunica prea bine cu blitul dar si dupa update nu s-a intamplat nimic.)

Edited by dangabrielus, 24 September 2007 - 21:47.


#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
User error. Pune mana pe gugal si invata si tu ceva tehnici de utilizare a flashului. Aparatele astea nu fac pozele in locul tau, doar te ajuta in cazul in care stii ce faci.

Flashul extern se foloseste cu cel mai mult succes cu aparatul pe manual pentru captarea luminii ambientale si flashul pe ettl pentru expunerea subiectului. In modul P aparatul iti expune corect subiectul, de unde vrei sa-ti ghiceasca tie intentiile daca nu-i spui?!? Dar asta e doar inceputul discutiei. E usor sa-ti iei aparat, sa nu citesti nimic, dupa care sa vii pe forumuri cu faze de genul: "... imi vine sa azvarl aparatul". Azvarla-l ca e prea mult pt tine. Mai bine ai pune mana si ai citi. Noutiuile de bounce sau diffuser iti spun ceva? tu pana acuma ai folosit flashul ca un rookie si te grabesti sa dai vina pe aparat. Notiunile de expunere, diafragma, guide number iti spun ceva? Mai intai la studio si dupa aia la facut scandal!

#5
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005

View Postgrig_jr, on Sep 24 2007, 23:57, said:

User error. Pune mana pe gugal si invata si tu ceva tehnici de utilizare a flashului. Aparatele astea nu fac pozele in locul tau, doar te ajuta in cazul in care stii ce faci.

Flashul extern se foloseste cu cel mai mult succes cu aparatul pe manual pentru captarea luminii ambientale si flashul pe ettl pentru expunerea subiectului. In modul P aparatul iti expune corect subiectul, de unde vrei sa-ti ghiceasca tie intentiile daca nu-i spui?!? Dar asta e doar inceputul discutiei. E usor sa-ti iei aparat, sa nu citesti nimic, dupa care sa vii pe forumuri cu faze de genul: "... imi vine sa azvarl aparatul". Azvarla-l ca e prea mult pt tine. Mai bine ai pune mana si ai citi. Noutiuile de bounce sau diffuser iti spun ceva? tu pana acuma ai folosit flashul ca un rookie si te grabesti sa dai vina pe aparat. Notiunile de expunere, diafragma, guide number iti spun ceva? Mai intai la studio si dupa aia la facut scandal!
Sunt de acord cu tine ca inca mai am de invatat!Sunt la inceput de drum acum. Bounce-ul urmeaza s ail achizitionez acum. Sper sa reusesc sa invat cum trebuie toate aceste notiuni si sa nu ma mai plang. Am crezut ca e de vina aparatul sau blitul, dar se pare ca eu sunt de vina :(. Lasa ca  nu toti ne-am nascut mari si vreau sa invat. Multumesc grig_jr si astept si alte pareri

#6
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Verifica sa nu ai la flash setat FEC (Flash Exposure Compensation) pe valori negative (-1 / -2). Pe modul P flashul atasat trebe sa dea cel putin aceleasi rezultate ca cel "built-in".
Nu te grabi sa-ti iei bounce sau diffuser pana nu simti ca-ti trebuie cu adevarat. Incearca sa folosesti peretii ca "bounce" sau fa-ti un "bounce card" dintr-o bucata de carton.

#7
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
la nevoie merge din saculeti de gunoi din aia alb semitransparent. ii impaturesti de mai multe ori, practic cu cit mai mult cu atit e mai difuz. suna comic dar daca nu ai altceva la indemina asta e.

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Coala A4 prinsa cu scotch face treaba de minune!

Attached Files



#9
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da dar nu asa. trebuia sa rotesti in sus blitz-ul si hirtia prinsa invers, conul spre inainte. asa pierzi f multa lumina pt ca se reflecta enorm mai mult din hirtie decit ce trece prin ea. te-ai grabit sa tipi la dangabrielus si tu le montezi pe dos sa orbesti populatia din spatele tau...

Edited by sorin79, 25 September 2007 - 11:28.


#10
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
BA, FIX ASA (flashul ESTE indreptat in sus, nu conteaza cum e rotit). Se obtine o lumina foarte soft si misto si-ti permite sa pastrezi cat mai mult din lumina ambientala. Rezultatul conteaza pentru mine si asa am obtinut cea mai buna lumina. Nu montez nimic pe dos si nu orbesc decat pe cineva care mi-ar sta in cap.

Edited by grig_jr, 25 September 2007 - 12:05.


#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
ok daca iese bine asta conteaza

#12
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Frate, omu' nu are probleme de bounce ci mai degraba de setarea P a aparatului. Eu folosesc numai manual, asa ca i-as recomanda sa incerce o setare standard in interior, si anume: M, 1/60 (mai jos nu), f 5.6 (sau cat vrei) si ISO minim 200 (dar in anumite conditii merge si 100). Cred ca ar trebui sa iasa. Daca vrei ceva mai multa putere de la flash seteaza ori din meniul aparatului un pas, doi in plus sau poti mari ISO cu un pas, doi si obti ceva putere in plus.
Cat despre bounce, mie imi este de mare ajutor si am folosit bounce-ul din hartie (la indemana oricui are timp sa-si aloce maxim 1 minut pentru a-l confectiona) de forma trapezoidala: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UrPJK4-Hzkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

#13
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005
va multumesc tuturor pentru sfaturile utile si pretioase de altfel pe care mi le-ai dat. Sper sa imi iasa treaba cum trebuie ... oricum am sa mai caut si pe internet si mai ales sfaturile pe care mi le dati sunt foarte pertinente si inc o data multumesc tuturor si le astept in continuare

#14
dangabrielus

dangabrielus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.12.2005
am rezolvat in mare parte prb cu lumina, deja se simte in fotografii acest lucru, sunt mult mai luminoase, nu in ajuns de luminoase dar eu progresez ... sper. recunosc ca a fost greseala mea c a nu am studiat mai atent aparatul si mai ales notiunile elementare despre fotografie. va multumesc tuturor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate